Nejnovější zaměstnanec dubajské městské policie je robot

27. květen 2017

Je necelých 170 centimetrů vysoký a vypadá jako rytíř v bílém naleštěném brnění. Je to robot REEM španělské společnosti PAL Robotics, nový dubajský policista. REEM je prvním krokem postupné robotizace policie, kterou si technologicky vyspělé Spojené arabské emiráty naplánovaly. Náčelník dubajské policejní divize, která má na starosti zavádění chytrých řešení, Khalid Nasserl Al Razouqi, má ideální představu: „V roce 2030 bychom chtěli zprovoznit první policejní stanici, která nebude k obsluze potřebovat žádné živé lidi, jen roboty.“ Co všechno robot policista umí? Pomocí zabudovaného tabletu ve středním panelu mohou lidé hlásit zločiny, předkládat doklady a platit pokuty za porušení dopravních předpisů. Dubajská policie taky pracuje se systémem, který umí rozpoznávat hlasové příkazy. Divize policejních chytrých řešení teď bude vyhodnocovat, jak lidé na policejního robota reagují, jestli se ho třeba nebudou děsit nebo jestli se mu nebudou ostýchat nahlásit zločin.

Spustit audio
 • Puberta začíná u dětí dříve, vědci neví proč

  24. květen 2022
  teenagers

  Věk puberty se od 70. let 20. století u dívek snižuje přibližně o tři měsíce za desetiletí. Podobný, i když méně extrémní průběh, zaznamenali vědci u chlapců. Počet případů předčasné puberty stoupl taky během koronavirové pandemie. Lékaři proto podle webu New York Times zkoumají, jakou roli hraje obezita, chemické látky nebo stres.

  Dívky, které procházejí pubertou dříve, jsou vystavené vyššímu riziku depresí, úzkostí, zneužívání návykových látek a dalších psychických problémů. Pokud začnou dříve menstruovat, je taky vyšší riziko, že v dospělosti onemocní rakovinou prsu nebo dělohy. 

  Lékaři zatím neví, jaký rizikový faktor – nebo spíše kombinace faktorů – je příčinou předčasné puberty. Určitou roli může hrát obezita, která je spojována s dřívější menstruací. Podle studie z roku 2003, které se v americké Louisianě zúčastnilo 1 200 dívek, byla každá odchylka nad průměrnou dětskou hmotností spojena s dvojnásobnou pravděpodobností, že menstruace přijde před 12. rokem věku.

  Obezita ale není jedinou příčinou. Vědci proto zkoumají i míru stresu nebo chemické látky obsažené v některých plastech. Z nejasných důvodů totiž lékaři po celém světě zaznamenali během pandemie nárůst případů předčasné puberty.

  Výzkum zveřejněný v únoru v Itálii ukázal, že během sedmi měsíců v roce 2020 bylo s předčasnou pubertou k lékařům posláno 328 dívek, zatímco ve stejném období v roce 2019 jich bylo jen 140. U chlapců nebyl zjištěn žádný rozdíl.

 • Střešní terasa nebo pokoj s vlastní kuchyní – tak vypadají nové vysokoškolské koleje v pražských Holešovicích

  24. květen 2022
  Student House Holešovice

  V pražských Holešovicích vznikly nové vysokoškolské koleje. Na původně prázdném místě postavili architekti z ateliéru Pavel Hnilička Architects+Planners devítipatrový Student House Holešovice. Jde o bydlení hotelového typu, pokoje mají až 31m2 a vlastní koupelnu i kuchyňský kout. Všímá si toho web Designmag.cz.

  Projekt nabídne ubytování až pro 650 studentů. Architekt Pavel Hnilička pro server Konstrukce.cz řekl, že se při návrhu inspiroval obytnými auty nebo loděmi. „V obytných autech nebo jachtách je naplno využitý každý centimetr čtvereční. A podobně jsme přemýšleli také my. Každý pokoj je velmi úsporný, aby se jich sem vešlo co nejvíce, na druhou stranu v něm student najde vše, co pro pohodlné bydlení potřebuje.“

  Každý pokoj má vlastní koupelnu a kuchyňský kout, včetně ledničky, mikrovlnné trouby nebo dvouplotýnkové varné desky. Součástí objektu je i podzemní parkoviště pro 71 aut.

