Nejmladší generace nechce vysoké platy, ale pevné úvazky a hodně volného času

10. září 2019

Zástupcům nejmladších generací Y a Z nevadí strávit u jednoho zaměstnavatele víc než 3 roky. Vyplývá to z výzkumu personální agentury Grafton Recruitment. Pro mladé lidi navíc není nejdůležitější výše mzdy, ale množství volného času, který jim při práci zbude.

To je zároveň mezi oběma skupinami ten největší rozdíl. Zástupci generace Y neboli mileniálové už jsou totiž většinou ve věku, ve kterém považují množství vydělaných peněz za ten nejdůležitější faktor při výběru práce. Naproti tomu lidé z nejmladší generace Z většinou nemají žádné závazky a ještě studují. Množství osobního volna je pro ně proto podstatnější a zároveň preferují částečný úvazek. Ani jedna skupina ale nejeví velký zájem o práci na volné noze. U generace Z by dalo přednost zaměstnaneckému poměru 70 % respondentů, u mileniálů je číslo ještě vyšší.

Rozdíl je pak i v tom, co od práce mladí lidé očekávají. Zatímco mileniálové většinou touží po vyšších pozicích v rámci firemní hierarchie, nejmladší Češi spíš chtějí dynamickou práci, kde netráví osm hodin děláním té samé činnosti. Průzkumu společnosti Grafton Recruitment se zúčastnilo 1 310 mileniálů (narozených mezi lety 1982 a 1994) a 314 zástupců generace Z (narozených v roce 1995 a později).

Podívejte se taky na Budoucnost nejistá. Poslechněte si dokument o touhách a možnostech pozdních mileniálů.

autor: voh
Spustit audio
 • V Paříži vzniká první síť leteckých taxi na elektřinu. Fungovat by měla už během olympiády

  22. březen 2023
  Letecké taxi VoloCity

  Během Letních olympijských her v Paříži v roce 2024 by měla s dopravou ve městě pomáhat i nová síť leteckých taxi. Takzvané „volokoptéry“ vypadají jako elektronické drony a zatím umožňují přepravu pouze dvou pasažérů, píše server The Guardian.

  Nový druh přepravy by měla zajišťovat elektrická letadla s kolmým startem a přistáním eVTOL od německé vývojářské společnosti Volocopter GmbH, které připomínají letecký objekt na pomezí dronu a menšího vrtulníku. V budoucnu by v Paříži tvořila síť letecké taxislužby nazývanou VoloCity. Provoz by měla podle předpokladů zahájit do letní olympiády, která se bude konat v příštím roce.

  Vývojáři zatím počítají s tím, že nové dopravní prostředky budou létat s jedním pilotem a přepravovat by měly vždy jen jednoho pasažéra. Do budoucna by ale taxíky mohly létat možná i bezpilotně se dvěma cestujícími naráz.

  Pro provoz nové přepravní služby Paříž využije stávající sítě vrtulníkových tras, po kterých se budou letecké taxíky pohybovat. Po městě by mělo být rozmístěných pět speciálních heliportů, které budou určené pouze pro taxislužbu VoloCity. Prvním otevřeným nástupištěm se stalo Cergy-Pontoise, které nyní funguje jako testovací centrum pro celý provoz.

  O budoucnosti letecké taxislužby ale rozhodne zájem veřejnosti. „Hlavní je zjistit, jak lidé na tento nový typ služeb budou reagovat. Pro většinu obyvatel Paříže jsou letecké taxíky zatím sci-fi! Potřebují si na to sáhnout, být uvnitř vozidla a my potřebujeme jejich zpětnou vazbu,“ řekl Romain Erny, vedoucí oddělení letectví a mobility v organizaci Choose Paris Region.

 • Czech Grand Design vyhrála dvojice Lexová & Smetana. Zaujali nábytkem inspirovaným dětstvím

  22. březen 2023
  Štěpán Smetana a Terezie Lexová

  Absolutním vítězem sedmnáctého ročníku cen Czech Grand Design se stala autorská dvojice designérů Terezie Lexová a Štěpán Smetana. Na slavnostním večeru v Centru architektury a městského plánování v Praze ocenila Akademie designu ČR také průmyslového designéra Otakara Diblíka za celoživotní přínos oboru, píše server Czechdesign.

