Na Blízkém východě fatalismus pomáhá překonat těžkosti, říká Břetislav Tureček

9. březen 2025

Novinář, vysokoškolský pedagog a vedoucí Centra pro studium Blízkého východu na Metropolitní univerzitě Praha Břetislav Tureček byl hostem pořadu Hergot!. Nedávno mu v nakladatelství Vyšehrad vyšla kniha Svět je složitější, než se zdá – rozhovor vedený historikem a publicistou Přemyslem Houdou. Publikace nabízí hlubší vhled do politických, kulturních, společenských a náboženských proměn Blízkého východu.

Tureček má více než třicetileté zkušenosti z regionu Blízkého východu. Byl svědkem válek, revolucí i mírových procesů. „Uvědomil jsem si, že víra je tam mnohem důležitější než v Evropě,“ říká. Podotýká, že náboženství na Blízkém východě hraje zásadní roli nejen v osobním životě, ale také v politice a společenských konfliktech.

Břetislav Tureček

Zároveň si všiml, že mnoho obyčejných lidí vnímá svůj osud jako přirozenou součást života a způsob, jak se vyrovnávat s každodenními výzvami. „Určitý fatalismus lidem pomáhá překonávat jejich těžkosti. Tam, kde my racionálně nevidíme východisko, oni se berou jako součást dějinného vývoje daného osudem, daného Božím konceptem, a proto se nevzpouzejí,“ vysvětluje Tureček.

Západní pohled by to mohl označit za poraženecký postoj, ale podle něj je nutné vnímat kontext. „Žijeme v zemi, kde můžeme veřejně říkat, co chceme. Ale tady se bavíme o oblastech, kde panuje chudoba, kde státní instituce nahrazují kmenové milice a kde se vedou války. Někdy nezbývá nic jiného než se modlit, aby člověk přežil další den,“ dodává.

Jakou roli hraje náboženství v konfliktech na Blízkém východě? Proč tam často vítězí pragmatismus? A musel někdy Tureček potlačit vlastní hodnoty, aby zůstal nestranný? Poslechněte si nový díl pořadu Hergot!

Spustit audio

Související