Na Karlově univerzitě vznikla společnost, která bude prodávat a podporovat počítačové hry

29. leden 2020

Univerzita Karlova je první a jedinou vysokou školou v ČR, která založila soukromou společnost, která má vyvíjet a prodávat počítačové hry a také při tom podporovat studenty – Charles Games s.r.o. (CG). CG byla nejprve mezioborová pracovní skupina založena zástupci Filozofické a Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, na nichž momentálně probíhá výzkum počítačových her. 

„Jedná se o další důležitý krok v naplňování třetí role univerzity a přenášení výsledků naší excelentní vědecké činnosti do praktického života. První spin-off společnost Charles Games se bude zabývat vývojem výukových počítačových her a podporou studentských experimentálních děl. Zařazování multimediálních prvků do výuky považuji za jednu z důležitých cest, jak modernizovat systém vzdělávání v naší zemi,“ říká rektor Univerzity Karlovy prof. Tomáš Zima. CG se bude věnovat třem hlavním sférám – komercionalizaci počítačových her, mezi ně patří například i celosvětově oceňovaná hra Attentat 1942, vývoji nových počítačových her a podpoře mladých vývojářských týmů. „Již nyní mohu prozradit, že se můžete těšit například na akční hru s robotickou tematikou či na adventuru vyprávějící příběh o tajemném lese,“ říká jednatel a hlavni programátor CG Dr. Jakub Gemrot.  

autor: Eva Sinkovičová
Spustit audio
 • Teenageři přenáší svou náladu na své kamarády. Pokud je špatná, šíří se snadněji

  21. leden 2021
  teenagers

  Výzkumníci z Oxfordské a Birminghamské univerzity zjistili, že nálada teenagerů je pro jejich kamarády nakažlivá. To by nebyl až takový problém. Horší ale je, že nejlépe se přenáší špatná nálada. To je v rozporu s předešlými výzkumy, podle kterých v šíření dominuje spíše nálada dobrá.

  Studie se zúčastnilo dohromady 79 adolescentů ve věku od 15 do 19 let. Konkrétně šlo o členy dvou hudebních uskupení, kteří se spolu účastnili koncertního turné. Každý z nich si vedl deník, kam zaznamenával své každodenní nálady. Podle jednoho z autorů, doktora Pera Blocka, studie prokazuje, že každý jedinec je ovlivňován náladami lidí ve svém okolí. To na něj může přenést i negativní emoce. Na druhou stranu pozitivně naladěný adolescent může zase dostat svého kamaráda z jeho splínu. O výzkumu, jehož výsledky byly publikovány Americkou psychologickou asociací informuje The Guardian. 

  Block věří, že je tato studie krokem, který povede k pochopení toho, proč lidé upadají do dlouhodobých stavů smutku. Dále by nám to mělo pomoci lépe pochopit sociální faktory, které mají vliv na emoční pohodu adolescentů. Nakonec bychom měli dospět ke zjištění, jak nejlépe podpořit duševní zdraví mladého člověka, který se po této stránce necítí dobře.

 • Evropská komise představila projekt udržitelného bydlení. Cílem je navrhnout nový Bauhaus

  21. leden 2021
  Budova školy Bauhaus v Desavě (Dessau). Cílem Bauhausu bylo spojit architekturu, design, umění a řemeslo do jednoho kompaktního celku (Gesamtkunstwerk)

  Prvního ledna představila Evropská komise projekt, který by měl vést k vytvoření architektonických návrhů udržitelného bydlení šetrného k přírodě. Projekty si dávají za cíl udělat z udržitelnosti styl. Ekologie však není jediné hledisko, podle kterého se budou návrhy posuzovat – důležitý je také design a estetika. Inspirací by tomu měla být filozofie a samotná budova školy Bauhaus, kterou navrhl ve 20. letech minulého století německý architekt Walter Gropius.

  Evropský projekt bude mít podle serveru EUobserver tři fáze. V té první chce komise zahájit velkou debatu mezi aktéry z široké palety oborů. Mělo by jít hlavně o návrháře, umělce nebo vědce, účastnit by se ale mohl v podstatě kdokoliv. Zapojit se do debaty tak máte šanci i vy, a to na webových stránkách Evropské unie.

  Podle eurokomisařky Mariyi Gabriely jde o to, dostat debatu i mimo obvyklé okruhy, kde se takovéto věci řeší. Nový evropský Bauhaus by podle ní mohl nastartovat systémovou změnu založenou na synergii mezi uměním a kulturou, vědou, technologiemi a právě bydlením. Součástí první fáze projektu bude i udílení cen existujícím evropským stavbám, které naplňují základní hodnoty této iniciativy.

