Modeschau: Studentská iniciativa WE'RE NEXT a report z rostoucích ateliérů SMETANAQ

11. srpen 2016

„Nestojíme o existující platformy, chceme si udělat přehlídku mladých talentů po svém a své kolekce představit vedle spřízněných zahraničních designérů podle vlastního výběru.“ Takový je názor iniciativy WRN. O jejich první chystané akci WE'RE NEXT, která propojí studující designéry z UMPRUM, UTB Zlín a Royal Academy z Antwerp, se dozvíte v rozhovoru s Lukášem Spilkou a Michaelou Čapkovou. Jak to celé dopadne pak uvidíme na show 9. září v pražské La Fabrice. Navštívili jsme také nové pražské ateliéry SMETANAQ, které se budují na Smetanově nábřeží a nabídnou designérům prostor k práci, výstavám i komerční prezentaci jejich tvorby.

WE'RE NEXT: Když můžeme, tak proč ne

Přehlídku po svém si po zkušenosti na pražském týdnu módy rozhodli uspořádat studenti módního designu. Iniciativu WRN, za kterou stojí neziskovka O.S. Open, dali dohromady studenti z pražské UMPRUM a antwerpské Royal Academy. V Modeschau její koncept představili Michaela Ćapková a Lukáš Spilka: „Po zkušenosti z MBPFW, kde jsme nebyli úplně spokojení s organizací naší přehlídky, jsme si řeli, že to vezmeme do vlastních rukou a uděláme si akci tak, aby se nám líbila. Když můžeme, tak proč ne.“ Přehlídkový večer WE'RE NEXT se odehraje 9. září v pražské La Fabrice a v sobotu 10. září na něj naváže prodejní showroom v The Chemistry Gallery. Celkem se představí dvacet designérů, polovina z Česka, UMPRUM a UTB Zlín a polovina ze zahraničí z třetího ročníku antwerpské Royal Academy. Akce je otevřená široké veřejnosti a cílí na všechny, které zajímá svobodná konfrontace mladého designu z různých zemí. Poslechněte si více v rozhovoru s Michaelou Čapkovou a Lukášem Spilkou.

03684073.jpeg

SMETANAQ: výbuch otevřel cestu designérským ateliérům

Nechvalně známý výbuch plynu, ke kterému došlo před třemi lety v krásném historickém domě na Smetanově nábřeží v Praze, otevřel novou kapitolu využití budovy. Dům s výhledem na Vltavu a Petřín ožije designem oděvu, obuvi, šperku a doplňků. Rostoucími ateliéry SMETANAQ mě provázely designérky Karin Říhová a Michaela Šumová: „Celý dům má fungovat propojeně. Na designérské ateliéry navazuje společný lounge prostor k setkávání, galerie s občerstvením, designshop a prostor k různým vzdělávacím nebo prezentačním účelům, jako jsou workshopy, přednášky nebo přehlídky.“ Momentálně se dokončuje rekonstrukce a probíhá výběr designérů. Naplno by měl SMETANAQ začít fungovat na přelomu letošního podzimu a zimy. Vedle prostoru pro tvorbu a prezentaci designérů má také pomoci s propojením a přiblížením designérské tvorby širší veřejnosti. Na rozdíl od sdílených designérských showroomů s dílnami, ve kterých kolektiv autorů společně platí nájem a své práce si prodává a prezentuje sám, bude SMETANAQ fungovat na klasické komerční bázi. Práce domácích designérů bude spolu s vybranými značkami zvenčí v designshopu prodávat profesionální obchodník a autorům tak zbyde více času a energie na vlastní tvorbu. Poslechněte si více v reportáži.

Playlist:
Mina & Lorenzo BITW – Malibu Riddim (Boko! Boko!)
Rihanna – Needed Me, Murlo Remix (Roc Nation)
DJ Esco – 100it Racks (Freebandz Entertainment)
Hero – The Juice (uns.)
Lexxi – Red Eyez V.I.P (Ammunition Promotions Ltd)
Jorge Andre – Solera (The Revera Corporation)
Yugiboi – Yuh Yuh (uns)
Nkisi – Flush_in (NON Worldwide)
Wwwings – Celestial Driftin (KnightWerk Records)
Your Planet Is Next – Re - Fridgerator (Opal Tapes)

Spustit audio