NASA nabízí ke stažení retro plakáty lákající na výlet do kosmu

12. únor 2016

NASA dala na svůj web sbírku retro plakátů, které nabídla volně ke stažení ve vysoké, tisknutelné kvalitě. Podobný krok udělala loni i americká technologická společnost SpaceX, ta nabídla ale jen tři retro plakáty, lákající k turistickým výletům do kosmu ve stylu propagandy atomového věku.Ani pro NASA to není poprvé, kdy se rozhodla prezentovat retro plakáty, pár jich vypustila už během minulého roku, teď přidává devět nových a všechny volně ke stažení. Propagační plakát ve stylu 30. let láká třeba k návštěvě PSO J318.5-22, což je extra solární těleso, klasifikované jako hnědý trpaslík, na nikdy nekončící večírky, protože tady přece „noc nikdy nekončí“. Nebo potřebujete naopak více relaxu? Pak navštivte planetu Kepler-16b, což je planeta dvou sluncí, díky čemuž „váš stín bude mít vždy společnost“. A jak plakát dodává, dvojitý západ slunce, to je zážitek, na který jen tak nezapomenete. Čtěte taky: Metropolitní muzeum umění v NYC nabízí zdarma ke stažení 422 knih o umění, Sbohem volným večerům. Newyorská knihovna zveřejnila 180 tisíc archivních snímků a ilustrací

autor: Karolina Zikmundová
Spustit audio
 • Belgický umělec začal místo roušky nosit miniskleník

  23. duben 2021
  skleník

  Belgický umělec a sociální pracovník Alain Verschueren přišel s originálním řešením, jak se chránit v době pandemie před nákazou koronavirem. Po bruselských ulicích začal chodit v přenosném skleníku. Konstrukce z průhledného plexiskla, kterou si vždy nasadí na ramena, mu zakrývá celou hlavu. Může tak sloužit jako rouška. A nejen to, ve skleníku mu rostou také některé aromatické květiny, jako jsou mateřídouška nebo levandule. Ty zároveň očišťují vzduch uvnitř.

  V souvislosti s koronavirovou pandemií některé evropské státy apelovaly na své občany, aby si vytvořili jakousi bublinu – tedy malou skupinu lidí, se kterou se budou stýkat. Belgický umělec vzal doporučení doslova a svoji bublinu si udělal ve fyzické podobě.

  Verschueren se svým vynálezem přišel ale už před 15 lety. Inspirovaly ho oázy v Tunisku, kde dříve pracoval. „Šlo mi o vytvoření bubliny, ve které bych se mohl uzavřít před nudným, hlasitým a páchnoucím světem,“ říká Verschueren s tím, že se mu jako astmatikovi ve skleníku dýchá lépe než s obličejovou maskou.

  Počin zaujal také Belgičany, se kterými se Verschueren potkal. Mnozí z nich se ho na miniskleník začali vyptávat. „Moje izolace se vlastně stala spíše způsobem navázání kontaktu,“ dodává.

  Agentuře Reuters pochválil skleník také Charlie Elkiess, klenotník v důchodu: „Je to skleník? Je to určené pro včely? Nebo pro rostliny? Těžko říct, ale je to dobrý nápad.“ Verschueren zároveň doufá, že svým vynálezem přiměje lidi k větší ochraně klimatu, aby nemuseli tolik čelit znečištěnému ovzduší a hluku.

 • Herečka Emilia Clarke ze Hry o trůny vydává superhrdinský komiks o matce samoživitelce

  23. duben 2021
  Emilia Clarke

  Po slavné roli Khaleesi alias matky draků v seriálu Hra o trůny se herečka Emilia Clarke vrhla do světa komiksů. Vytvořila superhrdinský příběh, který by měl pod názvem Mother of Madness (Matka šílenství) vyjít letos v létě.

  Plánovaná komiksová série pojednává o Maye – svobodné matce, která se jednoho dne probudí a zjistí, že má výjimečné schopnosti. Ty jí v příběhu umožní bojovat proti utajenému spolku obchodníků s lidmi.

  Komiks napsala Clarke ve spolupráci se spisovatelkou Marguerite Bennett, která už publikovala v nakladatelstvích Marvel i DC. Podle ní se Mayiny výjimečné schopnosti projevují jen několikrát do měsíce a jsou spojené s jejím menstruačním cyklem. Herečka komiks svým stylem přirovnává k příběhům o Deadpoolovi, a to díky ironickému humoru a překračování tradičních žánrů.

  Kniha Mother of Madness má vyjít 21. července. Informuje o tom internetový deník A.V. Club.

  Přečtěte si také Temnota i ironie. Fantasy po Hře o trůny řeší náboženství i život po globální katastrofě Intriky při sexu i vyvrhování jelena. Seriál Hra o trůny je s námi deset let.