  „K dispozici je také společenský sál, který je v běžném provozu osazen stolky v návaznosti na bar. Podle potřeby je možné jej posuvnými stěnami uzavřít a promítat zde filmy, hrát divadlo, pořádat přednášky či tančit. Společenská část se otevírá přímo do rozlehlé zahrady, kde je tak možné v letních měsících rozšířit aktivity na venkovní terasu. V nejvyšším patře budovy se potom nachází skybar s venkovní terasou,“ uzavírají architekti Pavel Hnilička a Marek Řehoř.

 • V Indii roste zájem o exotická zvířata, kvůli pašerákům jsou ve volné přírodě klokani nebo lemuři

  24. květen 2022
  klokan

  V Indii roste poptávka po exotických zvířatech –⁠ ta se do země pašují z Thajska, Malajsie a dalších států jihovýchodní Asie. Podle zpravodajského webu BBC není výjimkou, že se dostanou i do volné přírody. Lidé tak můžou vidět třeba klokany nebo lemury. Úředníci nemůžou pašeráky potrestat, protože tamní zákony nepočítají s ochranou nepůvodních, exotických druhů.

  Populární trend potvrzuje příběh z východní Indie. Obyvatelé jedné místní vesnice u cesty objevili tři zmatená a vyhladovělá zvířata –⁠ ta se ale nepodobala ničemu, co dosud viděli. Zavolali proto ochránce přírody, kteří jim řekli, že jde o klokany. Ti ale žijí původně v Austrálii. Videa s nimi se proto rychle stala oblíbeným virálním hitem.

  S vysvětlením, jak se zvířata u vesnice objevila, přišel ochránce přírody v Západním Bengálsku Debal Ray. „Dostal jsem tip, že se k nám pašují nějaká exotická zvířata. Začali jsme proto kontrolovat projíždějící auta. Když nás pašeráci viděli, zřejmě klokany vyhodili do volné přírody,“ popisuje pro BBC. Nakonec se nám dva klokany Alexe a Xaviera podařilo zachránit. Léčí se v safari parku, a pokud se jim bude dařit dobře, možná je umístíme do některé ze zoologických zahrad. Nemůžeme je ale vypustit do přírody, protože Indie není jejich přirozeným prostředím, dodává.

  Úředníci pašeráky nemůžou trestně stíhat, protože indické zákony nemyslí na ochranu nepůvodních exotických zvířat. Jejich vlastnictví je ale v Indii považováno za prestižní záležitost, lidé si proto kromě klokanů pořizují třeba zebry, leguány nebo kriticky ohrožené druhy opic. Indické ministerstvo životního prostředí proto v červnu 2020 vyhlásilo dobrovolný program, do kterého lidé mohli své exotické mazlíčky zaregistrovat bez finančního postihu  během roku 2021 přišlo téměř 33 tisíc žádostí.

  Na základě těchto údajů vláda plánuje více kontrolovat obchod s exotickými zvířaty a rostlinami. Indie totiž sice v roce 1976 přijala Úmluvu o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy, která chrání a monitoruje obchod s ohroženými rostlinami a živočichy, dohoda ale není právně platná.

 • Souostroví Palau láká turisty na ohleduplnost. Výměnou jim nabídne netradiční zážitky

  23. květen 2022
  Souostroví Palau

  Tichomořské souostroví nedaleko Filipín se po dvou letech lockdownu otevírá cestovnímu ruchu a spouští nový program s názvem Ol’au Palau. Hlavní roli v něm nebude hrát částka, jakou jsou turisté schopni utratit, ale ohleduplné chování k místní přírodě a kultuře. Výměnou za to si návštěvníci budou moct dopřát exkluzivní zážitky. Informuje o tom britský server BBC.

  Turisté budou moct ve speciální aplikaci sbírat body na základě toho, jestli používají opalovací krémy bezpečné pro korálové útesy, zda navštěvují kulturně významná místa a jestli jedí místní potraviny pocházející z udržitelného zemědělství.

  Body bude možné využít k odemknutí kulturních a přírodních zážitků, které jsou obvykle vyhrazeny jenom pro Palauany a jejich blízké přátele, jako jsou například neoznačené pěší túry, koupání v tajné jeskyni, sdílení jídla s místními obyvateli nebo rybaření na odlehlém rybářském místě. Slibují také nové zážitky, které si dříve turisté mohli dopřát pouze výjimečně – a to například obřad prvního porodu, který je na souostroví významnou kulturní událostí.

