Muži moc neumí mluvit o emocích. Je to hrozná škoda, říká herec Vojtěch Vodochodský

23. duben 2023

Ohnivý kuře, Iveta, Případ Roubal, Král Šumavy nebo Arvéd. To je jen malý výčet tvorby herce Vojtěcha Vodochodského, který byl hostem podcastu Pochlap se. Moderátor Václav Rouček si s ním povídal o jeho vztahu s otcem, tématu toxické maskulinity, ale také o připravovaném filmu Vlny o vysílání Československého rozhlasu v době sovětské okupace.

„Mít tátu herce je výhoda i nevýhoda zároveň,“ myslí si Vojtěch, který je synem moderátora a herce Ivana Vodochodského. „Táta má privilegium mi dát práci. Vlastně mě dotlačil do seriálu Ohnivý kuře, abych nabral zkušenosti, abych o sobě dal vědět. Připadal jsem si, že jsem z protekce, potřeboval jsem spíš najít vlastní cestu. On ani nechtěl, abych se živil herectvím, ale abych si našel koníček. Když jsem si podal přihlášku na DAMU, byl z toho hodně překvapený.“

Devětadvacetiletý herec nouzi o role zatím nemá. Uvědomuje si ale, že se to může kdykoli změnit. „Člověk na volný noze neustále čeká, nemá jistoty. Teď jedu na vlně, mám hodně práce, ale občas vyleze otázka, co bude za rok, za dva roky, třeba se vystřílím a lidi mě nebudou chtít. Po škole jsem práci moc neměl, teď mám víc štěstí. Šel jsem si za tím trochu podvědomě, dřel jsem, abych se srovnal sám se sebou a pak začaly chodit nabídky.“

V posledních letech se nejen v oblasti filmu řeší téma toxické maskulinity. Vojtěch sám hraje v představení Tři heteráni, které toto téma reflektuje. „Občas se za nás muže stydím. Chlapi podpořený alkoholem se zbytečně předvádí, vychází to z jejich nevyrovnanosti. Přijde mi, že starší generace mužů si na sebe upletla bič. Už jim neprochází to chování a jsou z toho nešťastní, nedokážou definovat mužství. Pak bojují s emancipací, aby je ženy náhodou nepředčily. Muži by prostě měli víc mluvit o emocích, je strašná škoda, že se to neděje.“

Komu se Vojtěch Vodochodský svěřuje? Kdo je jeho vzor? Proč se začal věnovat herectví? A co pro něj znamená neúspěch? Poslechněte si nový díl Pochlap se.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.