  Na podzim by měly být předloženy návrhy nových architektonických projektů, pět z nich bude poté realizováno v členských státech Evropské unie. Stavba těchto budov by měla být zahájena do dvou let. V třetí fázi pak Evropská unie plánuje šířit vznikající koncepty a nápady do dalších sfér, a to právě prostřednictvím nových projektů.

  Eurokomisařka Mariya Gabriel na tiskové konferenci k projektu New European Bauhaus
 • Macron chystá referendum o zakotvení ochrany přírody ve francouzské ústavě. Hrozí ale nízká účast

  21. leden 2021
  Francie - Francouz - francouzská vlajka

  Prezident Emmanuel Macron navrhl vypsat referendum o zakotvení ochrany přírody ve francouzské ústavě. Prezidentův návrh musí ještě schválit obě komory parlamentu. Pokud se tak stane, je možné, že hlasování stejně nebude platné, a to kvůli nízké účasti.

  Hlasovat by se mělo o včlenění tohoto textu do 1. článku ústavy: „Republika je zodpovědná za zachování biodiverzity, za životní prostředí a za boj proti klimatickým změnám.“ Týdeník Le Point ale informuje o možném neúspěchu případného lidového hlasování. Vychází ze dvou průzkumů veřejného mínění.

  První z nich byl proveden agenturou Ifop pro server Depanneo.com. Výsledkem je zjištění, že 40 % Francouzů vůbec neví, o co se jedná. Dalších 25 % o referendu ví, ale nemají přesnější představu, o co půjde. Jasno má pouze 35 % respondentů. Od toho se i odvíjí předem deklarovaná účast. Odhodláno je jít hlasovat pouze 36 % Francouzů. Z toho 79 % ale deklaruje, že bude hlasovat pro zakotvení ochrany přírody.

  Druhý výzkum vznikl na základě poptávky deníku Le Figaro a rozhlasového kanálu France Info a provedla ho výzkumná společnost Odoxa. Podle tohoto průzkumu je pouze 35 % Francouzů odhodláno jít hlasovat. Dalších 31 % uvádí, že jejich účast je možná. Zbytek svoji účast buďto odmítá, anebo ještě není rozhodnutý. Pokud by však měli všichni respondenti k referendu jít a rozhodnout se, jestli hlasovat pro změnu ústavy, vyslovilo by se jich 75 % pro. Návrh tak má podle průzkumu podporu veřejnosti, jen je otázka, jestli se podaří zmobilizovat dostatečný počet občanů, aby referendum bylo platné.

 • Náramek může druhým oznámit, jakou máte náladu. Využívají ho hlavně zaměstnavatelé

  20. leden 2021
  Náramek může druhým oznámit, jakou máte náladu

  Doba koronavirové pandemie zatěžuje duševní zdraví mnoha lidí. Ti jsou často v domácí izolaci na home officu odstřihnutí od vnějšího světa. Jejich okolí se tak ani nemusí dozvědět o trápení, které prožívají. Příležitost se tím otevírá před novými technologiemi, které by měly tuto informační bariéru řešit.

  Mezi nimi vyniká silikonový náramek Moodbeam se dvěma tlačítky. Žluté tlačítko stisknete za předpokladu, že se cítíte dobře, modré naopak, když vám do smíchu moc není. Náramek je pak spojený se zařízením kohokoliv chcete a průběžně ho informuje o vaší náladě či duševním stavu.

  U zrodu tohoto produktu stála potřeba spoluautorky nápadu Christiny Colmer McHugh sledovat pocity svého dítěte ve škole. McHugh totiž zjistila, že se tam její dceři nedaří dobře, a chtěla mít nástroj, který by ji informoval o tom, jak se její dcera ve škole má.

  Využití náramku se ale přeneslo úplně do jiné oblasti. Žijeme v období, kdy má spousta zaměstnavatelů značnou část zaměstnanců na home officu. Nemohou se tak s nimi normálně vidět v místě pracoviště. Nemohou se jich osobně zeptat, jak se jim daří. Nedostatek informací o duševním stavu zaměstnanců by měl kompenzovat právě náramek s názvem Moodbeam. McHugh pro BBC dále vysvětluje: „Podniky se snaží být v kontaktu s pracovníky, kteří dělají z domova. Tady se mohou zeptat 500 takových zaměstnanců: Jste v pořádku?“

  Pro zaměstnavatele je to unikátní možnost, jak mít přehled o psychické pohodě svých zaměstnanců. Spokojený je s ním například správce britské charitativní organizace Brave Mind Paddy Burtt. Svoji zkušenost s ním popisuje pro BBC takto: „Jeden člen týmu se cítil na místě, kde pracoval, nekomfortně, dále bojoval s velkým pracovním vytížením a s deziluzí. Není to něco, co by nám pověděl, a tak bychom o tom nevěděli, kdybychom neměli data.“

  Pro zaměstnavatele a také pro celou ekonomiku je velmi důležité sledovat, jak jsou na tom po psychické stránce jednotliví zaměstnanci. Úzkosti a deprese totiž snižují produktivitu. To vede ke ztrátám, které v globální ekonomice sahají až k jednomu bilionu dolarů.

