Město pro každého. Architekt Okamura chce mladým lidem vysvětlit, jak funguje město

15. červen 2021

Jak funguje město, jak ho chápat a jak v něm žít? Základní otázky, na které se snaží odpovědět kniha Město pro každého s podtitulem: Manuál urbanisty začátečníka. Zaměřuje se na čtrnáct hlavních městských problémů.

„První inspirací pro mne byla komiksová učebnice urbanismu No Small Plans a její autorka Gabrielle Lyon, na kterou jsem narazil během svého výzkumného pobytu na Fulbright-Masarykově stipendiu v Nadaci chicagské architektury před třemi lety,“ popisuje hlavní autor publikace, architekt a děkan Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci Osamu Okamura v rozhovoru pro web Czechdesign.cz.

Kniha si zakládá na originálním výtvarném řešení, které měla na starosti umělecká dvojice Jiří Franta a David Böhm. Autoři vytvořili obrovský model papírového města, detaily všedního života pak zachytili v ilustracích a na fotkách. „Na modelech si lze snadno představit variabilitu, jakou město ve skutečnosti má. Možná lépe, než kdybychom všechno nakreslili. Město je jako stavebnice, je to proměňující se organismus, a proto jsme zvolili tenhle přístup,“ vysvětluje v rozhovoru David Böhm.

Okamura by byl rád, kdyby se knížka stala určitou příručkou pro lidi, kteří se chtějí zapojit do městského plánování. Primárně je ale určena pro mladší čtenáře. „Knihu jsem v první řadě psal pro středoškoláky, jako nastupující zvídavou a brzy aktivní generaci obyvatel současných měst. Díky bohatým ilustracím však dovede skvěle oslovit jak mladší čtenáře na úrovni druhého stupně základní školy, tak ji, díky odbornějšímu pojetí textu i spoustě zajímavých faktů, dat a statistik, ocení i dospělí,“ vysvětluje architekt. Autoři průvodce městskou architekturou by rádi ke knize uspořádali i výstavu a sérii veřejných diskuzí.

autor: Jitka Szásová
Spustit audio
 • Pandemie očima té, která pere prostěradla zemřelých. Španělskou básnickou cenu vyhrála poezie o práci v prádelně

  23. červenec 2021
  knihkupectví - knihy

  Jednu z nejprestižnějších literárních cen ve Španělsku, Hiperión za poezii, získala básnířka Begoňa M. Rueda, která ve své tvorbě reflektuje pandemický rok z pozice pracovnice nemocniční prádelny. Její básnická sbírka Servicio de lavandería (Prádelna) je plná civilních a často až děsivě přesných přirovnání z nové profese.

  Devětadvacetiletá básnířka začala pracovat v prádelně andaluské nemocnice Punta Europa už v roce 2019, její zkušenost ale přinesla další rozměr po začátku globální pandemie covid-19 . Změnu a nápor práce během koronaviru popisuje první částí knihy, druhá část napsaná ještě před pandemií se zaměřuje hlavně na každodenní život a těžkou práci pracovnic, jež jsou podle autorky veřejností přehlíženy.

  „Chtěla jsem také upozornit na dělnickou profesi, jakou práce v prádelně je a na kterou se často ostatní koukají povýšeně. Chtěla jsem podpořit i ženy, které v prádelnách drtivě převažují, aby se za svojí práci nestyděly,“ upřesňuje literátka. Její básně z období pandemie jsou plné nejistoty a přicházejícího strachu, na který si všichni postupně zvykají, zatímco si Rueda každý den všímá jen čím dál větších hromad oblečení a prostěradel po pacientech. V jedné ze silných pasáží knihy popisuje, jak vojáci dezinfikují celou nemocnici, ale zapomenou na prádelnu, jako by tam to už nebylo potřeba.

  „Sbírka se vzdává všech laciných okrasných prvků a umělosti, aby mohla vytvořit civilní poezii o nemoci ve společnosti a celkových dopadech pandemie,“ odůvodňuje porota ceny Hiperión, proč ocenila právě Begoňu M Ruedu. Mladá básnířka, která musela z ekonomických důvodů ukončit studium španělštiny a španělské literatury, získala už několik španělských literárních cen a jde o její už sedmou básnickou sbírku

  Ve španělském originálu jsou ukázky sbírky k přečtení na webu Zenda Libros, v anglickém překladu otiskl jednu báseň i Guardian.