  Nápad spustit podobný program se poprvé zrodil v roce 2015. Tehdy počet návštěvníků dosáhl rekordních 150 tisíc za rok, což je víc než sedminásobek palauské populace – na souostroví žije asi dvacet tisíc lidí. Místní obyvatelé jsou podle serveru BBC pohostinní a turisty rádi přivítají, často se ale cítí bezbranně, když vidí, že cizinci nerozumí tamnímu ekosystému a ničí jejich životní prostředí.

  Za projektem stojí obyvatelka souostroví Laura Clarke. Svoje zkušenosti z marketingu a reklamy spojila s prací Jennifer Koskelin-Gibbons, která se věnuje záchraně místních přírodních památek. Spolu vymyslely netradiční program, který po dvou letech koronavirových lockdownů spustily.

 • Ústecký kraj hledá novou vizuální identitu. Má reflektovat nové směřování kraje

  23. květen 2022
  Ústecký kraj

  Ústecký kraj se mění a chce to dát vědět i ve svém novém vizuálním stylu. Ve spolupráci s odbornou organizací Czechdesign proto vyzval pět grafických designérů a studií ke zpracování návrhu. Výsledkem soutěže bude kromě loga taky ucelená vizuální identita.

  „Rozhodli jsme se pro aktualizaci loga Ústeckého kraje a sjednocení krajské vizuální identity, protože logo, které používáme, je více než 20 let staré. Za tu dobu se nejen významně posunuly standardy a kvality grafické práce, ale především se proměnil celý náš region,“ vysvětluje záměr ústecký hejtman Jan Schiller z hnutí ANO.

  Lidé mají oblast obvykle spojenou s těžařskou historií, která dlouho utvářela podobu tamní krajiny i měst. V posledních letech ale kraj prochází značnými změnami nejen v oblasti průmyslu, ale právě i v revitalizaci krajiny. Nová vizuální identita by měla podle serveru Czechdesign změny reflektovat. Zřetelné by mělo být i budoucí moderní a zelené směřování kraje.

  Na základě úspěšných soutěží na vizuální identity měst Kadaň, Litoměřice nebo Ústí nad Labem proto Ústecký kraj oslovil organizaci Czechdesign, aby celou soutěž zastřešila. Dohlížet tak bude na přípravu soutěžního zadání přes komunikaci s designéry, sestavení a vedení poroty po odbornou podporu s nastavením implementace.

  Do veřejné dvoufázové soutěže proto na základě rešerše vyzvali zástupci kraje pět účastníků. Jsou jimi Kolargrafik/studio Jakuba Dudáčka a Jana Koláře, dále grafik Libor Jelínek, studio ReDesign, které tvoří Petr Krejzek a Kateřina Šuterová, studio Petrohrad Lukáše Pumpra, Petra Poláka a Lukáše Berana a studio TopEcht! Jakuba Konupka a Katrin Bittnerové.

 • Lidstvo chce nahými obrázky navázat komunikaci s mimozemšťany

  23. květen 2022
  Část zprávy, kterou chtějí vědci poslat do vesmíru

  Kresba atomu vodíku, mapa Země, vizuální reprezentace struktury DNA. Vědci doufají, že tyto a další zprávy zapsané v binárních kódech složených z nul a jedniček budou rezonovat s mimozemskými formami života v galaxii Mléčné dráhy a podaří se s nimi navázat komunikaci. A pokud to nevyjde, vědci jsou připraveni do vesmíru vyslat ilustrace aktů, které by mohly bariéru v komunikaci prolomit. Píše o tom server Smithsonian.

  Výzkumníci z několika institucí včetně NASA nedávno publikovali návrh pro komunikaci s mimozemšťany. I přes to, že se může zdát divné do návrhu zahrnout kresby nahých lidí, vědci k tomu mají podle serveru Smithsonian dobrý důvod. Mimozemšťané totiž podle nich budou chtít přirozeně vědět, jak nazí lidé vypadají.

  Nejnovější pokus o komunikaci s mimozemšťany navazuje na mezihvězdnou komunikaci z roku 1974. Vědci tehdy vyslali z radioteleskopu Arecibo v Portoriku zprávu do kulové hvězdokupy vzdálené asi 25 tisíc světelných let. Vzkaz obsahoval ilustraci s hrubou podobou člověka, DNA, atomová čísla chemických látek nezbytných pro život na Zemi a nákres teleskopu, který se v roce 2020 rozpadl. S mimozemšťany se NASA snažila komunikovat i v roce 1977, když do vesmíru vypustila dvě sondy obsahující pozlacenou měděnou gramofonovou desku s obrázky a zvuky ze Země, včetně pozdravů v 55 jazycích.

