Michal Lichý z Urbsounds: Současný mainstream na mě působí agresivněji než extrémní noise

Michal Lichý z Urbsounds
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Michal Lichý z Urbsounds

Pod jménem Urbanfailure tvoří už od druhé poloviny 90. let, zkraje nového milénia pak spolu se třemi spřízněnými dušemi (Monikou a Danielem z projektu Jamka a Tobiášem aka RBNX) založil label Urbsounds. Dnes platí Michal Lichý za přední osobnost experimentální elektroniky na Slovensku, a to i díky koncertním akcím, které pod hlavičkou Urbsounds Collective pořádá.

Jejich aktivity však mají přesahy i za hranice, mezi zeměmi, kde nachází releasy Urbsounds odbytiště, patří mimo jiné Itálie, Velká Británie, Japonsko, USA i Maďarsko; recenze nahrávek pravidelně publikuje i prestižní magazín Wire, byť za tím podle Michala stojí nemálo úsilí. Pro kolektiv je však důležitější autentické naladění na hudbu, kterou pustí do světa – kromě domácích interpretů dávají prostor i zavedeným jménům ze zahraničí, jak o tom svědčí například nedávná nahrávka hudebníka, myslitele a „bojovníka za lepší svět“ Dava Phillipse.

Jako Urbanfailure vydal loni na podzim po půl roce příprav album Radical Rest, které vychází z hudby, která se postupně vyvíjela během jeho živých vystoupení. Ve vztahu ke své tvorbě přiznává nejen inspiraci technem (label Urbsounds má ostatně blíže k rytmické elektronice než například k temnému ambientu), ale i fascinaci továrnami, soustruhy či vlaky, která se do jeho hudby též promítá. A ačkoliv ji vnímá i jako komentář k aktuálnímu dění a „agresi přetavené do hudby“, důležitější než temnota je pro něj v hudbě humor.

V jakých odstínech vidí budoucnost slovenské scény experimentální elektroniky? A co pro něj představuje extrém v hudbě? Poslechněte si rozhovor s Michalem Lichým (Urbanfailure, Urbsounds).

Playlist:
Urbanfailure – Train Reset
Jamka – Eskulap
Dave Phillips – Morphic Field
Dead Janitor – Result
Urbanfailure – Dystopian Future
Venta Protesix – Her Keyboard Drowned in Tears
Kreator – Realitätskontrolle
Galvanized by Frog Fisting
Galvanized by Fightin Back…
Makkatu – Hollow Tree
Hlukár – Antideluvian Homocidal Disemination