Muzeum v Osvětimi kritizuje zmrzlinový stánek a Brňan ukradl kalhotky. To jsou top zprávy týdne

2. červen 2023

Zuzana Fuksová a Ivana Veselková v aktuálním díle podcastu Mikrovlnky vybírají ty nejchutnější makronky ze zpravodajské patisserie. Jako obvykle se zaměřily na těžko pochopitelné zprávy jak ze světa, tak z regionů.

Ivanu jako milovnici historie pobouřila zpráva o tom, že před branou do bývalého koncentračního tábora v Osvětimi se prodává zmrzlina. Stánek s nápisem Ice Love se tam objevil koncem minulého dubna. Osvětimské muzeum prodej zmrzliny před vchodem do tábora smrti kritizuje a Mikrovlnky se tomu nediví.

Zuzanu jako foodie fanynku zaujala informace, že jeden kopeček japonské speciální zmrzliny přijde na 880 000 jenů –⁠ to je v přepočtu asi 140 tisíc korun. Do Guinessovy knihy rekordů se tato zmrzlina zapsala jako nejdražší na světě. Speciální dezert se v japonštině nazývá byakuya – „bílá noc“. Jednou z použitých surovin jsou totiž lanýže. Lahůdku doplňuje i lístek zlata a dva tradiční japonské druhy sýra společně se sakekasu, složkou podobnou pastě, která vzniká při výrobě saké.

Nesměla chybět ani nějaká ta krimizpráva z moravské metropole. „Moje paní si zaslouží nové kalhotky,“ hájil se muž s uloupeným prádlem v brněnském obchodě.

Je mezi zcizenými bombarďáky, vymazlenou zmrzkou a faux pas v Osvětimi nějaká tajnosnubná souvislost? Vůbec ne, míní Zuzana s Ivanou, ale to přeci nevadí. Zahoďte ambice pochopit svět a radši si poslechněte všechny novinky ze známého vesmíru v novém díle Mikrovlnek!

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.