Muži v Íránu nosí hidžáb. Solidarizují se svými manželkami, které si vlasy zakrývat musí

Během minulého týdne se na sociálních sítích objevilo několik fotografií mužů, kteří mají na hlavě hidžáb. Vedle nich stojí jejich manželka nebo příbuzná, která má naopak vlasy odkryté. Nošení šátku je v Íránu od islámské revoluce v roce 1979 vynucováno zákonem. Správnost hidžábu kontroluje takzvaná morální policie. Ženám za porušení tohoto nařízení hrozí pokuta nebo i odnětí svobody.

Protest proti povinnému zakrývání vlasů má v Íránu různé podoby. Ženy si například v minulosti holily vlasy, minulý rok se na sociálních sítích zase objevily fotky žen, které stojí často na vyvýšeném místě s odhalenými vlasy a v ruce drží tyč, na jejímž konci je bílý šátek. Na opakující protesty zareagoval také stát svou kampaní. V rámci ní jsou na billboardech ženy, které nenosí hidžáb, označované jako rozmazlené a nečestné. Nedodržováním povinného nošení šátku se podle státní kampaně vystavují také riziku nechtěných sexuálních návrhů ze strany mužů. Iniciativa mužů s hidžábem na hlavě vzešla z výzvy íránské aktivistky a novinářky Masih Alinejad žijící v New Yorku. Ta proti povinnému zahalování vlasů v Íránu dlouhodobě bojuje. Vyzvala tak muže, aby podpořili její kampaň. Muži tak začali zejména na Instagramu, který je v Íránu velmi oblíbený, sdílet své fotky s hashtagem #meninhijab. Podle Masih Alinejad žije většina těchto mužů v Íránu a jsou často svědky toho, jak jejich příbuzné či partnerky zažily ponižování ze strany policie kvůli nošení hidžábu. „Po celá léta, od dětství do dospělosti, jsme byly nucené nosit povinný šátek a roky jsme musely snášet ztrátu naší důstojnosti. Mnoho mužů si zvyklo vídat každý den ženy v předepsaném hidžábu a připadá jim to samozřejmé. Ale pro miliony íránských žen je tento povinný hidžáb urážkou jejich důstojnosti,“ dodává novinářka Alinejad. Muži na Instagramu spolu s fotografií často sdíleli i své osobní příběhy. Ty zachycovaly například lítost nad tím, jak byly jejich matky vyčerpané, když musely v parných dnech nosit povinné zahalení. „Když nastala islámská revoluce, moje matka začala nosit hidžáb, protože to bylo povinné. Nikdy tomu ale nevěřila. Musela ho nosit i v horkých letních dnech v Khuzestanu. Moje matka zemřela a jediné, co mi po ní zbylo na památku, byly její šaty. Občas jsem si je oblékl a vzpomněl jsem si na horké letní dny, když se vrátila z nákupu a neměla kvůli horku ani energii mluvit,“ popisuje své pocity jeden z mužů.

Spustit audio
 • Bouře v Kalifornii vyvrhly na pláže tisíce červů. Vypadají jako penisy

  13. prosinec 2019
  Tlustý hostinský červ – gaebul

  Po vlně zimních bouří v severní Kalifornii se na plážích objevily tisíce pulzujících růžových stvoření, která vypadají jako penisy. Jde o druh mořského červa, který měří zhruba 25 centimetrů. Normálně jsou zaraženi hluboko pod pískem, nedávné bouře ale smetly vrstvy zeminy a odhalily kolonie těchto zvláštních tvorů.

  Jak píše přírodopisný server Bay Nature, zvláště během jevu zvaného El Niño jsou bouře schopny odnést mnoho sedimentu a tím vystavit červy výpadům racků a jiných predátorů. Zatím není jasné, do jaké míry to ohrožuje jejich populaci. Nevedou se totiž přesná data. Možná i kvůli tomu, že jejich vzhled nevyvolává takové sympatie jako u ostatních tvorů. Jejich těla jsou ale perfektně přizpůsobena k životu v podzemí. Tam si pak vyhrabávají cestičky, v nichž pobývají. Živí se planktonem, bakteriemi a dalšími malými živočichy. Svou potravu si chytají do speciální podmořské sítě. To, co červ nesní, si rozeberou podnájemníci jeho nory – další červi, malí krabi, krevety, nebo dokonce ryby. Jeho služby v oblasti pohostinství se promítly i do anglického pojmenování červa, kterému se v anglosaském světě přezdívá fat innkeeper worm (doslova tlustý hostinský červ). Podle webu britského deníku The Guardian si toto falické zvíře dopřávají kromě racků i lidé, a to například v Jižní Koreji. Tam se mu říká gaebul.