  V osmi kategoriích nejprestižnějšího ocenění pro české autory a designérky bylo nominovaných 80 tvůrkyň a tvůrců včetně firem. Hlavní ocenění Grand designér 2022 si odnesla už potřetí v řadě autorská dvojice, tentokrát šlo o Terezii Lexovou a Štěpána Smetanu za kolekci sedacího nábytku Hide and Seek pro firmu Polstrin, za kterou získali i cenu ministerstva kultury Designér roku.

  „Jako děti jsme si stavěli schovávačky ze sedáků a peřin uprostřed obývacího pokoje a tvořili si tak svůj vlastní malý svět. Ve vlastním hravém světě jsme se ocitli i při navrhování nové kolekce pro Polstrin, kdy jsme jednotlivé polštáře skládali a volně tvarovali k sobě, výsledkem čehož byla kolekce Hide and Seek,“ popisuje duo Lexová a Smetana.

  Nejlepší módní design roku představila podle poroty návrhářka Liběna Rochová ve své kolekci Inside 23, v kategorii designových šperků zvítězila tvůrkyně Dick Wolf. Ocenění za nejlepší grafický design získal projekt Čitelná Praha autorů Tomáše Machka a Richarda Jaroše (Side2) za navigační systém pro pěší a veřejnou dopravu pro hlavní město.

  Další ceny získali i fotografka Iryna Drahun, ilustrátor Jindřich Janíček, firma Amplla a designérka Alena Konečná. Akademie také ocenila dílo Otakara Diblíka, který významně ovlivnil podobu dopravních prostředků v Československu. Za celoživotní přínos oboru ho uvedla do Síně slávy.

 • Dobře placené profese mají větší pravděpodobnost, že je nahradí umělá inteligence

  21. březen 2023
  matematička

  Statistické modely, jako je GPT-4 od OpenAI, jsou stále pokročilejší a schopné psát, kódovat a počítat s větší přesností a důsledností. Nebude to trvat dlouho a nahradí některé úkoly zaměstnanců na pracovištích. Sama organizace OpenAI sází na to, že drtivá většina pracovníků bude mít alespoň část své práce automatizovanou pomocí modelů GPT, píše server Vice.

  Zhruba 80 % pracovních míst ve Spojených státech by z alespoň 10 % mohla ovlivnit umělá inteligence. U přibližně 19 % pozic by ChatGPT zvládl práci minimálně z poloviny. Vyplývá to z nové studie, na které spolupracovali výzkumníci z OpenAI a University of Pennsylvania.

  Podle studie pracovní místa, která jsou lépe finančně ohodnocená, budou potenciálně čelit většímu riziku nahrazení novou technologií. Nejvíce ohroženými by mohli být matematici, daňoví poradci, finanční analytici nebo třeba publicisté a novináři. Naopak menší pravděpodobnost, že je nahradí GPT, mají například grafici, zaměstnanci v marketingu a finanční manažeři.

  Výzkumníci také uvádí očekávaný dopad GPT na různá průmyslová odvětví. Umělá inteligence nejvíce ovlivní služby, které zpracovávají data, informační služby, vydavatelství a pojišťovací společnosti. Naopak odvětví, ve kterých se umělá inteligence půjde využít nejméně, je potravinářský průmysl, zemědělství a lesnictví, dodává deník Metro.

 • Narůstá obliba videí o koupi a pronájmu nemovitostí. Nejde ale o pasivní příjem bez rizik

  21. březen 2023
  Rekonstrukce bytu (ilustrační foto)

  Britský influencer na Instagramu a TikToku James Coupland sdílí svůj příběh, jak se stal pronajímatelem. 

  V roce 2016, když mu bylo 21 let, koupil za 53 000 liber dům v Goole ve východním Yorkshiru. 10 % z ceny nemovitosti měl naspořených, na zbytek si vzal levnou hypotékou. Do té doby platil nájem necelých 100 liber týdně za studentské bydlení v Leedsu, a to ho přivedlo na myšlenku: „Pokud takto může vydělávat můj pronajímatel, můžu i já.” Nemovitost zrekonstruoval a za rok prodal za 92 500 liber. Zisky investoval do vedlejšího domu a začal budovat takzvaný buy-to-let byznys.

  Některým se ale nakupování nemovitostí k dalšímu pronajímání nelíbí. Kritici tvrdí, že influenceři jako je James Coupland, prezentují koupi nemovitosti jako možnost rychlého zbohatnutí. To ale nemusí být vždy pravda, experti tak upozorňují na možná rizika takového podnikání. „Dobří pronajímatelé mají spoustu povinností a zodpovědnosti. Myslím si, že takový byznys model nemusí být jen snadný způsob, jak si vydělat peníze. Je to také riziko,“ říká Dan Wilson Craw, zástupce ředitele společnosti Generation Rent.

