Nejlepší televizní seriály roku 2018. Hrané, dokumentární i animované

2. leden 2019

Od superhrdinů přes uvadající televizní hvězdy až po české maloměsto. Bilancujeme rok 2018 v seriálové tvorbě – jak televizní, tak online; světové i domácí. Přinášíme výběr z české, evropské i americké tvorby.

Jiří Flígl a Táňa Zabloudilová (oba spojení s domácí přehlídkou Serial Killer), představují spolu s tvůrci filmových Reflexí nejlepší počiny seriálové produkce roku 2018. Poslechněte si diskuzi a argumenty ke známým i skrytějším tipům. Přehled všech představených titulů se stručným zhodnocením čtěte níže.

Televizní série Ostré předměty režiséra Jean-Marc Vallée

Táňa Zabloudilová

Ostré předměty (Sharp Objects, HBO, USA 2018, 1. sezona, r. Jean-Marc Vallée)

„Zatímco seriál True Detective nechal titulní hrdiny brodit se hnilobou amerického jihu, Ostré předměty ukazují, jak se zkaženost rodí v zašlé slávě jižanských států. Autorka předlohy a scénáristka Gillian Flynnová navíc narušuje tradiční představu o ženách jako jemných, laskavých a dokonalých bytostech.“

Kidding (Showtime, USA 2018, 1. sezona, Dave Holstein)

„Jim Carrey hraje takovou americkou Dádu Patrasovou a do příběhu vstupujeme ve chvíli, kdy titulní postava chce ve svém pořadu pro děti reflektovat smutek ze ztráty vlastního syna. Je to seriál oscilující mezi tíživým smutkem a důvěrou v humanismus.“

Nenaštvat Elenu Ferrante. Seriál Geniální přítelkyně je snaživým pokusem o věrné převedení románu

Ze seriálu Geniální přítelkyně

Začíst se do Eleny Ferrante znamená nejít ten den spát, případně se vykašlat na práci, kterou máte zrovna udělat. Nějakých deset milionů lidí, kteří její románovou tetralogii z Neapole koupili, vědí. Seriálu se nejspíš nepovede být tak poutavý. Energie příběhu o dvou vzájemně se pohánějících přítelkyních v něm někde hluboko je, tvůrci však možná až příliš mysleli na to, že adaptují kus novodobého italského kulturního dědictví.

American Crime Story – Zavraždění Gianniho Versaceho (American Crime Story – The Assassination of Gianni Versace, FX, USA 2018, 2. sezona, Ryan Murphy)

„Je tu hned několik překvapivých věcí – fakt, že namísto módního návrháře sledujeme jeho vraha, který jako chameleon dovede předstírat empatii a vysokou sociální inteligenci. Seriál je jak prozkoumáním LGBTQ subkultury v 90. letech, tak podobenstvím o muži přesvědčeném o vlastním nároku na americký sen.“

Ondřej Sokol v sérii Rédl

Rédl (Česká televize, ČR 2018, minisérie, r. Jan Hřebejk) 

„Vojenský prokurátor Roman Rédl mě jako figura začal bavit ve chvíli, kdy se během výslechu u jedné z postav doma dal do uklízení. Nadchlo mě, jak seriál dovede titulního hrdinu ve zkratce popsat – nemá vlastní osobní život, tak bere Vánoce roku 1992 jako příležitost uklidit v půl století zatuchající republice.“

Atlanta (FX, USA 2018, 2. série, Donald Glover)

„Příběh hlavního hrdiny Earnesta určuje jednak to, že jde o černocha, a zároveň prostředí Atlanty, nejdůležitějšího města současného trapu. Je to originální tvar a svého druhu žánr – surreálná americká satira černošských tvůrců.“

Jim Carrey v seriálu Kidding

Jiří Flígl

Čas na dobrodružství (Adventure time, Cartoon Network, USA 2010–2018, 10 sezon)

„Jedna z vlajkových lodí kanálu Cartoon Network a milník na poli nejen televizní animace. Seriál o malém klukovi a jeho nejlepším kamarádovi – což je žlutý pes se schopností měnit tvar – a spolu zažívají různá dobrodružství v postapokalyptickém světě. Čas na dobrodružství několika generacím dětí pomáhal zorientovat se v emocích a dospívání, a co to vůbec znamená být člověkem v našem světě.

