Nejsem sama. Poslechněte si osobní příběh o životě bez touhy po romanci a sexu

17. duben 2021

Že každý touží po sexu a romanci, se bere jako samozřejmost. Neplatí to ale pro všechny. Asexuálové jsou lidé, kteří nejsou k nikomu sexuálně přitahováni. Dokument přibližuje život a vnímání aromantických asexuálů, kteří netouží ani po romantických vztazích a jsou bez nich spokojení. Autorka Vendula a její přátelé v něm vypráví o svých pocitech i o tom, co jim pomohlo vyrovnat se s vlastní jinakostí.

„Je to něco, co můžu dělat, ale radši bych dělala jiné věci,“ říká Vendula o sexu, který vnímá jen jako jednu z mnoha běžných činností, srovnatelnou třeba s umýváním nádobí. Zároveň ale vyvrací představu, že všichni asexuálové sex nesnáší.

Vlajka asexuálů

Že je ona sama asexuální, zjistila zhruba před sedmi lety díky fanfiction spojené se seriálem Doctor Who, kterou objevila na internetu. Pomohla jí nejen lépe pochopit vlastní (ne)vnímání intimity a romantiky, ale také objevit přátele, kteří jsou na tom stejně a s nimiž si může na rozdíl od lidí ve svém okolí o věcech obecně vnímaných jako součást partnerských vztahů popovídat.

„Tím, že se o asexualitě nemluví, si spousta lidí připadá divných, rozbitých nebo nemocných. Je důležité věci pojmenovávat, abychom mohli porozumět sami sobě a odpovědět si na vlastní otázky,“ říká jedna z Venduliných kamarádek. Pojem asexualita se totiž ve společnosti objevuje stále velmi zřídka.

Asexualita je sexuální orientace, která je dodnes z větší části nepochopená – neznamená celibát, nízké libido, sexuální dysfunkci ani odpor k sexu. Povědomí o ní se snaží zvýšit například aktivistka Yasmin Benoit, spisovatelka Alice Oseman nebo novinářka Angela Chen. Šestého dubna proběhl první Mezinárodní den asexuality, o kterém informoval i projekt S barvou ven. Mainstreamová fikce se asexualitě věnuje jen zřídka (výjimkou je třeba seriál BoJack Horseman). Častěji se dá najít v nezávislé tvorbě – například v podcastech The Bright Sessions, ars PARADOXICA a The Magnus Archives.

Co znamená narodit se jako aromantický asexuál? Umí si asexuálové představit život s partnerem nebo založení rodiny? A čeho se bojí? Poslechněte si dokument o alternativním pohledu na vztahy a o síle fikce.

Autoři: Vendula Krobová a Lumír Košař
Dramaturgie: Brit Jensen a Terezie Jirásková
Zvuk: Michal Zelinka
autor: Vendula Krobová
Spustit audio