„Muži pijí čtyřikrát víc než ženy, jen se to neproblematizuje,“ říká Josef Petr k Suchýmu únoru

30. leden 2019

Suchej únor je výzva, do které se zapojují jak muži, tak ženy. Vznikla díky neziskové organizaci Liga otevřených mužů a nabízí možnost zjistit, jak těžké či naopak lehké to je, vyhnout se alkoholu na ploše jednoho měsíce. „Často si lidé myslí, že jsme vybrali ten nejkratší měsíc v roce. To není pravda,“ směje se Josef. „Chtěli jsme se zaměřit na psychosociální aspekt lidského zdraví a pití alkoholu nám přišlo, že české muže nejvíc huntuje,“ říká iniciátor výzvy.

Josef Petr

Na webu projektu Suchej únor se každý, kdo rád sdílí nové zážitky na sociálních sítích, může zaregistrovat a získá tak sadu tipů a rad, jak projít takovou měsíční výzvou. „Výtěžek z té registrace, která není povinná, jde na realizaci kampaně samotné a také na dva dobročinné projekty,“ zmiňuje Josef programy Parton a Alkos. „Za cenu dvou až tří piv tak registrovaní účastníci získají třeba tipy od lektorů fitness, psychologů nebo rady, jaké si dát nealkoholické nápoje v hospodě,“ pokračuje Josef. Samotný měsíc bez alkoholu tak má nabídnout možnost zjistit, jak se člověk cítí, když nepije. Někdo je rád, že ušetří, jiný zhubne nebo naopak začne nahrazovat alkohol sladkostmi. „Řada z nás, hlavně tady v České republice, nezažila měsíc bez alkoholu třeba od maturity. Pokud to někdo bere jako součást zdravého životního stylu, můžou ho zajímat benefity jako lepší spánek nebo víc energie,“ říká Josef Petr.

V České republice je naprostým standardem „zajít si na pivko“. Jak se účastníci Suchýho února perou s výzvou nahradit alkohol jinými nápoji? Poslechněte si celý rozhovor!

Spustit audio

Související