NASA nabízí ke stažení retro plakáty lákající na výlet do kosmu

03567142.jpeg

NASA dala na svůj web sbírku retro plakátů, které nabídla volně ke stažení ve vysoké, tisknutelné kvalitě. Podobný krok udělala loni i americká technologická společnost SpaceX, ta nabídla ale jen tři retro plakáty, lákající k turistickým výletům do kosmu ve stylu propagandy atomového věku.Ani pro NASA to není poprvé, kdy se rozhodla prezentovat retro plakáty, pár jich vypustila už během minulého roku, teď přidává devět nových a všechny volně ke stažení. Propagační plakát ve stylu 30. let láká třeba k návštěvě PSO J318.5-22, což je extra solární těleso, klasifikované jako hnědý trpaslík, na nikdy nekončící večírky, protože tady přece „noc nikdy nekončí“. Nebo potřebujete naopak více relaxu? Pak navštivte planetu Kepler-16b, což je planeta dvou sluncí, díky čemuž „váš stín bude mít vždy společnost“. A jak plakát dodává, dvojitý západ slunce, to je zážitek, na který jen tak nezapomenete. Čtěte taky: Metropolitní muzeum umění v NYC nabízí zdarma ke stažení 422 knih o umění, Sbohem volným večerům. Newyorská knihovna zveřejnila 180 tisíc archivních snímků a ilustrací

Spustit audio
autor: Karolina Zikmundová
 • Z vyjetého oleje bioplasty a ochucovadla – čeští vědci jsou lídry v nových technologiích recyklace

  23. září 2019
  Olej

  Čeští vědci uspěli v nejnáročnější světové konkurenci stovek návrhů hned ve dvou celoevropských programech. V projektu WaysTUP!, který řeší v mezinárodním složení celkem 27 vědeckých subjektů a firem, získali prestižní grant a budou se podílet na recyklaci olejových odpadů evropských měst.

  Češi budou v projektu hlavními řešiteli. Získání grantu ve výši devíti milionů eur označují za obrovský úspěch a výsledek mnoha let výzkumu. I ve druhém programu, Eurostars, se čeští vědci prosadili společně se čtyřmi partnery s projektem, který se zaměřuje na vývoj a aplikaci nových materiálů v elektronice. Na výzkum a vývoj teď dostanou jeden a půl milionu eur. Jak upozorňuje environmentální web enviweb.cz, české vědce, kteří v obou případech pocházejí ze společnosti NAFIGATE, zabývající se biotechnologiemi, řadí úspěchy v obou programech na špičku evropských technologických firem. Mezinárodní projekt WaysTUP! hledá nové cesty, jak přeměnit městských bioodpad na nové produkty. Použité fritovací oleje, kávovou sedlinu nebo biologický odpad z domácností by měl přetvářet na potravinářské přísady, ochucovadla nebo třeba biologická rozpouštědla.

 • Hra o trůny, Potvora a Černobyl posbíraly ceny Emmy 2019

  23. září 2019
  Ze seriálu Hra o trůny

  Fantasy seriál Hra o trůny z produkce televize HBO počtvrté získal americkou televizní cenu Emmy v kategorii nejlepší dramatický seriál. Do letošního ročníku vstupoval s rekordními 32 nominacemi a kromě toho nejprestižnějšího získal i dvě další ocenění. Nejvíc hlavních cen, celkem čtyři, si odnesli tvůrci britské komediální série Potvora. Další tři hlavní ceny Emmy, včetně té za nejlepší minisérii, získal koprodukční seriál společností HBO a Sky Černobyl.

  Stejně jako poslední ročník udílení Oscarů se i slavnostní večer cen Emmy obešel bez moderátora. Vítěze dvou desítek hlavních kategorií představovaly slavné osobnosti filmu i televize. Prvními oceněnými se dnes stali Alex Borstein a Tony Shalhoub, kteří dostali Emmy za nejlepší vedlejší roli v komediálním seriálu za sitcom The Marvelous Mrs. Maisel. Nejlepším hercem ve vedlejší roli v kategorii dramatického seriálu byl vyhlášen Peter Dinklage z Hry o trůny, která se v letošním ročníku stala celkovým vítězem se 12 Emmy po započtení cen za technické a kreativní kategorie udělovaných už před týdnem. Druhý v tomto celkovém hodnocení skončil s deseti cenami seriál Černobyl. Všechny držitele cen Emmy najdete tady.

  Podívejte se taky na Hra o trůny je čím dál větší soap opera. Osmá série je předvídatelná, shodují se publicisté nebo Game of No's: Komu by železný trůn přiřkli panelisté v pořadu Kompot?.

