Nejsvobodnější vězení. Knihy Rubášové a Kawakami detabuizují mateřství a ženskou tělesnost

10. listopad 2021
Liberatura

„Čekání na zvracení bylo devět kruhů pekla,“ píše Taťána Rubášová. Její kniha Klid a úsměv je útlá, ale má říz. Otevřeně se v ní mluví o tom, že rodičovství vážně není procházka růžovým sadem. Japonka Mieko Kawakami zase v románu Prsa a vajíčka popisuje strastiplnou cestu za umělým oplodněním. Proč je důležité, že obě knihy vznikly v online prostředí, a čím osvobozují své čtenáře? To jsme probírali se spisovatelkou Terezou Semotamovou. 

„Nejsilnější, co na těch knihách pro mě je, je velmi plastický popis jakési ambivalence,“ říká Tereza o knihách Klid a úsměv a Prsa a vajíčka. „Ambivalence toužení po dítěti a všech těch proti, která na světě existují a která hlavní hrdinka dostává od svého okolí. A zároveň ambivalence toho, jaké to je, když je to dítě pak na světě. Že je to super, ale zároveň máte pocit, že se vám rozpadne hlava jakousi divnou izolací a děsem o to dítě i o sebe sama a svoji identitu.“

Zatímco kniha Taťány Rubášové se čte lehce jako facebookové statusy, kniha Mieko Kawakami je rozsáhlé, mnohovrstevnaté vyprávění, ve kterém se řeší nejen umělé oplodnění, anonymní dárcovství spermií se všemi jeho konsekvencemi, ale také psaní nebo patriarchát v Japonsku. Obě knihy mají ale společné, že vznikaly v online prostředí jako blogy.

„Žijeme v době facebookového psaní, kdy se ti něco děje a někde vzadu v hlavě máš myšlenku – jo, o tom bych měla napsat. Ten sloh, určitá rétorika a dikce facebookového světa, kdy někomu nahlížíš do hlavy skrz jeho klování, je docela specifický. Je to krátké, úderné, trochu cynické, trochu narcistní, ale zároveň tě to hodně zajímá,“ říká Tereza Semotamová a dodává, že jí facebookové psaní připadá demokratizující. 

„Po noci, kdys nezavřel oka, je super si přečíst, že to má někdo stejně,“ říká Tereza Semotamová. Proč ještě chválíme knihy Prsa a vajíčka a Klid a úsměv? Poslechněte si Liberaturu! 

autor: Jonáš Zbořil
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.