  Navrhovaná zpráva bude obsahovat lidskou podobu, ale její součástí nebudou odkazy na lidskou kulturu. Vědci tvrdí, že obrázky s našimi výtvory by mimozemšťané nemuseli pochopit. Místo toho se chtějí zaměřit na pojmy, kterým by podle nich pravděpodobně rozuměla každá inteligentní forma života – na matematiku a fyziku. Cílem vědců je navázat dialog s inteligentními mimozemskými bytostmi, a to bez ohledu na to, kdy to bude.

 • V Anglii nabídnou insomniakům místo prášků na spaní léčbu pomocí aplikace

  20. květen 2022
  Insomnie, nespavost

  Až dosud v Anglii lidé s nespavostí běžně dostávali rady ohledně spánkové hygieny nebo jim lékaři předepisovali prášky na spaní. Nově jim budou moci nabídnout také léčebný program v aplikaci za 45 liber.

  Národní institut pro zdraví a klinickou kvalitu (NICE) doporučuje aplikaci Sleepio jako účinnou alternativu, která také šetří peníze britské Národní zdravotní služby (NHS) a snižuje předepisování léků, které mohou být návykové. Analýza testovacího programu podle Guardianu zjistila, že náklady na zdravotní péči jsou při používání Sleepia nižší, většinou díky menšímu počtu návštěv u praktických lékařů, a tím i předepsaných prášků na spaní.

  Aplikace využívá algoritmus umělé inteligence, která lidem nabídne právě pro jejich potřeby přizpůsobenou digitální kognitivně behaviorální terapii nespavosti (CBT-I). Novinku by v Anglii mohlo využít až 800 tisíc lidí.

  „Doposud byly lidem s nespavostí nabízeny prášky na spaní a poučení o spánkové hygieně. Doporučení naší komise ohledně Sleepia poskytuje praktickým lékařům a jejich pacientům novou možnost léčby,“ říká Jeanette Kusel, úřadující ředitelka pro MedTech a digitalizaci v NICE. „Naše přísná, transparentní a na důkazech založená analýza zjistila, že Sleepio šetří náklady NHS ve srovnání s běžnou léčbou v rámci primární péče. Sníží také počet lidí s nespavostí, kteří jsou odkázaní na léky vytvářející závislost, jako jsou Zolpidem a Zopiklon. Je dobrým příkladem toho, jak digitální zdravotnická technologie může pomoci NHS,“ vysvětluje odbornice.

  Aplikace nabízí svépomocný digitální program zahrnující spánkový test, týdenní interaktivní CBT-I sezení a vedení deníku o spánkových vzorcích. Jednotlivé části terapie se zaměřují na identifikaci myšlenek, pocitů a chování, které přispívají k nespavosti. Kognitivní intervence mají za cíl zlepšit způsob, jakým pacient přemýšlí o spánku, a behaviorální intervence zase podporují zdravý spánkový režim. Program je navržený tak, aby ho uživatel dokončil za šest týdnů, ale přístup k němu bude mít po dobu dvanácti měsíců od registrace.

  Poslechněte si také No jo, ale co dělat, chce se mi spát. Odpolední šlofík zlepšuje soustředění i paměť.

 • Starší lidé používají TikTok k nabourávání ageistických stereotypů

  20. květen 2022
  Starší tiktokerka
  Na TikToku přibývá čím dál víc účtů, které patří uživatelům ve věku 60 let a více. A mají miliony sledujících. Starší lidé v poslední době hojně využívají online platformu, která je považována za virtuální hřiště teenagerů, aby se vzepřeli ageistickým stereotypům, které o nich hovoří jako o technofobních a v sociálních sítích málo zdatných lidech.

  Výzkum, o němž píše The Guardian, zjistil, že přibývá šedesátiletých a starších uživatelů s miliony sledujících, kteří prostřednictvím platformy prezentují, kolik mají energie a jak moc jsou vitální. Mění tak obecná mínění o tom, jak by se měli starší lidé chovat na sociálních sítích i mimo ně.

