Matematika mě bavila celý život, říká první laureátka Ceny vlády pro nadané studenty

26. říjen 2023

Barbora Šmahlíková se stala první laureátkou Ceny vlády pro nadané studenty. Úspěšná je jak ve studiu na Vysokém učení technickém v Brně v oboru matematické metody, tak i ve výzkumu v oblasti algoritmů. Ve Studovně jsme probrali její lásku k matematice i studium na fakultě informačních technologií.

„Absolvent získá všeobecný přehled z každé oblasti, ať už je to matematika, počítačové sítě nebo hardware,” říká o bakalářském programu, na který navázala magisterským studiem zaměřeným na matematické metody. „Matematika mě bavila celý život,” říká Bára, které už na základní škole doporučili přeskočit ročník a umožnili jí studovat v rámci individuálního plánu.

Cenu vlády letos získala i za své úspěchy ve výzkumu. „Je to činnost, která nemá konec, člověk si to musí umět časově zorganizovat,“ říká o kombinaci studia a vědy. „Měla jsem i období, kdy jsem se třeba v noci probudila, něco mě napadlo a musela jsem si skočit pro blok a myšlenku si zapsat,“ vypráví. Co by vzkázala těm, kteří by se na FIT VUT v Brně chtěli hlásit? „FIT je škola, na kterou není těžké se dostat, ale už je mnohem těžší se tam udržet,“ říká Barbora Šmahlíková.

Jaké to je kombinovat studium a výzkum? Jak vypadá studium matematických metod? Poslechni si celý díl.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka