Míst vhodných k pořádání zimní olympiády bude ubývat. Může za to oteplování

12. leden 2018
Zimní olympijské hry 1980

Místa, která v minulosti pořádala zimní olympijské hry, už se jich v budoucnu dost možná znovu nedočkají. Globální oteplování postupně krátí seznam možných destinací pro pořádání těchto sportovních událostí.

Vědci z University of Waterloo v Ontariu tvrdí, že od druhé poloviny 21. století nebude možné pořádat ZOH v devíti destinacích, a to ani v případě jakéhokoliv umělého zasněžování. Olympijské reprezentace se tak na ZOH už pravděpodobně nepodívají například do Soči nebo do Vancouveru. Mezi další vysoce riziková místa pak patří Oslo, Innsbruck nebo Sarajevo. Všechna tato města v minulosti zimní olympijské hry pořádala, jak připomíná New York Times.

„Svět zimního sportu se mění s tím, jak se otepluje globální klima. Elitní zimní sportovci jsou svědky tohoto dopadu na soutěžích a letních tréninkových místech,“ říká Daniel Scott z University of Waterloo. „Počasí v mnoha areálech dříve vhodných pro zimní sporty už není, co bývalo, a méně a méně míst bude schopných hostit zimní olympiádu,“ říká pro web univerzity.

 • Romantika všedních zákoutí. Instagramový flanér fotí místa, která najdete ve všech městech světa

  19. leden 2018
  Instagramový flanér fotí místa, která najdete ve všech městech světa

  Jan Halle je dánský fotograf, který miluje bezúčelné bloumání po městech. Proto by se dal označit za flanéra – ostatně od toho je odvozený i název jeho instagramového účtu.

  Prochodil Singapur nebo Tokio, ale na jeho fotkách byste tyto megalopole nepoznali. Na svůj malý foťák, který se při dlouhých procházkách nepronese, totiž Halle zaznamenává úplně obyčejná městská zákoutí: stažené rolety obchodů, zadní trakty restaurací, klimatizace umístěné mezi okny, světlíky, dálniční nadjezdy. „Není pro mě důležité, jestli je na mých fotkách poznat, které město jsem fotil,“ řekl Halle britskému deníku The Guardian. „Hledám klidná místa, kde má člověk čas meditovat.“ Na jeho fotkách nikdy neuvidíte člověka, místo toho Halleho instagram slouží jako encyklopedie městské architektury od základních stavebních prvků, zadních uliček až po schodišťová zábradlí.

  Podívejte se taky na Zadním traktem města: V názvech pražských zastávek MHD se skrývá tajný jazyk i osobní příběhy.

 • Čína plánuje velký úklid na oběžné dráze. Vesmírný odpad chce ničit laserem

  19. leden 2018
  vesmír - pozorování vesmíru - hvězdy

  Čínští vědci přišli na účinný způsob, jak vyčistit smetí z oběžné dráhy. Podle nedávno představeného návrhu chtějí přebytečné družice zničit přímo ze Země pomocí obrovského laseru.

  Kolem naší planety totiž krouží až tři tisíce tun kosmického smetí a představuje obrovské nebezpečí. Od chvíle, kdy člověk vstoupil do vesmíru, se oběžná dráha Země plní odstavenými družicemi. Jejich množství se odhaduje na více než sto tisíc. Objekty ohrožují astronauty v otevřeném prostoru, ale do budoucna možná znemožní kosmickým lodím hladký průlet. Proto se americká NASA i evropská ESA snaží prostor vyčistit, neúspěšně. Vědci z čínské vojenské univerzity Air Force Engineering právě publikovali vědeckou studii, ve které představují svoji revoluční metodu – výkonný laser má objekty ve vesmíru rozložit na méně nebezpečné kousky. USA ale protestují. „Jakékoliv vesmírné smetí představuje nebezpečí pro operace na oběžné dráze,“ vysvětluje vedoucí výzkumník Nicholas Johnson z NASA pro časopis Newsweek. Obavy Američanů mají i další rozměr. „Čína testuje zbraně, se kterými ze Země zasahují do vesmíru, to není tajemství. Znamená to výzvu pro USA a možnou hrozbu, že tak chtějí narušit rovnováhu politických sil na světě,“ řekl americký generál John Hyten už loni v březnu pro stanici CNN.

