Národní filmový archiv spustil web o historii i současnosti českého filmu

2. březen 2016

Národní filmový archiv spustil nový portál filmovyprehled.cz. Nabídnout by měl ověřené informace o českém filmu. Součástí portálu je i online filmový časopis Revue – jediné periodikum v Česku zaměřené výhradně na domácí kinematografii a audiovizi. „Cílem nového filmového portálu je poskytnout veřejnosti komplexní databázi českých filmů. Nabízí úplná, ověřená, a tedy spolehlivá data o české kinematografii, čímž se zásadně liší od již existujících webových portálů zaměřených na současný film,“ uvedl vedoucí portálu Jan Valter. V první fázi web zatím obsahuje podrobnou databázi českých hraných filmů od roku 1898 do roku 1992 a základní informace o filmech po roce 1992. Postupně přibydou další údaje. Součástí časopisu Revue budou aktuální zprávy z filmového průmyslu o připravovaných projektech, produkci a distribuci filmů, návštěvnosti v kinech, festivalech a přehlídkách, vydávání DVD, Blu-ray disků a knih, výročních cenách a významných akcích. Na aktuální informace naváže online časopis podrobnějšími články o premiérách, rozhovory s tvůrci a osobnostmi filmového průmyslu či s odborníky. Zabývat se hodlá profesionální, studentskou i amatérskou kinematografií.

autor: Nicol Staňková
Spustit audio
 • Google v USA častěji cílí reklamy center odsuzujících potraty na ženy s nízkými příjmy

  7. únor 2023
  ultrazvuk

  U žen s nízkými příjmy v některých amerických městech je podle nové studie větší pravděpodobnost, že se jim na internetu budou zobrazovat reklamy propagující takzvaná centra pro krizová těhotenství. Taková centra se tváří jako potratové kliniky, ve skutečnosti ale proti potratům bojují. O studii Tech Transparency Project píše deník Guardian.

  Výzkumníci vytvořili účty několika fiktivním ženám ze tří různých měst v USA (Atlanty, Miami a Phoenixu) a nastavili u nich různé hladiny příjmu. Poté na internetu přes tyto účty vyhledávali výrazy jako „interrupční klinika v mém okolí“ a „chci potrat“.

  Například ve Phoenixu propagovalo 56 % reklam, které se zobrazily testovacím účtům s nízkými příjmy, krizová centra, která bojují proti potratům. Na účtech, které představovaly ženy s vysokými příjmy, to bylo jen 7 %.

  Studie staví také na dřívějším zjištění, že společnost Google uživatele, kteří hledají potratové služby, často směřuje do takzvaných krizových center. Jde o organizace známé tím, že se vydávají za potratové kliniky ve snaze ženám interrupci rozmluvit.

  „Tím, že Google bude ženy s nízkými příjmy odkazovat na centra krizového těhotenství častěji než ženy s vyššími příjmy, může těmto ženám oddálit možnost najít skutečnou potratovou kliniku, kde by jim lékaři mohli provést legální a bezpečnou interrupci,“ řekla deníku Guardian Katie Paul, ředitelka projektu Tech Transparency Project.

 • Severní Korea zkouší nový způsob propagandy. Využívá k tomu youtubery

  7. únor 2023
  Screenshot z videa youtuberky Song A

  Dívka, která jí zmrzlinu nebo čte Harryho Pottera. Takové vlogy z celého světa běžně zaplňují platformu YouTube. Teď se podobná videa ve větší míře začala objevovat také od severokorejských influencerů. Život, který v nich vykreslují, ale nemůže být pro obyčejné Severokorejce realitou. Podle odborníků se jedná spíš o vládní propagandu.

  Čtyřminutové video uživatelky, které si říká YuMi, nasbíralo na YouTube více než 41 000 zhlédnutí. Nejde o obyčejný vlog. Žena totiž žije v jedné z nejizolovanějších a nejutajovanějších zemí světa. Její kanál byl vytvořen loni v červnu a je jedním z několika účtů podobného typu, které se za poslední dva roky na internetu objevily.