 • Do vzdálenosti tisíce kilometrů nebudeme létat, ale jezdit vlakem, slíbilo 1400 německých vědců

  20. září 2019
  Německé dráhy - vlak - cestování vlakem

  Přibližně čtrnáct stovek vědců z Berlína a Braniborska už nechce kvůli práci létat na malé vzdálenosti. Chtějí tím přispět k boji proti klimatickým změnám. Ve čtvrtek to oznámila iniciátorka skupiny, profesorka Martina Schäfer.

  Závazek platí pro všechny cesty do vzdálenosti jednoho tisíce kilometrů. Do této vzdálenosti chtějí jezdit vlakem, ovšem za předpokladu, že jim cesta nepotrvá déle než dvanáct hodin. Týká se to například letů z Berlína do Londýna, Paříže, Milána či Bělehradu. Čtrnáct set vědců ze sedmi velkých univerzit z Braniborska a Berlína reprezentuje okolo deseti procent všech profesorů a dalších vědců z daných pracovišť. „Nakonec se každý musí rozhodnout sám za sebe, ale chceme, aby o tom lidé začali přemýšlet,“ řekla pro web deníku Berliner Morgenpost zmíněná Schäfer z Technické univerzity v Berlíně. Pro samotnou Schäfer je to navíc dlouhodobé téma, podle stránek ResearchGate se udržitelnosti věnuje dlouhodobě.

 • Lidé v Barceloně vzali spravedlnost do vlastních rukou. Hlídkují zde dvě domobrany, radnici navzdory

  20. září 2019
  Guardian Angels Barcelona

  Po Barceloně chodí dvě skupiny samozvaných ochránců zákona a pořádku. Katalánským úřadům se ale příliš nepozdávají a varují před nimi. Prý se sami pohybují na hraně zákona a označily je za „velmi nebezpečné“.

  „Tito samozvaní občanští strážci, kteří se soustředí na kapsáře v barcelonském metru, situaci nezlepšují. Naopak v lidech ještě více rozdmýchávají strach a používají taktiky, které hraničí s trestnými činy,“ řekl mluvčí katalánské policie, známé jako Mossos d’Esquadra, španělskému deníku El País. Spolu s tím, jak v Barceloně roste kriminalita, se několik lidí rozhodlo vzít spravedlnost do vlastních rukou a soustředí se právě na zmíněné kapsáře ve veřejné dopravě. Tento týden pět uniformovaných členů barcelonských Guardian Angels dávalo pozor na lidi v metru. Skupina se inspirovala newyorskými Guardian Angels, kontroverzní dobrovolnickou protikriminální organizací, která vznikla v tamní čtvrti Bronx na konci 70. let. Jejich barcelonští následovníci se stylizují do role neziskové samosprávné skupinky obyvatel, kteří umí bojová umění a na své vlastní riziko bojují za spravedlnost. Jak píše server 20 Minutos, její členové nosí bílá trička s názvem „jednotky“ a červené barety. Andělé vznikli odtržením od starší organizace Patrulla Ciudadana (Občanská hlídka), jež byla založena před dvanácti lety a která podle svých slov sdružuje padesát lidí. Obě skupiny se však nelíbí Albertu Batlleovi, jenž má v katalánské metropoli na starost bezpečnost. Již v červnu oznámil, že bude proti domobranám bojovat. „Odpovědnost za bezpečí, veřejný pořádek a sociální harmonii náleží magistrátu, nemůžeme tu mít občanské milice. Je to velmi nebezpečné,“ prohlásil Batlle.

 • Rakouští ochranáři přírody protestují proti výstavbě ski areálu na ledovci Pitztal-Ötztal

  19. září 2019
  Rakouští ochranáři přírody protestují proti výstavbě ski areálu na ledovci Pitztal-Ötztal

  Rakouský alpský spolek, Světový fond na ochranu přírody i běžná veřejnost požadují, aby se zastavila stavba na ledovci Pitztal-Ötztal v rakouských Alpách. Bagry se tam totiž zakously do ještě nedávno nedotčeného ledovcového masivu. Mají jej upravit tak, aby se tam mohl postavit nový zimní rezort pro tisíce návštěvníků.

