Nejsme ztraceni. David Byrne rozjel projekt, který upozorňuje na dobré zprávy ze světa

19. leden 2018
David Byrne

„Zdá se, že se svět řítí do pekla. Když se ráno probudím a přečtu si noviny, říkám si ‚ach ne‘, často jsem v depresi půl dne,“ vysvětluje americký hudebník David Byrne, proč založil projekt Reasons to Be Cheerful, tedy Důvody k radosti.

Na jednoduché stránce se pod záložkami jako Zdraví, Kultura, Urban/Doprava nebo Občanská angažovanost bývalý zpěvák Talking Heads rozepisuje o pozitivním dění na celé planetě, jako je úspěšný boj s drogovou epidemií v USA nebo městské odvracení se od automobilů a příklon ke sdílené cyklodopravě. V kulturní sekci zmiňuje Byrne například knihovny na konečných stanicích autobusových linek v kolumbijských městech Bogotá nebo Medellín. „Naděje je většinou lokální, změna začíná v komunitách,“ tvrdí na své stránce umělec, kterého už nebaví pocit, že je všechno ztraceno. Byrne, který nedávno vydal singl Everybody’s Coming to My House z připravované desky American Utopia, podle svých slov rád přijme tipy na dobré zprávy od veřejnosti, takže pokud víte o důvodu k radosti, tady je stránka s formulářem k vyplnění. V sekcích Klima, Ekonomika, Vzdělání a Věda/Technologie ještě není žádný příspěvek.

 • Selfíčko nestačilo. Američan omylem ulomil prst terakotového vojáka a odnesl ho, Čína požaduje trest

  20. únor 2018
  Terakotová armáda

  Minulý týden byl čtyřiadvacetiletý Američan Michael Rohana obviněn z krádeže a poškození uměleckého díla světového významu. Dva tisíce let stará socha terakotového vojáka, jejíž cena je vyčíslena na čtyři a půl milionu dolarů, je jedním z deseti kusů zapůjčených do Franklinova institutu ve Filadelfii.

  Podle soudních záznamů Rohana navštívil Party škaredých svetrů, událost, při které se lidé baví oblečeni v tom nejhorším nebo nejvtipnějším svetru, který najdou. Jedna taková se konala právě ve Franklinově institutu, ovšem mimo otvírací hodiny výstavy. Obviněný se údajně jaksi prosmýknul do expozice a za pomoci svítilny na svém smartphonu pořídil a postnul selfie se sochou na Snapchat. Poté si s ní chtěl ještě podat ruku. Bohužel jí ale odlomil palec, který následně strčil do kapsy a odkráčel s ním. Tři týdny trvalo, než si zaměstnanci muzea všimli, že jedné ze soch něco chybí. FBI ale viníka rychle dopadla díky záznamům bezpečnostní kamery a otiskům prstů zanechaným po celém místě činu. Rohana se fedarálům přiznal, že hliněný prst měl po celou dobu vystavený na svém nočním stolku. Později byl propuštěn na kauci. V pondělí ale ředitel Centra pro propagaci kulturního dědictví v Šen-si, které sochy zapůjčilo, důrazně odsoudil Fanklinův institut za nedbalost a žádá exemplární trest pro „náhodného“ zloděje. „Podali jsme stížnost,“ řekl Wu Haiyun podle NDTV. Čína má také v plánu poslat dva experty, kteří sochu zrestaurují a palec vrátí na své místo.

 • Zkuste si práci profesionálního trolla, online hra učí hráče rozpoznat falešné zprávy

  20. únor 2018
  Fake news

  Vědci z Univerzity v Cambridgi se spojili s holandskými novináři, aby vyvinuli počítačovou hru zaměřenou na očkování lidí proti šíření falešných zpráv – takzvaných fake news.

  V online hře, která byla dnes zveřejněna, se hráči mohou stát fake news zpravodaji a vyzkoušet si, jak budovat publikum pro své vlastní stránky s falešnými zprávami a manipulovat s obsahem tak, aby u čtenářů vyvolali strach, hněv a nedůvěru. Naučí se taky, jak se právně starat o svoji armádu trollů a twitterových botů. Výzkum totiž ukázal, že vystavování lidí propagandě je může psychologicky „naočkovat“ proti vyvíjení a šíření zpráv poplašného či nepravdivého obsahu. Hra, která je zdarma ke stažení, jim pomůže prý později je lépe rozpoznat. „Pokud víte, jaké to je být v kůži někoho, kdo se aktivně pokouší klamat, mělo by to zvýšit vaši schopnost poznat a odolat těmto podvodným mechanismům,“ vysvětluje Dr. Sander van der Linden, ředitel laboratoře sociálního rozhodování na Univerzitě v Cambridgi. „Chceme pomáhat rozvíjet ‚mentální protilátky‘, které mohou poskytnout imunitu proti rychlému šíření dezinformací.“ 
  O fake news, jejich příčinách a historii si přečtěte v článku Fake news tu byly vždycky. Teď je živí zhroucení tradičních médií.

