Nebezpečnější, než jsme doufali. E-cigarety mohou poškozovat plíce, varují vědci

e-cigaretta

Elektronické cigarety jsou obecně považovány za bezpečnější než klasické tabákové výrobky. Výzkumníci z Univerzity v Birminghamu v nové studii tvrdí, že i vapování s sebou může nést vážná zdravotní rizika.

E-cigarety v sobě sice mají méně karcinogenů, ale jejich dlouhodobé kouření může vést k poškození plicních imunitních buněk a zvyšuje riziko zánětu, píše BBC. „E-cigarety jsou míň škodlivé než ty normální, ale měli bychom být obezřetní v případě rozšířené představy o jejich zdravotní nezávadnosti,“ řekl vedoucí výzkumu David Thickett. Vědci nyní hodlají ve výzkumech pokračovat, aby získali definitivní důkazy. Spolu se zdravotnickými autoritami ale upozorňují, že i přes jistá rizika je vapování určitě bezpečnější než kouření. Kuřákům klasických cigaret, kteří chtějí se svým zlozvykem skoncovat, tak i nadále e-cigarety doporučují.

Spustit audio
 • Odhalení: čtvrtinu všech tweetů o klimatické krizi píší roboti

  21. únor 2020
  Twitter

  Konverzaci o klimatické krizi na Twitteru přetváří armáda automatizovaných robotů. Nová analýza zjistila, že čtvrtinu všech tweetů o klimatu produkují právě oni.

  Míra aktivity Twitter robotů související s tématy globálního oteplování a klimatické krize zkresluje online diskurs. Analýza několika milionů tweetů z doby, kdy Donald Trump oznámil, že USA odstoupí od Pařížské dohody, zjistila, že roboti mají tendenci chválit prezidentovo jednání a šířit vědecké dezinformace.

  Studie týkající se Twitter robotů a klimatu byla prováděna na Brownově univerzitě a bude teprve publikována. Roboti jsou druh softwaru, který může autonomně tweetovat, retweetovat, dávat like a psát soukromé zprávy. Vše přitom působí, jako by byly příspěvky produkovány účty skutečných lidí. „Tato zjištění naznačují, že roboti mají podstatný vliv na zvýšení počtu zpráv popírajících změnu klimatu a také zpráv podporujících Trumpův odstup od Pařížské dohody,“ uvádí dosud nepublikovaná studie, kterou měl deník The Guardian možnost pročíst.

  Během běžného dne ve sledovaném období vytvořili 25 % tweetů o klimatické krizi roboti. Tento podíl byl u určitých témat dokonce vyšší – například 38 % tweetů o falešné vědě. Naopak tweetů, které by mohly být zařazeny do kategorie online aktivismus na podporu protestních akcí v souvislosti s klimatickou krizí, bylo jen pět procent. Objevy tedy naznačují, že příspěvky robotů nejen tvoří značný podíl, ale také jsou obsahově nevyvážené. Studie Brownovy univerzity však nebyla schopna identifikovat žádné konkrétní jedince nebo skupiny stojící za fungováním robotů na Twitteru. Nezjistila zatím ani přesnou míru vlivu, kterou mají uměle generované příspěvky v rámci intenzivní klimatické debaty. Je ale jisté, že příspěvky znevažující zkoumání klimatu a aktivismus mají mnoho následovníků.

 • Motoambulance: rodina zdarma odvezla do nemocnice na motorce více než 5000 lidí

  21. únor 2020
  Karimul Haque

  Některé indické vesnice v Západním Bengálsku jsou od nejbližší nemocnice vzdálené desítky kilometrů, nejsou zde asfaltové silnice, signál ani elektřina. Mají ale dobrovolníka Karimula Haque – muže, který začal provozovat svou vlastní bezplatnou záchrannou službu.

  Za posledních 19 let odvezl Karimul Haque s pomocí příbuzných do nemocnice více než 5000 lidí, a to za použití provizorního ambulančního vozu – motorky. Impulzem pro zahájení mise byla smrt jeho matky před téměř dvaceti lety. Byl nešťastný a zavázal se, že nedovolí, aby další matky v regionu trpěly nedostatkem lékařské péče a ztíženým přístupem k ní. Nápad využít jako přepravní ambulanční prostředek právě motorku přišel před 14 lety, kdy na čajové plantáži, kde Haque pracuje, zkolaboval jeho kolega. Záchranná služba se k nim nemohla dostat, a tak si Karimul přivázal pacienta na záda a jel s ním jako se spolujezdcem do nemocnice Jalpaiguri Sadar. Kolega díky němu přežil. Po tomto incidentu se Karimulova motorka stala plnohodnotnou službou.