 • Američané, kteří si nemohou dovolit pojištění, berou antibiotika pro ryby

  13. prosinec 2019
  prášky - tablety

  Nový výzkum odhalil, že někteří Američané si pravděpodobně sami ordinují rybí antibiotika místo toho, aby zašli k doktorovi. Taková návštěva se totiž může mnohým lidem ve Spojených státech velmi prodražit. Rybí antibiotika jsou tak na rozdíl od těch lidských lákavou alternativou, nejsou totiž na předpis a jsou relativně levnější.

  Výzkumníci analyzovali recenze rybích antibiotik na internetu a našli malé, ale významné procento těch, které popisovaly účinky pro lidi. Podle webu britského deníku The Guardian navíc minimálně pět antibiotik pro ryby vypadalo stejně jako ty pro lidi. Měly stejnou ražbu, barvu i tvar, což mohlo některé pacienty ponouknout k tomu, aby si je dali. „Automedikace a dostupnost antibiotik bez lékařského dozoru může přispět ke zvyšující se antimikrobiální rezistenci a může oddálit řádnou léčbu,“ říká lékárník Brandon Bookstaver. Odborníky zároveň děsí to, že pozitivní recenze mohou vybídnout další lidi k tomu, aby je také zkusili. Nejméně 27 milionů Američanů nemá žádný přístup k lékařské péči, protože postrádají zdravotní pojištění. Lékařský server News Medical píše, že zneužívání antibiotik je podle Světové zdravotnické organizace jednou z největších hrozeb dneška. Kvůli tomu jsou bakterie odolnější vůči lékům, a nemoci se tak léčí hůře než v minulosti.

 • Orel vyzval na souboj chobotnici. Kdyby mu nepomohli lidé, asi by se utopil

  13. prosinec 2019
  Orel bělohlavý

  Jindy obávaný predátor musel ustoupit druhému. Orel bělohlavý na kanadském pobřeží poznal, že je občas lepší nepouštět se do bitek s mořským světem. Chobotnice, kterou si předtím vyhlédl, ho totiž přemohla a nechtěla ho pustit. Bez zásahu lidí by se nejspíš utopil.

  Poté co pracovníci z rybí farmy uslyšeli skřeky, vydali se k vodě, kde našli orla zápasícího s chobotnicí. Jak píše server britského deníku The Guardian, obří exemplář chobotnice velké svíral ptáka ve spáru svých chapadel. Orel tak bezmocně plaval po hladině. „Ze začátku jsme se jenom dívali a nevěděli jsme, jestli bychom měli zasáhnout, protože jsme nechtěli vyrušit matku přírodu,“ vysvětluje jeden z pracovníků farmy John Ilett. Poté co si uvědomili, že by se orel asi jinak utopil, rozhodli se zasáhnout. Ilett tyčí přitlačil chobotnici s ptákem k lodi, kde pak oba od sebe odtrhli a chobotnici pustili zpátky do vody. Začátek a konec záchranné akce se farmářům podařilo natočit, samotné odtrhnutí už bohužel ne. Podle jejich příspěvku na facebookové stránce se chobotnici nic nestalo. Orel si sedl na větev, načerpal síly, a jakmile se asi po deseti minutách vzpamatoval, odletěl.

 • Vatikán zřejmě z každoroční dobročinné sbírky ukládá většinu peněz do vlastního rozpočtu

  12. prosinec 2019
  Papež František

  Peter’s Pence neboli Svatopetrský haléř je označení pro finanční dary věnované katolické církvi a Vatikánu. Papež je tradičně využívá na pomoc chudým, podle zjištění The Wall Street Journalu ale většinu vybraných peněz loni Vatikán vložil do svého rozpočtu. Chtěl tak snížit schodek, protože se každoročně ocitá ve stále větším dluhu.

  Prosbu o podporu vypisuje papež každý rok, a je tedy na něm, jak peníze přesně využije. Zároveň jde tradičně o sbírku pořádanou na podporu různých charit a církev sama Svatopetrský haléř takto propaguje. Například Katolická biskupská konference Spojených států amerických popisuje důvod sbírky jako možnost, jak Svatému otci umožnit podporu těch, kteří trpí v důsledku války, utlačování, přírodních katastrof nebo nemocí. Loni Vatikán celosvětově vybral 55 milionů dolarů. Dvě třetiny z této sumy pak podle The Wall Street Journalu vložil do svého rozpočtu. Snižuje se také majetek, se kterým Svatopetrský haléř disponuje. Od doby, kdy se papežem stal František I., byl zaznamenán pokles o více než 110 milionů dolarů, majetek je tedy nyní odhadován na částku 665 milionů. Deficit Vatikánu se jen loni zdvojnásobil na 76 milionů dolarů.