 • Ženě při jízdě na dálnici přiletěla do obličeje želva. Obě jsou v pořádku

  23. duben 2021
  želva

  Rutinní jízdu v autě po dálnici na Floridě poznamenal kuriózní incident. Ženu sedící na sedadle spolujezdce totiž ve vysoké rychlosti poranila želva, která prorazila čelní sklo auta a doletěla až na její obličej. O události informuje agentura AP.

  Jednasedmdesátiletou ženu vezla její dcera, která ihned po incidentu zastavila u krajnice a zavolala pomoc. Žena byla poté hospitalizována s lehkými řeznými ranami v obličeji. Obě dvě ale byly šokované, když v autě našly živou želvu. „Přísahám, že tahle ženská má tu největší smůlu,“ řekla v první chvíli policistům do telefonu její dcera, zatímco ji ošetřovala.

  Želva nehodu ale podle policistů přežila v naprostém pořádku, jen s několika škrábanci na krunýři. Jak se zvíře do auta dostalo, dosud nikdo neupřesnil. Pravděpodobně jej ale do vzduchu vyrazilo jiné auto. Hasiči nakonec želvu vypustili do okolních lesů.

 • Kubánci si stěžují na vybuchující krokety. Desítkám lidí způsobily popáleniny

  23. duben 2021
  Oblíbené kubánské krokety (na snímku vpravo)

  Občané Kuby si v posledních týdnech stěžují na to, že tradiční krokety (croquetas) při smažení v oleji vybuchují a způsobují popáleniny. Na sociálních sítích teď desítky Kubánců sdílí fotografie popálených obličejů nebo dalších částí těla a videa kroket, které vyskakují z vařící vody. O nečekaném problému informuje americká televize NBC.

  „Smažil jsem je jako vždycky o pár vteřin déle, protože to tak chutná mojí dceři. Ale krokety najednou začaly explodovat a měl jsem rozpálený olej na obličeji i po těle,“ říká čtyřiapadesátiletý Ricardo Pimentel, který má dodnes kvůli kroketám popáleniny. Jeho zkušenost, kterou jeho syn sdílel na Facebooku, ale není ojedinělá.

  Podobný zážitek má i Anselmo López Galves, obyvatel hlavního města Havany. Když se tradiční kubánskou specialitu pokoušel usmažit, vařící olej mu nenávratně popálil celý obličej a tělo. Podle něj mu v nemocnici ošetřující lékař potvrdil, že v posledních týdnech se takových případů stalo několik desítek.

  Nebezpečné krokety si López Galves zakoupil na konci března na státním trhu. Většina stížností ostatně směřuje přímo na státní firmu Prodal, která krokety vyrábí. „Je to častý omyl při jejich smažení. Olej by měl být rozpálený na 180 stupňů, krokety by měly mít pokojovou teplotu a neměli byste jich smažit moc dohromady,“ reaguje na vlnu stížností samotný výrobce. „Croqueta Criolla mají hustší objem a ‚násilněji‘ se otevírají,“ dodává na Twitteru.

  Vážně popálení zákazníci teď vyzývají státní podnik, který krokety dodává i za hranice země, k tomu, aby obětem poskytl finanční kompenzaci. „Měli by zastavit výrobu, dokud se ten problém nevyřeší,“ uvádí další z poškozených Daniel Granda Fernandéz. Vedle stížností na sociálních sítích se ale mezi Kubánci podle deníku Miami Herald ohledně vybuchujících kroket začalo šířit i mnoho vtipů a memů, které populární pokrm přirovnávají ke zbrani CIA.

  Podle oficiálních dat vyrobí státní podnik Prodal ročně až 20 000 tun párků a kroket, které prodává v obchodech spadajících pod vládu. Tamní ministerstvo průmyslu zatím odmítá sérii tragických incidentů komentovat. Místní obyvatelé ale na sociálních sítích také upozorňují, že lidé si tyto krokety stejně nepřestanou kupovat, protože jiné značky v ostrovním státě nemají na výběr.

 • Britští hudebníci chtějí změnit zákony o streamování hudby. Současný model je podle nich nespravedlivý

  22. duben 2021
  Paul McCartney

  Paul McCartney, Kate Bush nebo Chris Martin jsou mezi stovkou britských hudebníků, kteří iniciovali otevřený dopis premiérovi Borisi Johnsonovi. Apelují v něm na změny v současném ekonomickém modelu streamovacích platforem, který podle nich není spravedlivý.

  „Streamovací služby, nahrávací společnosti a další internetoví giganti už moc dlouho zneužívají všechny interprety a tvůrce, aniž by je spravedlivě odměňovali,“ začíná otevřený dopis, pod který se podepsalo 156 britských umělců. V dalších pasážích pak zdůrazňují hodnotu hudby, která by se podle nich měla vrátit zpět do rukou tvůrců a nezůstávat v zajetí korporací.