  Postupně se k této dobročinné činnosti přidala celá jeho rodina, dobrovolně nabídli svůj čas a služby komukoliv, kdo je bude potřebovat. Kromě ambulance dnes poskytují také základní péči a první pomoc, tyto úkony se Haque naučil od místních lékařů. Ve svém zaměstnání na čajových plantážích si příliš nevydělá, přesto vždy pacienta, který to potřebuje, odveze do nemocnice. Více než polovinu platu utratí za benzin a léky pro chudé. On to však bere jako poslání. Jeho snem je jednoho dne přivést do své vesnice moderní kompletně vybavenou sanitku. V roce 2017 získal Haque od své vlasti ocenění pro opomíjené hrdiny.

 • Na antarktickém ostrově byl zaznamenán nebývale vysoký počet kriticky ohrožených plejtváků obrovských

  21. únor 2020
  Ocasní ploutev plejtváka obrovského

  Vědci zaznamenali nebývale vysoký počet plejtváků obrovských plujících v pobřežních vodách subantarktického ostrova Jižní Georgie. Přitom během průzkumu v roce 2018 byly v oblasti zaznamenány pouze dva jedinci tohoto kriticky ohroženého druhu a zároveň největšího zvířete, jaké kdy na naší planetě žilo. Tento rok však při rozsáhlejším průzkumu spatřili vědci modrých velryb 55.

  „U takto vzácného druhu jde o opravdu neobvyklý počet a můžeme se domnívat, že vody Jižní Georgie zůstávají důležitým zdrojem potravy tohoto nepříliš známého ohroženého druhu,“ uvedl výzkumný tým vedený organizací British Antarctic Survey. Populace plejtváků obrovských byla takřka zničena v průběhu 19. století a na počátku století 20., kdy se jejich populace zmenšila o 97 procent, převážně kvůli masivnímu lovu. Dnes se však díky přijetí přísnějších mezinárodních předpisů týkajících se lovu velryb populace vzpamatovávají a vědci tvrdí, že moře mají stále kapacitu velký počet velryb uživit.

  Vedoucí projektu Dr. Jennifer Jackson, ekoložka specializující se na velryby v organizaci British Antarctic Survey, řekla deníku The Independent, že průzkum umožnil vědcům lépe porozumět zotavení populace velryb po staletích lovu. „Výsledky značí, že se velryby vrací do svých dávných krmných zón v Jižní Georgii, to znamená, že oblast stále oplývá dostatkem živin. A je pravda, že ve srovnání s ostatními oceány na planetě je Jižní oceán stále ještě relativně nedotčený. Takže je schopen uživit velké množství velryb,“ řekla Jackson. Příští rok bude provedeno další pozorování Mezinárodní velrybářskou komisí, které zjistí, jak zotavování populace plejtváků obrovských pokračuje.

 • Amsterdam přesune část čtvrti červených luceren jinam, chce se tak vyhnout agresivním turistům

  20. únor 2020
  Nechvalně proslulou amsterdamskou čtvrť De Wallen možná čekají změny

  Slavná amsterdamská čtvrť De Wallen neboli v překladu Zídky je už od středověku spojovaná s prostitucí. V současnosti jsou nejznámější především prosklené místnosti, kde se prostitutky nabízí klientům. Vedení města však nyní řeší jejich postupné rušení.

  Důvodů existuje podle France 24 hned několik. Hlavním problémem je, že velké množství turistů se často k sexuálním pracovnicím chová nevybíravě a ruší i místní. Vedení Amsterdamu proto teď navrhlo, aby vznikl erotický komplex, který by prostitutkám nabízel i ubytování a stravu a jehož součástí by byly v Amsterdamu populární live sex shows a peep shows. Změnit současnou situaci slíbila současná starostka Femke Halsemová i kvůli zvyšujícímu se množství nelegální prostituce.

