Nejlepší evropskou pláží je podle Lonely Planet norská Haukland Beach

1. duben 2021

Vydavatelství turistických příruček Lonely Planet zveřejnilo seznam dvaceti nejlepších evropských pláží. První místo obsadila norská Haukland Beach nacházející se v ostrovní obci Vestvågøy ležící v souostroví Lofoty. Vybojovala ho v těžké konkurenci italských či řeckých pláží. Informuje o tom server The Local.

Prvenství získala Haukland Beach i přesto, že na ní nepanují zrovna typické plážové podmínky jako v Řecku nebo v Itálii – v létě se tam drží teploty jen kolem patnácti stupňů a voda má obdobnou teplotu. Podle Lonely Planet vám to ale stejně nedá a do vody skočíte.

Toto ocenění není první, kterým se může pláž pyšnit. Už dříve byla vyhlášená za nejlepší pláž Norska a také nejkrásnější na světě. Podle zástupkyně starosty ostrovní obce Vestvågøy Anne Sand nejde o žádné překvapení: „Je to o kontrastu přírody, vysokých horských vrcholů a zároveň jejich zelených ploch. A mezi tím vším máte krásnou pláž. To už nemůže být hezčí.“ Dodává, že její jedinečnost tkví také v její poloze – nachází se totiž na polárním kruhu.

autor: Filip Pluhař
Spustit audio
 • Místo starého auta příspěvek na elektrické kolo. Francie zavádí šrotovné, které podpoří cyklistiku

  16. duben 2021
  elektro kolo - elektrokolo

  Majitelé starých aut, kteří se rozhodnou dát je do šrotu, dostanou ve Francii kompenzační příspěvek ve výši 2500 eur (v přepočtu zhruba 65 000 korun) na koupi elektrokola.

  Nový návrh, který byl součástí klimatického zákona, přijal francouzský parlament v předběžném hlasování. Projednávaný zákon by měl zajistit snížení emisí skleníkových plynů o 40 % do roku 2030. „Vláda poprvé uznala, že nejlepším řešením není vytvářet stále zelenější auta, ale prostě snižovat jejich počet,“ uvedl v souvislosti s novým zákonem Olivier Schneider, zástupce Francouzské federace cyklistů. Pokud bude schválen, stane se Francie úplně první zemí, která umožní výměnu starých a ekologicky nákladných aut za elektrická kola. Informuje o tom agentura Reuters.

 • Pandemie a blokáda Suezského průplavu způsobily akutní nedostatek zahradních trpaslíků

  16. duben 2021
  zahradní trpaslík

  Zahradnictví po celém světě se v posledních měsících potýkají s nedostatkem dekorativních trpaslíků. Může za to nečekaně vysoká poptávka po zahradních dekoracích a problémy s dodávkami zásob způsobené pandemií koronaviru a nedávnou blokádou Suezského průplavu.

  „Trpaslíci nejsou k dostání. Je to spojené i s tím, že je o zahradnictví teď takový zájem. V březnu byla dokonce potávka až o 97 % vyšší oproti roku 2019,“ říká pro britskou BBC Ian Byrne, vedoucí zahradnictví Highfield Garden World ve Whitminsteru. Poslední statistiky totiž dokazují, že právě Británie, spolu s jinými evropskými státy, zažívá nečekaně velký zájem o vše spojené se zahradničením.

  Na dodávky trpaslíků čekají zákazníci ve Spojeném království už skoro šest měsíců. „Rozmach zahradních center je patrný po celé Evropě, což ještě víc ztěžuje velké problémy se zásobováním,“ upřesňuje Byrne. Podle něj jsou zahradní trpaslíci symbolem současné ekonomické krize: „Je nedostatek základních surovin, z kterých jsou vyrobeni, takže i přes vysokou poptávku nemáme plastové nebo kamenné trpaslíky.“

  Problémy s dodávkami zahradnického materiálu v posledním roce ještě negativně ovlivnily restrikce spojené s pandemií koronaviru a také nákladní loď, která na několik dní zablokovala Suezský průplav.

  „V kontejnerech na zaseknutých lodích byl zahradní nábytek, ale i různé dekorace jako právě trpaslíci. To se masivně dotklo našeho odvětví,“ upřesňuje Iain Wylie, vedoucí britské Asociace zahradních center. Evropští zahrádkáři se proto teď snaží oslovovat všechny dostupné dodavatele materiálu od Evropy po Čínu. O nečekaných ekonomických problémech informuje web televize BBC.