 • Rumunsko odmítlo změnit pohlaví dvěma transgender lidem. Zastal se jich Evropský soud

  20. leden 2021
  LGBT

  Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že v případě dvou transgender osob došlo ze strany rumunské justice k porušení jejich základních lidských práv. V obou případech šlo o muže, kteří se narodili s ženskými pohlavními znaky. Rumunské soudy jim ale odmítli uznat jejich pociťovanou genderovou identitu bez předložení potvrzení o prodělání operace vedoucí ke změně pohlaví. Porušily tak 8. článek Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod.

  Rumunský stát totiž stavěl obě osoby do velmi nekomfortní pozice. Buďto měly podstoupit operaci, ačkoliv se na to vůbec necítily, nebo měly na jakékoliv uznání genderu zapomenout.

  První z nich se v této věci obrátila na rumunský soud už v roce 2013. Ten ale její požadavek odmítl. A to i přesto, že mu předložila tři lékařské zprávy o tom, že trpí poruchou genderové identity. Muž narozený s ženskými pohlavními znaky se dočkal uznání své pociťované identity až ve Velké Británii, kam se v roce 2014 přestěhoval. Stejný požadavek měla i druhá osoba. U rumunských soudů ale také nepořídila. Nakonec prodělala v roce 2017 operaci změny pohlaví. O rok později dostala nový občanský průkaz, kde už byla psaná jako muž.

  Evropský soud pro lidská práva nařídil Rumunsku tyto osoby odškodnit, a to 8 563 a 7 500 eury. O celém případu informoval server BalkanInsight.

  Podívejte se taky na Jsme skupina hlučných a viditelných lidí, říkají pořadatelé turecké Gay Pride. Teď čelí stíhání.

 • Demo tehdy ještě studentské kapely Radiohead jde do aukce. Obsahuje písně, které dosud nezveřejnili

  20. leden 2021
  Kazeta obsahující demo alternativní rockové kapely Radiohead, nahrané ještě během jejich začátků

  Kazetu obsahující demo alternativní rockové kapely Radiohead, nahrané ještě během jejich začátků, bude možné koupit v aukci. Jmenuje se Gripe a čítá dohromady šest tracků, z toho tři ještě nikdy nebyly zveřejněny. Jedná se o nahrávky Promise Me, Body in a Box a These Are the Chains. Kromě písní získá nákupce také originální ručně psané poznámky frontmana kapely Thoma Yorka. Ten také navrhl podobu štítku na kazetě.

  Demo mělo být nahráno ještě v době, kdy se kapela jmenovala On a Friday, a to mezi roky 1987 a 1989. Právě pátek byl dnem, kdy se kapela dala dohromady. K přejmenování došlo v roce 1991 potom, co skupina uzavřela smlouvu s vydavatelstvím EMI.

  Kazetu je možné najít na online Punkové a indie aukci, která je součástí Omega Auctions. Proběhnout má 26. ledna. Nebude to ale nic levného. Podle serveru DAZED její cena poroste až k dvěma tisícům liber.

  Podívejte se taky na Everything in its Right Place. Kid A od Radiohead vyšlo před dvaceti lety, předpovědělo soumrak optimismu.

 • Epidemiolog po konci pandemie předpovídá bouřlivá dvacátá léta. Lidé budou chtít dohnat, o co přišli

  19. leden 2021
  party, koncert

  Profesor z Yale University a sociální epidemiolog Nicholas Christakis v souvislosti s koronavirem ve své knize odkazuje k příkladům z historie, aby představil, co lidstvo v nejbližších letech čeká. Tvrdí, že lidé v minulosti čelili podobně velkým zdravotním hrozbám, jako je současná globální pandemie, po jejich zmizení ale zpravidla následoval stejný vzorec chování – touha po společenském životě, velkých hromadných setkáních a snaha dohnat to, co jsme během izolace nemohli.

  Profesor připomíná, že například poté, co skončila po první světové válce pandemie španělské chřipky, nastala celosvětově takzvaná divoká dvacátá léta (roaring 20s), a něco podobného nás tedy pravděpodobně čeká i tentokrát. Christakis pro web Guardianu uvedl, že předpokládá, že se sice během roku 2021 celosvětová společnost bude vzpamatovávat ze socioekonomické devastace, tento stav má podle něj ale díky rozšířené vakcinaci trvat maximálně do roku 2023.

