NASA testuje 3D tiskárnu využívající měsíční prach. V budoucnu by mohla fungovat přímo ve vesmíru

17. srpen 2021

Americká NASA zkouší ve vesmíru nový druh 3D tisku. V současné době testuje zařízení, které k výrobě pevných materiálů využívá regolit, tedy měsíční prach. Novinka zaujala web Dazed Digital.

Kosmická loď Cygnus, která tento týden přistála na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), s sebou vezla velmi důležitý a unikátní náklad. Jde o 3D tiskárnu, která by mohla do budoucna znamenat revoluci ve vesmírných misích. Přístroj je určen k budování přistávacích ploch, silnic a dokonce i domů. A to přímo ve vesmíru.

„Využití zdrojů dostupných na Měsíci a Marsu ke stavbě konstrukcí a obydlí by mohlo snížit množství materiálu, který budou muset budoucí průzkumníci přivézt ze Země, což by výrazně snížilo hmotnost a náklady na start,“ píše NASA na svých webových stránkách.

Výzkum využití měsíčního prachu jako konstrukčního materiálu pro 3D tisk probíhá už řadu let, teď se vědci chystají otestovat tuto možnost v podmínkách nulové gravitace právě na palubě ISS. Protože skutečné vzorky jsou velmi vzácné, tiskárna zatím využije náhradu regolitu vyrobenou člověkem, která je ale složením dostatečně podobná tomu měsíčnímu.

autor: Jitka Szászová
Spustit audio
 • Krize mužské plodnosti. Počet spermií můžou ovlivňovat chemikálie i strava

  8. prosinec 2022
  sperma - spermie

  V nedávno zveřejněné studii tým vědců upozornil, že celkový počet spermií za posledních padesát let klesnul o 62,3 procent a jejich počet se bude pravděpodobně i nadále snižovat. Na tento významný pokles může mít vliv třeba životní styl, ale i používání plastů nebo různých chemických látek, píše server Euronews.

  Ačkoliv se autoři studie o klesajícím počtu spermatu, profesoři Hagai Levine a Shanna Swan, primárně nezabývali příčinami tohoto jevu, oba v souvislosti s kvalitou spermatu významně akcentovali roli životního stylu a chemických látek vyrobených člověkem, které jsou v současném světě již téměř všudypřítomné. Třeba i proto, že nejen výrobky každodenní potřeby, jako třeba čisticí prostředky nebo kosmetika, ale i významná část potravin, je balená v plastech.

  Problematické jsou zejména některé chemické látky, které se pro výrobu plastů běžně používají. Jsou jimi například ftaláty nebo takzvaný bisfenol A (neboli BPA). Obě tyto látky mohou narušovat lidský hormonální a reprodukční systém, a to hlavně v prenatálních vývojových stádiích. Chemické látky mohou mít vliv především na produkci testosteronu, který je v prvním trimestru těhotenství nutný pro správný vývoj varlat a penisu mužského zárodku.

  Odborníci na reprodukci rovněž zdůrazňují, že na počet spermií má vliv i celkový životní styl, který se za posledních 50 let významně proměnil. V současnosti totiž čelíme nárůstu obezity populace, je stále více častý sedavý způsob života, svůj vliv má ale i stres nebo užívání alkoholu nebo drog.

  Určitá prevence proti závratnému snižování počtu spermií může být však poměrně jednoduchá a může se s ní začít u naprosto základních věcí, jako je třeba dodržování zdravějšího životního stylu a lpění na dobré životosprávě. „Může to znít nudně a otřepaně, ale vyvážená strava se spoustou čerstvé zeleniny a ovoce a nízkým množstvím zpracovaných potravin je zdaleka to nejlepší, co mohou lidé dělat,“ radí profesor Richard Sharpe z Centra pro reprodukční zdraví Edinburské univerzity.

