Méně nové zástavby, víc pěších cest. Architekti ze CityUpgrade zlepšují vesnice a městečka
Architekti z kanceláře CityUpgrade zlepšují život v obcích a městech. Nebo aspoň ukazují, co by šlo zlepšit. Řešení někdy překvapí i starostu, jehož pohled je už „zastřený každodenností“.
Člověk, který se přestěhuje z města na vesnici, očekává, že bude chodit na procházky do lesa. Ale často to nejde. „Kolem jsou pole a sklady a cesty přerušují vytížené silnice,“ říká Lucie Kadrmanová Chytilová z ateliéru CityUpgrade. Pěší cesty přes vesnici i kolem ní, rozšíření školy či školky, zklidnění dopravy, to jsou nejběžnější problémy, s nimiž se musí vypořádat české obce nebo městečka. Pomoc jim nabízí kancelář CityUpgrade. Umí navrhnout vizi rozvoje, tedy plán, co je potřeba řešit a co jsou naopak silné stránky.
Ptají se na to také obyvatel – a umí prý zařídit, aby se veřejné setkání nezměnilo v monolog největšího mluviče, ale aby všichni měli možnost říct svoje nápady. Kdo jich má nejvíc? Jednou to prý byla vedoucí uklízeček, jednou paní, co má na náměstí cukrárnu. O tom, co dokážou obyvatelé, co hasiči nebo sokolové, jsme také mluvili v Bourání. A jako bonus reportáž z jedné obce, kde to žije a kde celá vesnice společně tančí na návsi českou besedu – ze středočeských Záryb.
Architekti ze CityUpgrade projíždí vesnice a města po celé republice. Kde to vypadá nejlépe? Kde to naopak moc dobře nevypadá? Pozná se ještě, kde byly Sudety? A co je obvyklá zrůdnost českých měst? Také o tom jsme mluvili v Bourání – a polystyrenové fasády prý nejsou to nejhorší.
Ateliér CityUpgrade má slogan „tvoříme místa, kde se lépe žije“. Jak takové místo vypadá? „Cesty nejsou jenom cesty mezi objekty. Ale i mezi lidmi,“ říká Ivo Pavlík ze CityUpgrade. Na dobrém místě mají lidé k sobě blízko.
S Lucií Kadrmanovou Chytilovou a Ivo Pavlíkem o tom, proč je ve vesnicích málo pěších cest, jak radí starostům a co jsou největší zrůdnosti českých sídel.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.