Nejvíc britských filmových cen skončilo místo u Winstona Churchilla kousek za Ebbingem

19. únor 2018
Z filmu Tři billboardy kousek za Ebbingem

V neděli 18. února byly rozdány ceny britské filmové a televizní akademie BAFTA. V kategorii Nejlepší film zvítězil snímek Martina McDonagha Tři billboardy kousek za Ebbingem, který je také nominovaný v hlavní kategorii na Oscara. Oceněna byla i Frances McDormand za hlavní ženskou a Sam Rockwell za vedlejší mužskou roli v tomto filmu.

Billboardy dostaly ještě cenu za Výrazný britský film (Outstanding British Film), udělovanou speciálně filmům natočeným v dominantně britské produkci. Tři billboardy jsou přitom britsko-americká koprodukce, na níž se výrazně podílela americká společnost Fox Searchlight Pictures, součást korporace 21st Century Fox, o jejímž prodeji společnosti Disney se v současné době jedná. Film se také odehrává ve Spojených státech, je obsazený americkými herci (včetně McDormand a Rockwella) a komentuje tamější společenské nálady a problémy. Jeho tvůrcem je nicméně britsko-irský dramatik a režisér Martin McDonagh, autor uznávané krimi V Bruggách. Rozhodnutí ocenit film, který vlastně s Velkou Británií nemá nic společného, je o to zvláštnější, že mezi nominovanými snímky figuruje životopisný film o Winstonu Churchillovi Nejtemnější hodina a válečný Dunkirk Christophera Nolana, které naopak tematizují situaci Británie za druhé světové války. Možná to souvisí i s tím, že oba filmy bývají často komentovány v souvislosti s brexitem, přestože vznikaly ještě před touto událostí. Za své ztvárnění Churchilla v Nejtemnější hodině si nicméně odnesl hlavní hereckou cenu Gary Oldman.
Ceny BAFTA se od roku 2002 předávají na konci února, aby předcházely udílení Oscarů. Všech pět filmů nominovaných v kategorii Nejlepší film také najdeme v nominacích na Oscary ve stejné kategorii. Uvidíme tedy, jestli i Americká filmová akademie pošle své zlaté sošky do zapadlého městečka Ebbing ve státě Missouri. McDonaghův film byl ostatně oceněn v kategorii Nejlepší drama i na letošních Zlatých glóbech. Něco může naznačovat i fakt, že cenu za nejlepší režii si od BAFTA odnesl Mexičan Guillermo del Toro za fantaskní Tvář vody. Kromě kategorií překrývajících se s Oscary BAFTA oceňuje také Nejlepší britský debut a Nejlepší celovečerní dokument. V první z kategorií akademie vybrala snímek režisérky Rungano Nyoni, která se narodila v Zambii, ale vyrůstala ve Walesu. Její debut I Am Not a Witch je surreálně laděný příběh o zambijské dívce nařčené z čarodějnictví, která byla vyhoštěna z vesnice do tábora, kde sídlí další obviněné čarodějnice. Nejlepším dokumentem se stal Nejsem žádný tvůj negr, vycházející ze stejnojmenného rukopisu amerického aktivisty za práva černochů Jamese Baldwina. Režisérem filmu je původem haitský filmař Raoul Peck, současný prezident prestižní francouzské státní filmové akademie La Fémis. Úplný seznam všech vítězných i nominovaných filmů najdete zde.  
Podívejte se taky na recenzi Tři billboardy kousek za Ebbingem mají víc ambicí než V Bruggách a doplácejí na ně.

 • Pařížská galerie Palais de Tokyo připravila na květen komentovanou prohlídku pro nudisty

  16. březen 2018
  Pařížská galerie Palais de Tokyo připravila na květen komentovanou prohlídku pro nudisty

  Významná pařížská kulturní instituce Palais de Tokyo se rozhodla uspořádat neobvyklou komentovanou prohlídku. 5. května ráno totiž nabízí bezplatnou návštěvu nudistům.

