Muž z Tennessee seděl neprávem 31 let ve vězení. Dostal 75 dolarů

Sousedku Lawrence McKinneyho v roce 1977 přepadli a znásilnili dva násilníci. Hrůza se udála v jejím vlastním domě a ona později identifikovala jako jednoho z útočníků svého souseda, kterému bylo tehdy 22 let. McKinney byl za znásilnění a vloupání odsouzen ke 115 rokům vězení. V roce 2008 však testy DNA ukázaly, že je nevinný. Když byl o rok později propuštěn na svobodu, dostal na cestu šek na 75 amerických dolarů. „Neměl jsem občanský průkaz, takže mi trvalo tři měsíce, než jsem ho dokázal proměnit v hotovost,“ řekl k tomu propuštěný McKinney televizi CNN. Nyní, v 61 letech, žádá guvernéra státu Tennessee, aby byl zproštěn viny, a získal tak kompenzaci ve výši jednoho milionu dolarů, na kterou by měl za své nespravedlivé uvěznění právo. Rada pro předčasné propuštění státu Tennessee, která doporučuje guvernérovi, zda vězněného očistit, ale jeho žádost zamítla. „Po zvážení všech důkazů neshledala rada žádný z nich jako jasný a přesvědčivý důkaz neviny,“ zní vyjádření Melissy McDonald, mluvčí rady. Při jednání rady si McKinney vyslechl seznam 97 přestupků, kterých se měl dopustit při pobytu ve vězení, včetně napadení svého spoluvězně. „Ve vězení přežije jen ten silný,“ vysvětluje McKinney. „Nic jsem neudělal. Chci jen férové zacházení,“ říká.

Spustit audio
autor: vs
 • Na dočasně uzavřené křižovatce ve Vídni vzniklo místo pro workshopy, koncerty a bazén

  13. srpen 2020
  Vídeň

  Poblíž západního nádraží ve Vídni vybudovali dočasné kulturní centrum s bazénem. Kromě toho zde z iniciativy lokálních politiků vyrostlo také pódium a kiosky s lehátky.

  Až do konce srpna se zde má odehrát mnoho koncertů a workshopů. Vedle bazénu je také zóna s palmami pokrytá trávníkem, kde mohou návštěvníci jen tak odpočívat.

  Součástí je také takzvaná Autobusová laboratoř, projekt Karin Harather, která společně s řadou umělců, urbanistů a architektů proměnila vyřazený linkový autobus na místo pro workshopy související s městským prostorem.

  Projekt je terčem kritiky například od některých řidičů, podle kterých způsobilo uzavření ulice v okolní místa kolony. Řada místních ale projekt vychvaluje.

 • „Dost bylo mlčení.“ Běloruské ulice zaplavují plakáty volající po změně

  13. srpen 2020
  Povolební protesty v Bělorusku

  „Svobodné Bělorusko“, „Změna“ nebo „Dost bylo mlčení“, to jsou některá z hesel objevujících se na plakátech, které lidé po stovkách tisknou v Bělorusku zmítaném tisícovými demonstracemi.

  Demonstrace začaly 9. srpna, kdy byl do prezidentského úřadu opět zvolen Alexandr Lukašenko. Do ulic Minsku a dalších běloruských měst již čtvrtým dnem vyráží desítky tisíc lidí, kteří označují volby, ve kterých staronový prezident získal 80 % hlasů, za zfalšované.
  „Speciální jednotky a armádo, pamatujte na karmu,“ stojí na jednom z plakátů kritizujícím brutalitu, se kterou režim demonstrace potlačuje. Při protestech byli již zabiti dva lidé.

  Kromě toho bylo podle běloruské policie zatčeno již více než 6000 demonstrujících a několik novinářů.

  Jeden z plakátů také obsahuje výňatky z běloruské ústavy, kterou stát podle protestujících svým jednáním porušuje. „Jediným zdrojem státní moci a nositelem suverenity je lid“ a „Každý občan má zaručenu svobodu názoru, přesvědčení a projevu“, píše se na nich.
  Prezident Lukašenko stál ve volbách proti opoziční Svjatlaně Cichanouské, která podle oficiálních výsledků získala pouze 10 % hlasů, což kritici režimu považují za zfalšovaný výsledek. Řada dalších kandidátů byla v průběhu volební kampaně zatčena, některým z nich ani nebylo umožněno, aby se do voleb registrovali. Současný prezident Lukašenko vládne zemi již 26 let.

  Na plakáty se můžete podívat na webu Calvert Journal.

  Přečtěte si také Státe, nepřekážej nám! Lidé přestávají věřit v Lukašenkovo Bělorusko, říká politoložka Reichelová.

 • Nová umělá inteligence Googlu dokáže identifikovat potraviny. Software má pomoct nevidomým

  13. srpen 2020
  Google Lookout

  Nová funkce je součástí aplikace Google Lookout, která si klade za cíl pomoct lidem se zrakovým handicapem. Software nově dokáže pomocí fotoaparátu telefonu také identifikovat potraviny. Kromě těch průmyslově vyráběných by měla být podle tvůrců schopná na základě tvaru rozpoznat i ovoce či zeleninu.