  Autor:Karolína Tomašková
 • Forever young, nebo alespoň o pár roků déle. Puberta prý trvá až do 24 let, tvrdí vědci

  19. leden 2018
  Mileniálové - teenageři

  Táhne vám na 20 let a těšili jste se, že vstoupíte mezi dospělé a nikdo vám nebude moct říkat „puberťáku“? Smůla. Odborníci z lékařského časopisu The Lancet vám dost možná zkazí radost. Podle jejich studie doba adolescence dnes u většiny mladých lidí trvá až do 24 let.

  Může za to prý změna životního stylu, kdy mladí déle studují a trvalé partnerské vztahy a rodiny zakládají později než předchozí generace. „V 18 letech získáte jako dospělí mnoho privilegií, ke skutečnému osvojení dospělých rolí ale dochází až mnohem později,“ tvrdí Susan Sawyer, jedna z autorek studie. Tomu by měla podle ní odpovídat i sociální politika a služby, které dnes společnost poskytuje lidem do 18 let. Podle jejích slov by se mělo období orientačně natáhnout až někam na hranici 25 let. Argumentuje také tím, že i z biologického hlediska se především mozek významně vyvíjí ještě dlouho po dvacátém roku života. Jiní odborníci s ní ale nesouhlasí „Starší děti a mladí jsou mnohem více formováni očekáváními společnosti než vnitřním biologickým růstem,“ oponuje socioložka Jan Macvarish z Univerzity v Kentu. Domnívá se, že není nutné mladým prodlužovat dětství. „Společnost by měla vytrvat ve svých vysokých požadavcích na mladou generaci,“ říká.

 • Pod šťastnou hvězdou. Knihovna romské literatury Romafuturismo zahájí provoz čtecím maratonem

  19. leden 2018
  Knihy – knížky – knihovna

  V Praze se 1. února otevře knihovna romské literatury Romafuturismo, projekt zaštiťuje místní pobočka nezávislé kulturní organizace tranzit.cz. Po celý den se budou v půlhodinových intervalech střídat ve štafetovém čtení různí hosté a číst se bude z knihy Narodila jsem se pod šťastnou hvězdou od romské spisovatelky Eleny Lackové.

  Kolekce knih romských autorů vzniká díky iniciativě výtvarnice Ladislavy Gažiové, která jejich výběr konzultuje s romisty i aktivisty – jsou tu zahrnuté především tituly zaměřující se na emancipaci diskriminovaných etnik a kultur. „Hlavním impulsem pro založení knihovny bylo naše přání šířit vědění, ideje a perspektivu skupin, které bývají vymazávány z naší společné historie a vylučovány z úvah o přítomnosti a budoucnosti – to se týká především, ale nejen, Romů,“ řekla pro Radio Wave kurátorka tranzit.cz Tereza Stejskalová. Knihovna v tuto chvíli čítá několik desítek svazků literatury romských autorů, knih o Romech a přidružených tématech v romštině, češtině, slovenštině, ruštině, angličtině, francouzštině a dalších jazycích. „Knihovnu vnímáme také jako platformu pro setkávání se nad kulturními a politickými tématy, prezentaci autorů a romských osobností. Cílem je zapojení romských komunit, které by se měly stát hlavním aktérem v diskusi,“ prohlašují provozovatelé knihovny na facebookových stránkách knihovny.