  Kapacita akce pořádané ve spolupráci s Pařížskou asociací pro naturisty už je zcela naplněná, i když o ni neinformuje ani web galerie. Kromě 150 registrovaných zájemců mají organizátoři ještě spoustu dalších potenciálních návštěvníků. „Máme čekací listinu, na které je aktuálně zapsáno několik set lidí. Největší zájem mají ženy mezi 20 a 30 lety,“ řekl mluvčí asociace serveru The Art Newspaper. Nudisté zaplní galerii brzy dopoledne, ještě předtím než se expozice otevřou veřejnosti. Galerie chce netradiční prohlídkou poukázat na svou otevřenost a reaguje tak i na rostoucí zájem o naturismus ve francouzské metropoli. Loni v létě se pařížští nudisté dočkali vlastního parku v městském Vincenneském lesíku a na podzim se otevřela speciální restaurace. Jak už dřív informovala francouzská verze serveru The Local, po odložení oblečení si tam mohou lidé vychutnat několikachodové menu.

  • Anna Horáčková
 • Francouzská umělecká skupina chce vytvořit největší visuté zahrady od dob Babylonu, budou v Nantes

  16. březen 2018
  Projekt Strom volavek ve Francii

  Kolektiv Les Machines de L’ile pracuje na obrovské konstrukci nazvané Strom volavek.

  Skupina designérů chce umístit skoro 35 metrů vysoké a zhruba 50 metrů široké dílo na břeh ve francouzském městě Nantes. Jak zmiňují tvůrci ve videu o stavbě, má jít o největší visuté zahrady od dob Babylonu. Konstrukce ve tvaru stromu bude mít ocelový kmen široký 10 metrů, kterým povede dvojité točité schodiště. Po něm se budou moct lidé dostat k 22 širokým větvím obrostlým zelení. Celkem bude na stromě asi kilometr cestiček. Nad vrcholkem stromu pak budou dvě obrovské volavky, které na svých zádech a v malých kabinách umístěných pod křídly vynesou lidi až do 45metrové výšky. Tvůrci tak slibují 360stupňový výhled na celé město. Konstrukce bude podle odhadů vážit 1 500 až 2 000 tun a přijde na 35 milionů eur. Jak píše server Inhabitat, návštěvníci se na ni podívají nejspíše v roce 2022. Projekt je částečně financovaný z veřejného rozpočtu. Finance ale umělci shání i prostřednictvím crowdfundingové kampaně. Přestože do jejího konce zbývá ještě více než měsíc, přislíbený už mají skoro dvojnásobek potřebné částky. Projekt Strom volavek umělecké skupiny Les Machines de L’ile je třetím ze série s názvem Ostrovní stroje. Jako první představili v roce 2007 obrovského pohyblivého slona, o pět lez později pak umělci Francois Delaroziere a Piere Orefice sestrojili velký kolotoč s motivy podmořského světa.

  Projekt Strom volavek ve Francii
  • Anna Horáčková
 • Ve Frankfurtu se otevře první veganská školka v Německu, záměr kritizují Zelení i výživoví experti

  16. březen 2018
  Děti

  Vegani žijící ve Frankfurtu nad Mohanem, kteří si pro své děti přejí stejný způsob stravování, budou moct využít od srpna služby první veganské mateřské školy v Německu.

  Má mít kapacitu 40 dětí ve věku od 3 do 6 let. Jak se píše na webu školky, cílem má být malé vegany vzdělávat mimo jiné se zaměřením na inkluzi a interkulturální komunikaci. S tím, že děti budou dostávat stravu neobsahující maso, mléko, vejce ani další výrobky živočišného původu, nesouhlasí hned několik politických stran i výživoví poradci. „Když jsem se o tom dozvěděla, dostala jsem skoro infarkt,“ reagovala pro Frankfurter Rundschau Birgit Ross ze strany Zelených. Kriticky se k novému typu vzdělávacího zařízení staví i Stefan von Wangenheim ze Svobodné demokratické strany. „Jeden odborník mi řekl, že by v tom někdo mohl dokonce vidět fyzické násilí a týrání. Kdyby rodiče posílali své děti do školky, která by jim podávala jen nezdravé fastfoodové jídlo, tak by to bylo stejně nebezpečné jako veganská dieta.“ Německá verze server The Local zjišťovala i názor výživových poradců. „Jsme ohledně toho velmi skeptičtí. Ačkoli rodičům vyloženě neříkáme, že se jejich děti nesmí stravovat čistě vegansky, je potřeba k tomu přistupovat opatrně a mít dobré povědomí o potravinových doplňcích,“ řekla serveru mluvčí Německé výživové společnosti (DGE). Experti nedoporučují stravu založenou čistě na produktech rostlinného původu těhotným a kojícím ženám a také dětem a dospívajícím. Kvůli obavám, že by se děti ve veganské mateřské škole nemusely správně vyvíjet, chce město na zařízení dohlížet. Děti prý budou zapojené do studie, která má zlepšit povědomí o tom, jak strava bez produktů živočišného původu na děti působí. Žáci budou údajně také pravidelně kontrolováni lékaři. Poskytováním veganské stravy v německých školách se v květnu 2016 zabýval berlínský soud. Tehdy rozhodl, že stravovací zařízení nejsou povinná poskytovat veganské stravování. 