  Uživatelé ze Severní Koreje ve videích tvrdí, že sdílejí své každodenní životy. Od reality běžných Severokorejců se nicméně dost liší. „Tato videa připomínají dobře zinscenované divadlo podle scénáře tamní vlády,“ řekl americké CNN Park Seong-cheol, výzkumník z Databázového centra pro lidská práva v Severní Koreji.

  Používání internetu v Severní Koreji je významně omezeno. V zemi žije jen pár privilegovaných, kteří mohou používat chytré telefony. I ti ale mají přístup pouze na vládou provozovaný a silně cenzurovaný intranet. To je podle odborníků důvod, proč YuMi, která má přístup k YouTube, není obyčejná Severokorejka.

  „Moje oblíbená kniha je Harry Potter od J. K. Rowlingové,“ tvrdí v jednom videu další dívka, která si říká Song A. To je pozoruhodné vzhledem k tomu, jaká pravidla v její domovině platí. Zahraniční knihy a filmy jsou zakázány úplně a za jejich pašování na černém trhu hrozí přísné tresty. Song A ve videu mluví anglicky s britským přízvukem. Park Seong-cheol CNN řekl, že i plynulá angličtina naznačuje, že youtuberka je velmi vzdělaná a pravděpodobně příbuzná s některým vysoce postaveným úředníkem.

 • Česko chce být lídrem v boji proti světelnému znečištění. Od března to má zařídit nová norma

  7. únor 2023
  Praha Národní divadlo světelné znečištění

  Ministerstvo životního prostředí chce ve městech omezit světelné znečištění. Cílem technické normy, která začne platit od března, je snížit negativní dopady osvětlení na zdraví člověka. Náměstek ministra životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) řekl, že při instalaci nových světel norma určí nejen minimální, ale také maximální míru osvětlení.

  Víc než 99 % Evropanů aktuálně v noci usíná pod osvětlenou oblohou, u světové populace je to přes 80 %. Lidé, kteří pobývají v noci v prostředí s umělým osvětlením, mají častěji problémy se spánkem, což může vést k dalším zdravotním potížím, informuje server Ekolist.

  Norma by měla mít pozitivní dopad nejen na člověka, ale také na přírodu. „Rozsah populace hmyzu a bezobratlých dlouhodobě rapidně klesá, a to hlavně ve městech a obcích. Světlo přitahuje pozornost hmyzu a ruší zaběhnuté biorytmy navázané například na stravu nebo rozmnožování. Stromy jindy shazují listí, zvířata se dříve budí ze zimního spánku,“ řekl Hladík s tím, že míra umělého osvětlení v noci každoročně stoupá téměř o deset procent. Dopad na přírodu a zdraví člověka je hlavním zájmem ministerstva. Norma ale také povede k úspoře energií.

  Česká republika chce být v dané problematice lídrem. „Je to téma, které se celosvětově neřeší. Chceme, aby se téma světelného znečištění stalo tématem světovým a aby se obdoba normy aplikovala jak na evropské, tak na světové úrovni,“ řekl Hladík. Téma světelného smogu ministerstvo otevřelo v rámci českého předsednictví v Radě Evropské unie v roce 2022 a uspořádalo mezinárodní workshop o světelném znečištění.

 • Lidé, kteří mají vřelejší vztahy s ostatními, jsou šťastnější

  6. únor 2023
  vztahy štěstí dívky slunečnice spokojený život

  Vřelé vztahy s ostatními zvyšují kvalitu života lidí. Upozorňují na to vědci z Harvardu, kteří přes 80 let zaznamenávali životy několika stovek Američanů. Robert Waldinger, jeden z autorů studie, teď lidem radí, jak dojít v životě k naplnění.

  Robert Waldinger, psychiatr a profesor na lékařské fakultě Harvardu, přiznává, že existují také další faktory, které ovlivňují kvalitu života. Pochopitelně mezi ně patří například zdraví, svoboda, peníze, ale také schopnost dělat důležitá rozhodnutí. „Jednu zajímavou věc zmiňují lidé po celém světě. Je to štědrost a možnost být velkorysý,“ řekl pro Guardian Waldinger. Zároveň dodává, že je podle něj v životě člověka důležitá i důvěra, a to nejen mezi přáteli nebo sousedy, ale obecně ve společnosti, ve které člověk žije.