  Jejich návrh usiluje o změnu zákona o autorském právu z roku 1988. Hlavní výtkou hudebníků je totiž to, že za stejný počet streamů dostanou tvůrci hudby daleko méně peněz než za stejný počet přehrání skladby v rádiu. Hudebníci si stěžují, že pozice streamovacích služeb není v autorském zákoně jasně definována a nahrává tak velkým korporacím jako Spotify nebo Apple Music.

  Tantiémy z přehrání skladeb v rádiích jsou ve Velké Británii podle zákona rovnoměrně rozděleny mezi autory hudby a nahrávací společnost – ta odměňuje i hudebníky, kteří skladbu nahrávali ve studiu. Za streamy v digitálních platformách ale většinu celkových tržeb získají nahrávací společnosti. Umělci podle posledních dat televize BBC dostanou za digitální streamy v průměru pouze 13 % z celkových tržeb a studioví hudebníci nejsou odměňováni vůbec.

  „Nadnárodní korporace drží v rukou nepoměrně velkou moc a začínající hudebníci se teď potýkají s velkými obtížemi,“ uvádí hudebníci v dopise a dodávají: „potřebujeme regulační orgány, které zajistí zákonný a spravedlivý přístup k rozdělení výdělků hudebních tvůrců.“ Mezi dalšími signatáři otevřeného dopisu jsou Noel Gallagher, Lilly Allen, Sting, Robert Plant nebo Boy George.

  Dopis zaštítily britské odbory hudebníků (Musician´s Union) a sdružení Ivors Academy, které zastupuje desetitisíce hudebních profesionálů. O hudební iniciativě informuje deník Guardian.

 • Ve Španělsku budou mít domácí zvířata stejná práva jako lidé

  22. duben 2021
  domácí mazlíčci - pes a kočka

  Ve Španělsku budou nově k domácím zvířatům přistupovat jako k „živým bytostem“, doteď byly v rámci právních norem brány jako „předměty“. V zemi býčích zápasů jde o výrazný milník v boji za lepší podmínky pro zvířata. Španělsko se připojuje k Francii, Německu, Rakousku nebo Portugalsku, kde už domácím mazlíčkům přidělili podobný právní status.

  V rámci nové právní úpravy tak budou mít domácí zvířata stejná práva jako lidé. Při rozvodech by se tak o psech nebo kočkách mělo rozhodovat stejně jako o dětech s možností „střídavé péče“ a soudy by měly přihlížet taky třeba k tomu, u koho bude mít zvíře dobré životní podmínky. Podle nadace Fundación Affinity má domácího mazlíčka téměř polovina všech španělských domácností, země má podle ní taky čtvrtou nejvyšší míru rozvodovosti v Evropě.

  Týrání zvířat bude nově považováno za trestný čin. Pokud někdo najde opuštěné domácí zvíře, musí se pokusit najít majitele nebo informovat úřady, stejně jako v případě, že by narazil na dítě. „Ukazuje to, že měníme naši mentalitu a vnímáme zvířata jako živé bytosti schopné cítit bolest, štěstí nebo smutek,“ řekla právnička Lola García španělskému deníku La Vanguardia. Zprávě se věnuje britský zpravodajský web iNews.

  Norma prošla v době, kdy v zemi zřejmě taky klesá podpora býčích zápasů. Někteří Španělé je stále považují za součást národní kultury, jiní je ale kvůli krutosti odsuzují. V anketě online deníku El Espaňol se proti nim v roce 2019 vyslovilo přes 56 procent lidí, asi čtvrtina dotázaných se vyjádřila na jejich podporu.

 • Ital se 15 let neobjevil v práci, přesto dostával výplatu. „Krále absencí“ teď vyšetřuje policie

  22. duben 2021
  Ital - Itálie

  Italská policie vyšetřuje případ muže, který byl posledních 15 let zaměstnaný v nemocnici, ale ani jednou se v práci neukázal. I přesto za celou dobu vydělal celkem 538 000 euro (v přepočtu zhruba 13,9 milionu korun).

  Sedmašedesátiletý Savaltore Scumace, policií přezdívaný jako Král absencí, měl pracovat v nemocnici ve městě Catanzaro jako bezpečnostní technik. Italská policie teď rekordmana v pracovních absencích vyšetřuje kvůli podezření z podvodu, vydírání a zneužití pravomocí. Podle vyšetřovatelů Scumaceův případ začal v roce 2005, kdy neznámý člověk vyhrožoval řediteli nemocnice, aby na nepřítomného zaměstnance za jeho absenci nepodával stížnost.