  Není to poprvé v poslední době, kdy se řeší budoucnost centra města. Vysoký počet turistů trápí Amsterdam už několik let. Ve městě bydlí kolem milionu lidí, ročně ho ale navštíví přes 17 milionů turistů. Uvažuje se proto i o zákazu nakupování konopí v místních coffee shopech, jak píše deník The Guardian. Z nedávných výzkumů totiž vyplynulo, že až 34 % návštěvníků Amsterdamu by nejspíš nepřijelo opakovaně, kdyby si nemohli konopí koupit. Už před dvěma lety Amsterdam změnil fungování prohlídek města. Zavedl velké pokuty například za focení prostitutek, agresivní chování nebo dlouhé zastavování v rušných oblastech.

 • Larry Tesler, díky kterému máme funkce jako kopírování a vkládání textu, zemřel ve věku 74 let

  20. únor 2020
  Larry Tesler

  Ctrl-C + Ctrl-V, to je dnes už univerzální symbol pro kopírování a vložení textu. Jeho autorem je informatik a jeden z průkopníků počítačů Larry Tesler, který v Silicon Valley pracoval už od 60. let. Tesler zemřel v pondělí ve věku 74 let.

  Larry Tesler studoval na Stanfordské univerzitě v Kalifornii a byl jednou z ikon začátků masivnějšího rozšíření počítačové technologie. Po vystudování se specializoval na interface design, tedy výzkum zabývající se zjednodušováním ovládání počítačů pro uživatele. V roce 1973 pak nastoupil do Palo Alto Research Center (PARC) firmy Xerox. Právě tam vznikl koncept kopírování a vkládání textu, který se později stal jedním ze základních kamenů pro textové editory i celé operační systémy.

  PARC se proslavil i svou prací na grafických počítačových prostředích a taky položil základy práce s počítačovou myší. Toho si všiml i pozdější zakladatel Applu Steve Jobs, který se prací PARCu inspiroval při vývoji pozdějších produktů společnosti Apple. Právě tam působil od roku 1980 i Tesler. V Applu se podílel například na vývoji osobních počítačů Macintosh a Lisa, které využívání kopírování textu zpopularizovaly. V posledních letech pracoval Tesler jako technologický konzultant na volné noze.

 • Holub, který nelétá, a čivava, která nemůže chodit. Nepravděpodobné kamarádství dojímá internet

  20. únor 2020
  Čivava Lundy a holub Herman

  Holub Herman a čivava Lundy jsou novým hitem sociálních sítí. Stalo se tak potom, co nezisková organizace The Mia Foundation zveřejnila fotky jejich přátelství. Zvířata přitom trpí vážnými defekty a veterináři je chtěli utratit.

  Holub Herman byl zachráněn už před déle než rokem v prodejně automobilů. Nemocného zvířete si místní všimli, když byl na chodníku více než tři dny a vůbec se nehnul. Přivolaní veterináři pak zjistili, že Herman nedokáže kvůli neurologickému onemocnění létat, a doporučili ho utratit. Tomu zabránila Sue Rogersová, zakladatelka The Mia Foundation, organizace, která se právě na záchranu podobných zvířat zaměřuje.

  Z podobného důvodu se do péče Rogersové před nedávnou dobou dostala i čivava Lundy, která kvůli takzvanému syndromu plovoucího štěněte nedokáže chodit. Majitelé proto psa odložili a ujala se jej The Mia Foundation. A právě v newyorské pobočce organizace se Lundy seznámil s Hermanem. Podle Rogersové se oba rychle spřátelili a tráví spolu mnoho času ve stejném pelíšku. Záběry z jejich hraní se pak rychle rozšířily po celém internetu.

  Sláva Hermana a Lundyho přinesla i mnoho dobrého. Díky virálnímu šíření jejich přátelství totiž začaly do The Mia Foundation proudit tisíce dolarů v příspěvcích od anonymních dárců. A podle Rogersové budou peníze potřeba, protože hned několik zvířat, o které se stará, nutně potřebuje nákladné operace.

 • Rapper Pop Smoke zemřel ve 20 letech. Postřelili ho ve vlastním domě při vloupačce

  20. únor 2020
  Pop Smoke

  Brooklynská vycházející rapová hvězda Bashar Barakah Jackson, vystupující pod přezdívkou Pop Smoke, včera nad ránem zemřel na následky střelného zranění. Ke střelbě došlo během ozbrojeného přepadení v jeho domě v Hollywood Hills v Los Angeles.