  Waldinger je z výsledků studie stále překvapený. O tématu nicméně napsal společně s doktorem Marcem Schulzem knihu s názvem The Good Life, ve které se zaměřuje právě na vztahy a na to, jak je zlepšit.

  O tom, že vztahy jsou pro člověka zásadní, svědčí i to, že osamělost je nyní považována na škodlivou pro zdraví podobně jako například kouření. „Nejlepší hypotézou, pro kterou existují dobrá data, je myšlenka, že nám vztahy pomáhají zvládat stres. Lidé, kteří jsou osamělí a sociálně izolovaní, mají zvýšenou hladinu stresových hormonů a můžou se u nich častěji objevit záněty,“ řekl Waldinger Guardianu. Další chybu, kterou lidé v životě často dělají, je to, že neví, co je dělá šťastným.

 • TikTok místo Googlu? Mladí čím dál častěji používají sociální sítě jako vyhledávač

  6. únor 2023
  Gen Z, telefon, mobil

  Nejlepší italská restaurace ve městě? Kam jít na první rande? Jak napsat životopis? Běžné otázky, které předchozí generace běžně psala do vyhledávacího řádku Googlu. Generace Z teď čím dál častěji používá k vyhledávání TikTok.

  Používání TikToku jako vyhledávače může mít hned několik výhod. Informace jsou rychle dohledatelné a odpověď musí být obsažená v nanejvýš minutovém videu. Algoritmus aplikace se navíc naustále přispůsobuje uživateli. Odpovědi jsou tak podle uživatelů hodnotnější a více personalizované než výsledky vyhledávání na Googlu.

  „Algoritmus platformy je navržen tak, aby uživatelům poskytoval obsah, který je bude pravděpodobně zajímat, a to na základě jejich předchozích interakcí,“ řekl serveru Euronews Next Abdul Rahim, IT specialista a zakladatel a generální ředitel společnosti Software Test Tips.

  Google se na tento trend snaží rychle zareagovat. Studie společnosti Google zjistily, že téměř 40 procent mladých lidí už nevyhledává místo na oběd přes mapy nebo vyhledávání od Googlu, ale otevřou si aplikaci TikTok nebo Instagram, uvedl loni v létě na konferenci Brainstorm Techconference viceprezident Googlu Prabhakar Raghavan. Dodal, že společnost bude muset vymyslet nové technologie, aby se jí podařilo udržet krok s konkurencí, jako jsou právě už zmíněné sociální sítě.

  Pokusit se dohnat TikTok může například tím, že se bude o trochu více podobat video aplikaci. V září loňského roku oznámil Google nové funkce, díky kterým bude vyhledávání pro uživatele rychlejší a vizuálnější. Své postavení jedničky mezi vyhledávači však zatím neztratí, je totiž stále považován za mnohem důvěryhodnější platformu než TikTok nebo Instagram.

 • V přírodní rezervaci Vrch Baba rychle ubývá lesa. Místní proti kácení podepisují petici

  6. únor 2023
  Vrch Baba - tůň u Stakor

  Na osm stovek obyvatel obce Horní Stakory se bouří proti nadměrnému kácení stromů v přírodní rezervaci Vrch Baba u Kosmonos na Mladoboleslavsku. Většinu lesa tam vlastní společnost Forestlaan od roku 2021, firma začala s rozsáhlejším kácením loni.

  Podle Jiřího Hoštičky ze společnosti Forestlaan jde pouze o kácení, které je v souladu s platnými limity pro těžbu. V přírodní rezervaci Vrch Baba našlo útočiště několik druhů ohrožených zvířat a rostlin.

  Lidé jsou znepokojeni, dlouho se tam nic nedělo a loni se začalo kácet masivně, limity jsou podle nás velmi volné s ohledem na to, že je to rezervace, kde žijí vzácné druhy, řekla předsedkyně petičního výboru Eva Smažíková. Iniciátoři petice požadují, aby společnost těžbu okamžitě zastavila. Petici plánují zaslat krajskému odboru životního prostředí, chráněné území má na starosti Středočeského kraje, dodává server Ekolist.cz.