 • Nejsme ztraceni. David Byrne rozjel projekt, který upozorňuje na dobré zprávy ze světa

  19. leden 2018
  David Byrne

  „Zdá se, že se svět řítí do pekla. Když se ráno probudím a přečtu si noviny, říkám si ‚ach ne‘, často jsem v depresi půl dne,“ vysvětluje americký hudebník David Byrne, proč založil projekt Reasons to Be Cheerful, tedy Důvody k radosti.

  Na jednoduché stránce se pod záložkami jako Zdraví, Kultura, Urban/Doprava nebo Občanská angažovanost bývalý zpěvák Talking Heads rozepisuje o pozitivním dění na celé planetě, jako je úspěšný boj s drogovou epidemií v USA nebo městské odvracení se od automobilů a příklon ke sdílené cyklodopravě. V kulturní sekci zmiňuje Byrne například knihovny na konečných stanicích autobusových linek v kolumbijských městech Bogotá nebo Medellín. „Naděje je většinou lokální, změna začíná v komunitách,“ tvrdí na své stránce umělec, kterého už nebaví pocit, že je všechno ztraceno. Byrne, který nedávno vydal singl Everybody’s Coming to My House z připravované desky American Utopia, podle svých slov rád přijme tipy na dobré zprávy od veřejnosti, takže pokud víte o důvodu k radosti, tady je stránka s formulářem k vyplnění. V sekcích Klima, Ekonomika, Vzdělání a Věda/Technologie ještě není žádný příspěvek.

 • Kašlete na Netflix. Postinternetový kolektiv DIS spustil streamovací službu

  19. leden 2018
  DIS, nová streamovací služba

  Americký kolektiv DIS, který provozuje od roku 2010 online magazín a zabývá se postinternetovým uměním, spustil novou streamovací službu. „Hned po Netflixu ji musíte mít,“ napsal server Dazed.

  Internet je dynamicky měnící se prostředí, a proto skupina designérů, hudebníků a umělců DIS rozšiřuje pole své působnosti – streamovací služba jim má pomoct v rozdmýchávání debaty o současnosti i budoucnosti umění, kultury a technologií, jak ji sami popisují členové kolektivu. Každou neděli přibydou nové epizody, v současnosti jsou ke zhlédnutí tři díly. Jenom pro lepší představu, jak subverzivní tvorba DIS vypadá – kolektiv kurátoroval 9. Berlínské bienále v roce 2016 a tehdy způsobil největší rozruch. „Větší část přehlídky působí jako dočasný obchod simulující falešný vzdor – jako by se Andy Warhol a Guy Debord setkali na Grinderu, rozhodli se spolupracovat a sebekriticky i sebeoslavně vyměnili kulturu za komerci,“ popisovali koncept členové DIS. Na rozsáhlé výstavě jsme mohli vidět nejrůznější umělecké komentáře ke komercionalizaci kultury i současnému životu na sociálních sítích – u vstupu vás vítala obrovská postava Rihanny bez hlavy, u které se barbadoská popová hvězda během turné k desce ANTI i vyfotila. Nejvíc zapůsobil čtyřicetiminutový film What the Heart Wants, vyprávějící, jak se po apokalypse zrodí nový život z dat globálních korporací – návštěvníci mohli sledovat snímek v rozlehlé podzemní části Institutu pro současné umění KW. DIS z prostoru udělali bazén s holografickými kostkami. „Pravdou je, že i když studujeme a čerpáme zprávy z ověřených zdrojů, na informačním hřišti přibývá další a další bahno od konzervativců, trollů, radikálů, pak tu jsou fake news, výhrůžky od rasistů a konspirační teorie,“ vysvětluje pro Dazed spoluzakladatelka platformy Lauren Boyle, proti čemu chce kolektiv DIS bojovat.

  Podívejte se taky na Čas je ležatá osmička. Seriál Dark není německou odpovědí na Stranger Things, je lepší.

 • V New Jersey je teď zakázané řídit dron pod vlivem alkoholu. Hrozí za to pokuta a vězení

  18. leden 2018
  Dron

  V poslední den ve funkci podepsal guvernér New Jersey Chris Christie nezvyklou legislativu. Zákon o „řízení dronu pod vlivem“ zakazuje létání s hitem posledních let, pokud máte v krvi 0,08 a více promile alkoholu.