Kidding (Showtime, USA 2018, 1. sezona, Dave Holstein)

„Na tomto seriálu se vyzdvihuje návrat spolupráce Michela Gondryho s Jimem Carreym, ale pro mě je tu mnohem zásadnější otázka, a to za jakou stranu dílo vlastně kope. Ukazuje, že každého může přepadnout smutek a negace, a jak je těžké si v cynické televizní realitě udržet naději, fantazii a nevinnost.“

Vietnamská válka (The Vietnam War, PBS, USA 2017, Ken Burns)

„Pro mě velké překvapení. Dokumentární seriál, který v deseti víc jak hodinových epizodách mapuje celý fenomén vietnamské války. Vyniká důmyslnou konstrukcí, protože historickou přednášku prokládají osobní svědectví a výpovědi, které reálným událostem dodávají vyloženě dramatický ráz. Je to silné, inspirativní, ale zároveň velmi informativní – a to i pro někoho, kdo o tématu už něco ví.“

Brutálně nádherná smrt panen z jižanského zapadákova. Seriál Ostré předměty řeže do živého

Televizní série Ostré předměty režiséra Jean-Marc Vallée

Televizní série Ostré předměty fascinuje kontrastem syrové brutality a jemností, s níž nahlíží do vnitřních vesmírů svých mnohoznačných hrdinek.

Cesty páně (Herrens veje / Ride upon the storm, DR 1, Dánsko 2017, Adam Price)

„Z neanglicky mluvených seriálů bych vyzdvihl seriál Cesty páně, který vytvořil Adam Price, tvůrce fenomenálního díla Vláda. Ve svém novém seriálu přistoupil podobně precizně a komplexně k tématu církví a víry, znovu na půdorysu rodinného dramatu.“

Vítejte v Hindafingu (Hindafing, BR Fernsehen, Německo 2017, r. Boris Kunz)

„Německá, velmi břitká satira reflektující dvojí tvář Evropy – na jednu stranu se zaklínáme tradičními hodnotami, na druhou stranu jim málokdy dokážeme dostát.“

Happy! (Syfy, USA 2017, Grant Morrison, Bryan Taylor)

„Postaršímu alkoholikovi-detektivovi se začne zjevovat kamarád jeho dcery, kterou kdysi unesl podivný pán v kostýmu Santa Clause. Spojuje se tu nápaditost comicsového tvůrce Granta Morrisona a režiséra Bryana Taylora. Estetika meta-popkulturní karikatury a rozjívenosti se tu překvapivě spojuje s vánočním příběhem a vyprávěním o dětství.“

ze seriálu American Crime Story: Versace

Šárka Gmiterková

American Crime Story – Zavraždění Gianniho Versaceho (American Crime Story – The Assassination of Gianni Versace, FX, USA 2018, 2. sezona, Ryan Murphy)

„Seriál nás vrací zpátky do první a druhé poloviny 90. let a ukazuje nám tuto dekádu čerstvým a docela jiným pohledem. Od medializované titulní Versaceho vraždy se druhá řada American Crime Story přesouvá k osobnosti jeho vraha Andrew Cunanana, kterého vynikajícím způsobem ztvárnil Darren Criss.“

Skandál po anglicku (A Very English Scandal, BBC, Velká Británie 2018, minisérie, r. Stephen Frears)

„Britská minisérie založená na skutečných událostech 60. a 70. let o britském liberálním poslanci Jeremym Thorpovi a jeho milenci Normanu Scottovi. Seriál dovedně balancuje na tenké hranici frašky a historické tragédie, a vypovídá o síle britského třídního systému.“

Takoví normální Američané (The Americans, FX, USA 2013–2018, 6 sezon, Joe Weisberg a Joel Fields)

„Seriál sledující osudy dvojice sovětských špionů na americkém území v průběhu 80. let se letos uzavřel. V šesti sezonách se dotýkal tak širokých témat, jakými byly loajalita, služba nějakému vyššímu ideálu a zároveň zachování vlastní identity a lidskosti.“

Ze seriálu Atlanta

Pavel Sladký

Ostré předměty (Sharp Objects, HBO, USA 2018, 1. sezona, r. Jean-Marc Vallée)

„Jízdy neluxusním vozem s načatou lahví alkoholu a hudebním doprovodem, flashbacky, barvy a skvělé herecké výkony – z toho se skládá ponor do hlavy titulní hrdinky Camille Preakerové.“ 

Atlanta (FX, USA 2018, 2. série, Donald Glover)

„Neuvěřitelný mix humoru a tísnivých situací mě přesvědčuje o tom, že Atlanta není žádná módní časová věc, vycházející z trendů současné Atlanty, ale dílo, které přetrvá.“

Most! (Česká televize, r. Jan Prušinovský)

Kromě Rédla vystoupil v Česku z řady i seriál s nefér humorem, ze kterého zatím známe jen první díly, ale který slibuje dál přitvrzovat.

Nekorektní, břitký humor. Takový je nový seriál „Most“ České televize
autoři: Pavel Sladký , Šárka Gmiterková
Spustit audio

Související