  Již mnoho aplikací předtím bylo schopno získat informace o produktech z čárových kódů. Google Lookout je ale první podobná aplikace, která potraviny dokáže rozeznat již na základě etikety či vzhledu.

  Aplikace má databázi s přibližně dvěma miliony produktů, která se mění podle toho, kde na světě se uživatel nachází.

  Z informací vzešlých z testu na webu BBC neměla aplikace problém rozpoznat americkou ani thajskou značku omáček či další hromadně vyráběné potraviny pořízené v supermarketu. Menší úspěšnost ale software měl u ovoce, zeleniny a dalších čerstvých produktů s nepravidelným tvarem.

  Aplikace kromě nově přidané funkce umí také předčítat zobrazený text či identifikovat některé objekty a nápisy.

 • Švédské podniky musejí mít povolení na to, aby se v nich mohlo tančit. Normu se nepodařilo zrušit

  13. srpen 2020
  Tanec

  Restaurace ve švédském Härjedalenu dostala pokutu za to, že se v ní tancovalo. Podniky v tomto severském království totiž musejí mít speciální povolení na to, aby v nich lidé mohli tančit. Zákon je už dlouho kritizován, dosud ale nebyl zrušen.

  Uvnitř se tancovalo od loňského prosince do letošního února. Kvůli chybějícímu povolení však majitel dostal pokutu, píše švédská mutace magazínu The Local.

  Kontroverzní zákon platí od třicátých let. Autoři jím chtěli ochránit švédskou mládež před špatnými vlivy alkoholu, dekadence a samotného tancování. Už od jeho přijetí se ale zároveň mluví o tom, že by se měl zrušit.

  Jen mezi lety 2011 a 2014 se v parlamentu objevilo celkem 20 pokusů s tím něco dělat. A jak informuje švédský veřejnoprávní rozhlas Sverige Radio, nepovedlo se to ani před pěti lety. V dubnu 2016 se to však už podařilo, vláda nicméně zákon stále nenaplnila.

  Policie proto musí dodržování normy nadále vymáhat, což frustruje dotčené restaurace, bary, kavárny i kluby. Ministr vnitra Mikael Damberg letos na začátku března uvedl, že to zdržují důležitější věci. Myslel tím například zákony proti organizovanému zločinu nebo pouličním gangům.

  Přečtěte si taky Tanec jako otisk prstu? Podle finských vědců má každý člověk unikátní taneční projev.

 • Pyl a plísně se před bouřkou rozmělní na ještě menší částice. Škodí pak astmatikům i dalším nemocným

  12. srpen 2020
  Bouře

  Klid před bouří není až tak klidný, jak se na první pohled zdá. Zvláště pro lidi, kteří trpí na astma či jiné vážné dýchací problémy. Přišla na to nová vědecká studie.

  Jak píše web americké televize CNN, dny před velkými bouřkami jsou (nejen) ve Spojených státech krušné hlavně pro seniory s astmatem a chronickou obstrukční plicní nemocí. Anupam Jena z Harvardovy univerzity, který je autorem výzkumu, však říká, že jsou ohroženi i mladší lidé se závažnými dýchacími obtížemi. „Rozhodně to může postihnout děti i mladé lidi s astmatem,“ vysvětluje Jena. Proč se ale tak děje? To napovídá práce vědců z University of Georgia.

  Pyl a plísně se před bouří dostanou vysoko do oblak, kde se rozmělní na ještě menší částice. Když pak klesnou na zem, mnohem snadněji proniknou nosem či pusou až do plic a je zaděláno na problémy. Jena proto radí: „Pokud víte, že se blíží bouře, buďte obezřetní stejně jako v případě vysokých koncentrací pylu a připravte se na to.“

 • Více než stoletá paní si zašla na tetování. Na předloktí teď má obrázek milované žáby

  12. srpen 2020
  Tetování 103leté paní

  Američanka Dorothy Pollack, která v červnu oslavila 103. narozeniny, si odškrtává položky ze svého bucket listu. Jednou z nich je tetování. Nedávno si proto nechala na předloktí vyhotovit věc, kterou má raději než pivo a burgery: žábu.

  Jak píše web americké televize CNN, rozhodnutí přišlo nečekaně po vynucené izolaci kvůli koronaviru. „Bylo to docela vzrušující, protože jsem ho před lety odmítla, když mi jej chtěl nechat udělat můj vnuk. A najednou jsem se rozhodla, že ho chci. A pokud bych mohla, tak žábu, protože je mám ráda,“ vysvětluje Pollack.

  Podle tatéra Raye Reasonera Juniora ze salonu A.W.O.L. Custom Tattooing v Muskegonu, který jí obojživelníka vytetoval, to zvládla bez mrknutí oka. „Byla fakt dobrá. Ani jsem si nevšiml toho, že by sebou škubla. Možná jednou, ale jenom trošku. Byla z toho tak nadšená… a pro mě osobně to byla neskutečná zkušenost. Když vás někdo, kdo je více než století starý, o něco požádá, tak ho nemůžete odmítnout,“ říká Reasoner Junior.

