Muž z Tennessee seděl neprávem 31 let ve vězení. Dostal 75 dolarů

23. prosinec 2016

Sousedku Lawrence McKinneyho v roce 1977 přepadli a znásilnili dva násilníci. Hrůza se udála v jejím vlastním domě a ona později identifikovala jako jednoho z útočníků svého souseda, kterému bylo tehdy 22 let. McKinney byl za znásilnění a vloupání odsouzen ke 115 rokům vězení. V roce 2008 však testy DNA ukázaly, že je nevinný. Když byl o rok později propuštěn na svobodu, dostal na cestu šek na 75 amerických dolarů. „Neměl jsem občanský průkaz, takže mi trvalo tři měsíce, než jsem ho dokázal proměnit v hotovost,“ řekl k tomu propuštěný McKinney televizi CNN. Nyní, v 61 letech, žádá guvernéra státu Tennessee, aby byl zproštěn viny, a získal tak kompenzaci ve výši jednoho milionu dolarů, na kterou by měl za své nespravedlivé uvěznění právo. Rada pro předčasné propuštění státu Tennessee, která doporučuje guvernérovi, zda vězněného očistit, ale jeho žádost zamítla. „Po zvážení všech důkazů neshledala rada žádný z nich jako jasný a přesvědčivý důkaz neviny,“ zní vyjádření Melissy McDonald, mluvčí rady. Při jednání rady si McKinney vyslechl seznam 97 přestupků, kterých se měl dopustit při pobytu ve vězení, včetně napadení svého spoluvězně. „Ve vězení přežije jen ten silný,“ vysvětluje McKinney. „Nic jsem neudělal. Chci jen férové zacházení,“ říká.

autor: vis
Spustit audio
 • Ekvádor ničí těžký průmysl, místní organizace provádí zájemce po „amazonském Černobylu“

  30. červenec 2021
  Znečištěný prales v Ekvádoru

  Kaluže oleje, černá půda a popadané zbytky stromů. Tak vypadá krajina na severovýchodě Ekvádoru poničeného těžbou ropy. Po takzvaném amazonském Černobylu unie UDAPT nyní provází v rámci svých Toxic Tours. Jejich cílem je upozornit na ničivé dopady těžkého průmyslu, který ovlivňují nejen místní ekosystém, ale i lokální etnické skupiny.

  Průvodce zájemcům ukáže poškozenou krajinu včetně nejvíce znečištěných provincií Sucumbíos a Orellana. Zde jsou k vidění i takzvané mecheros. Jedná se o vysoké věže připomínající komíny, ve kterých dochází ke spalování plynů z těžby ropy. Jak poznamenává deník El País, tímto procesem se nejen znečišťuje vzduch, ale i dešťová voda, hlavní zdroj této tekutiny v oblasti.

  Unie s názvem Unión de Afectados por Texaco (UDAPT) už jen svým pojmenováním odkazuje na amerického prodejce výrobků ze zpracované ropy, firmu Texaco. Ta od roku 2001 spadá pod obdobně orientovanou společnost Chevron a dodává pohonné hmoty hlavně do Spojených států. Unie lidí postižených touto společností, jak zní i doslovný překlad, se již mnoho let aktivně angažuje v soudních procesech s těžařskými společnostmi na straně místních obyvatel.

  Právě ti často kvůli těžbě „černého zlata“ opouštějí svoji půdu. Přicházejí nejen o generacemi obývané území, ale hrozí i ztráta rodových tradic. Situace má také dopad na jejich zdravotní stav, poznamenává UDAPT.

  Cílem Toxic Tours je především upozornit na ničení místních pralesů a důsledky několik desetiletí trvající těžby. Jak dále poznamenává Ekolist, za šestihodinovou prohlídku organizátoři žádají pouze příspěvek na pronájem auta a benzín. V současnosti uspořádají v průměru tři týdně.

