Modeschau s fotografkou Karin Zadrick: zaostřit na nebe

20. duben 2017
Karin Zadrick, katalog There is Only You pro UMPRUM na IFS

Karin Zadrick je jednou z výrazných osobností, které vytváří obraz české módy. Spolupracuje s předními českými designéry i s mladými talenty. Vedle kolekcí známých návrhářek Denisy Nové nebo Moniky Drápalové podpořily její fotografie už dvakrát výstavu studentů UMPRUM na London Fashion Weeku v rámci International Fashion Showcase.

Vedle fotografie se věnuje výtvarnému umění a hudbě. Vystudovala konceptuální tendence v Brně a fotografie je pro ni objektem zkoumání a experimentů už od patnácti let. „Moment, na který nikdy nezapomenu, byl, když jsem jako teenager ležela s foťákem na louce a snažila se zaostřit na nebe. Tehdy mi došlo, že nechci fotit jen obrázky, kopie toho, co vidíme. Fotografie může zachytit mnohem víc.“ Fotografie Karin Zadrick překračují a posouvají hranice módy mnoha zajímavými směry. Jejich ústředními motivy jsou osobnosti, myšlenky a příběhy.

Právě takové jsou i oba katalogy pro výstavu české módy v rámci IFS na London Fashion Weeku, zachycují mnohem víc než jen oděv. „Ráda bych poděkovala vedoucímu ateliéru módní tvorby Pavlovi Ivančicovi za krásnou příležitost spolupracovat s tak talentovanými a zajímavými mladými designéry. Moc mě to potěšilo a byla to úžasná práce. Je to taková volná kolaborace, na které mě nejvíc baví ty lidi poznávat.“ Fotografie nepředstavují jen oděvy, ale hlavně osobnosti jejich tvůrců, jejich energii a povahu.

První katalog, k loňské výstavě Last Fata Morgana, která prestižní mezinárodní výstavu vyhrála, působí jako spontánní deník setkání s mladými návrháři. Je barevný a hravý, ale přitom mu nechybí temný a intimní podtón. Právě tahle linie se pak dál rozvíjí v druhém katalogu, k letošní výstavě s názvem There Is Only You. Černobílá kniha v metalických deskách je cestou do vzpomínek a snů: „Může to připomínat momentky ze života, něco, co se stalo kdysi dávno. Je to taková vzpomínková kniha. Rozhodla jsem se všechny příběhy v ní sjednotit černobílou fotografií, přestože jsem fotila na barevný film. A ačkoliv tohle slovo nerada používám, některé fotografie byly barevně velmi efektní.“

Karin Zadrick, katalog There is Only You pro UMPRUM na IFS

Jednou z velmi působivých spoluprací z poslední doby je květinová kolekce Moniky Drápalové na letošní léto. Návrhářka Monika Drápalová pracovala s celoplošnými barevnými tisky fotografií Karin Zadrick, které zachycovaly její růžovou zahradu. Kruh se pak plynule uzavřel, když následně Karin nafotila i výslednou kolekci. Dlouhodobá spolupráce pojí Karin Zadrick také s Denisou Novou, jednou z nejvýraznějších a nejzajímavějších osobností české módy: „Oslovila mě právě proto, že nejsem módní fotograf. Proto ta spolupráce tak dlouho vydržela a mohla fungovat. Podobně jako já přistupuji k fotografii, přistupuje Denisa k módě.“ Poslechněte si více v záznamu rozhovoru.

Karin Zadrick, katalog There is Only You pro UMPRUM na IFS

Playlist:

Hirise – Closer To Code (#internetghetto)
Alkaline – Block & Delete, Triplet's Shape Of You Remix (Chimney Records)
Bleepolar x Cutty_Ranks – Living Curramba (Terror Negro Records)
Ida Dillan – I Miss U (uns.)
Cosmic – No Regrets (uns.)
Paniko x Cypress Hill – Instinto (Terror Negro Records)
Akash – +91 (uns)
Amazondotcom x Siete Catorce – Madeleine (uns.)
Marion – Flatbush (Virtualsky)

Další články autora