„Musí to znít jako továrna.“ Noise-punkoví Vole odehráli nejhlasitější Studio Session

18. leden 2018

Na hardcore-punkové scéně se poslední roky nejvíc mluví o čtveřici Vole a říká se o ní kdeco. Potvrdit můžeme, že jde určitě o nejživelnější kapelu v oběhu – po jejich koncertech se cítíte, jako by vás přejel vlak, a zpěvák Tomáš Mitura ví své. Přesvědčit se můžete i díky Radio Wave Studio Session, kde Vole představili loňskou desku Nikdo Vám Nemůže Dát Tolik Kolik Vám My Můžeme Slíbit.

„Kamarádi nás podporují, protože je zadarmo stěhujeme, tetujeme, půjčujeme si navzájem věci, a oni nám na koncertech propůjčují svoje životy,“ vysvětluje si rozruch kolem Vole zpěvák Tomáš, který vystudoval malbu na Akademii výtvarných umění a příležitostně tetuje. Kapela hraje naštvaný a hlasitý hardcore-punk, říznutý blackmetalovou temnotou a navrch snad trochu glam rocku – a je to složitější. Bubeník Ondra má rád písničky od ohně a kytarista David je transformuje do požárních zásahů, jak říká Tomáš. „Basák Himaláj miluje Nicka Cavea a já jsem velký fanoušek basketu, tak to tam vždycky tak pleskne.“

Špína o DIY tetování a knize Poke Poke Poke: Tam, kde se za kérku platí v naturáliích

špína

V pokoji drnčí tetovací strojek a kousek vedle v kuchyni si spolubydlící vaří oběd. Za tatéry tvořícími mimo studia chodí nejen kámoši, ale i ti, co se o jejich tvorbě dozvěděli spíš díky šeptandě než z okázalých portfolií. Právě takovým umělcům je věnována nová publikace Poke Poke Poke, která přináší fotky i rozhovory se čtrnácti outsalonovými tatéry a tatérkami. Špína proto vyzpovídala spoluautora knížky – malíře, zpěváka punkové kapely Vole a v neposlední řadě tatéra Tomáše Mituru.

David má o zvuku Vole jasnou představu. „Hoši, musí to znít jako továrna. To jsem říkal už kdysi, když jsem zakládal první kapelu. Ale Vole jsou prostě hardcore-punk.“  Mají i politické songy, ale většinou jsou texty o nějakých krajních zážitcích. Perón třeba vychází z Tomášovy nejtemnější vzpomínky, kdy ho ještě doma ve Frýdku-Místku srazil vlak. „Protnul jsem cestu smrti a přežil to.“

„Vždycky něco naslibujeme, a pak se nic nestane. Nebo naslibujeme, a stane se víc, než se naslibovalo,“ komentuje chvíli nato David název desky Vole, která vyšla u Stoned To Death Records. A není jedinou loňskou nahrávkou čtveřice, na stejném místě vydali ještě čtyřskladbové EP. S tímhle materiálem vyráží Vole v únoru na velké turné, doprovodí je ještě rapperské duo Ghettoblaster. Chvíli zabralo, než dali trasu z Ostravy přes lázně v Budapešti až do Slovinska dohromady. Všechny koncerty se jim podařilo naplánovat díky kamarádským vazbám, které v rámci hardcore-punkové scény daleko přesahují hranice České republiky.

VOLE
autor: Miloš Hroch