Na Blízkém východě fatalismus pomáhá překonat těžkosti, říká Břetislav Tureček
Novinář, vysokoškolský pedagog a vedoucí Centra pro studium Blízkého východu na Metropolitní univerzitě Praha Břetislav Tureček byl hostem pořadu Hergot!. Nedávno mu v nakladatelství Vyšehrad vyšla kniha Svět je složitější, než se zdá – rozhovor vedený historikem a publicistou Přemyslem Houdou. Publikace nabízí hlubší vhled do politických, kulturních, společenských a náboženských proměn Blízkého východu.
Tureček má více než třicetileté zkušenosti z regionu Blízkého východu. Byl svědkem válek, revolucí i mírových procesů. „Uvědomil jsem si, že víra je tam mnohem důležitější než v Evropě,“ říká. Podotýká, že náboženství na Blízkém východě hraje zásadní roli nejen v osobním životě, ale také v politice a společenských konfliktech.
Zároveň si všiml, že mnoho obyčejných lidí vnímá svůj osud jako přirozenou součást života a způsob, jak se vyrovnávat s každodenními výzvami. „Určitý fatalismus lidem pomáhá překonávat jejich těžkosti. Tam, kde my racionálně nevidíme východisko, oni se berou jako součást dějinného vývoje daného osudem, daného Božím konceptem, a proto se nevzpouzejí,“ vysvětluje Tureček.
Západní pohled by to mohl označit za poraženecký postoj, ale podle něj je nutné vnímat kontext. „Žijeme v zemi, kde můžeme veřejně říkat, co chceme. Ale tady se bavíme o oblastech, kde panuje chudoba, kde státní instituce nahrazují kmenové milice a kde se vedou války. Někdy nezbývá nic jiného než se modlit, aby člověk přežil další den,“ dodává.
Jakou roli hraje náboženství v konfliktech na Blízkém východě? Proč tam často vítězí pragmatismus? A musel někdy Tureček potlačit vlastní hodnoty, aby zůstal nestranný? Poslechněte si nový díl pořadu Hergot!
Související
-
Záchod, džíny, hostie. Jan Lukavec představuje svou novou knihu
Nová kniha publicisty Jana Lukavce se zabývá kulturními dějinami věcí posvátných i obyčejných. Zkoumá, jak se měnily významy, které lidé různým předmětům přisuzovali.
-
„Do všeho co přichází“ je kniha, která žehná, říká autor teolog Tomáš Drobík
Četli jste někdy žehnající knihu? Ekumenický teolog Tomáš Drobík se rozhodl právě takovou knihu napsat. Přesněji vyjádřeno dát dohromady a vydat.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.