Nejnapínavější kategorií Magnesie Litery byla poezie

25. duben 2013

Literární cena Magnesia Litera se letos zviditelnila ještě dlouho předtím, než byly známé nominace. Mohla za to kauza přejmenování kategorií – přibyl k nim přívlastek korporace, která se uvolila k mecenášství. Trochu směšné názvy cen ale neměly zastínit fakt, že zvlášť v sekci poezie se letos objevily opravdu silné knihy.

Ani próza ale nebyla nijak zvlášť pozadu. Dokazuje to třeba čerstvý objev roku Jaroslav Žváček, mladý student scenáristiky, který minulý rok debutoval s románem Lístek na cestu z pekla. Představuje ho veskrze stručně: „Je to knížka o scénáristovi, kterej dělá pro televizi, ale nějak to nezvládá a potká se s dalšíma postavama. Je tam spoustu příběhů, historek, který jsou slepený postavou právě toho scenáristy.“

Literu za prózu získala Zuzana Brabcová, autorka, která o sobě nedává vědět zrovna často. Naposledy vzbudila pozornost románem Rok perel, ale to bylo před patnácti lety. Její loňský román Stropy, popisující život v psychiatrické léčebně, vyzdvihoval několik hodin před vyhlášením cen i literární teoretik Petr A. Bílek v Liberatuře. Oceňoval, že je kniha napsaná maximálně na doraz, ale přitom má svou básnickost.

02874964.jpeg

Celkem předvídatelné bylo vítězství Kateřiny Tučkové v kategorii ceny čtenářů. Její román Žítkovské bohyně chytře pracuje s magickým potenciálem reálného předobrazu šamanek z jižní Moravy. Nebyl nominován na nejlepší prózu, Tučková má přesto jasný důvod k radosti a ocenění čtenářů si evidentně velmi váží: „Od těch čtenářů není jenom aktivita to, že si to půjčí, přečtou, ale dokonce že si to i vyberou a udělají pro to něco, co nemusí. A to je tedy obdivuhodné, že tolik se jich sešlo nad jedním titulem, no a já slzím!“

Nejsilnější kategorií byla letos nepochybně poezie. Knih, které mohly být nominované, bylo nespočet, například se nevešli Světloplaší Radka Malého nebo Milostné básně Petra Borkovce. I tak byla tahle kategorie výborně reprezentovaná Petrem Hruškou, Milanem Děžinským a Jakubem Řehákem. Právě vítězství Jakuba Řeháka bylo pro mnohé asi překvapením. Nejmladší ze tří nominovaných má za sebou teprve druhou knihu, Past na Birgittu, ale už od své prvotiny představuje v české poezii společně se skupinou Fantasía úplně nový, energický směr. Oceněním Řeháka porotci rozhodně neudělali chybu, naopak prokázali odvahu a schopnost neusnout na vavřínech s tím, že úroveň české poezie už nějakou dobu očividně stoupá. Sám Řehák se k ocenění vyjádřil takto: „Je to zvláštní pocit, je to pocit určité nepatřičnosti, protože já všechny ty sbírky znám a měl jsem své favority a své tipy, kdo by to měl dostat. A jak sem už říkal při předávání, beru to i za ty ostatní básníky.“

02874974.jpeg

Řehákovým i naším favoritem byl zmíněný Milan Děžinský se sbírkou Tajný život. Ten by si nepochybně zasloužil i ocenění knihy roku. Vyšší pozornost ke kategorii poezie by letos rozhodně byla namístě. Nestalo se tak a knihu roku získala opět próza, ale zato próza výtečná. Jiří Hájíček vyhrál s románem o násilné ztrátě domova Rybí krev: „Je fakt, že spousta lidí neměla tušení, že kvůli výstavbě jaderné elektrárny na jihu Čech byly vysídleny nějaké obce, protože už je to přece jenom třicet let. Takže budu rád, když si po dnešním večeru ten román přečte ještě víc lidí.“

02874980.jpeg

Přehled oceněných

Magnesia Litera – Kniha roku 2013 Jiří Hájíček: Rybí krev (Host)

Litera za prózu Zuzana Brabcová: Stropy (Druhé město)

Litera za poezii Jakub Řehák: Past na Brigitu (fra)

Litera za knihu pro děti a mládež Pavel Čech: Velké dobrodružství Pepíka Střechy (Petrkov)

ČEZ Litera za literaturu faktu Jiří Křesťan: Zdeněk Nejedlý (Paseka)

Litera za nakladatelský čin Ivan Wernisch: Živ jsem byl! (Druhé město)

Litera za překladovou knihu Richard Pietrass: Z lemu snu (Přeložila Věra Koubová, Revolver Revue)

DILIA Litera pro objev roku Jaroslav Žváček: Lístek na cestu z pekla (Paseka)

Kosmas Cena čtenářů Kateřina Tučková: Žítkovské bohyně (Host)

autoři: Karolína Demelová , Jonáš Zbořil
Spustit audio