  Podle svědků čtyři maskovaní lupiči bezprostředně po činu z místa utekli. Pop Smoke byl sice záhy převezen do blízké nemocnice Cedars-Sinai, svým zraněním zde ale podlehl. Basharu Jacksonovi se za jeho krátkou kariéru, kterou nastartoval v roce 2018 singl MPR (Panic Part 3 Remix), podařilo znovu vyvolat zájem o newyorský rap a stal se vůdčí osobností subžánru „Brooklyn Drill“. Zásadní průlom přišel loni se skladbou Welcome To The Party, kterou zremixovala například Nicki Minaj nebo londýnský grimeový rapper Skepta. V loňském roce byl také jedním z umělců odstraněných z line-upu Rolling Loud. Došlo k tomu na žádost policie, která vedení festivalu zaslala dopis, v němž jako důvod zmínila „důvodné obavy o veřejnou bezpečnost“. Daní umělci byli podle policie spojeni s násilnými činy ve městě. Smrt Pop Smokea zasáhla rapový svět, smutek vyjádřil rapper 50 Cent, Nicki Minaj, Chance The Rapper nebo například Megan Thee Stallion.

 • Těžba v dole Turów u česko-polské hranice se zatím rozšiřovat nebude. Liberecký kraj se odvolal

  19. únor 2020
  Hnědouhelný důl Turów

  Spory okolo rozšíření těžby v hnědouhelném dole Turów zatím nekončí. Rozšíření už v lednu schválila polská Vratislav, ale Liberecký kraj se proti tomu odvolal. Firma PGE, ve které má většinový podíl polský stát, chce na místě těžit až do roku 2044. Český překlad dokumentu vratislavského ředitele pro ochranu životního prostředí, který rozšíření těžby povolil, k nám dorazil teprve před pár dny.

  České ekologické organizace tak mají čas na odvolání až do 17. března. Dle libereckého hejtmanství ale chtěla česká strana stihnout i lhůtu v Polsku, která byla do 18. února. Podle slov hejtmana za Starostové pro Liberecký kraj Martina Půty nechtělo hejtmanství riskovat, že nebudou námitky Libereckého kraje brány v potaz.

  Že se kraj chce bránit všemi způsoby, oznámil už po lednovém schválení rozšíření dolu od polské strany, jak informoval server iROZHLAS.cz. Problémy s Turówem nemají jen Češi, ale i Německo. Důl totiž uhlím zásobuje také stejnojmennou elektrárnu, která patří k nejšpinavějším v Evropě. Přilehlé saské obce se tak obávají znečištění spodních vod, zvýšení emisí skleníkových plynů a větší míry hluku. Původní povolení k těžbě vydané v roce 1994 vyprší v dubnu příštího roku, do té doby se musí Polsko vypořádat se všemi námitkami na její rozšíření.

 • Vancouver chce zabránit úmrtím na předávkování. Pro uživatele opioidů proto otevřel prodejní automat

  19. únor 2020
  Léky - opioidy

  Kanadské město Vancouver se snaží bojovat proti nelegálním opioidům. Ty často obsahují nekvalitní látky a přispívají tak k častějšímu úmrtí na předávkování. Loni jen ve Vancouveru takto zemřelo 395 lidí. Informuje o tom deník The Guardian.

  V rámci projektu MySafe proto město rozmístilo prodejní automaty, které připomínají bankomaty a lidem závislým na lécích proti bolesti vydávají předepsané množství hydromorfonu – opioidu, který je až dvakrát silnější než heroin. Projekt je nápadem doktora Marka Tyndalla, který je profesorem epidemiologie. „Myslím, že z etického pohledu musíme lidem nabídnout bezpečnější zdroj. Místo fentanylu z nějaké zapadlé uličky se tak můžete jednoduše dostat ke kvalitním lékům,“ vysvětloval Tyndall pro The Guardian. Právě fentanyl a jeho deriváty jsou látkami zodpovědnými za velký počet úmrtí na předávkování. Kanadská provincie Britská Kolumbie už kvůli tomu i v roce 2016 vyhlásila opioidovou krizi.

  Projekt MySafe ale má i své odpůrce. Například adiktolog Mark Ujjainwalla v deníku The Guardian uvedl, že uživatelé opioidů se především potřebují svého návyku zbavit a podobné projekty jsou spíš škodlivé. Krize závislosti na opioidech posledních několik let hýbe celou Amerikou. Dvacet jedna států se proto teď soudí s farmaceutickými firmami, které jsou podle nich za krizi zodpovědné. Ty se nedávno chtěly se státy mimosoudně dohodnout, reprezentanti jednotlivých států ale jejich nabídku 18 miliard dolarů odmítli, protože je podle nich nedostatečná.