  „Tito starší TikTokeři se stali úspěšnými tvůrci obsahu navzdory silnému protikulturnímu fenoménu. Bojují proti stereotypům spojeným se stářím tím, že přijímají, nebo dokonce oslavují svůj věk,“ říká doktor Reuben Ng, autor článku Not Too Old for TikTok: How Older Adults are Reframing Ageing a odborný asistent na Yale University.

  „Je zajímavé, že většina starších TikTokerů jsou ženy, které zuřivě odolávají běžným představám o starších ženách jako o pasivních, mírných a slabých. Místo toho se prezentují jako divoké a mají řádně prořízlá ústa,“ pokračuje Ng. „Existuje značné množství důkazů, že mezi mladými na sociálních sítích převládají ageistické stereotypy. Tyto předsudky dosáhly historického maxima během pandemie, během níž byl smrtelný virus označen jako ‚boomer remover‘ neboli ‚odstraňovač boomerů‘,“ dodává.

  „Vzhledem k síle předsudků vůči stárnutí je účast starších dospělých na sociálních sítích zásadní pro zajištění toho, aby takové ageistické myšlenky nezůstaly bez odezvy, myslí si Ng, jehož práce bude publikována v časopise Gerontologist. Právě díky svému obrovskému dosahu mají starší uživatelé TikToku potenciál tyto nálady nabourat.

  Ng se zabýval 1 382 videy zveřejněnými uživateli TikToku od šedesáti let výše, kteří mají mezi 100 tisíci a 5 miliony 300 tisíci sledujících. Celkově jejich videa týkající se výslovně věku mají přes 3,5 miliardy zhlédnutí. 71 % videí bylo zaměřených na popírání věkových stereotypů. Opakujícím se motivem byl výraz „glamma“, kombinující výrazy „glam“ a „grandma“, tedy okouzlující a babička. Jedno z pěti analyzovaných videí zdůrazňovalo zranitelnost související s věkem a jedno z 10 poukazovalo na ageismus jak mezi mladšími lidmi, tak mezi současníky TikTokerů.

  Přečtete si taky Babča, co má drip. Flexybabka na TikToku zahnala smutek. Nejen sobě.

 • Pomozte vědcům s mapováním invazních druhů v přírodě

  20. květen 2022
  Slunéčko východní
  Od pátku 20. do neděle 22. května může veřejnost pomoci vědcům s mapováním invazních nepůvodních druhů rostlin a zvířat. Do akce nazvané IAS BioBlitz se kromě České republiky zapojí i dalších jedenáct evropských zemí. Za invazní druhy se považují zavlečené nepůvodní organismy, které se rychle šíří, agresivně vytlačují původní druhy a způsobují rozsáhlé ekologické škody. Určení těchto druhů i odeslání dat usnadní mobilní aplikace.

  „Zapojení široké veřejnosti je pro studium invazních nepůvodních druhů velmi důležité. Čím dříve je nějaký nový druh odhalen, tím snáze se dá situace řešit. V Česku patří mezi invazní druhy například bolševník velkolepý, slunéčko východní či mýval severní,“ uvádí k už zaznamenaným druhům Pavel Pipek z Botanického ústavu Akademie věd České republiky.

  V České republice jsou hlavními organizátory akce vědci z Botanického ústavu AV a Výzkumného ústavu rostlinné výroby. Dobrovolníci si mohou do telefonu nainstalovat aplikaci iNaturalist, s jejíž pomocí určí některý z dvaceti invazních druhů. Jejich zaznamenané pozorování se pak objeví v projektu aplikace i na společné evropské mapě. Získaná data se promítnou do Nálezové databáze ochrany a poslouží vědcům i ochráncům přírody. Pro některé druhy je pak možné vkládat údaje i do dalších speciálních aplikací.

  Jak připomíná server Ekolist, v České republice od začátku letošního roku platí nová právní úprava, jejímž cílem je omezení invazních nepůvodních druhů ohrožujících biodiverzitu a ekosystém. Novela vytváří také rámec pro opatření potřebná k prevenci zavlečení těchto druhů.V Evropské unii je více než 12 tisíc nepůvodních druhů rostlin a živočichů, 10 až 15 procent z nich se považuje za invazní. V České republice je evidováno přes 2 tisíce nepůvodních druhů s podílem invazních také do 15 procent.

  Poslechněte si také Papoušci ve Španělsku, klokani v Anglii, nutrie v Česku. Invazní druhy jsou čím dál větší problém.