Mořská nemoc šest dní v kuse je krutá. Na lodi je mi ale stejně líp než ve městě, říká mořeplavkyně
„Mořská vlčice“ Maruška Poláková se zamilovala do života na vodě a na lodích. Z Dunaje postupovala do příbřežních evropských vod a nakonec i k plavbám do arktických a antarktických krajin. Nejen své nové zážitky ze Špicberk vypráví v cestovatelské Casablance.
Maruška kdysi studovala v rakouském Linci a bydlela tam na lodi. Od té doby je její život pevně spojený s vodou, plavbami a námořním dobrodružstvím.
Do Česka zavítala česká mořeplavkyně po návratu z arktických Špicberk, kde pracovala na výletní lodi pro turisty a umělce na místních rezidencích. Má ale předcházející zkušenosti z Antarktidy nebo z drsné plavby mezi Azorskými ostrovy a Amsterdamem na lodi Tres Hombres, která pracuje s dobrovolníky, funguje bez motoru a dováží rum a další produkty z Karibiku do Evropy.
Záchrana ztroskotané lodi, mořská nemoc, krutá kosa. Prostě moře all inclusive
Při této své první velké plavbě zažila Maruška mořskou nemoc trvající šest dní v kuse. „To bylo opravdu kruté. Navíc jsme během této plavby zachránili jachtaře, který ztroskotal, a taky byla opravdu hodně zima. Tři měsíce jsem měla mokré nohy.“ S nadsázkou říká, že to byla plavba skutečně all inclusive. „Odpovídá to. Na Tres Hombres říkají, že upomínají na doby, kdy lodě byly ze dřeva a muži ze železa,“ usmívá se.
„Na lodi je mi ale vždycky líp než ve městě,“ dodává s tím, že zvyknout si na návrat domů a do města je pro ni navzdory všem příjemným vymoženostem hodně obtížné.
Jaké možnosti člověk má, když chce začít získávat zkušenosti s mořeplavbou? Jak se opravuje kormidlo během antarktické plavby a jak to, že to pro loď neznamená „game over“? Co je nejdůležitější pro posádku na důležité plavbě? Poslechněte si kompletní Casablanku, cestovatelský podcast Radia Wave.
Související
-
Moře mi dalo všechno. Dobrodružství, rodinu i meditaci. Jiří Denk vypráví o svých plavbách
Letos dokončil etapové obeplutí Jižní a Severní Ameriky. Už dříve obeplul svět, byl přepaden piráty, uvízl mezi arktickým ledem a s dcerkou doplul na pevninskou Antarktidu.
-
Pádlování v kanadské Arktidě! Cestovatel Milan Pachlopník líčí nejlepší a nezdravější divočinu světa
Vodák a cestovatel Milan Pachlopník si zamiloval severozápadní teritoria Kanady a arktickou tundru.
-
Rudolf Krautschneider: Česká mořeplavecká legenda
Člověk, který několikrát obeplul svět. Mořeplavecká legenda z Ústí nad Orlicí. Majitel vlastnoručně postavené kopie Magalhaesovy lodi. Očitý svědek a jediný neutrál...
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.