  Na Českou inspekci životního prostředí a krajský úřad se už obrátila i místní ochranářská společnost. Zajímavé je, že v bývalém hospodářském plánu se mohlo na jeden hektar vytěžit 1,9 metru krychlových dřeva a v tom současném pro roky 2022 až 2031 se může na jeden hektar vytěžit 5,77 metrů krychlových, řekla za Český svaz ochránců přírody Klenice Milada Vrbová. Těžbu podle serveru Ekolist.cz aktuálně prověřuje Česká inspekce životního prostředí.

  Podle Hoštičky je ale kácení v souladu s platným hospodářským plánem. Jedná se o probírku, z lesa se těží ty nejméně kvalitní stromy, řekl Hoštička. Probírka má podle něj vytvořit podmínky pro další růst stromů, které na místě po kácení zůstaly. A také dodal, že zásah musí být nyní tak razantní kvůli tomu, že byl les dlouho zanedbávaný.

 • Kolumbijský soudce přiznal, že pro vynesení rozsudku použil aplikaci umělé inteligence ChatGPT

  3. únor 2023
  soudce, kladívko, rozsudek

  Značný rozruch vyvolal rozsudek kolumbijského soudce, který se zabýval případem způsobu hrazení zdravotní péče pro autistické dítě. Soudce pro vynesení rozsudku používal chatbot ChatGPT, který pomocí umělé inteligence dokáže automaticky generovat odpovědi na různá témata. O případu píše server The Guardian.

  Soudce Juan Manuel Padilla, který působí v karibském městě Cartagena, umělou inteligenci využíval pro vynesení rozsudku, jenž se týkal toho, zda má být léčba autistického chlapce hrazena ze zdravotního pojištění, či nikoliv. Z právních spisů vyplývá, že soudce chatbotu položil otázku: „Je nezletilý autista osvobozen od placení poplatků za své terapie?“ ChatGPT soudci odpověděl: „Ano, je to tak. Podle kolumbijských předpisů jsou nezletilí s diagnózou autismu osvobozeni od placení poplatků za terapie.“

  Padillův konečný rozsudek pak odpovídal rozhodnutí chatbotu. Své rozhodnutí podpořil ještě precedentem z dříve vynesených rozsudků. Soudce použití technologie obhajoval, argumentoval hlavně zefektivněním kolumbijského právního systému.

  Případ vyvolal pobouření zejména mezi dalšími soudci, kteří se proti používání podobných aplikací pro vynášení rozsudků vymezují. Upozorňují také na to, že používání umělé inteligence v právu obecně mezi lidmi vyvolává morální paniku, ale pravděpodobně se této technologii nedá do budoucna vyhnout. „Justiční systém by měl co nejvíce využívat technologie jako nástroj, ale vždy při dodržování etiky a s ohledem na to, že vykonavatelem spravedlnosti je v konečném důsledku člověk,“ uvedl soudce nejvyššího kolumbijského soudu Octavio Tejeiro.

  Samotný chatbot se k případu vynesení rozsudku na základě odpovědi od umělé inteligence ale vyjádřil striktněji. „Soudci by neměli ChatGPT používat při rozhodování právních případů. Není náhradou za znalosti, odbornost a úsudek lidského soudce,“ odpověděl ChatGPT na dotaz, který mu položil The Guardian.

  Užívání generátorů textu je problematické pro řadu oborů, například pro školství. Aplikace ChatGPT funguje na bázi generování informovaných odpovědí, které vytváří na základě rešerše internetových textů. Avšak na stejné otázky může odpovídat různým způsobem, navíc si může některé informace dokonce vymýšlet nebo může vytvářet i přesvědčivé lži.

  Přečtěte si také Australské univerzity se vrací k psaní esejí na papír. Studenti používali umělou inteligenci.

 • Z pizzerie do vězení. Jeden z nejhledanějších mužů italské mafie byl dopaden, 16 let se skrýval jako kuchař

  3. únor 2023
  Edgardo Greco na archivním snímku, který zveřejnila italská policie

  Po šestnácti letech se policii ve spolupráci s Interpolem podařilo zadržet Edgarda Greca odsouzeného k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. Muž se skrýval pod falešnou identitou ve Francii, kde provozoval pizzerii. Podle policie se jednalo o jednu z nejvlivnějších osob italské mafie, píše server The Guardian.