  Jak upozorňuje lyžařský a snowboardový magazín SnowBrains, podle plánů se má celkově srovnat 64 hektarů ledovce. Pro samotnou výstavbu se má odstranit 1,6 hektaru ledu. „Kvůli prestižním projektům, jako je ledovec Pitztal-Ötztal, se navždy ničí cenná krajina,“ uvedl jeden z expertů Světového fondu na ochranu přírody. Vybagrování a vydláždění vodní nádrže, výstavba domů, lanovky, cest a lyžařských svahů, to vše bude znamenat nevratnou ztrátu pro alpskou přírodu, varuje server švýcarského horolezeckého magazínu LACRUX. Infrastruktura pro výrobu technického sněhu navíc podle serveru může zhoršit kvalitu tamních vod. Celkem jsou v plánu čtyři kabinkové lanovky, třípodlažní stanice lanové dráhy, restaurace a bary, dohromady pro 1600 hostů, tunel, zmíněná nádrž, zázemí pro výrobu umělého sněhu a více než čtyři kilometry cest a stezek. „Je nepochopitelné, proč je taková destrukce akceptována. Ledovce nám tají pod nohama a ve stejnou chvíli jsou nedotčené prameny používány pro zasněžení lyžařských areálů a ještě vznikají další nádrže,“ rozzlobil se generální sekretář Rakouského alpského spolku Robert Renzler. Kvůli nadmořské výšce totiž není možné, aby se z plánovaných změn tamní příroda vzpamatovala.

 • Švýcarská vesnice láká mladé lidi. Za to, že se tam přestěhují, dostanou přes 35 tisíc korun

  19. září 2019
  Grossdietwil

  Vesnice a malá města mají často problém udržet si své obyvatele, kteří v nich často postrádají důležité služby a lákadla. Ve švýcarské vesnici Grossdietwil severozápadně od Luzernu s tím bojují penězi. Mladým lidem platí za to, že tam bydlí.

  Jak píše server švýcarského veřejnoprávního rozhlasu a televize Swissinfo, radnice nabízí všem lidem, jimž ještě nebylo třicet let a kteří se ještě neodstěhovali od rodičů, 1500 švýcarských franků (přes 35 tisíc korun) v hotovosti za to, že budou bydlet v Grossdietwilu. Nabídky, která platí od července, zatím využili čtyři lidé. Peníze hravě pokryjí měsíční činži, menší byt stojí 950 franků měsíčně, byt se dvěma ložnicemi vyjde přibližně na 1450 franků. „Každý bonus je rozumná investice,“ uvedl pro místní noviny Willisauer Bote starosta vesnice Reto Frank. „Mladí jsou naše budoucnost. Obohacují vesnický život čerstvými a drzými nápady, vstupují do spolků a zakládají rodiny,“ dodal Frank, který vede obec s 865 obyvateli. Grossdietwil není jediným místem ve Švýcarsku, jež se potýká s prázdnými domy. Po celé zemi je více než 75 tisíc volných domů. Nejvíce se jich nalézá na jihu a napříč celou střední vysočinou.

 • Před 500 miliony lety se rozpadl asteroid, jehož prach na Zemi způsobil dobu ledovou i rozvoj života

  19. září 2019
  Znázornění vzniku planet díky kolizi asteroidu. Ilustrační obrázek

  Obrovský vesmírný prašný mrak, který se přehnal přes sluneční soustavu přibližně před pěti sty miliony lety, spustil na Zemi malou dobu ledovou. Díky ní se na planetě rozvinul primitivní život, tvrdí vědci. Vesmírný prach vznikl ve chvíli, kdy se rozpadl obří asteroid, a to někde mezi Marsem a Jupiterem.

  Prachu z asteroidu, jehož šířka dosahovala 150 kilometrů, bylo tolik, že částečně fungoval jako slunečník, který stínil Zemi před Sluncem. Kvůli tomu podle vědeckého týmu na nejméně dva miliony let klesla na planetě teplota. Život na Zemi se však přizpůsobil. Některé druhy přežívaly okolo rovníku, kde bylo tepleji než jinde, další se vyvinuly a naučily se žít v nově vzniklých chladných oblastech. „Tohle je poprvé, co se ukázalo, že prach z rozpadu asteroidu může vést k ochlazení, které na Zemi spustí dobu ledovou,“ uvedl profesor nukleární fyziky Birger Schmitz z Lundské univerzity ve Švédsku. Jak píše web britského deníku The Guardian, pokles teplot způsobil, že téměř celou planetu pokryl led. Díky tomu navíc na celém světě klesla hladina moře. Život na Zemi, který se z většiny ještě nacházel v oceánech, se však během této éry rozvinul. Ve studii zveřejněné v článku ve vědeckém žurnále Science Advances vědci píší, že části asteroidu dokonce na Zem „pršely“ a usadily se do sedimentu planety. Pozůstatky tohoto velkého asteroidu dodnes tvoří asi třetinu všech meteoritů, které dopadly na zemský povrch.