 • Jak velký by udělaly kráter a kolik lidí by zabily? Aplikace simuluje dopad asteroidů na Zemi

  8. prosinec 2022
  Z aplikace Asteroid Launcher

  Důsledky, jaké by měl dopad asteroidu na povrch naší planety, simuluje aplikace Asteroid Launcher. Uživatelé si v ní mohou vyzkoušet shodit libovolně velký vesmírný kámen na jakékoliv místo na Zemi. Aplikace poté ukazuje, co všechno by dopad vesmírného tělesa znamenal, kolik lidí by zabil nebo co by nám a okolní přírodě způsobily doprovodné efekty takového dopadu, píše server Vice.

  Interaktivní simulátor nabízí hned několik variant. Lze si v něm vybrat nejen materiál asteroidu, velikost, ale také jeho rychlost nebo úhel, pod kterým bude dopadat. Těleso pak může být sesláno na jakékoliv místo na Zemi, a to díky propojení s Apple Maps, které pracují se satelitními záběry planety Země. Aplikace poté ukáže, jak moc by byl dopad vesmírného tělesa ničivý. Díky vizualizacím je také možné sledovat další následky – třeba sílu rázové vlny, výbuchů nebo zemětřesení, které by dopad doprovázely.

  Projekt Asteroid Launcher vytvořil vývojář Neal Agarwal, který má ve svém portfoliu řadu aplikací jako například vizualizaci hloubky moře, velikosti planet nebo také simulátor, ve kterém může uživatel fiktivně utrácet peníze Billa Gatese.

  „Rád si v hlavě přehrávám katastrofické scénáře, a tak jsem vždycky chtěl vytvořit nástroj, který by mi pomohl vizualizovat následky nějaké velké přírodní katastrofy. Asteroidy jsou dobrou volbou, protože důsledky jejich dopadu jsou opravdu široké,“ říká Agarwall o vzniku simulátoru. Navíc si myslí, že by jeho aplikace mohla pomoci lidem lépe pochopit některé vesmírné programy, které se zabývají ochranou planety Země před dopadem asteroidů – například misi NASA DART.

 • Lana Del Rey vydá v příštím roce nové album. Posluchače přenese zpět do jižní Kalifornie

  8. prosinec 2022
  Lana Del Rey

  Americká zpěvačka Lana Del Rey oznámila vydání svého devátého studiového alba, které ponese název Did You Know There's a Tunnel Under Ocean Blvd. Spolu s oznámením zpěvačka zveřejnila i stejnojmenný titulní singl nové desky. Celé album by mělo vyjít 10. března 2023, informuje server Dazed.

  Del Rey podle Dazed navazuje na svou „tradici“ a již v názvu nové desky pravděpodobně odkazuje na Erica Claptona a jeho druhé sólové album 461 Ocean Boulevard z roku 1974. Atmosférou by se tedy zpěvačka měla opět vracet do jižní Kalifornie, na jejíž ikonografii vystavěla třeba své kritikou uznávané album Norman Fucking Rockwell! z roku 2019.

  Spolu s oznámením připravovaného alba zpěvačka zveřejnila i jeho titulní singl. Ten představuje pomalou a truchlivou klavírní baladu doplněnou o hutné „starohollywoodské“ smyčce. Skladba má téměř pět minut a Del Rey v ní podle Los Angeles Times pravděpodobně vzpomíná na starý a dávno zapomenutý pěší tunel postavený v roce 1927 ve stylu art deco, který leží pod Ocean Boulevard na Pine Avenue na kalifornské Long Beach.

  Na albu zpěvačka opět pracuje s producentem Jackem Antonoffem, se kterým v minulosti spolupracovala třeba na desce Norman Fucking Rockwell! nebo na kritiky oceňované nahrávce Chemtrails Over the Country Club z minulého roku. Antonoff se podílel i na dalších zpěvaččiných projektech, mimo jiné třeba na její audio básnické sbírce Violet Bent Backwards over the Grass.

  Dalšími spolupracovníky Lany Del Rey jsou například Mike Hermosa, Drew Erickson, Zach Dawes a Benji. Mezi hostujícími umělci by se pak na desce měli objevit Tommy Genesis, Father John Misty, Judah Smith, kapela Bleachers, Jon Batiste nebo SYML.

