Na ledovcové řece v kaňonech Kyrgyzstánu jsme využili všechny naše zkušenosti, říká Jakub Šedivý

27. listopad 2017

Bigwater v Kyrgyzstánu. Sedm elitních kajakářů se spojilo, aby sjeli divokou řeku Sary Jaz v horských kaňonech Kyrgyzstánu.  Jeden z nich, Jakub Šedivý aka Kajman, o expedici vypráví v nedělním cestovatelském a outdoorovém magazínu Casablanca.

V září 2017 se tým složený z Jordana Searleho, Ariho Walkera, Sama Graftona, Kristofa Stursy, Adriana Kiernana a Jakuba Šedivého vydal do centrálního Ťan-šanu. Z ledovce Inylček tam vytéká řeka Sary Jaz. 197 kilometrů teče uzavřenými kaňony pohoří Ťan-šan, pak pokračuje směrem do Číny a následně pouště Talkamakan. „Hnědošedá masa vody se na začátku valí směrem do hor, ne ven z nich, což je na tom to zvláštní,“ říká v Casablance Jakub Šedivý.

Plán byl pádlovat 4 dny po řece, kterou zatím sjelo jen několik málo skupin, a pak se 4 dny dostávat přes hory zpátky. Předcházející americká expedice totiž neunikla zatčení v Číně a jiná se zase z čínských hranic nechala odvézt helikoptérou. „Na to jsme neměli peníze a taky nám to přišlo trochu jako podvádění. Měli jsme jídlo a vybavení na 12 dní včetně věcí na lezení a oblečení do teplot pod bodem mrazu. Byli jsme připraveni na všechno.“

„Připadali jsme si maličkatí mezi těmi obrovskými vlnami a válci,“ popsal Kajman svoje pocity. „A večery pod hvězdami v liduprázdném kaňonu jsou něco, co se těžko sděluje, je to nádherné,“ líčí také nepádlovací zážitky. „Pro každého z nás to byla jedna z nejtěžších a nejkomplexnějších expedic, jakou jsme kdy zažili. A trek přes kopce zpět sám o sobě předčil svou obtížností cokoliv, co jsme předtím podnikli,“ bilancuje Jakub Šedivý.

Poslechněte si podrobně vyprávěné dobrodružství v záznamu listopadové Casablanky!

Bigwater v Kyrgyzstánu. Sedm elitních kajakářů se spojilo, aby sjeli divokou řeku Sary Jaz v horských kaňonech Kyrgyzstánu
autor: Pavel Sladký
Spustit audio

Související