 • Arcade Fire vydali nový singl dlouhý 45 minut. Poslechnete si ho ale jen v meditační aplikaci

  16. duben 2021
  Arcade Fire

  Kanadská skupina Arcade Fire zveřejnila 45 minut dlouhou skladbu pod názvem Memories of the Age of Anxiety (Vzpomínky na věk úzkosti). Nový hudební materiál je ale k poslechu pouze v aplikaci Headspace, která má sloužit jako pomocník k meditaci a lepšímu spánku.

  V anotaci k vydání instrumentálního singlu kapela uvádí, že „přináší meditativní atmosféru, díky níž se můžete soustředit a cítit se inspirativně“. Bohužel pro fanoušky je ale možné se k celé skladbě dostat jenom prostřednictvím předplatného ke zmíněné aplikaci. Krátká ukázka na Instagramu ale posluchače láká hlavně na ambientní zvuk syntezátorů. O hudební novince informoval server Pitchfork

  Na nové skladbě s početnou kapelou spolupracoval i hudebník John Legend. Jak připomíná server Stereogum, dosud poslední vydanou studiovou nahrávkou kanadské skupiny je singl Baby Mine z roku 2019 pro film Dumbo režiséra Tima Burtona. Frontman kapely Win Butler se ale v říjnu nechal slyšet, že během lockdownu nahráli Arcade Fire až tři alba

  Poslední vydaná meditativní skladba je sice dlouhá jako jedna deska, jejich nové řadové album by ale opravdu mohlo brzy přijít. Loni během volebního speciálu Late Night Show Stephena Colberta totiž poprvé zahráli svůj dosud nevydaný singl Generation A z připravované desky. Jejich zatím poslední album Everything Now vyšlo v roce 2017.

 • Na světě zbývají pouze 3 % původní přírodní plochy nedotčené člověkem, tvrdí studie

  15. duben 2021
  Stromy - les - prales

  Podle britské studie zveřejněné v recenzovaném časopise Frontiers in Forests and Global Change můžeme na naší planetě najít pouze 3 % neporušených přírodních ploch, na kterých žijí zdravé populace původních živočichů. Mezi nedotčené oblasti patří některé části amazonského a konžského pralesa, poté lesy a tundry nacházející se ve východosibiřské oblasti a na severu Kanady a nakonec poušť Sahara.

  Zmiňovaná studie se ale nápadně liší od těch předchozích, které vychází z analýzy satelitních snímků. Ty předpokládají, že na Zemi zůstalo něco mezi 20 a 40 procenty původní přírodní plochy. Tvůrci nové studie ale tvrdí, že některá území, která se zdají být z vesmíru neporušená, mohou postrádat původní druhy. Jde často o organismy, které jsou pro život ekosystémů velmi důležité. Vědci pro identifikaci nedotčených území využili a zkombinovali mapu míst poničených člověkem s mapou, která ukazuje, kde vymizely původní druhy živočichů.

  Nová studie je ale některými vědci zpochybňována. Podle nich podceňuje plochu člověkem nedotčených míst. Tvrdí, že není tolik známo, kteří živočichové kde žili před několika staletími. Studie nebere v úvahu ani klimatickou změnu, která mění druhovou rozmanitost. Autor studie Andrew Plumptre oponuje, že jde pouze o odhad. Pro lepší představu se musí vědci zaměřit na konkrétní regiony a využit detailní data o dopadech činnosti člověka a o výskytu druhů.

  Ať už se data liší jakkoliv, jedno je jasné – čelíme krizi biodiverzity neboli druhové rozmanitosti. Někteří vědci dokonce tvrdí, že jsme na začátku šestého masového vymírání druhů na Zemi. O nové studii informoval server The Guardian.

  Poslechněte si taky Hyzdí Šumavu mrtvé stromy? Naopak. Jsou zásadní pro obnovu pralesa a horských smrčin.

 • Hluchý ovčácký pes? Žádný problém. Kolie Peggy se naučila znakovou řeč

  15. duben 2021
  pes, kolie

  Kolie Peggy, která pracovala jako ovčácký pes, ohluchla ve svých osmi letech. Pro majitele se v tu chvíli stala zbytečnou a rozhodl se ji dát do charitativní Královské společnosti pro prevenci týrání zvířat, kam ji však nemohli kvůli plné kapacitě přijmout. Do komplikované situace se vložila zaměstnankyně charity Chloe Shorten, která si Peggy vzala domů, kde se se svým mužem stará ještě o dva další ovčácké psy.

