Mladí Afghánci si navzájem platili studia. Jejich osudy budou lidi zajímat ještě měsíc, říká novinářka Fatima Rahimi

26. srpen 2021

Jeden z příběhů, který zatím přinesl návrat Tálibánu k moci, byla i tragická smrt mladého fotbalisty Zakiho Anwari, který se snažil utéct na podvozku vojenského letounu. Bylo mu devatenáct let. Jak vlastně celou situaci v Afghánistánu vnímají mladí lidé z generace Z a mileniálů? Na to se ptáme novinářky afghánského původu a moderátorky pořadu Hergot! Fatimy Rahimi.

„Mladá generace, která se narodila ve velkých městech a v dobře situované rodině, čerpala ze svých možností. Celá široká rodina se složila, aby jeden člen rodiny mohl studovat. Strašně často i v zahraničí. Moji kamarádi posílali peníze svým známým, aby mohli studovat. Co se týče vzdělání, byla to nejvýraznější změna, kde se ukazovalo, jak moc chtějí změnu,“ říká o svých vrstevnících Rahimi.

Narodili se v 90. letech, v dětství zažili útlak Tálibánu. Pamatují ale také relativní svobodu, která přišla, když bylo hnutí připraveno o moc. „Pro moji generaci, která zůstala v Afghánistánu, byl přelom mnohem důležitější než pro lidi, kteří se narodili potom, po roce 2001. Oni zažívali radikální přístup Tálibánu,“ dodává.

Mají díky lepšímu vzdělání afghánští dvacátníci a třicátníci mobilizační potenciál? „Nevím, jestli nedojde k tomu, k čemu došlo na začátku 90. let během občanské války mezi mudžahedíny. Kdo mohl, tak prostě opustil Afghánistán. Když pak přišel Tálibán k moci, chyběla tam intelektuální vrstva obyvatel,“ popisuje novinářka.

Bojovníci Tálibánu hlídkují v Kábulu

Další věc je, co neustále čtu na internetu a na Telegramu, když se bavím se známými z Afghánistánu: Teď se svět pořád dívá, ale jak dlouho to bude trvat? Co se pak stane s lidmi, kteří tam zůstali? Jeden Afghánec na Telegramu psal: ‚Je mi jasné, že za měsíc budete řešit něco jiného. A co my pak budeme dělat?‘“

V čem vyrůstali mladí Afghánci a jak se mají teď? Poslechněte si celý rozhovor s Fatimou Rahimi.

autor: Jonáš Zbořil
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.