 • Pařížská radnice využívá odpadní vodu k vytápění škol, tělocvičny i plovárny

  7. prosinec 2022
  kanalizace

  Pařížská radnice 10. obvodu našla nové využití pro odpadní vody a rozlehlou podzemní kanalizační síť. Odtékající voda ze sprch, záchodů nebo myček nádobí nově slouží k vytápění tří škol, tělocvičny a plovárny pro děti. Zajišťuje to tzv. výměník tepla.

  Jedná se asi o centimetr silnou desku zabudovanou do stěny. Při kontaktu s ní voda „uvolňuje své teplo, které je přenášeno do dvou tepelných čerpadel instalovaných v budovách“, vysvětluje Damien Balland, vedoucí oddělení inovací a energetické účinnosti města Paříže. Teplota odpadní vody je v zimě zhruba 13 stupňů a v létě okolo 20 stupňů Celsia.

  Šedesátimetrový výměník vyšel na dva miliony eur (48,6 milionu korun) a z něj získaná energie pokryje 60 procent energetických potřeb pěti zmíněných budov. Vedení pařížského 10. obvodu chce v budoucnu stejnou technologii rozšířit pro vytápění i dalších budov. Ve Francii už funguje zhruba dvacítka obdobných projektů.

 • Naučná hra o dějinách českého pohraničí Svoboda 1945: Liberation je nejlepší hrou roku

  7. prosinec 2022
  Českou hrou roku 2022 je Svoboda 1945: Liberation

  Ocenění Česká hra roku 2021 dostal naučný historický titul Svoboda 1945: Liberation z dílny Charles Games. Odbornou porotu hra zaujala svým citlivým zpracováním složitého historického tématu, hráči v ní totiž prozkoumávají skutečné dějiny českého pohraničí, píše server Czechcrunch.

  Hra Svoboda 1945: Liberation zvítězila díky svému autentickému vykreslení divoké doby osvobození, poválečného odsunu i následné kolektivizace. Cenu v úterý 6. prosince převzal jeden z vývojářů Charles Games Vít Šisler. „Chtěl bych poděkovat historičkám a historikům z Akademie věd, které opustili svoje ‚bezpečné‘ prostředí akademické práce a vrhli se s námi do pro ně neznámých vod,“ řekl na slavnostním vyhlášení.

  Ocenění 12. ročníku soutěže získaly i třeba Euro Truck Simulator 2, hororová Happy Game nebo historická budovatelská strategie Nebuchadnezzar. Loňský rok byl pro české videohry rekordní. Domácí herní společnosti zaznamenaly celkový obrat přesahující sedm miliard korun, což je nárůst o třetinu a mnohem víc, než vývojáři původně předpokládali.

 • Ve Velké Británii spustili první linku důvěry pro oběti sexuálního násilí

  7. prosinec 2022
  dívka s telefonem, mobil, telefon

  V Anglii a Walesu byla spuštěna první linka pro pomoc obětem sexuálního násilí. Fungovat má 24 hodin denně 7 dní v týdnu a lidé se na ni můžou obrátit v případě, když se potřebují někomu svěřit. Sociální pracovníci jim také pomůžou s propojením s dalšími orgány, píše britský server BBC.

  „Nezáleží na tom, kdy a kde se to stalo, jsme tu pro vás,“ říká Jayne Butlerová, výkonná ředitelka organizace Rape Crisis England and Wales. „Pokud se na nás obrátíte, vždy vás vyslechneme a budeme vám věřit. Nikdy vás nebudeme soudit.“ Lidé můžou s vyškolenými poradci mluvit po telefonu nebo prostřednictvím online chatu.

  Podle britského ministerstva spravedlnosti zažije sexuální napadení nebo znásilnění nejméně jedna žena ze čtyř a jeden muž z dvaceti. „Zajistit obětem znásilnění a sexuálního zneužívání podporu, kdykoli ji potřebují, je nejen správné, ale pomůže nám to také dostat více pachatelů před soud,“ dodává šéf resortu Dominic Raab.