 • Část aerolinek zavádí zóny bez dětských pasažérů, americké společnosti si na to netroufají

  19. únor 2018
  Dítě na palubě letadla

  Několik mezinárodních leteckých společností začíná na spojích zavádět speciální zóny. U vybraných sedadel cestujícímu už při nákupu letenky garantují, že vedle něj nebude sedět dítě.

  Takovou možnost zákazníkům nabízí podle serveru Business Insider třeba Malaysia Airlines, AirAsia, Scoot Airlines nebo společnost IndiGo Airlines. Jak ukázal dřívější průzkum realizovaný portálem Airfarewatchdog, zhruba 52 % lidí zastává názor, že by rodiny s dětmi do 10 let měly v letadle povinně sedět odděleně od ostatních. Podle editorky webu Airfarewatchdog Tracy Stewart jde ale o citlivé téma. „Pokud jste rodič a vaše dítě často brečí, zlobí nebo se vzteká, jste na to zvyklý nebo už jste prostě rezignoval. V případě, že někdo z dalších cestujících dá najevo, že se mu chování ratolesti nelíbí, napětí na palubě může eskalovat docela rychle…“ Americké aerolinky nejspíš v blízké době podobnou službu nezavedou. Podle Tracy Stewart se totiž obávají právě reakcí veřejnosti: „Pro rodiče je nejspíš opravdu těžké přemýšlet o tomto problému objektivně. Kdykoli se o možnosti oddělovat pasažéry začne mluvit, lidé se rozčílí. Bylo by skvělé, kdyby takovou službu některý americký dopravce zkusil nabídnout. Upřímně bych ale byla hodně překvapená, kdyby se odhodlal.“ Souvisí to mimo jiné s tím, co se o amerických leteckých společnostech v poslední době objevuje v médiích. Cestující se s aerolinkami například v několika případech přeli, jaké zvíře si mohou vzít na palubu. Jak píše server The Independent, americké aerolinky teď další kontroverze nepotřebují.

 • Papež František neumí používat internet a nemá ani mobilní telefon

  19. únor 2018
  Papež František

  81letý papež František v sobotu přiznal, že to s dnešními technologiemi moc neumí. 

  „Neumím používat online platformy a tyhle podobné záležitosti. Ani nevím, jak zacházet s mobilním telefonem, žádný nemám,“ cituje italská verze serveru The Local hlavu katolické církve. „Neumím používat internet. Když potřebuji poslat e-mail, napíšu ho klasicky ručně a tajemník nebo sekretář ho pak odešlou,“ doplnil papež František. Pokud ho chce naopak někdo kontaktovat přímo, nejlepší cestou je podle serveru Rome Reports zaslat přímo do Vatikánu dopis a adresovat ho Jeho Svatosti. Papež František se o svém přístupu k technologiím zmínil o víkendu v Římě, a to na setkání s duchovními. Jeden z kněží se ho zeptal na to, jaký má názor na krizi středního věku. Papež František pak podle Voice Of People Today propojil svou odpověď právě s přístupem k moderním technologiím. Papež František v sobotu zároveň oznámil, že jeden z jeho předchůdců – Pavel VI. – bude letos prohlášen za svatého. „Bývalý papež Benedikt XVI. a já jsme na čekací listině,“ dodal podle serveru Vatican News v žertu papež.

  Podívejte se i na První fake news šířil už had v rajské zahradě, říká papež František.

 • Kendrick Lamar vykoupil lístky na pět promítání filmu Black Panther, vstupenky dostaly děti

  19. únor 2018
  Kendrick Lamar

  Americký rapper Kendrick Lamar se společně s hudební nahrávací společností TDE rozhodl pozvat tisícovku dětí ze sociálně slabých rodin do kina na nový film Black Panther.

  Jak píše server The Fader, na uplynulou sobotu vykoupili vstupenky na pět promítání ve třech různých losangeleských kinech. Film viděly děti z několika komplexů sociálních bytů, kde žijí mimo jiné afroamerické rodiny. Soundtrack k novému superhrdinskému snímku od studia Marvel vytvořil právě Lamar a zakladatel společnosti TDE Anthony „Top Dawg“ Tiffith. Black Panther vydělal za první víkend v severoamerických kinech podle serveru The Guardian 192 milionů dolarů, což jsou v přepočtu skoro 4 miliardy korun. To je z hlediska tržeb pátý nejúspěšnější film všech dob.
  V souvislosti s premiérou se na internetu objevilo několik poplašných zpráv. Důvodem je nejspíš to, že ve filmu hrají převážně afroameričtí herci tmavé pleti. „Šel jsem na premiéru filmu Black Panther a mou ženu tam napadly tři černošky. Přišly k nám a jedna z nich řekla ‚Tenhle film není pro tebe‘ a pak ji napadly,“ píše se v jednom z nenávistných příspěvků, které kolují po sociálních sítích. Podle serveru Huffington Post jde čistě o fake news.

