Máte v okolí někoho s depresí? Nesnažte se mu pocity vymluvit a hned ho nekritizujte

1. říjen 2018

„Bála jsem se, že mi nikdo nebude věřit, že se opravdu cítím špatně.“ Marie zažila první deprese v třinácti letech a od té doby ji v menší či větší míře provázejí životem. Velmi brzo se v životě setkala s odbornou péčí i antidepresivy. Jak můžeme pomáhat někomu, komu zrovna není psychicky nejlépe? Jak vypadá kamarádství s depresí?

„Věděla jsem, že Marie duševní obtíže má, ale sama jsem to nepoznala, umí to skrývat,“ prozrazuje Mariina kamarádka Zuzka Pacholíková, dnes vystudovaná psycholožka. Marie vystudovala neurovědy na britské University of Nottingham a po návratu do Česka spoluzaložila s jinou kamarádkou, Terezou, kampaň Nevypusť duši, která šíří v Česku osvětu o duševním zdraví. Inspirací jim byly zkušenosti ze studií v zahraničí, kde je prý informovanost o péči o psychiku větší. V kampani, ze které se poté stala neziskovka, potkala i Zuzanu.  

„Deprese přichází, když o sebe nedbáš. A u piva se z ní nevymluvíš,“ říká Kamil Fila

Kamil Fila

První ze trojice rozhovorů o depresích, úzkostech a způsobech, jak je překonávat. V následujících dvou dnech najdete na webu také interview s výtvarnicí Toy Box a publicistou a básníkem Janem Škrobem.

„Už s tou nemocí žiji skoro 14 let, dříve byla pro mě důležitá odborná pomoc. Ale při malých výkyvech je nejdůležitější mít u sebe přátele a rodinu, kteří situaci rozumí,“ svěřuje se Marie, pro kterou je Zuzka a další kamarádi zásadním opěrným bodem. „Nejhorší je, když se mi někdo snaží pocity vymluvit. Říká, že bych se tak cítit neměla,“ svěřuje se Marie.

„Pokud se někdo dostane do duševních obtíží, je nejhorší začít toho člověka hodnotit. Když někdo přijde a hledá oporu, tak ho kritikou odsuneme pryč,“ říká psycholožka-kamarádka Zuzana. Nejdříve je nutné člověka vyslechnout, pokud se mu udělá lépe, pak přichází prostor pro rozebírání příčin. Je možné, že se někomu zhorší psychická pohoda kvůli přetížení v práci, nadměrnému pití nebo nedostatku spánku. Vyčítání a kritika ublíží, hlavně v první fázi. „Bavte se hezkým způsobem, třeba člověk sám přijde na to, co ho vedlo k tomu, že se necítil dobře. Pak proberte, co by šlo změnit,“ radí Zuzana.

„Věděla jsem, že Marie duševní obtíže má, ale sama jsem to nepoznala, umí to skrývat,“ prozrazuje Mariina kamarádka Zuzka Pacholíková, dnes vystudovaná psycholožka

Další rady, jak pečovat o své duševní zdraví, najdete na nevypustdusi.cz, kam přispívá Marie i Zuzka. Marii také můžete, společně s dalšími, slyšet živě na festivalu Dny pro duševní zdraví Plzeň 2018, který se koná od 5. do 10. října.

Jaké je to žít s depresí od třinácti let? Jak důležití jsou kamarádi a rodina? A jak nepomáhat na úkor sama sebe? Dozvíte se v celém příspěvku.

autor: Petr Bouška
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.