  Nejedná se však o jediný skandál, kterému musí Vatikán ohledně svých financí čelit. Už v říjnu unikly dokumenty, podle kterých zaplatil 200 milionů dolarů za luxusní apartmán v Londýně. Kvůli kauze už skončil i šéf správy vatikánských financí.

 • Průlom v konopné léčbě. Vědci přišli na to, který gen mění lidské chování pod vlivem kanabinoidů

  12. prosinec 2019
  Marihuana

  Vědci ze skotské Aberdeenské univerzity objevili přesnou část DNA, která mění naše chování pod vlivem kanabinoidů, tedy látek, které se běžně vyskytují především v konopí. Využili k tomu technologii CRISPR, která umí části DNA upravovat. V budoucnosti to má lékařům pomoci určit, pro jaký typ pacientů je vhodná konopná léčba.

  Konopná léčba je sice každoročně populárnější, zdravotníky ale trápí některé vedlejší účinky. U určitých pacientů, kteří léky s konopím užívají, se například vyskytují deprese nebo různé psychotické stavy. Objevení části DNA, která je za to zodpovědná, by tak mohlo pomoci doktorům posoudit, komu mohou léčbu konopím nasadit. Skotští vědci zároveň doufají, že výzkum v budoucnosti pomůže obecně lépe porozumět závislostem i jejich následné léčbě.

  Tým kolem doktora Alasdaira Mackenzieho zároveň při výzkumu na myších zjistil, že odstraněním zmíněného genu v DNA se sníží nejen vliv kanabinoidů na chování, ale i úroveň stresu a chuť na alkohol. „Víme, že existuje spojitost mezi konopím, příjmem jídla a závislostí. Je to komplikovaný příběh, ale nalezením těchto přepínačů v DNA můžeme zjistit, nejen proč někteří lidé trpí při používání kanabinoidů vedlejšími účinky, ale také to, jak naše tělo kontroluje závislost nebo příjem alkoholu,“ vysvětluje Mackenzie. Dodává, že cílem projektu je především vytvořit léky i drogy bezpečnější pro uživatele. To podle něj pomůže nejen lidem, ale i zdravotnictví a ekonomice.

  Čtěte také Nenávyková složka konopí dokáže léčit závislost na opiátech.

 • Kdo řídí dopravu v indickém Bengalúru? Figuríny v policejních uniformách

  12. prosinec 2019
  Policista v Indii

  V Bengalúru dojde denně k více než dvaceti tisícům dopravních přestupků. Nyní město přišlo s netradičním řešením, jak přimět řidiče, aby jezdili podle pravidel. Policii začaly vypomáhat figuríny.

  Bengalúr je proslulý nejen jako sídlo indického počítačového průmyslu, ale také jako jedno z nejucpanějších měst v Indii. Na zhruba 8,5 milionu obyvatel připadá 8 milionů registrovaných vozidel, takže dopravní zácpy, nehody a porušování pravidel silničního provozu jsou na denním pořádku. Aby řidiči jezdili bezpečněji, rozhodlo se město přistoupit ke lsti. Jak informuje BBCv bengalúrských ulicích se nedávno objevily figuríny oblečené do policejních uniforem.

  Tyto figuríny, které mají z dálky vyvolávat dojem skutečných policistů, mají řidiče přimět k jízdě podle pravidel. Policie figuríny každý den přemisťuje, aby si na ně řidiči a řidičky nezvykli. Některým obyvatelům se novinka líbí, jiní z ní mají spíše legraci, o čemž svědčí celá řada příspěvků a selfíček na Twitteru. Figuríny kritizovala i expertka na PR Saleela Kappan, podle které jsou příliš vysoké, svalnaté a světlé na to, aby je někdo považoval za skutečné policisty.

 • Na světě si polepšilo deset druhů skoro vyhynulých druhů zvířat, zmizelo ale dalších 73

  11. prosinec 2019
  Chřástal guamský

  Nelétavý chřástal guamský, středně velký ptáček s matně hnědým peřím a černobílým ornamentem na břiše, je zajímavější, než by se na první pohled zdálo. Ztělesňuje velký úspěch záchranářů, kteří dokázali v zajetí úspěšně obnovit jeho populaci. Ta totiž z volné přírody již úplně vymizela. Teď byl jeho status v mezinárodním Červeném seznamu ohrožených druhů přepsán z „vyhynulý“ na „kriticky ohrožený“.

  Spolu s chřástalem, který je po kondoru kalifornském teprve druhým ptákem uchráněným lidmi před vyhynutím, si polepšilo dalších devět druhů zvířat. Mezi nimi je i zelený papoušek alexandr réunionský, který se teď v divočině nachází ve víc než 750 exemplářích, nebo dva druhy australských pstruhů. „Tahle desítka je jiskřičkou naděje uprostřed velké krize biologické rozmanitosti naší planety,“ řekla britskému serveru The Guardian výkonná ředitelka Mezinárodní unie pro ochranu přírody, která červený seznam vydává, Grethel Aguilar. „Je to důkaz, že příroda se umí zotavit, pokud dostane alespoň nějakou šanci,“ dodala.