 • Tarantino doporučuje knihy pro všechny filmové fanatiky. Inspirovaly jeho první knihu

  22. červenec 2021
  Quentin Tarantino

  Režisér Quentin Tarantino v současnosti propaguje svou první knihu, kterou napsal podle svého posledního filmu Tenkrát v Hollywoodu. Při té příležitosti ale režisér a filmový fanatik představil i knižní tituly a hlavně novelizace filmů, které formovaly jeho přemýšlení o psaní a mohly by posloužit i jako tipy na letní čtení nejen pro začínající filmaře.

  Seznam jeho nejoblíbenějších knih představuje server IndieWire. O největších literárních inspiracích pro vydanou novelu mluvil režisér v rozhovoru pro podcast The Big Picture. Jeho vůbec nejoblíbenější titul je kniha 9/30/55 od autora Johna Minahana z roku 1977. Příběh o teenagerech z Arkansasu, které zasáhne smrt herce Jamese Deana, vychází ze stejnojmenného filmu a scénáře Jamese Bridgese. Od stejného spisovatele doporučuje i další knižní zpracování původně filmového snímku. V knize Eyewitness převedl Minahan do prózy scénář Stevea Tesiche, na jehož základě vznikl film Očitý svědek z roku 1981.

  Jedným původním románem, který Tarantino doporučuje, je kniha Věčný divák od spisovatele Walkera Percyho. Existenciální román z šedesátých let je jedním ze zásadních titulů americké literatury druhé poloviny 20. století a vyšel v roce 2000 i v českém překladu.

  Na závěr držitel Oscara připomíná novelu Omen: Ďáblovo znamení spisovatele Davida Selzera. Ta vychází z jeho scénáře pro kultovní filmový horor Přichází Satan! z roku 1976. „Ta kniha je tak dobře napsaná, že si čtenáři mysleli, že film je natočený podle ní,“ dodává nadšeně Tarantino. V českém překladu vyšla kniha v roce 1992.

  Režisér na závěr v rozhovoru také odhaluje, že místo přípravy očekávaného desátého a posledního filmu se ještě chystá delší dobu zůstat ve světě literatury, připravuje totiž literární zpracování svého filmového debutu Gauneři.

 • Kanye West vydává nové album Donda. Nahrávku poprvé představí během přenosu z Atlanty

  22. červenec 2021
  Kanye West

  Rapper Kanye West vydání nového alba Donda oznámil už loni v červenci, podle všeho se ale jeho fanoušci dočkají až letos. Singl No Child Left Behind z připravované desky totiž zazněl poprvé tento týden v reklamě na sluchátka, kterou doprovázela také pozvánka na livestream poslechového večera celého alba ze stadionu v Atlantě.

  Již loni West na plánovanou desku lákal singlem Wash Us In The Blood, na němž hostuje Travis Scott. Nyní na Instagramu zveřejnil i tracklist alba.

  Desáté řadové album Donda by mělo vyjít v pátek 23. července. První příležitost k jeho poslechu budou mít fanoušci už den předtím na již zmíněné poslechové akci, kterou bude z arény Mercedes-Benz Stadium v Atlantě streamovat společnost Apple.

  Informuje o tom server Pitchfork.

 • Fanoušci zachránili Muzeum Ghibli. Na zachování expozice japonských animovaných filmů vybrali peníze za jeden den

  22. červenec 2021
  Muzeum Ghibli v Japonsku

  Japonské Muzeum Ghibli, vystavující vše spojené s animátorským studiem v čele s režisérem Hajao Mijazakim, spustilo minulý týden crowdfundingovou kampaň na svoji obnovu. Během 24 hodin od fanoušků vybralo téměř 100 000 dolarů. Informuje o tom server Nerdist.

