Nechci být jen zastávka za dobrým skutkem, říká Ondřej Holý aka dné

26. září 2023

„Skoro to vypadá, že lidi s postižením existují, jen když s něčím bojují. Ale pro většinu z nás je důležitá komplexnost každodenního žití, včetně milostného života a čehokoliv dalšího, co zažívá kdokoliv jiný,“ říká Ondřej. Spolu se Zuzanou a Jakubem kritizují častý mediální obraz lidí s postižením, který je postavený na heroismu a překonávání sebe sama. Poslechněte si první epizodu podcastu Postíže, která se věnuje komunikaci.

„V klubu ke mně občas někdo přijde a říká: Ježiš, co se ti stalo? Nechceš nějaký pití nebo něco? Já ale nechci být jen zastávka za dobrým skutkem. Chtěl bych být i nějaká romantická nebo sexuální možnost,“ říká Ondřej. „Ti lidi to nemyslí špatně, prostě jdou a nabízí pomoc. Ale já bych byl rád, kdyby ten člověk, kterému ji nabízí, buď jednoznačně vypadal, že to potřebuje, nebo by si o pomoc sám řekl.“ 

Poslechněte si, jaké konverzační faily zažívají lidé na vozíku, když vyrazí do společnosti nebo když navazují kontakt prostřednictvím seznamovacích appek. Zuzana a Jakub také nechali Ondřeje zhodnotit potenciální názvy podcastu Postíže, které na Radiu Wave neprošly. A společně okomentovali několik novinových titulků o lidech s postižením.

Poslechněte si, jak určitě nezačínat small talk s vozíčkáři a v jakých chvílích je mlčeti zlato.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka