„Naším cílem je, abychom nebyli potřeba.“ Jak vypadá současný studentský aktivismus?

17. listopad 2022

17. listopadu v Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva vzpomíná Česko na události roku 1989. Jak ale vypadají aktivní studenti dnes, za co bojují a jakým způsobem? Ve Studovně jsme si povídali se zástupci tří spolků. Z Fridays for Future přišla Magdaléna Středová, za iniciativu Nahlas mluvila Eliška Frešerová a spolek Medici na ulici zastoupil Jan Pospíšil.

„Naše hnutí je asi známé kvůli stávkám za klima, které pořádáme docela často, ale není to jediná cesta, snažíme se pořádat různé happeningy, vzdělávací akce, konfrontovat přímo politiky a političky,“ říká Magdaléna z Fridays for Future.

„Naše hlavní aktivita je snaha o dialog a nalezení společného řešení s vedením filozofické fakulty,“ přibližuje Eliška činnost iniciativy Nahlas, která se zabývá sexualizovaným a genderově podmíněným násilím na Univerzitě Karlově.

Čtěte také

„My jsme nevyšli do ulic s žádnou velkou demonstrací ani s bannery. Vyrazili jsme v malých skupinkách mediků a důvodem bylo hlavně to, že jsme viděli, že lidi bez domova potřebují pomoc, které se jim nedostává. A to prosté vědomí toho, že my dokážeme pomoct, bylo důvodem, abychom šli pomoc poskytovat,“ vysvětluje Jan ze spolku Medici na ulici.

Jak mladí aktivisté využívají offline i online prostor? „My jsme v historii hnutí prošli i online peticí nebo 12hodinovou online stávkou za klima. Online prostor je určitě v nějakých směrech jednodušší a přístupnější pro všechny, ale myslím, že tu hrozí přehlcenost, kde je těžší se prosadit a být vidět. Na druhou stranu offline akce, stávky a demonstrace, mají neuvěřitelnou sílu, tu lidskou, atmosféru, kterou online nezažijeme,“ popisuje Magdaléna.

Studentští aktivisté se potýkají s nedostatkem času, setkávají se s nepochopením ale i s podporou okolí a také s vyhořením. „Když člověk dělá něco, co mu dává takhle velký smysl, zaplňuje to většinu jeho volného času, tak se může stát, že z toho jednou a najednou vyhoří. Také je dobré jít do takových věcí s pokorou a mít na mysli, že naše myšlenka, naše vize nemusí být ta jediná správná a být otevřený k dialogu a poslouchání těch dalších stran,“ říká Jan.

Poslechněte si díl Studovny o aktivních studentech.

Spustit audio