  Muzeum Ghibli, sídlící v japonském městě Mitaka na západním předměstí Tokia, připomíná produkci animátorského studia Ghibli a hlavně všechny legendární Mijazakiho snímky. Instituce ale loni na konci února kvůli pandemii musela zavřít a minulý rok se spekulovalo, zda se kvůli finančním ztrátám vůbec znovu otevře pro veřejnost.

  Muzeum sice od města získalo grant, ten však zdaleka nepokryl všechny potřebné náklady pro jeho chod. I proto se instituce, která funguje od roku 2001 a vystavuje obří exponáty z kultovních filmů, rozhodla oslovit fanoušky.

  Crowdfundingová kampaň bude trvat ještě dalších 190 dní a mohou do ní přispět jen lidé žijící v Japonsku. Během prvních dnů od spuštění sbírky se stihlo vybrat rekordních více než 200 000 dolarů (tedy v přepočtu přes 4,3 milionů korun). Populární destinace všech fanoušků anime, která společně s archivem filmů a expozicí o historii animace vystavuje třeba repliku robota z filmu Zámek v oblacích nebo obří kočkobus ze snímku Můj soused Totoro, by tak měla fungovat i v dalších letech.

  Přečtěte si také Puntičkářský ješita studia Ghibli a mystické cartoony. Dokumenty o Hajao Mijazakim a Jimu Woodringovi.

 • Američtí politici připravují nový zákon o opatrovnictví. Přimělo je k tomu svědectví Britney Spears

  21. červenec 2021
  Free Britney! Protest před soudem, kde se projednávalo pokračování opatrovnictví Britney Spears

  Americká zpěvačka Britney Spears sice i nadále zůstává v péči svého otce, její svědectví ale teď přimělo dvojici amerických politiků k návrhu zákona, který by změnil podobu opatrovnictví v její prospěch.

  Britney Spears se ve svém červnovém svědectví svěřila se zkušeností se svým otcem, který na základě rozhodnutí soudu spravuje její majetek a další záležitosti. Američanka popsala svého rodiče například jako manipulativního. V nuceném opatrovnictví zároveň měla během let zcela ztratit kontrolu nad zdravotní péčí, kterou ji podrobovali (například vnucenou antikoncepcí). Podle deníku New York Times se v reakci na kauzu rozhodla dvojice amerických politiků legislativu upravit.

  Za návrhem stojí republikánka Nancy Mace a demokrat Charlie Crist. Podle návrhu by Britney Spears a další lidé v opatrovnictví mohli jednodušeji požádat soud o změnu svého správce. Podle aktuálně platné úpravy totiž musí prokázat, že došlo k podvodu nebo násilí – jinak nemůže soud opatrovníka odvolat.

  Spears už na začátku měsíce požádala o odstranění svého otce z opatrovnictví – ale neúspěšně. „Opatrovnictví Britney Spears je jako noční můra. Jestli se to může stát jí, může se to stát komukoliv,“ řekla Mace.

  Podle některých hlasů není ale navrhovaný zákon dostatečně ambiciózní. Podle právničky Prianky Nair by mělo být opatrovnictví skutečně až poslední ze všech možností. Christ ale řekl, že legislativu sepisovali tak, aby pro něj zvedli ruku jak republikánští, tak demokratičtí zákonodárci.

  Spears mimo jiné nedávno zveřejnila na svých sociálních médiích příspěvek, podle kterého neplánuje žádná další živá vystoupení, a to po dobu, kdy jejím opatrovníkem zůstává její otec.

  Poslechněte si taky Britney Spears poprvé promluvila: Jsem otrok, co nesmí mít děti. Pomozte mi, prosí soud.

 • Francouzská dvojice procestovala svět. Chtěla zjistit, co znamená pojem „chytré město“

  21. červenec 2021
  Stockholm

  Slovní spojení chytré město neboli smart city se v posledních několika letech začalo hojně užívat. Právě frustrace z vyprázdněnosti termínu přiměla dva mladé Francouze, aby se vydali do světa a zjistili, jak metropole využívají technologii ke zlepšení života místních obyvatel.