  Podívejte se taky na Black Panther je první Avenger, který sní s otevřenýma očima.

 • Nejvíc britských filmových cen skončilo místo u Winstona Churchilla kousek za Ebbingem

  19. únor 2018
  Z filmu Tři billboardy kousek za Ebbingem

  V neděli 18. února byly rozdány ceny britské filmové a televizní akademie BAFTA. V kategorii Nejlepší film zvítězil snímek Martina McDonagha Tři billboardy kousek za Ebbingem, který je také nominovaný v hlavní kategorii na Oscara. Oceněna byla i Frances McDormand za hlavní ženskou a Sam Rockwell za vedlejší mužskou roli v tomto filmu.

  Billboardy dostaly ještě cenu za Výrazný britský film (Outstanding British Film), udělovanou speciálně filmům natočeným v dominantně britské produkci. Tři billboardy jsou přitom britsko-americká koprodukce, na níž se výrazně podílela americká společnost Fox Searchlight Pictures, součást korporace 21st Century Fox, o jejímž prodeji společnosti Disney se v současné době jedná. Film se také odehrává ve Spojených státech, je obsazený americkými herci (včetně McDormand a Rockwella) a komentuje tamější společenské nálady a problémy. Jeho tvůrcem je nicméně britsko-irský dramatik a režisér Martin McDonagh, autor uznávané krimi V Bruggách. Rozhodnutí ocenit film, který vlastně s Velkou Británií nemá nic společného, je o to zvláštnější, že mezi nominovanými snímky figuruje životopisný film o Winstonu Churchillovi Nejtemnější hodina a válečný Dunkirk Christophera Nolana, které naopak tematizují situaci Británie za druhé světové války. Možná to souvisí i s tím, že oba filmy bývají často komentovány v souvislosti s brexitem, přestože vznikaly ještě před touto událostí. Za své ztvárnění Churchilla v Nejtemnější hodině si nicméně odnesl hlavní hereckou cenu Gary Oldman.
  Ceny BAFTA se od roku 2002 předávají na konci února, aby předcházely udílení Oscarů. Všech pět filmů nominovaných v kategorii Nejlepší film také najdeme v nominacích na Oscary ve stejné kategorii. Uvidíme tedy, jestli i Americká filmová akademie pošle své zlaté sošky do zapadlého městečka Ebbing ve státě Missouri. McDonaghův film byl ostatně oceněn v kategorii Nejlepší drama i na letošních Zlatých glóbech. Něco může naznačovat i fakt, že cenu za nejlepší režii si od BAFTA odnesl Mexičan Guillermo del Toro za fantaskní Tvář vody. Kromě kategorií překrývajících se s Oscary BAFTA oceňuje také Nejlepší britský debut a Nejlepší celovečerní dokument. V první z kategorií akademie vybrala snímek režisérky Rungano Nyoni, která se narodila v Zambii, ale vyrůstala ve Walesu. Její debut I Am Not a Witch je surreálně laděný příběh o zambijské dívce nařčené z čarodějnictví, která byla vyhoštěna z vesnice do tábora, kde sídlí další obviněné čarodějnice. Nejlepším dokumentem se stal Nejsem žádný tvůj negr, vycházející ze stejnojmenného rukopisu amerického aktivisty za práva černochů Jamese Baldwina. Režisérem filmu je původem haitský filmař Raoul Peck, současný prezident prestižní francouzské státní filmové akademie La Fémis. Úplný seznam všech vítězných i nominovaných filmů najdete zde.  
  Podívejte se taky na recenzi Tři billboardy kousek za Ebbingem mají víc ambicí než V Bruggách a doplácejí na ně.

 • Ruská školačka dojíždí hodiny do školy. Dráhy teď zřídily zastávku jen pro ni

  16. únor 2018
  dítě ve vlaku - z vlaku - ve vlaku - vlak

  Karině Kozlovové je čtrnáct a donedávna dojížděním do školy strávila přes tři hodiny denně. Ráno odcházela na vlak v půl osmé ráno a vracela se až kolem deváté večer. Dráhy se proto rozhodly, že jí dojíždění usnadní, a vlak teď pravidelně zastavuje i ve vesnici Pojakonda, odkud Karina pochází.