  • Anna Horáčková
 • 90 % testované balené vody obsahuje mikroplasty, zjistil to výzkum

  16. březen 2018
  Plasty – plastové lahve

  Zahraniční test balených vod ukázal, že ve většině z lahví byly plastové mikročástice.

  Analýza zkoumala skoro 260 lahví pocházejících z 19 zdrojů v 9 zemích. Testy prověřily celkem 11 různých značek a zjistily, že v každém litru vody bylo průměrně 325 mikroplastů. Výzkum, který zadala nezisková žurnalistická organizace Orb Media, provedli vědci na State University of New York ve městě Fredonia ve státě New York. Jen 17 balených vod neobsahovalo žádné plasty. V některých lahvích ale odborníci odhalili i 10 000 mikročástic. Konkrétně jde podle zprávy o polypropylen, nylon a polyethylentereftalát. Jak informuje britský server The Guardian, v porovnání s posledními testy kohoutkové vody z loňského září se jednalo průměrně zhruba o dvojnásobné množství. Ani dřívější test vody z kohoutku ale nedopadl z hlediska obsahu plastů uspokojivě. 83 % vzorků pořízených v různých částech světa bylo kontaminováno plastovými vlákny. V případě balené vody použili výzkumníci červené barvivo, které přilne na povrch plastů, ale ne na většinu přírodních materiálů. Jak je vidět na videu, malé fluoreskující částice nežádoucích látek pak bylo možné pozorovat pod mikroskopem. Mluvčí Světové zdravotnické organizace (WHO) Guardianu řekl, že se instituce bude problémem zabývat. Přestože zatím nebylo prokázáno, zda mají mikroplasty vliv na lidské zdraví, jde prý o znepokojující výsledky. WHO chce důkladně prověřit možná rizika. Někteří výrobci se závěry testů nesouhlasí. Podle CBC třeba Nestlé kritizuje použitou metodu, která podle nich nemusí přinést správné výsledky. Firma Gerolsteiner ve svém prohlášení uvádí, že nerozumí tomu, jak vědci dosáhli takových výsledků. Ty podle nich neodpovídají interním analýzám, které si firma pravidelně zpracovává. Za nejasnou a možná i zavádějící označuje metodu testování taky Danone.

  • Anna Horáčková
 • Lucas zahájil v LA stavbu svého futuristického muzea, má připomínat vesmírnou loď ze Star Wars

  15. březen 2018
  Lucas Museum of Narrative Art

  Po letech návrhů a plánování tento týden začala výstavba Lucas Museum of Narrative Art. 

  Moderní, futuristická budova připomínající vesmírnou loď z režisérových Star Wars bude stát v parku Exposition na jihozápadě Los Angeles. Informuje o tom muzeum George Lucase na svém webu. Na místě dvou velkých parkovišť vznikne moderní budova obklopená zelenou plochou. Zahrady a terasy pro veřejnost mají být i na střeše objektu. Navrhlo ho studio MAD Architects, založené čínským architektem Ma Yansongem. „Je to budova 21. století od mladého architekta, který je hodně progresivní a myslí do budoucnosti. Kvůli použitým materiálům a technologiím ji nikdo nemohl navrhnout ani postavit dřív,“ cituje server Los Angeles Times ředitele muzea Dona Bacigalupiho.