  Do těžbou zničeného Ekvádoru se můžete přenést i virtuálně a to pomocí interaktivního 360stupňového videa.

 • Savci dokážou snít o skutečném světě ještě před narozením, zjistila studie

  30. červenec 2021
  štěně

  Nová studie naznačuje, že savci dokáží v jistém slova smyslu velmi jednoduše snít o světě ještě před tím, než se vůbec narodí. Zjistili to odborníci z americké univerzity Yale. Svůj výzkum prováděli na právě narozených myších, podobné aktivity si však všímají i u lidských novorozenců.

  Tým pod vedením profesora Michaela Craira ve své studii zkoumal mozkovou aktivitu myší ještě před tím, než mláďata otevřela oči. Zaměřoval se na vlny vycházející od sítnice oka a jejich původ. Skupina vědců následně zjistila, že tyto vlny napodobují proces probíhající v nervové soustavě zvířete, které se pohybuje reálným prostředím vpřed.

  „Tato raná aktivita podobná snu má evoluční smysl, protože umožňuje myši předvídat, co zažije po otevření očí. Je tak připravena okamžitě reagovat na ohrožení z okolního prostředí," poznamenal podle serveru Good News Network profesor Crair. „Je to jako snít o tom, co uvidíte ještě před tím, než otevřete oči,“ doplňuje.

  Tato aktivita zmizí brzy po narození a je nahrazena zralejší sítí přenosů vizuálních podnětů do mozku, kde jsou informace dále kódovány a ukládány.

  Podobného procesu si můžeme všimnout i u lidských novorozeňat, doplňuje server. Ta se od myší sice liší možností samostatného pohybu brzy po narození, miminka jsou však také schopna okamžitě detekovat předměty a identifikovat pohyb, například prst pohybující se v jejich zorném poli. To naznačuje, že i jejich zrakový systém byl připraven ještě před narozením.

 • Spongebob v kalhotách a Patrick žijí na dně Atlantiku, na fotografii je zachytilo hlubinné vozidlo

  30. červenec 2021
  Spongebob v kalhotách a Patrick žijí na dně Atlantiku, na fotografii je zachytilo hlubinné vozidlo

  Známá dvojice ze seriálu společnosti Nickelodeon nemusí být tak abstraktní, jak se někteří mohli domnívat. Dvojníky slavného dua totiž zachytil na dálku ovládaný stroj americké vědecké státní agentury Národní úřad pro oceán a atmosféru

  „Reální“ Spongebob v kalhotách a Patrick byli objeveni bok po boku na podmořské hoře zvané Retriever Seamount, asi 200 mil východně od New Yorku ve vodách Atlantského oceánu.

  Mořský biolog Christopher Mah, který snímek sdílel na sociální síti Twitter, upozorňuje, že pro tyto houby a hvězdice (odbornými názvy Hertwigia a Chondraster) je typické úplně jiné zbarvení, než jaké má kreslená nápodoba. Vyobrazení Patricka a Spongeboba je tedy z biologického hlediska nesprávné.

  Jak doplňuje server Hyperbeast, mořské houby se naopak vyskytují ve valné většině oranžové nebo bílé a nikdy nemají čtvercový tvar. Často jsou také potravou právě masožravých hvězdic, předlohou seriálového Patricka.

 • Internetový tvůrce pozměnil Luka ze Star Wars, výrobní společnost ho sama najala na postprodukce

  29. červenec 2021
  Baby Yoda

  Metoda deepfake videí založená na principu pozměnění obličeje původní předlohy za použití umělé inteligence se už dostává do veřejného povědomí. Věnuje se mu i tvůrce, který na internetu vystupuje pod přezdívkou Shamook. V jednom ze svých videí upravil vzhled Luka Skywalkera v seriálu The Mandalorian. A autory originálu tím zaujal natolik, že mu nabídli práci.