  Poté co si ze svého seznamu odškrtla tetování, se vrhla na další položku: projet se na motorce. Nikdy na ní totiž nejela. I to už má ale za sebou.

  Přečtěte si taky 93letou Britku zatkla policie, aniž by cokoli spáchala. Chtěla tenhle zážitek stihnout, ještě než umře.

 • Dvě běluhy byly převezeny ze zábavního parku v Číně na Island, kde je vypustí do volné přírody

  11. srpen 2020
  běluha

  Samičky běluhy severní Little Grey a Little White strávily téměř deset let svého života v zábavním parku v Šanghaji, kde byly vycvičeni pro vystupování před návštěvníky. Teď budou moct poprvé žít ve volné přírodě.

  Urazily přes 9000 kilometrů a strávily na cestě kolem 30 hodin, než dorazily do útulky pro velryby na islandském ostrově Heimaey. Zde stráví nějaký čas, než se aklimatizují a budou moct být vypuštěny do oceánu.

  „Po dlouhém plánování a nacvičování šla nakonec první fáze jejich vypuštění do volné přírody stejně hladce, jak jsme doufali a plánovali,“ cituje web Independent Andyho Boola, vedoucího organizace Sea Life Trust, která útulek zřídila.

  Přípravy na vypuštění běluh do volné přírody započaly již před dvěma roky, kdy se kytovci v Šanghaji začali učit, jak zvládat náročnější přírodní podmínky kolem Islandu.

  Běluhy nejsou řazeny mezi ohrožené druhy, jejich populace se ale snižují kvůli lovu a klimatické změně.

  Přečtěte si taky Na Islandu otevřou první útulek pro velryby na světě.

 • Perseidy lze letos na řadě míst pozorovat za doprovodu hudby i přednášek

  11. srpen 2020
  Perseidy

  Maximum meteorického roje Perseidy, které připadá na 12. srpna, si na řadě míst můžete užít spolu se živou hudbou nebo přednáškou. Pozorování takzvaných Perseid, tedy prachových částic komety Swift-Tuttle P109, proloží výkladem třeba ve hvězdárně Astronomického ústavu Akademie věd ve středočeském Ondřejově.

  Kromě Perseid zde návštěvníci mohou během noci ze 12. na 13. srpna spatřit také jasně planety Jupiter, Saturn, Mars a Venuši. Krátce budou mít možnost zahlédnout i Mléčnou dráhu. Jde zároveň o jedinou noc v roce, kdy návštěvníci mohou v areálu hvězdárny přespat.

  Ve hvězdárně Žebrák na Berounsku bude zase pozorování hvězdného nebe doprovázet hudební vystoupení.

  Ve Štefánikově hvězdárně na pražském Petříně mohou návštěvníci o víkendu a celý následující týden pozorovat oblohu astronomickými dalekohledy. Pozorování večerní oblohy pořádá pro veřejnost ve středu, pátek a v sobotu také hvězdárna v pražských Ďáblicích a Hradci Králové.

  Na 12. srpna program připravilo i planetárium v Ostravě nebo hvězdárna ve Vsetíně, Teplicích a Valašském Meziříčí.

  Podmínky pro pozorování Perseid letos nebudou zcela ideální kvůli Měsíci, který vyjde krátce po půlnoci. Podle astronomů je proto lepší začít s pozorováním již po setmění.

 • Užívání marihuany v těhotenství může vést k autismu u dítěte, naznačuje studie

  11. srpen 2020
  Marihuana

  U dětí narozených matkám, které během těhotenství užívaly marihuanu, je asi o 50 % větší riziko rozvoje autismu, naznačuje kanadská studie. Vědci ale zároveň uvedli, že bude potřeba další výzkum, aby se tato souvislost zcela potvrdila.

  „Existuje zde důležitá paralela s konzumací alkoholu,“ řekl webu Guardian Daniel Corsi, jeden ze spoluautorů studie. „Nyní je všeobecně doporučováno nekonzumovat v těhotenství alkohol a myslím si, že by podobné doporučení mělo být učiněno i pro užívání konopí.“

  Ve studii vydané v časopise Nature Medicine vědecký tým analyzoval údaje o přibližně půl milionu dětí narozených v letech 2007 až 2012. Celkem asi 3000 matek uvedlo, že v průběhu těhotenství marihuanu užívaly.

  Aby vědci co nejvíce omezili působení dalších faktorů, které by mohly výsledky ovlivnit, použili pro srovnání matky ve stejném věku, s podobným zdravotním stavem, vzděláním a socioekonomickým statusem.

  Ve hře ale zůstává i celá řada dalších faktorů. Je možné, že matky, které v těhotenství užívaly konopí, s větší pravděpodobností vystavovaly plod i dalším druhům rizikového chování. Pro úplné potvrzení těchto zjištění proto bude potřeba další výzkum.

  Podívejte se taky na Marihuanové lékárny jsou podle San Francisca nezbytně nutné a mohou mít otevřeno i během pandemie.