  „Ačkoliv Peggy přišla o sluch, měla stále chuť nahánět ovce. Bez své práce nebyla šťastná. Začali jsme proto dlouhý proces výuky, aby mohla dál nahánět ovce a pracovat s pastýřem bez použití hlasových příkazů. Začali jsme ji učit pozorovat naše znakové signály,“ popsala Shorten začátky trénování s Peggy pro BBC.

  Fenka se postupně naučila reagovat na znakové signály i na řeč těla, a mohla tedy začít zase prohánět své oblíbené ovce. Dnes už je Peggy v podstatě důchodkyně, přesto čas od času vyráží nahánět ovce manželů Shortenových. Kvůli svému hendikepu však musí nosit GPS lokátor, aby ji majitelé v případě, že se zaběhne, lehce našli.

 • Britské hospody budou možná muset uvádět počet kalorií u svých drinků. Výrobci piva se bouří

  15. duben 2021
  pivo - pití piva

  Ministerstvo zdravotnictví a sociální péče se chystá bojovat proti obezitě. Konkrétně chce nařídit podnikům, kde se prodávají alkoholické nápoje, aby uváděly buďto na menu, nebo na svých pípách počet kalorií jednotlivých prodávaných nápojů. Chce tím zvýšit povědomí o tom, jak pití alkoholu přispívá k tloustnutí.

  Ministryně zdravotnictví Joe Churchill věří, že toto nové opatření pomůže hlavně nízkopříjmovým domácnostem a lidem potýkajícím se s nadváhou. Nové nařízení, které by mohlo v tomto roce vejít v platnost, se ale nelíbí britským výrobcům piva. Zejména proto, že přichází v době, kdy hospody a další podniky čelí restrikcím a omezením, která jsou spojena s pandemií.

  „Tyto návrhy jsou směšné a zejména v těchto těžkých časech nehorázné. Potom co jsme byli donuceni na více než rok zavřít svoje provozovny či je mít otevřené se ztráty působícími tvrdými restrikcemi, není prostor na další omezení,“ takto se k návrhu nařízení vyjadřuje provozní šéfka British Beer & Pub Association Emma McClarkin. Dodává, že jsou to měsíce, co lidé nemohli do svých lokálů. „Musí to být těžké jak psychicky, tak sociálně. (…) Musíme si pamatovat, že po takové vynucené izolaci je hospoda místem, které nám pomáhá bojovat se samotou a zlepšuje nám naše duševní zdraví.“

  Vládní analýza počítá, že celý plán bude stát toto odvětví 92 milionů liber. Pozitivní dopady pro zákazníky zatím nebyly vyčísleny. Nová strategie ještě počítá s nařízením, podle kterého budou obchody prodávající alkohol muset na etikety přidávat upozornění o zdravotních rizicích pití alkoholu a o rizicích pití za volantem. O nových plánech britské vlády informoval deník The Times.

 • Plán na nové spojení pražských Holešovic a Karlína – město vypsalo zakázku na stavbu lávky

  14. duben 2021
  Mezi Karlínem a Holešovicemi povede nová lávka HolKa

  Praha vypsala veřejnou zakázku na stavbu lávky HolKa propojující dvě městské části: Holešovice a Karlín. Zájemci se můžou hlásit do 14. května. Náklady na stavbu by měly být podle údajů ve věstníku veřejných zakázek maximálně 197 milionů korun.

  Lávka by měla usnadnit pěším i cyklistům cestu na ostrov a zároveň bude dalším propojením mezi zmiňovanými městskými částmi, které v průběhu letních měsíců spojuje taky přívoz. Vyrůst by měla do konce příštího roku.

  Na holešovickém břehu Vltavy bude nástup na lávku na Bubenském nábřeží před branou do Pražské tržnice. V Karlíně na Rohanském nábřeží vyústí na cyklostezku. Lávka překlene 38 metrů mezi Karlínem a Štvanicí a 149 metrů mezi Štvanicí a Holešovicemi. Píše o tom zpravodajský web Pražská Drbna.