  Postava Luka Skywalkera se objevila ve finále druhé řady s názvem The Rescue. Ztvárnil ji opět Mark Hamill. V seriálu, který se odehrává pět let po událostech z Návratu Jediho z roku 1983, se objevuje výrazně mladší, a to díky použití speciální technologie v postprodukci. Digitální změny však mnozí fanoušci zkritizovali.

  Jak dále uvádí server Independent, právě v reakci na to se Shamook, který se modifikacím různých filmových scén věnuje, rozhodl výslednou verzi vylepšit. Úpravami strávil čtyři dny, finální video již viděly tři miliony uživatelů. Výsledný klip se dostal až k tvůrcům originálu,  ti mu nabídli práci. Shamook se tak připojil ke skupině Industrial Light and Magic, divizi LucasFilms, zabývající se vizuálními efekty.

  Podobné úpravy v rámci postprodukce nejsou ve filmovém průmyslu neobvyklým postupem. BBC připomíná, že de-aging technologie byla použita i v roce 2016 u postavy princezny Leii ve filmu Rogue One: Star Wars Story (Rogue One: A Star Wars Story).

 • Chcete-li přežít globální krizi, odstěhujte se na Nový Zéland, radí studie. Miliardáři už nakupují pozemky

  29. červenec 2021
  Nový Zéland

  Vážná finanční krize, dopady klimatické krize, ničení přírody, pandemie horší než ta koronavirová nebo všechno dohromady. To vše může vést podle odborníků ke globálnímu kolapsu společnosti. V rámci svého výzkumu však definovali „ostrovy přežití“, jejichž obyvatelé mají šanci budoucí úpadek zvládnout. A jedná se skutečně o ostrovy – výsledky ukazují, že nejvhodnějšími místy jsou Nový Zéland, Island, Spojené království, Tasmánie a Irsko.

  Klíčová byla pro výzkum schopnost zemí pěstovat potraviny pro svou populaci, bránit hranice před masovou migrací, dále také předpoklady pro udržení elektrické sítě a zachování výrobní schopnosti. Na základě těchto parametrů poté odborníci sestavili výsledný žebříček.

  Jak autoři studie, publikované v časopise Sustainability, poukazují, nejlepší státy se nacházejí v mírných zeměpisných šířkách se silným oceánským klimatickým vlivem. Popřípadě se jedná o místa i z jiných částí světa, jejíchž podmínky však ovlivňují další jevy. To je třeba příklad Islandu, omývaného vodami chladného oceánu, které jsou však tlumeny teplým Golfským proudem z jihu.

  Ve studii dopadl nejlépe Nový Zéland, a to hlavně díky své geotermální a vodní energii, bohaté zemědělské půdě a nízké hustotě lidské populace. Potenciál v této zemi vidí i mnozí miliardáři, kteří zde již několik let skupují pozemky v rámci příprav na možný konec světa.

  Velkým překvapením byl pro odborníky výsledek Velké Británie. „Jedná se o zemi s vysokou hustotou populace a tradicí výroby pro export. Nebyla ani nejrychlejší ve vývoji obnovitelných technologií a v současné době produkuje pouze 50 procent vlastních potravin,“ uvedl profesor Aled Jones z britské Anglia Ruskin University, jeden z autorů studie. Země má ale potenciál odolat otřesům vyvolaných zmíněnými krizemi, dodal.

  Podle vědců se nacházíme v „nebezpečné situaci“, do které jsme se dostali kvůli globálně propojené a energeticky náročné společnosti a škodám, které jsme způsobili na životním prostředí. Pro budoucí krize je dle Jonese klíčová flexibilita systémů. „Pokud dojde k určitému šoku ve společnosti, budete mít možnost reagovat, protože máte volnou kapacitu,“ míní.

 • Je vaše kočka v pořádku? Aplikace dokáže na základě fotografie vyhodnotit náladu domácích mazlíčků

  29. červenec 2021
  kočka

  Trápí něco vaši kočku? Na tuto otázku může odpovědět kanadská aplikace od společnosti zabývající se zdravím zvířat. Mazlíčka stačí vyfotit a software na základě viditelných znaků rozpozná, v jakém rozpoložení se nachází.

