Největší sbírka žvýkačkových obalů: Olovo, bomby i charita

2. leden 2013

Vladislav Kuchta z Prahy má největší sbírku obalů od žvýkaček na světě. Má 120 tisíc různých obalů z celého světa, které mu zabírají víc než 800 filatelistických alb a 20 beden od banánů. V jeho sbírce najdete třeba obal od nejstarší evropské žvýkačky, ale taky takové kuriozity jako militantní a propagandistické irácké žvýkačky z doby irácko-íránské války

Vladislav Kuchta začal obaly od žvýkaček sbírat jako dítě v polovině 60. let: „Tenkrát se k nám začaly dovážet žvýkačky Donald. To byly takové kostičky, ve kterých byly velké, krásné obrázky s příběhy kačera Donalda. Prakticky tehdy nebylo jediné dítě, které by tyhle obrázky nesbíralo. Ale mně to nestačilo a začal jsem sbírat i vrchní obaly. Chodil jsem pak před Tuzex, kde jsem žebral o bony, abych si tam mohl koupit západní žvýkačky jako Wrigley, Clarky nebo Beech-Nuty.“

Dětská záliba ve sbírání obalů Vladislavu Kuchtovi vydržela až do dospělosti. Jak sám říká, do skutečně seriózního sběratelství se pustil až koncem 80. let. Mezi své nejcennější úlovky počítá asi obal od žvýkačky Rici. Ty začal počátkem 20. století vyrábět továrník Adolph Glaser z Prahy.
„Spousta lidí si myslí, že žvýkačka k nám přišla s americkou armádou po druhé světové válce. Žvýkačky se tady ale už vyráběly za dob Rakouska-Uherska. Adolph Glaser, majitel továrny na cikorku a cukrovinky, vyslal zvědy do Ameriky, ti tam ukradli recept na žvýkačky, přivezli ho do Čech a pan Glaser tady začal jako první vyrábět žvýkačky.“

Dneska už prý nejsou obaly od žvýkaček ani zdaleka tak hezké a propracované jako před sto lety. Výjimkou jsou prý jenom žvýkačky japonské a korejské.

02797676.jpeg

I když má pan Vladislav Kuchta ve své sbírce víc než 120 tisíc obalů, o každém umí říct něco zajímavého. „Třeba tohle je zajímavý obal. Je to žvýkačka Blatz, což byl americký pivovar. V době prohibice ale místo piva vyráběli žvýkačky.“ V jeho sbírce nechybí ani obal vyrobený z olova, který se používal koncem 19. století, kdy se ještě nevědělo, jak je olovo jedovaté.

Obaly na žvýkačky zkrátka odráží dobovou situaci a poukazují na historický kontext svého vzniku. Nejnovějším přírůstkem do žvýkačkové sbírky Vladislava Kuchty jsou ale ryze mírové krabičky od českých žvýkaček Charity Gums. Zakoupením těchto žvýkaček přispíváte devíti neziskovkám na jejich projekty a můžete tak podpořit třeba boj proti korupci nebo psychoterapeutické služby pro lidi s rakovinou.

Spustit audio