  Také Chris Norris z National Residential Landlords Association zpochybňuje to, že by vlastnictví mohlo být zdrojem pasivního příjmu. „Pokud to děláte správně, nemůže to být pasivní,“ dodává pro deník The Guardian. National Residential Landlords Association, která má více než 100 000 členů, navíc vidí problém v možném ohrožení reputace pronajímatelů.

  Deník The Guardian připomíná kauzu Inside Track, kdy firma používala reklamy a řetězové e-maily k tomu, aby nalákala zákazníky ke koupi nemovitostí typu buy-to-let ve Spojeném království, USA a Španělsku. Tisíce zákazníků své investované peníze po krachu firmy už nikdy neviděly.

 • Vystresované střevo propouští do krve bakterie. Co dělat pro zdravější zažívání?

  21. březen 2023
  záchod střeva

  Zdravá strava a pravidelný pohyb – základní věci, které můžete udělat pro to, abyste měli v pořádku střeva. Jak ale poznat, že bakterie ve střevech nejsou v rovnováze?

  Může vás na to upozornit například barva nebo konzistence stolice. Ta se sice může lišit každý den v závislosti na tom, co jíte, platí ale základní pravidlo: barva by měla být kaštanová až středně hnědá. Pomoci může i online aplikace.

  Důležitá je také frekvence vyprazdňování. Normální je jít na záchod třikrát týdně i třikrát denně. Důležité je si uvědomit, co je běžné pro vás, říká pro deník The Guardian Julie Thomson z organizace Guts UK!, která se snaží o zdraví střev vzdělávat společnost.

  Pro zdraví střev je také dobré zjistit, na jaké jídlo máte intoleranci a alergii. Neexistuje jednoduchá cesta, jak zjistit, na jaké potraviny jste citliví. Například na celiakii je možné se nechat otestovat. Mnohem více lidí ale trpí například intolerancí na lepek.

  Profesor Stuart Bloom z University College London Hospitals NHS Foundation Trust proto radí, ať na čas tyto potraviny vyřadíte a na několik dnů jídelníček sestavíte jen z potravin, na kterých jste vyrostli. Pro někoho to může být slepičí vývar, u někoho to může být více rostlinná strava. Po několika dnech postupně začnete znovu zavádět své oblíbené potraviny a pozorujte, jak se po nich cítíte. Díky tomu mnoho lidí lépe porozumí tomu, na jaká jídla mohou mít intoleranci, píše deník The Guardian.

  Podle doktora Sarmeda Samiho z University College London Hospitals NHS Foundation Trust už existují minimálně dvě vědecké studie, které potvrzují, že cvičení zvyšuje podíl dobrých bakterií ve střevech, nezávisle na tom, co jíte. Pravidelný pohyb také snižuje riziko vzniku zánětu v těle.

 • V Japonsku objevili nový druh orchideje, její křehké květy vypadají jako ze skla

  20. březen 2023
  Radio Wave - výchozí obrázek

  Vědci v Japonsku identifikovali nový druh orchideje. Její růžovo-bílé křehké květy vypadají jako dílo uměleckého skláře. Nově popsaná květina se velmi podobá příbuznému druhu orchideje zvanému Spiranthes australis, který běžně roste v japonských parcích a zahradách.

  Nového druhu orchideje si expert Kendži Suecugu z univerzity v Kóbe a jeho tým všimli na japonském tichomořském ostrově Hačidžódžima. Květinu proto pojmenovali Spiranthes hachijoensis, píše americký server CNN.

  Později vědci ke svému údivu zjistili, že nový druh orchideje roste v Japonsku i na takových místech, jako jsou parky či dokonce balkony domů. Většinou se vyskytuje v blízkosti příbuzného druhu Spiranthes australis, s nímž byl evidentně dlouho zaměňován. Na rozdíl od něj má ale holé stonky a kvete o měsíc dřív.

 • Putinovi spolupracovníci nesmí používat iPhony. Bojí se špionáže a hackerů

  20. březen 2023
  kryty telefonů s Putinem

  Zaměstnanci Kremlu, kteří se podílí na kampani za znovuzvolení prezidenta Vladimira Putina v příštím roce, už nesmí používat iPhony. Důvodem jsou obavy ze špionáže. Zařízení americké značky se musí úředníci zbavit nejpozději do konce března.