  Aplikace snímá polohu hlavy a uší, zaměřuje se i na zúžení očí, napětí v čelisti a to, jakým způsobem se pohybují kočičí hmatové vousy u čenichu. Získaná data vyhodnotí software na základě umělé inteligence, která využívá strojového učení. Porovná tedy možné příznaky nepohody s již dříve zkoumanými snímky a vyhodnotí tak pocity zvířete na základě speciální škály, takzvané FGS (Feline Grimace Scale).

  První testování beta verze aplikace ukazuje, že software snáze rozeznává indikátory na hlavě mazlíčka se světlejší srstí, kde jsou více patrné. Jak ale upozorňuje novinář Steve Boysen, který aplikaci zkoušel na celkem třech kočkách, je jen otázkou času, kdy umělá inteligence posbírá dostatek materiálů i u tmavěji zbarvených zvířat a dokáže lépe vyhodnotit jejich ukazatele případné nepohody.

  Hlava kočky sice může říci mnoho o její náladě, jak ale podle serveru Reuters zmiňuje Alice Potterová z britské společnosti pro prevenci týrání zvířat RSPCA, opomíjet by se neměly ani další tělesné ukazatele indikující stav mazlíčka –⁠ třeba ocas. „Kočky, které se bojí či jsou vystrašené, mohou mít ocas v tenzi,“ uvádí. Důležité je věnovat pozornost i denním rituálům kočky, jakými jsou třeba stravovací návyky nebo spánek, dodává Potterová.

  Podle veterinářky Liz Ruelleové, která se na vzniku aplikace podílela, může tato technologická novinka pomoci nejen běžným majitelům koček v rozpoznání stavu mazlíčků. Její budoucnost vidí i coby součást výuky budoucích zvířecích lékařů.

  Přečtěte si také Muž lezl na strom, aby zachránil kočku. Nakonec je oba museli zachraňovat hasiči.

 • Stonehenge hrozí, že bude další britskou památkou vyškrtnutou ze seznamu UNESCO

  28. červenec 2021
  Stonehenge

  Velká Británie čelí kritice, že nedostatečně pečuje o své památky zapsané na seznamu UNESCO. Podle řady kulturních institucí tak země pomalu ztácí dobrou pověst v oblasti ochrany historických objektů. Tento měsíc bylo ze seznamu světového kulturního dědictví vyškrtnuto město Liverpool, podle OSN se tak stalo kvůli několika stavebním projektům, které porušily hodnotu liverpoolského nábřeží. Podobný osud teď podle britského Guardianu hrozí i kamennému komplexu Stonehenge.

  Zástupci organizace UNESCO oznámili britské vládě, že pokud se uskuteční plánovaná výstavba silničního tunelu, zařadí Stonehenge na seznam památek „v ohrožení“, což je předzvěstí odebrání statusu světového dědictví. Po vyškrtnutí Liverpoolu orgány památkové péče uvedly, že dalších jednatřicet britských památek teď bude pod přísným drobnohledem organizace UNESCO.

  Chris Blandford z organizace World Heritage UK si postěžoval, že na vládní úrovni je nízké povědomí o významu britských památek UNESCO, které se řadí po bok mezinárodních skvostů, jako je Tádž Mahal nebo egyptské pyramidy. Mnohé z nich jsou prý kriticky podfinancované.

  Vláda Velké Británie s nedávným rozhodnutím o vyškrtnutí Liverpoolu nesouhlasí a slovy svého mluvčího tvrdí, že země je světovým lídrem v ochraně kulturního dědictví. Pokud by ale po Liverpoolu ze seznamu UNESCO vypadl doopravdy i Stonehenge, byla by Británie první zemí, která by přišla o více než jednu mezinárodně uznávanou památku.