  Kdo si po několika pivech vezme do rukou ovladač a dron do vzduchu vypustí, může strávit až šest měsíců ve vězení, zaplatit pokutu tisíc dolarů nebo obojí, píše technologický server Boing Boing. Opatření, které demokraty ovládaný stát schválil začátkem ledna a platí od pondělí, zakazuje taky létání s dronem v blízkosti věznic nebo při pronásledování divokých zvířat, informuje agentura Reuters. A ještě jedna zpráva ze světa dronů – vznášející se kamera pomohla pobřežní hlídce v Austrálii zachránit dva topící se teenagery, píše americký server Quartz. Celou situaci dron natočil ve full HD, podívat se na video můžete tady.

 • Metronome Blues posílají další pozdrav z garáže, tentokrát pod názvem Vicious Circles

  18. leden 2018
  Metronome Blues – Vicious Circles

  Brněnská kytarová formace Metronome Blues dnes vydala desku Vicious Circles. Jde už o třetí řadové album party kolem hudebníka Rhyse Braddocka a vyšlo u labelu Happy Mutant. 

  Deset nových skladeb produkoval a mixoval sám Braddock, takže nelze očekávat zásadní změnu hudebního kurzu. Vicious Circles je protkaná těžkými basovými linkami Honzy Čapka, tvrdými údery bubeníka Lukáše Baumana a vše podtrhuje nakřápnutý hlas frontmana Braddocka. Syrové grungeové riffy ze skladby OCD kontrastují s indie popem z Ex-Smiths, psychedelické klavírní hrátky v Hidden Mirrors zase přechází v noiseovou Shake Hands. Kytara utržená ze řetězu v předposlední sedmiminutové Magpies upadá do instantní melancholie v závěrečné Permafrost. Sám Braddock v září 2016 v rozhovoru pro Radio Wave řekl, že „ve třech už jde udělat solidní hluk“. Jestli to platí i pro novinku Vicious Circles, se můžete dozvědět už dnes v brněnském klubu Mersey, kde Metronome Blues spolu s Please The Trees album pokřtí.

 • It’s Gucci! Nejspokojenějšího rappera na světě čeká biopic

  18. leden 2018
  Z knihy The Autobiography of Gucci Mane

  Praotec atlantského rapu Gucci Mane se před rokem a půl vynořil z vězení a od té doby on a jeho bílé zuby prosvětlují americký hip hop víc než kdy předtím.

  Dříve permanentně zfetovaný koblížek se z vězení vrátil vysportovaný, ale především šťastný. Letos na podzim pak vydal autobiografii, ve které s pomocí ghostwritera Neila Martinez-Belkina Gucci popisuje své divoké vyrůstání, dealování a vydřenou rapovou kariéru se, zdá se, šťastným koncem. Teď na Twitteru ohlásil, že by svoji autobiografii chtěl zfilmovat. „Autobiografie Gucciho Manea už brzo v kině blízko vás,“ píše Gucci. Ve filmu by si možná mohl sám i zahrát. Nebylo by to pro něj poprvé – v roce 2012 se objevil v pestrobarevném snímku Spring Breakers od režiséra Harmonyho Korinea. Pokud jde usuzovat z Gucciho tweetu, ve kterém naznačoval záměr zfilmování své autobiografie, rapper míří výše a film by nejradši režíroval. Před měsícem Gucci „Lidský ledovec“ Mane tweetoval, že by chtěl zfilmovat i svoje nejnovější album El Gato: The Human Glacier. Wop!

  Čtěte také Gucci Mane v knize vysvětluje svůj vězeňský přerod z kodeinového tlouštíka ve vousatého pohodáře a samozřejmě i Bez citoslovce skrrt se neobejde současný rap. Poslechněte si ty nejpozoruhodnější použití.