  Stavba má stát podle odhadů zhruba 1 miliardu dolarů. Jde čistě o soukromý, ale neziskový záměr a projekt prý nepočítá s žádnou finanční podporou od státu. Otevření muzea údajně zajistí přímo i nepřímo tisícovky nových pracovních míst. „Cílem je otevřít lidskou představivost a fantazii a inspirovat návštěvníky, aby se nebáli snít o trochu víc, než si myslíme, že je to možné. Narativní umění a vyprávění příběhů povzbuzuje naše emoce, utváří naše touhy a je to takové lepidlo, které nás tmelí dohromady,“ myslí si režisér George Lucas. Jaká díla budou ve sbírkách muzea, zatím jeho vedení nechtělo blíže komentovat. „Naše akvizice prozatím neprozradíme. Mohu ale říct, že jsou mezi nimi díla, která rozšiřují dar poskytnutý rodinou George Lucase,“ přiblížil ředitel Bacigalupi. Už teď je ale jisté, že návštěvníci budou mít možnost vidět některá díla od klasiků americké ilustrace – Maxfielda Parrishe a Normana Rockwella –, komiksy, kostýmy, filmové scénáře, kulisy a další předměty z Lucasových filmů. Podle aktuálních předpokladů by se mělo muzeum otevřít nejpozději v roce 2021.

  • Anna Horáčková
 • Airbnb národ. 10 % z celkového počtu islandských bytů a domů je k dispozici na sharingové platformě

  15. březen 2018
  03629019.jpeg

  Podle průzkumu zadaného Islandskou centrální bankou 8 162 lidí nabízí své ubytovací prostory ke krátkodobému pronájmu přes síť Airbnb. Mnozí si ale z podnikání v alternativním hoteliérství učinili přímo byznys a provozují hned několik bytových zařízení.

  Rekordmanem je muž, který má pod palcem přes 70 různých ubytování, a jak uvádí deník The Telegraph, v roce 2016 si takto vydělal v přepočtu až 1,7 milionu liber. V souhrnu to tak vychází, že takřka 10 % ze 134 000 islandských bytů a domů je k pronajmutí přes Airbnb. Zprávu uveřejnil server Iceland Magazine. Islandská Airbnb horečka může ale nabývat až komických rozměrů. V půlce února informoval server Iceland Review o 7leté holčičce z Ísafjörðuru, která si na dvorku vybudovala impozantní a obyvatelný hrad ze sněhu. Její rodiče prý zvažovali i možnost nabídnout jej k pronájmu na zmiňované ubytovací síti. Jinak ale hlavně obyvatelé Reykjavíku moc důvodů k radosti v souvislosti s Airbnb nemají. Také islandské hlavní město stihl negativní ekonomický efekt na trhu s nemovitostmi. Stále častěji se v místních médiích objevují zprávy, že se nedostává bytových prostorů a ceny prodejů a pronájmů dosahují pro některé nedostupných výšin.

  • Petr Pláteník
 • Na pražském Rohanském ostrově má vzniknout velká plocha pro zachytávání vody i rekreaci

  15. březen 2018
  Architektonické řešení projektu Rohan City

  V oblasti Karlína a Libně má v budoucnu vzniknout velké území pro zachytávání povodňové vlny, ale také pro rekreaci obyvatel Prahy. Současný brownfield na pravém břehu Vltavy se tak má proměnit v obří zelenou plochu o rozloze přibližně 200 000 m2.

  Podle zprávy z jednání Rady hl. m. Prahy by měla být vypsána veřejná zakázka s předpokládanou hodnotou 130 milionů korun bez DPH. Rozhodnutí musí ještě potvrdit zastupitelstvo města. „Rozšířením retenčního prostoru dojde k vytvoření významného přírodního prvku, který vytvoří domovské prostředí celé řadě živočichů. Vznikne zde také místo pro oddych a rekreaci obyvatel a návštěvníků Prahy. Z vodohospodářského hlediska bude zajištěna přirozená retence vody v krajině během povodňových stavů,“ popsala radní hl. m. Prahy Jana Plamínková z hnutí STAN a TROJKOALICE. Jak píše server Archiweb, při úpravách bude potřeba odtěžit a odvézt zeminu. Město chce totiž terén snížit. V prostoru by měly vzniknout zatravněné plochy a louky. Součástí revitalizace má být i položení propojovacího potrubí, vybudování čerpací stanice, tůní, cest pro pěší nebo zpevnění ploch. Plán počítá i s výsadbou nových dřevin. Magistrát zatím neoznámil, kdy by se mělo s proměnou Rohanského ostrova začít. Na ploše u řeky má vzniknout také komplex osmi moderních budov. Developer Sekyra Group plánuje zahájit stavbu ještě letos, zatím probíhá územní řízení.

