„Musí to znít jako továrna.“ Noise-punkoví Vole odehráli nejhlasitější Studio Session

18. leden 2018

Na hardcore-punkové scéně se poslední roky nejvíc mluví o čtveřici Vole a říká se o ní kdeco. Potvrdit můžeme, že jde určitě o nejživelnější kapelu v oběhu – po jejich koncertech se cítíte, jako by vás přejel vlak, a zpěvák Tomáš Mitura ví své. Přesvědčit se můžete i díky Radio Wave Studio Session, kde Vole představili loňskou desku Nikdo Vám Nemůže Dát Tolik Kolik Vám My Můžeme Slíbit.

„Kamarádi nás podporují, protože je zadarmo stěhujeme, tetujeme, půjčujeme si navzájem věci, a oni nám na koncertech propůjčují svoje životy,“ vysvětluje si rozruch kolem Vole zpěvák Tomáš, který vystudoval malbu na Akademii výtvarných umění a příležitostně tetuje. Kapela hraje naštvaný a hlasitý hardcore-punk, říznutý blackmetalovou temnotou a navrch snad trochu glam rocku – a je to složitější. Bubeník Ondra má rád písničky od ohně a kytarista David je transformuje do požárních zásahů, jak říká Tomáš. „Basák Himaláj miluje Nicka Cavea a já jsem velký fanoušek basketu, tak to tam vždycky tak pleskne.“

David má o zvuku Vole jasnou představu. „Hoši, musí to znít jako továrna. To jsem říkal už kdysi, když jsem zakládal první kapelu. Ale Vole jsou prostě hardcore-punk.“  Mají i politické songy, ale většinou jsou texty o nějakých krajních zážitcích. Perón třeba vychází z Tomášovy nejtemnější vzpomínky, kdy ho ještě doma ve Frýdku-Místku srazil vlak. „Protnul jsem cestu smrti a přežil to.“

VOLE

„Vždycky něco naslibujeme, a pak se nic nestane. Nebo naslibujeme, a stane se víc, než se naslibovalo,“ komentuje chvíli nato David název desky Vole, která vyšla u Stoned To Death Records. A není jedinou loňskou nahrávkou čtveřice, na stejném místě vydali ještě čtyřskladbové EP. S tímhle materiálem vyráží Vole v únoru na velké turné, doprovodí je ještě rapperské duo Ghettoblaster. Chvíli zabralo, než dali trasu z Ostravy přes lázně v Budapešti až do Slovinska dohromady. Všechny koncerty se jim podařilo naplánovat díky kamarádským vazbám, které v rámci hardcore-punkové scény daleko přesahují hranice České republiky.

autor: Miloš Hroch

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.