Mileniálové si rádi hrají a být hráčem už není stigma, říká stárnoucí mileniál Michal Zlatkovský

14. srpen 2020

Jarda Möwald je stoprocentní mileniál, Šárka Tmějová se narodila na pomezí mileniálství a generace Z, a tak už oba přišli do věku, kdy vzpomínají na své hráčské začátky. Proto si do studia pozvali jednoho z autorů podcastu Stárnoucí mileniálové a experta na sociální sítě Michala Zlatkovského. Čím se vyrůstání v devadesátých letech z hráčského hlediska lišilo od ostatních období? A mají mileniálové mezi avokádovými chlebíčky a životem na volné noze na hraní ještě vůbec čas?

Michalova kolébka leží v samém srdci Moravy, narodil se totiž v Brně a je na to hrdý. Už proto, že se tam až do roku 2008 konával největší tuzemský herní veletrh – Invex. Zatímco Šárka ani netuší, co to znamená, Jarda vzpomíná, jak tam za svých školních let jezdíval na celodenní výlet, a závidí Michalovi, že ho tam jeho tatínek mohl brávat každý den.

Michal Zlatkovský

Zlaté časy Brna coby moravské hráčské Mekky už ale skončily a pro Michala zase pro změnu skončilo období, kdy se celý jeho herní svět skrýval na dědečkově cédéčku příznačně nadepsaném HRY, neměl kamarády a nechodil ven.

Dnešní mainstreamová produkce ho moc nebaví a podle svých slov si vybírá hry, které jsou „jiné“. Ať už se jejich jinakost skrývá v tom, že jsou na poměry moderních monitorů kostičkované, nebo v nich 60 hodin vozí balíčky přes rozbombardovanou Ameriku, což by spousta jiných hráčů neváhala nazvat hnusem či nudou. Užívá si ale postojů svého okolí, které už hraní nepovažuje za ztrátu času a koníček pro obrýlené šprty z doupěte, ale přijímá ho za součást popkultury.

Jak se mileniálové baví o hraní mezi sebou? Dělají to spíš osobně, na sociálních sítích, nebo jde o část jejich životů, o které se nemluví? Pusťte si aktuální díl Questu, který vás přesvědčí, že česká a moravská devadesátková dětství byla až překvapivě stejná.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.