  Dálkové vlaky dosud v Pojakondě stavěly jen z technických důvodů brzy ráno a pozdě večer. Když je dívka nestihla, neměla už se do školy a ze školy jak dostat. Zřízení regulérní zastávky znamená, že vlaky tu budou stavět častěji a Karina tak bude moct jezdit domů mnohem dřív. Karina je přitom jediné dítě v osadě, které momentálně jezdí do školy. Na cestě ji a další děti z okolní oblasti doprovázela babička Natalia. „Každé ráno jsem na děti čekala před místním kioskem, pak jsme šli kilometr k nejbližší stanici a nasedli na vlak do zastávky Knjažaja, odkud pak děti jely do školy autobusem,“ prozradila paní Natalia. O zařízení zastávky poprosila místní úřady Karinina matka. Pojakonda leží v Murmanské oblasti na severozápadě země na pobřeží Bílého moře. Žije tu asi jen 50 obyvatel a většina z nich pracuje v biologickém výzkumném centru Moskevské univerzity.

 • Wes Anderson: Isle of Dogs je inspirovaný Mijazakim. Je díky němu tichý

  16. únor 2018
  Z nového filmu Wese Andersona Psí ostrov

  Wes Anderson, oblíbený režisér snímků jako Život pod vodou, Darjeeling s ručením omezeným nebo Rushmore, o svém novém snímku Isle of Dogs dlouho mlčel. První animovaný film amerického režiséra od Fantastického pana Lišáka z roku 2009 si už ale odbyl premiéru na úvodní projekci Berlinale a stal se tak prvním animákem, který festival kdy zahajoval.

  Anderson se při této příležitosti rozmluvil o tom, jak psí snímek vznikal, a v rozhovoru opakovaně padlo jméno legendárního japonského tvůrce animovaných filmů Hajaa Mijazakiho. „V Mijazakiho filmech najdeme přírodu a klid, takový pro americkou animaci nezvyklý rytmus. To nás inspirovalo, v mnoha místech jsme museli ubrat na soundtracku, protože ten film má být tichý. To máme od Mijazakiho,“ cituje režiséra kulturní magazín IndieWire. Kromě u autora Cesty do fantazie se tvůrci inspirovali nejslavnějším japonským režisérem Akirou Kurosawou. Anderson chtěl podle svých slov vždycky natočit film, který by se odehrával v Japonsku, u Isle of Dogs byl ale na prvním místě nápad natočit příběh psů ze skládky. „‚Co ti psi chtějí dělat?‘ ptal jsem se sám sebe. Když pracujete na scénáři, nemusíte mít v hlavě rovnou celý příběh,“ vysvětluje Anderson. V českých kinosálech se Isle of Dogs objeví od 10. května, v amerických kinech má premiéru na konci března. Britský Guardian ohodnotil nový Andersonův film 80 procenty, stejně tak deník Telegraph, podle kterého je snímek o opuštěných psech, zasazený do dystopického Japonska, všechno, jen ne roztomilý.

 • Indický princ otevře dveře svého paláce LGBT lidem, kterých se zřekly rodiny

  16. únor 2018
  03685001.jpeg

  Indický princ, který veřejně oznámil svoji homosexuální orientaci v zemi, kde jsou vztahy mezi lidmi stejného pohlaví stále ještě protizákonné, plánuje otevřít dveře svého paláce lesbám, gayům, bisexuálům a transgender osobám.

  Více než deset let po veřejném coming outu spustil Manvendra Singh Gohil crowdfundingovou kampaň na vybudování azylového centra, kde bude přijímat rodinami zavrhnuté členy LGBT komunity. V centru pro homosexuály i HIV pozitivní osoby bude kromě ubytovacího zařízení také prostor pro vzdělávání a ošetřovna. „Děti mít nebudu, tak mě napadlo využít ten prostor pro dobré účely,“ uvedl pro Reuters syn indického mahárádži, princ Manvendra, který v Indii dlouhodobě bojuje za práva sexuálních menšin. Přestože v posledních čtyřech letech policie v Indii kvůli homosexuální orientaci nikoho nezatkla, členové LGBT komunity jsou stále pod obrovským tlakem společnosti. Indičtí rodiče své potomky často vyhazují na ulici. Dekriminalizace homosexuality se ale i přes konzervatismus indické společnosti blíží. Počátkem února letošního roku nejvyšší soud v Indii uvedl, že se bude znovu zabývat zákonem z dob britské kolonizace, podle kterého má být homosexualita trestná. Velkou zásluhu na tomto posunu má právě princ Manvendra, který zákon veřejně kritizuje. Přestože mahárádža ztratil politickou moc před více než padesáti lety, stále má druhý nejvyšší mocenský titul v hinduistické kultuře velmi silný symbolický význam.