 • Výstava Archeologie designu představuje skryté příběhy a životní cyklus designových produktů

  6. prosinec 2022
  Z výstavy Arechologie designu v Muzeu umění a designu v Benešově

  Muzeum umění a designu Benešov (MUD) v expozici Archeologie designu inovativním způsobem přehodnocuje zavedené způsoby výkladu a hodnocení předmětů denní potřeby. Propojením designu a archeologie v názvu muzeum poukazuje na úmysl odhalovat příběhy, které pod svým povrchem různé designové produkty z jeho rozsáhlých sbírek ukrývají.

  Součástí expozice jsou jak drobné spotřebiče, jako vysavač ETA Jupiter Stanislava Lachmana či vysoušeč vlasů AEG od Petera Behrense, tak i předměty denní potřeby - plastové ošatky z Plastimatu Liberec Jiřího Hofmana nebo porcelánový šálek NOVITO Jiřího Pelcla. Součástí výstavy jsou také produkty designérů Jakuba Berdycha Karpelise a Gabriela Vacha ml. a dalších.

  Kurátor výstavy Kryštof Hejný se spolu se svými kolegy a externími spolupracovníky, architekty Jindřichem Traugottem, Adamem Trefilem a grafičkou Ľubicou Segečovou, zaměřili na vztah designéra a uživatele. Médiem tohoto vztahu je právě design. Ten expozice představuje v celku životního cyklu od návrhu, přes realizaci, užívání, až po vyčerpání funkce a fyzický zánik.

  V rámci výstavy probíhají také komentované prohlídky a tematické přednášky a diskuse. První s názvem Zakletá hmota: Design a materiál se uskuteční 13. prosince od 17:30.

 • V Anglii se uskutečnil první lego křest. Proběhl u křtitelnice ze slavné stavebnice

  6. prosinec 2022
  První lego křest na světě

  Dvouměsíční Oliver v anglickém Devonu byl pokřtěn ve křtitelnici vyrobené z dílků známé stavebnice Lego. Stal se tak prvním dítětem, které takový obřad podstoupilo.

  „Lego spojuje a povzbuzuje lidi všech věkových kategorií ke společnému učení a modlitbě,“ myslí si podle serveru BBC matka chlapce. Právě sounáležitost s dalšími členy církve byla podle ní i jedním z důvodů, proč se k tomuto lego křtu rozhodla.

  Křest se konal v kostele Všech svatých v Okehamptonu, který je spojen s křesťanskou iniciativou zvanou Lego Church. Tato církev vznikla vloni s tím, že chce kostel více zpřístupnit dětem. Lego Church od svého narození navštěvoval se svými rodiči i nově pokřtěný chlapec.

  „Většina našich pravidelných návštěvníků nechodí do kostela a my tak zapojujeme širokou škálu rodičů, opatrovníků a dětí, dodává kanovník Stephen Cook o vlivu církevního uskupení Lego Church.

 • Pes není dárek. Polský útulek pozastavil před Vánocemi adopce štěňat

  6. prosinec 2022
  pes, štěně

  Polský útulek ve městě Białystok pozastavil adopce štěňat před Vánocemi v rámci kampaně, která má upozornit na to, že se psy by se nemělo zacházet jako s dárky. „Je to velmi jasný signál, že jsme proti tomu, aby se se zvířaty zacházelo jako s věcmi,“ uvedla ředitelka útulku Anna Jaroszewicz. 

  „Byli bychom rádi, kdyby našla domov,“ zmiňuje Jaroszewicz ohledně opuštěných štěňat. „Musí to ale být u zodpovědných lidí, kteří se ke zvířatům budou chovat jako ke členům rodiny a přátelům, a ne jen jako k předmětu, který lze darovat,“ dodala podle serveru Notes from Poland.

  Jeden z dobrovolníků útulku navíc apeluje, aby lidé zvážili adopci starších psů. Pro ty může být chladná zima v útulku totiž obtížnější.

  Adopce psů mladších šesti měsíců byly pozastaveny do 7. ledna, u ostatních pokračují normálně. Podobná opatření zavedl v Polsku minulý rok například i útulek v Gdaňsku. Psi a kočky nebylo možné adoptovat od 17. prosince do 3. ledna.