 • Nový Zéland zakáže vývoz živých zvířat po moři

  14. duben 2021
  kráva skot

  Nový Zéland postupně zcela zakáže vývoz živých hospodářských zvířat po moři. A to kvůli obavám o jejich dobré životní podmínky. Zákaz začne v plném rozsahu platit za dva roky, aby měli podnikatelé v odvětví čas přizpůsobit se novým podmínkám.

  Země vývoz zvířat na lodích pozastavila už loni po nehodě plavidla, při které se utopilo přes 40 členů posádky a téměř šest tisíc krav. Loď se tehdy potopila na cestě do Číny při bouři nedaleko Japonska. „Nový Zéland musí zůstat na špici ve světě, kde jsou dobré životní podmínky zvířat pod stále přísnější kontrolou,“ řekl tamní ministr zemědělství Damien O’Connor. A dodal, že reputace země bude vždy přednější než finanční zisky.

  O’Connor taky uvedl, že úředníci už o rozhodnutí mluvili s klíčovými obchodními partnery. Vláda například informovala čínské velvyslanectví, právě do Číny už od začátku roku ze Zélandu zamířilo 118 tisíc kusů skotu.

  Zákaz vývozu ocenila nezisková organizace World Animal Protection, podle výkonné ředitelky její novozélandské pobočky Simone Clarke by teď podobným způsobem měly postupovat vlády po celém světě. Zastánci práv zvířat teď apelují například na Austrálii. Tamní ministr zemědělství David Littleproud ale řekl, že jeho země žádné takové plány nemá.

  „Vláda věří ve fungující předpisy, které zajišťují dobré životní podmínky pro zvířata při jejich vývozu,“ dodal Littleproud. Proti novinkám se na Novém Zélandu staví samotní zemědělci. Podle jejich mluvčího nejsou žádné informace, které by ukazovaly na porušení standardů týkajících se vývozu hospodářských zvířat.

  Novozélanďané loni vyvezli živá zvířata v hodnotě 261 milionů novozélandských dolarů, asi čtyř miliard korun. Agentura AP připomíná, že je to trojnásobné zvýšení oproti předchozímu roku. Na rozdíl od Austrálie ale Nový Zéland neexportuje zvířata na porážku, jen na chov. Zákaz vývozu jatečních zvířat tam platí už téměř 15 let. Podrobnosti přináší na svém webu deník Guardian.

 • Až čtyřicet procent britských vysokoškoláků v době pandemie uvažovalo o tom, že z univerzity odejde

  14. duben 2021
  student, studentka, studium, knihy

  Univerzitní studenti ve Velké Británii špatně snáší opatření, která kvůli snaze utlumit pandemii přesunula výuku do online prostoru. Nejnovější průzkum dokonce ukazuje, že až 40 procent z nich vážně uvažovalo, že by kvůli tomu studium ukončilo. Výsledky dotazování mezi studenty exkluzivně přináší britský Independent.

  „Uvažovali jste vážně o ukončení univerzity?“ ptal se průzkum dvou tisícovek studentů na ostrovech. Výsledky ukazují, že 15 procent dotázaných odpovědělo „rozhodně ano“. Dalších 25 procent studentů vyjádřilo s tímto tvrzením mírný souhlas. „Je srdcervoucí, že tak vysoký podíl studentů uvažoval o ukončení studia. Vzhledem k obrovským výzvám, kterým mladí lidé čelili, to ale není nepřekvapivé,“ řekla listu Independent Hillary Gyebi-Ababio ze studentské konfederace National Union of Students.

  Výzkum provedla společnost Red Brick Research společně s podpůrnou službou pro studenty Studiosity. Na otázky ohledně studia v době lockdownu a omezení klasické výuky se ptaly v průběhu ledna. Asi 80 procent dotazovaných uvedlo, že pandemie spolu s minimem přímého kontaktu a online výukou negativně ovlivnila jejich vzdělávání. 15 procent studentů se obrátilo na podpůrné služby a 13 procent na své lektory a učitele.

  Ve Velké Británii se daří rychle očkovat a nákaza je na ústupu. Země tak začala od pondělí 12. dubna v některých oblastech rozvolňovat. Zatím ale není jasné, kdy se všichni studenti budou moci na akademickou půdu vrátit, 8. dubna se však alespoň obnovila účast na praktických kurzech, například při studiu medicíny nebo zubního lékařství.

  Přečtěte si také „Jsem unavená a demotivovaná.“ Studenti a studentky po zmatku s maturitou čekají, kdy už to skončí.