  Nejnovější data červeného seznamu ale rovněž ukazují, že navzdory snahám ochránců přírody vymizelo 73 dalších druhů zvířat, a dokument teď vyjmenovává 112 422 ohrožených nebo kriticky ohrožených druhů zvířat z celého světa, z nichž víc jak 30 000 je momentálně na pokraji vyhynutí.

  Přečtěte si také Novozélandským ptákem roku je nespolečenský tučňák hoiho. Hrozí mu vyhynutí.

 • Vinyla na vlně experimentů a překračování žánrů. Letos budou soutěžit Margo, B4 i kolektiv BCAA

  11. prosinec 2019
  Margo

  Po Apollu zveřejnila dnes své nominace i Vinyla. Ve třech klasických kategoriích – Deska, Počin a Objev se utká například prvotina Anety Martínkové vystupující pod jménem Margo se zavedenými jmény, jako je pražská kapela B4 či projekt Luboše Rezka Rouilleux.

  Aneta Martínková může uspět hned ve dvou kategoriích – podobně jako před dvěma lety producentka Enchanted Lands, figuruje se svou debutovou nahrávkou v nominaci na Desku i Objev roku. Její album First I Thought Everyone’s Staring at Me but Then I Realized Nobody Cared – All the Creatures I Met Sitting on the Back Seat and How to Deal with What I’ve Learnt bude soupeřit s debutem zpěvačky Palmy z dua Leto, která pod hlavičkou labelu Silver Rocket letos vydala desetipalec Starý duch, nebo s nahrávkou Plastová okna pražských B4 a deskou Lycanthropic Sounds projektu Rouilleux. Objevem roku pak kromě Margo mohou být hned dva alternativně rapové projekty – Metastavy, přimíchávající do své tvorby soul i jazz, v čele s básnířkou Annou Hokešovou anebo duo P/\ST, známé pro svůj vynalézavý a surrealistický přístup k textům. Mezi Počiny roku se mohou zařadit aktivity pražského prostoru Punctum, které oslaví příští rok 5 let své existence. Dalším nominovaným je podobně jako loni kolektiv BCAA, tentokrát se svou kompilací No~one Is An Island, vyprávějící radikální příběh s prvky fantasy napříč médií, kterou doplňuje například film, který letos dostal diváckou cenu v rámci Jiných vizí na olomouckém festivalu PAF. Jako třetí Počin bylo nominováno experimentální album Wabi Experience z dílny Tomáše Procházky a Járy Tarnovského, vzdávající svébytný hold klasikovi české country Wabimu Daňkovi. Slavnostní udílení ceny Vinyla proběhne v pražské Lucerně 26. února. Večer budou moderovat Ivana Veselková a Zuzana Fuksová z girltalku Radia Wave Buchty a kromě dvou ze soutěžících kapel vystoupí například 15členná kapela Zvíře jménem Podzim.

  Poslechněte si rozhovor s Margo nebo recenzi Palminy desky.

 • Ženy si vedou mnohem lépe se skupinou kamarádek v zádech

  11. prosinec 2019
  Ženy - kamarádky

  Madeleine Albrightová kdysi poznamenala, že „v pekle je zvláštní oddělení pro ženy, které v životě nepomáhaly jiným ženám“, a server Upworthy k tomu dodává, že pokud si ženy mezi sebou pomáhají a podporují se, nejenže se vyhnou peklu, ale taky mnoho získají. 

  Jsou očividně spokojenější a sebejistější, ale podle studie, jejíž výsledky zveřejnil ekonomický magazín Harvard Business Review, také dosahují na lepší pracovní pozice a vyšší platy. „Ženy, které měly po svém boku jednu až tři přítelkyně, zastávaly častěji vedoucí pozice a měly dvaapůlkrát vyšší autoritu i plat než jejich vrstevnice bez kamarádek,“ píše autor výzkumu Brian Uzzi. Dodává, že tajemství ceny ženského přátelství je možnost obrátit se na svůj „kmen“ a dostat radu a podporu, což ženy motivuje a posouvá vpřed.

  Mít kamarádky však zřejmě není prospěšné jen v pracovním životě. Lékařská studie zaměřená na výzkum rakoviny v roce 2006 prokázala, že ženy, které mají dost přátelských vazeb, přežijí rakovinu prsu častěji než ženy bez kamarádek – ty měly o 64 % vyšší pravděpodobnost úmrtí.