Mezi sexuálním obtěžováním a flirtem nemají středoškoláci jasnou hranici, říkají mladí vědci

14. leden 2020

Jak vnímají mladí lidé sexuální obtěžování na středních školách? To se snažili zjistit středoškolští řešitelé Kristýna Bělíková, Laura Doanová a Šimon Kinc pod vedením socioložky Niny Fárové v rámci projektu Otevřená věda Akademie věd ČR. „Z výzkumu vyšlo, že studenti nemají čistou hranici mezi sexuálním obtěžováním a flirtováním. Je to o tom, že se neučí definovat svoje vlastní hranice a neumí komunikovat spolu navzájem.“

„Nejdřív jsme si stanovili téma a to, čemu se přesně budeme věnovat. Samotný výzkum jsme začali dělat někdy v dubnu, v květnu, kdy jsme každý dělali asi čtyři rozhovory s našimi spolužáky. Ty jsme potom během léta analyzovali a z toho potom vylezly výsledky, které jsme prezentovali i na závěrečné konferenci,“ říká Laura Doanová. Za výzkum získali na prezentaci výsledků speciální cenu poroty. Významná byla mimo jiné i skutečnost, že se jednalo o vůbec první studii v Česku s tímto zaměřením.

„Chtěla jsem pro své kolegy a kolegyně simulovat reálný sociologický výzkum. Od počátečních fází – rešerše literatury a stanovování si scénáře rozhovoru, aby to potom mělo výpovědní hodnotu. Dohodli jsme si určitá pravidla, abychom měli vyrovnaný počet studentek a studentů, a snažili jsme se zachytit možnost toho, kdo je či není obtěžovaný. Abychom se bavili s případnými oběťmi i původci obtěžování,“ doplňuje socioložka Nina Fárová z NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR, která celou práci vedla.

Čtěte také

Vypovídá samotný výzkum i něco o tom, jak mladí lidé vnímají postavení mužů a žen ve společnosti? „Já jsem se zaměřil v rámci analýzy na první okruh otázek, které jsou spojené s výchovou a rozdíly ve výchově dívek a chlapců, což s tím souvisí. Z rozhovorů s respondenty jsme dokázali zjistit, že nejen ve výchově, ale i v sexualitě a ve společnosti existuje podle studentů norma, že žena je pasivní a ta, která přijímá pomoc od mužů,“ shrnuje Šimon Kinc.

V jiném rozhovoru zmínili řešitelé, že je sexuální obtěžování součást šikany a o té se mluví konstantně. Pokud ale dojde specificky k obtěžování, situace se mění a všichni to berou jako něco normálního. Proč tomu tak podle nich je? „Já myslím, že to je spojené se sexualitou. O té lidi moc mluvit nechtějí, je kolem toho spoustu stigmat. Když vás někdo přepadne, nebudete mít problém druhý den říkat, že vás někdo přepadl. Když vás ale někdo znásilní nebo vás bude sexuálně obtěžovat, tak najednou přichází spousta nevhodných otázek ze strany okolí – jestli to byla vina opravdu toho člověka, který vás obtěžoval nebo napadnul, nebo ne,“ odpovídá Kristýna Bělíková, která v současnosti studuje v prvním ročníku psychologii na pražské Univerzitě Karlově.

Šimon Kinc už na své škole pořádal přednášku pro student/ky, při které stáž v AV ČR i její výsledky přiblížil. Jaké byly ohlasy? Bude se konat něco podobného i na jiných školách? Chtějí i ostatní dělat podobné události? A neměly by podobné prezentace být součástí povinné výuky? Poslechněte si celý rozhovor.

autor: Šimon Holý
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.