  Třiašedesátiletý Greco je odsouzený za vraždu bratrů Stefana a Giuseppeho Bartolomeových, které v roce 1991 ubil železnými tyčemi ve skladu ryb. Motivem trestného činu byly pravděpodobně spory mezi mafiánskými gangy. Těla zavražděných mužů se policii nepodařilo nikdy nalézt a předpokládá se, že byla rozpuštěna v kyselině. Greco byl také obviněn z jednoho pokusu o vraždu. Za tyto činy byl odsouzený k doživotnímu trestu, před kterým se však 16 let skrýval.

  Interpol uvedl, že Greca zatkli ve francouzském městě Saint-Étienne. Podle francouzských prokurátorů se tam skrýval pod falešnou identitou a provozoval zde dokonce pizzerii. Podle AFP ale pracoval i v dalších italských restauracích ve městě. Po zatčení byl převezen k vyšetřujícímu soudu v Lyonu, kde mu byl oficiálně předložen italský zatykač a poté byl umístěn do vazby.

  Policie Greca označila za nebezpečného zločince, a to i proto, že by měl být členem kalábrijského mafiánského gangu 'Ndrangheta. Ten je považován za jednu z nejrozsáhlejších a nejmocnějších skupin italské mafie, která působí po celém světě a má silné vazby na obchody s kokainem. V minulém týdnu proběhl proti organizaci zásah, při kterém policie zabavila majetek přesahující 250 milionů eur.

 • Obydlí na Marsu by mohla být „vypěstovaná“ z hub. Speciální materiál by měl být tvrdší než beton

  3. únor 2023
  NASA představila nový materiál, ze kterého by mohla být vyráběna mimozemská bioobydlí

  Americká architektonická firma ve spolupráci s NASA představila nový materiál, ze kterého by mohla být vyráběna mimozemská bioobydlí. Na Marsu by mohly vzniknout budovy „vypěstované“ z mycelií hub. Nový stavební materiál by měl být odolný a tvrdší než beton, píše server Euronews.

  Připravovaný materiál pochází z mycelií hub, která se nachází v kořenovém systému namibijských keřů, jež jsou označovány jako „invazivní“, protože v místě svého růstu odčerpávají podzemní vodu a způsobují dezertifikaci. Technologové však v těchto myceliích spatřují pro své účely řadu benefitů. „Fungují jako lepidlo, jež spojuje dohromady substráty jako je stavební suť a rostliny,“ řekl pro Euronews Christopher Maurer, zakladatel a hlavní architekt společnosti Red House.

  Navíc by bylo možné tento materiál přepravovat v poměrně malém množství, a tudíž i nízké hmotnosti. Stavební hmota pro celé bioobydlí by „vyrostla“ až na místě. Podle architektů by bylo obydlí z hub na Mars dopraveno během jedné z misí bez lidské posádky, přičemž stavební materiál by byl dehydrovaný a uzavřený v sáčku, spolu s řasami, které by fungovaly jako biomateriál, na němž by mycelium mohlo začít růst.

  Po přistání na planetě by se obsah sáčku otevřel a specializované vozítko by do něj vstříklo směs oxidu uhličitého, dusíku a vody. Touto reakcí by vzniknul kyslík a mycelium by dostalo potřebné živiny, díky nimž by začalo růst. Mycelium by následně mělo splynout s řasou a vytvořit požadovaný materiál – tedy tvrdou kamennou biomasu, která má být dokonce tvrdší než beton.

  Nespornou výhodou je i fakt, že podle dosavadního testování se materiál jeví jako poměrně efektivní ochranná vrstva před radiací, která je na Marsu extrémně vysoká. Její růst má být navíc velmi rychlý.

  „Ve vysněném scénáři by mohly být domy postaveny během několika hodin nebo dokonce minut, pokud by se do nich pumpoval správný tlak,“ dodává Maurer. Zároveň ale podotýká, že pokud by měly být materiálem vytvořené objekty pro dlouhodobé mise, musel by být na Marsu nalezen zdroj vody, který by dovedl mycelia pro růst vyživovat.