  Šestadvacetiletý Benoît Gufflet a čtyřiadvacetiletý Dimitri Kremp se potkali před více než třemi lety na vysoké škole v Paříži. Oba sdílejí vášeň pro životní prostředí a schopnosti technologií proměňovat města. I kvůli tomu po absolvování univerzity procestovali svět, aby zjistili, co se v praxi skrývá za termínem chytré město. Vydali se do metropolí, jako jsou Rio de Janeiro, Toronto, Singapur, Stockholm nebo Tallinn.

  S konceptem chytrých měst přišly společnosti CISCO a IBM na začátku 21. století. Podle nich pojem popisuje sídla, která efektivně a kvalitně využívají technologie. Jenže francouzské duo v terénu zjistilo, že dopad takových vymožeností je stále značně limitován. „Lidé se většinou myslí, že moderní technologie, digitální nástroje a různé senzory umí výrazně zlepšit způsob, jakým města fungují,“ uvedl Kremp pro server Euronews.

  Dvojice tak přišla s termínem learning cities neboli učící se města. Taková místa se teprve s technologiemi postupně seznamují. Ze svých cest, během kterých vyzpovídali stovky odborníků a občanů, vydali knihu Learning Cities.

  Kremp a Gufflet ocenili například estonský přístup k technologiim. „Když tamní orgány vydaly nějaký nový digitální nástroj, lidé si jej velmi rychle osvojili,“ popisuje Kremp. Svoji zkušenost porovnává s domovskou Francií. „Když vláda vydala aplikaci pro trasování covid pozitivních, Francouzům trvalo hodně dlouho, než ji pochopili.“

  Na využití moderních výdobytků se zajeli podívat také do aktuálně „nejchytřejšího“ města – Singapuru. Městský stát podle nich velmi dobře zužitkoval technologii při potírání pandemie koronaviru – například i pomocí aplikace, která občany v reálném čase informovala o obsazenosti parků.

  Překážku ale podle francouzské dvojice představuje rozmanitost měst, proto nelze jednotlivá řešení „kopírovat“. Evropa by se ale mohla inspirovat například Stockholmem. Švédské hlavní město si stanovilo cíl dosáhnout do roku 2040 uhlíkové neutrality. A právě tomu uzpůsobuje všechny svoje projekty. „Pokud nemáte jasnou vizi a děláte to jenom kvůli technologii jako takové, s největší pravděpodobností neuspějete,“ myslí si Gufflet.

 • Sex Pistols se soudí. Johnny Rotten nesouhlasí s použitím skladeb v nové TV sérii

  21. červenec 2021
  Sex Pistols

  Dva bývalí členové kapely Sex Pistols se soudí se zpěvákem Johnnym Rottenem o práva ke skladbám kapely. Frontman dnes již neaktivní kapely totiž odmítl, aby jejich písně zazněly v připravované televizní sérii Pistol.

  Kytarista Steve Jones a bubeník Paul Cook chtějí použít skladby v šestidílné sérii s názvem Pistol, která vychází z Jonesových memoárů. Johnny Lydon, jinak vystupujícím pod jménem Rotten, ale označil pořad za neuctivý a odmítá užití písní v seriálu televize FX. Právník dvou bývalých členů kapely se minulý týden u soudu dovolával zákona z roku 1998, podle kterého se může rozhodovat o licenčních právech na základě souhlasu většiny, nikoliv všech.

  Lydon poprvé pohrozil právními kroky v dubnu. V rozhovoru pro Sunday Times dokonce použil v souvislosti s připravovaným počinem sprostá slova. Podle jeho právního zástupce série zobrazuje zpěváka v „nepřátelském a nelichotivém světle“ a údajně z něho dělá „otravného malého spratka“, který chce pořád a víc a víc.

  Stanice FX si sérii objednala letos v lednu s tím, že tvůrci by měli čerpat informace hlavně z memoáru od kytaristy Jonese. Podle Lydona s ním ale nikdo pořad nediskutoval, a to ani producent a režisér Danny Boyle. Podle něj ale zpěvák jakýkoliv „přímý kontakt odmítl“. Seriál by měli autoři uvést během příštího roku.