  Informaci s odvoláním na nejmenovaný zdroj obeznámený se situací přinesl ruský deník Kommersant. „S iPhony je konec. Buď je zahoďte, nebo dejte dětem,“ citoval jednoho z úředníků. Zákaz se týká například lidí z vnitřní ruské politiky neb zaměstnanců IT oddělení prezidentské administrativy.

  Kreml se domnívá, že iPhony jsou víc než jiné chytré telefony náchylnější k hackerským útokům a špionáži ze strany Západu, píše list The Moscow Times. Úředníci mají zařízení nahradit Androidy nebo jejich čínskými a ruskými mutacemi.

  Údajný zákaz iPhonů přichází v době, kdy se ruská vláda snaží zemi zbavit západních technologií a snaží se vytvořit takzvaný „suverénní mobilní ekosystém“ založený na ruském operačním systému Avrora.

 • Americká aktivistka vytvořila mapu států bezpečných pro život trans lidí

  20. březen 2023
  trans, transgender

  Stále víc trans lidí se v USA obává o svojí bezpečnost kvůli nárůstu tzv. anti-trans legislativy. Pomoct jim může nová mapa. Vytvořila ji aktivistka Erin Reed, která zmapovala zákony diskriminující transsexuální osoby ve všech 50 státech.

  „Každý den jsem dostávala zprávy od znepokojených lidí, kteří se mě ptali, jak mají posoudit riziko pobytu ve svém státě,“ uvádí Reed v prohlášení na svých webových stránkách Erin In The Morning. „Vytvořila jsem mapu legislativních rizik právě proto, abych pomohla tuto otázku zodpovědět,“ dodává.

  Státy aktivistka rozdělila do čtyř kategorií, píše server PinkNews. Do té nejhorší patří například Florida, Texas, Oklahoma nebo Tennessee. Právě tam podle zjištění Erin Reed existuje největší množství zákonů diskriminující život trans lidí. Těm může být odepřeno například právo na výběr jména a zájmen, kterými chtějí být oslovováni. Někde může být trans mládež dokonce nucena k de-tranzici.

  Naopak nejlepšími státy pro život transsexuálních osob v USA jsou podle mapy Kalifornie, New York nebo Connecticut. „V těchto státech jsou kulturně i právně lépe chráněni než jinde. Státy jako Havaj, Colorado a Washington pak dokonce dodržují zásady zdravotní péče pro trans osoby, které se týkají například finančního pokrytí jejich operací,“ vysvětluje aktivistka a autorka mapy.

 • Skupina na Telegramu vyzývá rodiče, aby své děti léčili ivermektinem. Lék ale může být toxický

  17. březen 2023
  Ivermektin se běžně používá jako antiparazitikum pro velká zvířata

  V soukromé skupině na Telegramu se rodiče dětí s řadou postižení včetně autismu, Aspergerova syndromu a Downova syndromu, navzájem povzbuzují, poskytují si podporu a sdílí své každodenní problémy. Hlavním důvodem existence kanálu je ale nejspíš propagace využití veterinárního přípravku ivermektin pro léčbu těchto onemocnění, píše server Vice.

  Odborníci dlouhodobě varují, že ivermektin je určený jen pro velká zvířata. Účinná látka je proto velmi koncentrovaná a pro člověka může být při použití až toxická.

  Ve skupině rodiče dokonce sdílí příběhy o tom, jak jejich děti zažívaly strašlivé vedlejší účinky léku, včetně silných bolestí hlavy, nevolnosti, bolesti svalů a záchvatů. Správci stránky to ale často odmítají a tvrdí, že je to normální součást „léčebného“ procesu.

  „Už šest týdnů své vnučce aplikuji ivermektin na nohy, břicho i na uši. Ona si ale stěžuje, že občas vidí rozmazaně. Někdy ji i bolí hlava,“ popisuje svoji zkušenost uživatelka Telegramu ve skupině, která byla založena v červenci 2022. Během pandemie koronaviru se ivermektin stal velmi populární mezi skupinou lidí, kteří odmítli očkování. Údajně měl být vhodný pro léčbu onemocnění covid-19. Pro to ale neexistují dostatečné důkazy. K prevenci ani léčbě covidu ho nedoporučuje ani Evropská agentura pro léčivé přípravky.