 • Fanoušci si chtějí spravit chuť: Nová série Dextera bude na podzim

  28. červenec 2021
  Ze seriálu Dexter

  Fanoušci seriálu Dexter se mohou těšit na pokračování příběhů „sympatického sériového vraha“. Televizní společnost Showtime zveřejnila nový trailer k další sérii pod názvem Dexter: New Blood. Na obrazovkách by se měla objevit 7. listopadu.

  Postavu Dextera Morgana diváci naposledy viděli v osmé řadě v roce 2013. Jeden z tvůrců seriálu Clyde Phillips teď prozradil, že nová série bude „pokračovat s Dexterem na jiném místě, vlastně v jiném světě, co nejdále od Miami“. Herec Michael C. Hall, tedy seriálový Dexter, přiznal, že za obnovením seriálu stojí z velké části zklamání diváků z finále osmé série. „Myslím, že ten konec byl pro lidi přinejlepším záhadný – matoucí, rozčilující, frustrující, a tak bych mohl pokračovat ve výčtu dalších negativních přídavných jmen," řekl Hall.

  Rozhořčení nad zatím poslední řadou seriálu neskrývá ve svém sloupku ani kulturní redaktor britského Guardianu Stuart Heritage. Ten se teď zamýšlí nad tím, jestli se avizované nové sérii podaří zvednout ze dna. „Závěrečná sezóna seriálu v roce 2013 byla tak obrovským propadákem, že lidé potřebují jistotu. Někteří se na Dextera budou dívat jen tehdy, pokud se dokáže vrátit k temné satiře svých začátků. (…) Já? Já jsem chtěl, aby se oholil,“ vysvětluje s nadsázkou Heritage. Naráží přitom na image dřevorubce, se kterou se Dexter před osmi lety loučil s diváky.

  Avizovaná série přinese i řadu nových postav. Jednu z nich, šéfku tamní policie, si zahraje herečka Julia Jones. Ta prozradila, že půjde o „dynamickou“ roli, a dodala i to, že její postava v průběhu seriálu naváže s Dexterem romantický vztah. Píše o tom kulturní web Hypebeast.

 • Dobrodruh chtěl týdny „chodit“ po oceánu, skončil hned druhý den

  28. červenec 2021

  Sportovec a aktivista Ray „Reza“ Baluchi plánoval následující týdny strávit chůzí po Atlantickém oceánu. Ve speciálním plavidle, kterému on sám říká bublina, chtěl přejít z Floridy do New Yorku. Dobrodruh ale svojí výpravu kvůli problémům s navigačním zařízením ukončil hned po prvním dni. Průběh jeho cesty zaujal zpravodajství americké CNN.

  Devětačtyřicetiletý Baluchi chtěl svou aktivitou získat peníze pro charitu. Ve speciálním zařízení, které připomíná zvětšený kolotoč pro křečky, plánoval strávit tři až čtyři týdny, nakonec ale skončil zpět na souši daleko dřív. Plavidlo našli návštěvníci pláže v Palm Coast, asi 22 mil (35 kilometrů) jižně od místa, odkud aktivista vyrazil.

  Tamní úřad šerifa na facebookových stránkách nejprve zveřejnil fotky plavidla, později přidal informaci, že majitel netradičního člunu je v pořádku. Podle BBC přijela na pomoc Baluchimu pobřežní stráž, která mu zároveň sdělila, že „plavidlo i její posádka musí splňovat bezpečnostní požadavky“, aby mohli dál pokračovat v cestě.

  Aktivista už má za sebou několik neúspěšných plaveb. Dvakrát se pokusil přejet z Floridy na Bermudy v podobném nafukovacím zařízení a pokaždé ho musela zachraňovat pobřežní stráž. Baluchi se ale nevzdává. „Chci lidem ukázat, že i když se nám občas nedaří, neměli bychom se vzdávat našich snů,“ dodává.