  Zaměstnaný technik se pak už v práci nikdy neukázal, ale zaplaceno dostával pořád. Nedlouho poté ředitel, který jeho absence trpěl, odešel do důchodu. Nový ředitel ani vedoucí oddělení lidských zdrojů ale o výplatě pro absentujícího zaměstnance už netušili.

  Scumaceho vyhodilo vedení nemocnice až loni v říjnu poté, co Itálie zpřísnila zákony o zneužívání prostředků ve veřejném sektoru. Podle vyšetřovatelů k jeho zatčení došlo po rozsáhlém výslechu svědků a přezkoumání záběrů z bezpečnostních kamer, které odhalilo rozsáhlé porušení pracovní smlouvy u dalších 35 lidí. O případu informuje web televize BBC

 • Skauti pomáhali i během roku s pandemií. V Moravské Třebové roznesli čtenářům stovky knih

  21. duben 2021
  Skauti během uplynulého roku pomáhali nejen s doručováním knih, ale například také roznášeli roušky seniorům nebo jim obstarávali nákupy (na snímku zlínský skaut Martin Vyoral)

  Je tomu už rok, co čeští skauti a skautky začali bezkontaktně roznášet ve vícero městech knihy z místních knihoven. Jedna z takových je například v Moravské Třebové.

  Skauti se zapojili už na jaře minulého roku, kdy se kvůli karanténním opatřením zavřely dveře knihoven. Stejně tak musel přerušit svoji činnost samotný Junák. A tak jeho členové pomáhali, kde se dalo. Skauti knihy roznášeli také v Litomyšli, Svitavách nebo Lanškrouně.

  Jen za první týden, co skauti knihy roznášeli, se k zarytým čtenářům dostalo více než 190 titulů, které mířily hlavně k seniorům a dalším ohroženým skupinám. Podle místní organizace iniciativu občané přijali velmi kladně. Spokojení čtenáři se prý ozvali s návrhem na založení sbírky, do které by mohli přispět a odměnit tak dobrovolníky za jejich ochotu. Spolupráci si pochvaluje i sama knihovna. Na svém facebooku ale dodala, že doufá, že po květnovém otevření už na spolupráci nebudou muset navázat. Za rok pandemie skauti doručili 216 čtenářům bezmála 800 knih.

  Pomoc ostatním je neodmyslitelnou součástí skautingu. A bylo to právě v uplynulém koronavirovém roce, kdy se skauti zapojovali do nejrůznějších prospěšných aktivit. Na začátku pandemie například roznášeli nedostatkové roušky. Nyní pomáhají na Lince seniorů, vyzvedávají léky a zdravotnické potřeby, doučují děti nebo pomáhají v očkovacích centrech.

 • Znovuobjevená odrůda by mohla zachránit kávu před globálním oteplováním

  21. duben 2021
  Kávovník úzkolistý (Coffea stenophylla)

  Vědci znovuobjevili zapomenutou odrůdu kávovníku, která se chutí podobá oblíbené arabice. Zároveň by měl tento druh kávy vydržet i rostoucí teploty způsobené globálním oteplováním. Objev přichází právě včas – poznatky odborníků totiž předpovídají, že do roku 2050 by asi polovina půdy využívané pro pěstování kávy mohla být neúrodná. Informuje o tom BBC.

  Kávovník úzkolistý je druhem divoce rostoucí rostliny, kterou vědci považovali za vyhynulou mimo oblast Pobřeží slonoviny. Nedávno ji ale znovuobjevili v Sieře Leone a k jejich překvapení jim káva z ní vyrobená zachutnala. Přitom najít takovou odrůdu je velmi obtížné. „Jako někdo, kdo vyzkoušel už hodně druhů divokých kávovníků, můžu říct, že většina z nich není vůbec dobrá,“ popisuje Aaron David, vedoucí výzkumu v oblasti kávy v Královských botanických zahradách v britském Kew.

  Panel znalců otestoval napraženou kávu z malého vzorku ze Sierry Leone a Pobřeží slonoviny. Přes 80 procent odborníků nepoznalo rozdíl mezi staronovou odrůdou a klasickou arabikou, tedy nejoblíbenějším a nejpěstovanějším druhem kávy. Uvedli to výzkumníci v odborném časopise Nature Plants.

  Vědci mimo jiné simulovali teplejší klimatické podmínky. Zatím to vypadá, že by kávovník úzkolistý měl růst i v teplotách o 6 stupňů vyšších, než je tomu u arabiky, která má jako druh omezenou odolnost vůči klimatickým změnám. Bližší informace přinese výsadba sazenic. Pěstitelé už dneska pociťují dopady zvyšujících se teplot nebo malých srážek.

  Podle Davida by se měla nová odrůda dostat na trh během pěti až sedmi let jako výběrová káva. Potom by se měla více rozšířit.