Nechte děti padat a rozbít si kolena. Matěj Hájek, autor herních prvků, to tak dělá

15. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Matěj Hájek

Sochař Matěj Hájek je člen skupiny Ztohoven, který vyvěsil na Pražském hradě červené trenýrky. Vytvořil také několik soch do veřejného prostoru a herní krajiny pro děti. Jeho nejnovější „průlezka“ stojí v Benátkách na mezinárodní výstavě bienále architektury.

Benátskou instalaci Off Fence vytvořil Matěj Hájek a jeho S K U L L studio s architektkou Terezou Kučerovou z molo architekti. Kurátor přehlídky architekt Hashim Sarkis je do Benátek pozval jako jediný český tým.

Off Fence je vlastně velká dřevěná „průlezka“, bienále ovšem zahradilo dětem vstup do nejvyšších částí. A tak jsme hodně mluvili o tom, jak moc je potřeba se o děti bát – jestli se o ně nebojíme přespříliš a jestli strach není horší než rozbitá kolena. „Děti se musí naučit padat. Když jsou malé, jsou na to skvěle vybavené,“ myslí si Hájek. A má nápady, jak tomu přizpůsobit dětská hřiště.

Jaké to je, když vám přijde v mailu pozvánka na nejvýznamnější globální přehlídku architektury? Jak vytvářeli instalaci do Benátek? A co s ní bude dál? Poslechněte si Bourání, a pokud budete cestovat do Benátek, zajeďte z nádraží tramvají do stanice Fort Marghera, kde můžete vidět českou instalaci naživo.

Hájek je také členem skupiny Ztohoven, která už několikrát rozvířila stojaté vody zdejšího umění – například když vyvěsili na Hradě červené trenýrky místo prezidentské standardy. Dostal za to podmínečný trest. Jaké to je být „v podmínce“?

Poslední akce Ztohoven proběhla letos v květnu, když vysekali v řepkovém poli Pac-Mana, žravou postavičku z devadesátkových digitálních her. Bylo to pole Agrofertu. Proč ho posekali? Dozvíte se v Bourání, které prozradí i to, že Ztohoven má od té doby na svědomí ještě jednu akci, která však zatím není zveřejněná. Čeká se, až si jí někdo všimne. Tak se pozorně dívejte!

Pac-Man v řepkovém poli od skupiny Ztohoven
Spustit audio