Nechci svoji víru žít v uzavřeném klubíku, říká Alexandra Jacobea z projektu Nekostel

7. listopad 2021

Alexandra Jacobea působí jako evangelická farářka v pražských Dejvicích. Kromě toho se ale stala jednou z tváří projektu Nekostel, který právě pod patronací Českobratrské církve evangelické vznikl. U jeho zrodu stáli mimo jiné faráři Karel Müller a Jakub Malý, známí také jako Pastoral Brothers, literární historik (a kazatel) Martin C. Putna nebo teolog Saša Flek, který s Alexandrou tvoří kazatelskou dvojici jménem Sousaší.

Náplní Nekostela jsou pravidelné „experimentální bohoslužby“ v pražském klubu Rock Café doprovázené živou hudbou. Cílí na lidi, kteří by se do klasického kostela jít třeba ostýchali, a snaží se je oslovit přístupným a srozumitelným jazykem. Jacobea ale dodává, že alespoň pro ni je cílem tyto lidi přivést k zájmu o spiritualitu tak, aby se jejímu rozvíjení věnovali i dál a třeba jinde.

Čtěte také

I když jde o misii, nevnímá ji Alexandra jako nátlak nebo přesvědčování o víře, ale spíš otevřenost. „Nechci víru žít v nějakém svém klubíku, uzavřené bublině,“ říká. Právě přístupnější a otevřenější forma Nekostela je tak pro ni způsob, jak oslovit i lidi, kteří sami o sobě třeba uvažují jako o nevěřících, ale zároveň je spiritualita zajímá.

Jak se k víře dostala Alexandra Jacobea a proč se rozhodla stát farářkou? Jaká hudba bohoslužby Nekostela doprovází? A má Nekostel nějakou svou teologii nebo se drží evangelické tradice? Poslechněte si celý pořad!

autoři: Jan Škrob , Fatima Rahimi , Dominik Čejka
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.