 • Instagram nabízí dětem obsah věnující se hubnutí. Stačí zareagovat na podobné příspěvky

  20. červenec 2021
  hubnutí, váha

  Vědci v rámci nového výzkumu simulovali život a chování teenagera na Instagramu, konkrétně se zaměřili na obsah věnující se hubnutí a dokonalým postavám. Mimo jiné zjistili, že stačí opravdu málo k tomu, aby se pomocí algoritmů příspěvky především s touto tématikou dostávaly k mladistvým.

  Vědci založili sérii falešných profilů, které měly zrcadlit reálné dětské účty. Pak už jen zkoušeli, co všechno musí udělat pro to, aby jim systém začal nabízet pro mladistvé potenciálně nebezpečný obsah.

  Například profil sedmnáctileté dívky olajkoval jeden příspěvek značky oblečení o hubnutí a následně začal sledovat profil, který zveřejnil fotku „před a po hubnutí“. Nutno dodat, že profil tyto stránky aktivně nevyhledával –⁠ obě dvě možnosti mu byly nabízeny přímo Instagramem.

  Po těchto dvou aktivitách se razantně zvýšilo množství nabízeného obsahu, které se týkalo hubnutí nebo cvičení. Takové příspěvky často doprovázely fotky štíhlých těl, někdy zjevně počítačově upravených. Instagram přitom kvůli tomuto chování už v nedávné době čelil kritice a rozhodl se označovat příspěvky, které by mohly zvyšovat riziko anorexie u mladistvých.

  Dětská komisařka pro Anglii Dame Rachel de Souza se ke kritice přidává a argumentuje tím, že dětem nedovolujeme přístup k závadnému obsahu v offline světě. Neměli bychom to tedy dělat ani online. Mluvčí Facebooku, pod který Instagram spadá, tvrdí, že už podnikli mnohé kroky, které slouží k ochraně teenagerů. Zároveň studii kritizuje a její metodologii označuje za chybnou.

  Instagramu například vadí, že výzkumníci vyvozují závěry ze zkušeností s několika falešnými profily. Zpochybňuje tak její zobecnitelnost. Většina kritizovaného obsahu nebyla údajně mladistvým přímo nabízena, naopak stránky prý profily samy vyhledávaly. Nakonec dodává, že některé vybrané příklady předcházely změnám, které Instagram provedl, aby podpořil lidi, kteří hledají potencionálně škodlivý obsah vedoucí eventuelně k sebepoškozování a poruchám příjmu potravy.

  Studie přichází v době stále se vyvíjející britské legisaltivy cílící na ochranu dětí a mladistvých. Například od září budou muset všichni provozovatelé webových stránek a aplikací nabízet child-friendly verzi obsahu – nesmí automaticky počítat s tím, že konzument obsahu je dospělá osoba.

  O novém výzkumu informoval server The Guardian.

 • Indierockoví The Killers vydají v srpnu nové album Pressure Machine

  20. červenec 2021
  The Killers

  Americká indierocková skupina The Killers naváže na desku Imploding the Mirage z minulého roku a 13. srpna vydá nové album. Na produkci Pressure Machine se budou podílet kanadský producent Shawn Everett a Jonathan Rado z indierockového dua Foxygen.

  Podle zpěváka skupiny Brandona Flowerse by měla deska obsahovat tiché písně, které by na jiném jejich albu v konkurenci klasických hlučných songů zanikly. Za nový, atypický přístup The Killers může mimo jiné utlumení, které způsobila pandemie. Právě díky ní deska vznikla – hudebníci nemohli během koronavirového lockdownu koncertovat a věnovali se tvorbě.

  Deska by měla být inspirovaná rodným městem Flowerse, kterým je Nephi v americkém Utahu. „Objevil jsem v sobě nevyřešený smutek. Mnoho vzpomínek, které z těchto časů mám, je příjemných. Některé mám ale spojené se strachem nebo velkým smutkem. A jsou emočně velmi silné. Rozumím tomu teď více než v dobách, když jsme s kapelou začínali. Doufám, že se s některými událostmi, které se staly v tom městě, kde jsem vyrůstal, dokážu vyrovnat,“ vysvětluje zpěvák.

  O vydání nového alba The Killers informuje server Pitchfork.