To nejlepší a nejhorší z českého sportu v roce 2019. Kdo na Hrad? A kdo z kola ven?

Česká basketbalová reprezentace na mistrovství světa 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Česká basketbalová reprezentace na mistrovství světa 2019

Vánoční díl Tribuny se podívá na úspěchy i nezdary českého sportu v roce 2019. Kdo zářil, kdo pohasl, kdo těšil a také kdo škodil sportu v Česku? A kdo z Češek a Čechů nejlépe reprezentoval v zahraničí?

Těžko vybrat, kdo letos z českých sportovců ve světě zazářil nejvíce. Nade vším ale čněly dva suverénní týmové výkony. Čeští basketbalisté při svém představení na šampionátu v Číně nejenže dosáhli na konečné šesté místo, ale překvapili i atraktivní hrou, která jim pomohla za sebou v konečném pořadí nechat i favorizované Američany. 

„Zpětně bych ještě jednou vyzdvihl, že basketbal patří mezi sporty, v nichž nejméně rozhoduje náhoda,“ připomíná Vojta Ondráček. „A možná mě žádný český tým takhle nenadchl od Eura 2004,“ dodává.

Fotbalisté Slavie Praha Lukáš Červ a Joao Felipe

Podobně úspěšným ambasadorem v zahraničí byli i fotbalisté Slavie Praha. Hráči v sešívaných dresech překvapili nejen vstupem mezi nejlepší v Lize mistrů, ale především svými výkony, které vyvrcholily bezbrankovou remízou na barcelonském Camp Nou. V jarní části zase potrápili ve čtvrtfinále pozdějšího vítěze londýnskou Chelsea. „Pro mě to byla událost i z toho politického hlediska, které na to bylo jaksi naroubované,“ říká na adresu spojení Slavie s nejvyššími patry české politiky Martin Vait.

A kdo přímo z českých sportovců by si zasloužil obligátní nálepku „Na Hrad“? Jmenovitě basketbalista Tomáš Satoranský, spolu s hokejisty Jaromírem Jágrem a Davidem Pastrňákem. Na straně druhé české sportovkyně, které ve většině sportů výrazně předčí své mužské protějšky.

S kým se český sport letos musel rozloučil? Kdo by si zasloužil symbolickou nálepku „záškodník roku“? Proč zklamala pražská Sparta či lezec Adam Ondra? A v čem byla rozporuplná sezona nejlepšího českého judisty v historii Lukáš Krpálka? 

Kdo byli nejlepší čeští sportovci a týmy za rok 2019? Zaslouží si ještě obdiv za své výkony nestárnoucí Jaromír Jágr, nebo platí – dravé mládí vpřed? Jak politika zasahuje do úspěchů fotbalistů Slavie Praha? A komu škodil český hokej? To se dozvíte ve vánočním díle pořadu Tribuna.