  Hned v následujícím roce má přijít obrat, kdy se budou všichni snažit dohnat ty zážitky, které jim pandemie vzala – vyprodané stadiony, přecpané kluby, hromadná setkání a rozkvět všech druhů umění.

  V nové knize s názvem Apollo’s Arrow: The Profound and Enduring Impact of Coronavirus on the Way We Live dál přibližuje svoji tezi o tom, že vzorce chování během zásadních krizových situacích se v historii opakují. „Jedním z argumentů může být, že to, co se nám teď děje, mnoha lidem možná připadá nepřirozené, ale třeba morové rány nejsou pro lidstvo vůbec nic neznámého,“ říká.

  Popisuje však i další efekty krize: „Během epidemií se zvedá religiozita, lidé mnohem víc abstinují, šetří peníze a obecně se vyhýbají riziku.“ Dodává pak, že vývoj a současná distribuce vakcíny celý předvídatelný proces chování lidí urychluje. „Jsme vůbec první generace lidí, kteří zažili tak velkou hrozbu a za tak krátkou dobu mohli sledovat to, jak se vyrábí fungující prostředek k jejímu zastavení. To je přece zázračné.“

 • Berlín plánuje na rok 2022 novou verzi slavné Love Parade

  19. leden 2021
  03264280.jpeg

  Technofestival Rave The Planet, který myšlenkově navazuje na akci Love Parade, se má v Berlíně konat 9. července 2022. Původně se sice kultovní festival elektronické hudby měl konat tento rok, ale pořadatelé museli termín akce kvůli pandemii přesunout. Na organizaci festivalu už stihli pořadatelé vybrat ve veřejné sbírce přes 400 000 euro.

  Akce pod názvem Rave The Planet si klade za cíl vrátit zpět atmosféru proslulého techno festivalu Love Parade z přelomu století. Podle pořadatelů je slavný průvod v ulicích založen na étosu sounáležitosti k jedné světové rodině. Filozofie festivalu Rave the Planet pak hlavně usiluje o uznání oslav elektronické taneční hudby jako nehmotného kulturního dědictví uznaného organizací UNESCO. „Chceme založit oficiální oslavu elektronické taneční hudební kultury, která se bude konat každoročně. Nový průvod, v duchu berlínské akce Love Parade, stojící na jejích původních hodnotách, které se ale pokrokově promítají do života ve 21. století,“ dodávají na webových stránkách. Informuje o tom server MixMag.

  Průvodu techno akce Love Parade se v době největší slávy v 90. letech zúčastnilo až 1,6 milionu lidí. Festival je tak často označován jako jedna z nejzásadnějších událostí kulturní revoluce, která v 90. letech po celém světě zpopularizovala berlínské techno a klubovou kulturu.

  Historie původního festivalu sahá až před pád berlínské zdi, do července roku 1989. Po krátké pauze na přelomu století se pak akce znovu vrátila v druhé polovině nultých let. Původní značka Love Parade, která se později přesunula do jiných německých měst, ale musela skončit v roce 2010 – kvůli tragédii v Duisburgu. Během průvodu kvůli masové panice dav ušlapal 21 lidí a dalších 341 lidí bylo zraněno.

  Podívejte se taky na rozhovor Otec Love Parade Dr. Motte: Ptáte se na německou společnost? Chci odsud vypadnout!

 • Za potvrzení o vakcíně jointa. Prodejna marihuany v Michiganu chce motivovat zákazníky k očkování

  19. leden 2021
  joint - marihuana

  Jedna z největších lokálních prodejen marihuany v Michiganu, která si říká Skleník Walled Lake (The Greenhouse of Walled Lake), pojala diskuze o vakcíně proti nemoci covid-19 po svém. Prodejci totiž představili speciální prodejní akci nazvanou Pot for Shots (Tráva za vakcínu), aby motivovali své zákazníky k očkování.

  Každý, kdo do prodejny přijde s potvrzením o očkování proti covidu-19, dostane připraveného jointa. Uvádí to server Detroit Metro Times. „Naším cílem je zvýšit povědomí o tom, jak důležitá je vakcinace pro to, aby v naší komunitě už konečně skončila ta příšerná pandemie,“ komentuje netradiční očkovací kampaň majitel obchodu Jerry Millen a dodává: „Podporujeme bezpečné a zodpovědné používání marihuany ve víře v začátek konce téhle zákeřné nemoci.“

  Stát Michigan legalizoval prodej a konzumaci marihuany pro rekreační využití v roce 2018. V 11 amerických státech, kde je možný i její volný prodej, podle dat časopisu Forbes pak loni kvůli pandemii vzrostla spotřeba marihuany průměrně o desítky procent.