 • Významní čeští fotografové bojkotují Czech Press Photo. Soutěž podle nich ztratila svůj kredit

  19. září 2019
  Fotograf Jan Šibík představil na Staroměstské radnici v Praze výstavu fotografií k 30. výročí revoluce v Československu

  Šest významných profesionálních fotografů – Michal Čížek, Milan Jaroš, Stanislav Krupař, Tomki Němec, Filip Singer a Jan Šibík – poslalo ředitelce CPP Veronice Souralové otevřený dopis, ve kterém kritizují současnou podobu soutěže a oznamují, že se letošního 25. ročníku nezúčastní. 

  Soutěž podle nich není dostatečně transparentní a pro profesionály ztratila svůj kredit. Bojkot je vyústěním dlouhodobého konfliktu mezi částí fotožurnalistické obce a vedením CPP. Neshody propukly už po vyhlášení loňského ročníku, kdy titul Fotografie roku získal sporný snímek Lukáše Zemana. Signatáři dopisu tehdy žádali revidování výsledků a navrhli Veronice Souralové řešení, jak soutěž zlepšit a vrátit jí punc důvěryhodnosti. Požadovali například, aby porota byla každoročně obměňovaná, hlasovala veřejně, uplatňovala požadavky na autentičnost fotografie a omezila manipulaci s vyzněním snímků. „Šlo nám zejména o to, aby fotožurnalismus v dnešní nelehké době nejen přežil, ale aby byl opět vnímán jako respektovaný obor, který pravdivě reflektuje dobu, ve které žijeme,“ píší fotografové v protestním dopise. „Ignorování řady našich dalších připomínek nás utvrdilo v přesvědčení, že nemá smysl se soutěže CPP nadále účastnit,“ uvádí dále. Veronika Souralová pro ČTK uvedla, že si za podobou soutěže stojí. „Transparentnost posuzování soutěžních prací zcela zaručuje jednak jejich anonymní prezentace, ale především mezinárodní odborná porota, která se pravidelně obměňuje,“ prohlásila ředitelka.

 • Frank Miller chystá 4. pokračování Návratu Temného rytíře. Bude o synovi Supermana

  18. září 2019
  Z obálky komiksu Návrat Temného rytíře

  Je to už 33 let, co se zestárlý a unavený Batman utrhl ze řetězu a jako psanec se pustil do boje s celým světem. Komiks Franka Millera Návrat Temného rytíře definitivně změnil náš pohled na ikonické superhrdiny a my se už brzy dočkáme jeho čtvrtého pokračování.

  Slavný komiksový autor, kterého si asi nejvíc čtenářů a diváků spojí se sérií Sin City, šel ve svých obrazoboreckých aktivitách při práci na pokračování Návratu Temného rytíře ještě dál. Vedle cynického a vlastní minulostí stíhaného Batmana postavil do pokroucené perspektivy celý panteon klíčových postav vydavatelství DC, v čele s božským komplexem stíhaným Supermanem a machiavelisticky intrikujícím Lexem Luthorem. S čtvrtým pokračováním série, nazvaným The Dark Knight Returns: The Golden Child, se pozornost přesune na nastupující generaci superhrdinů. Oním titulním „zlatým dítětem“ je totiž syn Supermana a Wonder Woman Jonathan, který se společně se svou sestrou Larou a Carrie Kelly (původně v roli sidekicka Robina, nyní Batwoman) postaví „starému zlu, které zase jednou ohrožuje Gotham“. Nic moc dalšího se o příběhu, jehož první sešit vyjde v prosinci 2019, neví. Z prohlášení samotného Franka Millera je zřejmé, že se bude detailněji věnovat právě postavě Jonathana: „Stalo se z něj něco jako vznášející se Buddha, někdo, kdo ještě ani nebyl batole, a už byl schopný mluvit v celých větách a rozuměl věcem, které přesahují vědomí kohokoli jiného. Je tím nejmagičtějším členem téhle rodiny.“ O výtvarnou stránku komiksu se (pravděpodobně opět spolu s Millerem) postará Rafael Grampa. Na zveřejněné obálce, jejímž je autorem, vyobrazil Batwoman, jak na hromadě mrtvých těl stojí připravená k dalšímu boji, ve zjevném odkazu na výchozí situaci celé série o opravdu temném Temném rytíři.

  Podívejte se taky na F**k Batman and f**k TV! Komiksový seriál Titans nabízí DC přímo přes svou streamovací platformu.