  02905724.jpeg
  • Anna Horáčková
 • Muflon z pražské Krče nebo snímky z fotopasti – podívejte se na nominace soutěže Czech Nature Photo

  15. březen 2018
  Sto a jedna myšlenka, fotografie nominovaná v soutěži Czech Nature Photo

  Soutěž Czech Nature Photo zná nominace letošního ročníku. Mezinárodní odborná porota vybírala ze skoro 1 800 fotografií od více než 250 českých a slovenských fotografů.

  Nominované snímky jsou rozděleny do osmi kategorií – všechny si je můžete prohlédnout v nedávno zveřejněném videu. V sekci Savci vybrali porotci pohled na plavajícího delfína nebo zvědavého klokana. Samostatnou kategorii mají i ptáci, plazi s obojživelníky a podvodním životem a také bezobratlí. Fotografie pořízené v tuzemské krajině mají sekce Český les, České zemědělství a venkov a Příroda v Praze. Organizátoři oceňují v druhém ročníku soutěže také mladé talenty v sekci Junior Awards. Fotografie letos hodnotila porota pod vedením fotografa Michala Krauseho a měla mezinárodní zastoupení – zasedl v ní španělský biolog a fotograf přírody Javier Aznara. Z českých porotců hodnotil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek, držitel ocenění z prestižních soutěží Wildlife Photographer of the Year, Sony World Photography Awards a Czech Press Photo Petr Bambousek nebo další uznávaný fotograf Václav Šilha. „Letošní ročník byl profesionální, do soutěže dorazily opravdu kvalitní fotografie. Soutěž považujeme za silný nástroj vzdělávání a motivace k ochraně přírody a doufáme, že fotografie unikátní přírody, která nám všem mizí před očima, dokáže veřejnost přesvědčit o naléhavosti její ochrany,“ popsala jeden z cílů soutěže porotkyně a také ředitelka galerie Czech Photo Centre Veronika Souralová. Vítězné fotografie a jejich autory oznámí pořadatelé v galerii Czech Photo Centre 19. dubna. Na stejném místě budou moct zájemci mezi 5. dubnem a 13. květnem vidět výstavu nominovaných snímků.

  • Anna Horáčková
 • Pákistánská designérka vytvořila deskovou hru o dohodnutých sňatcích, chce tradici vysvětlit „Západu“

  15. březen 2018
  03524132.jpeg

  Mladá Pákistánka Nashra Balagamwala se rozhodla na tradici dohodnutých manželství upozornit netradičně – humornou deskovou hrou.

  „Zrovna jsem se chystala na cestu zpátky z USA do Pákistánu a věděla jsem, že na mě čeká několik nabídek k sňatku. A tak jsem si ty kluky začala hledat na Facebooku, abych o nich našla něco, co by rodičům opravdu hodně vadilo. Pak bych se s těmi nápadníky totiž vůbec nemusela potkat. A najednou jsem si řekla: ‚Proč se toho nezbavit jednou provždy?‘ Tak jsem vytvořila seznam všech absurdních důvodů, které jsem kdy měla, abych se dohodnutému sňatku vyhnula, a udělala jsem z toho veselou deskovou hru,“ popsala serveru BBC mladá studentka designu. Říká, že cílem hry Dohodnuto! není vrhnout na dohodnuté sňatky špatné světlo, ale především vysvětlit Evropanům nebo Američanům princip této tradice.

  „Lidé ze Západu si často pletou dohodnutý sňatek s nuceným manželstvím – s políváním žen kyselinou, takzvanými vraždami ze cti nebo absolutní nemožností volby. Nejsem proti tomu, že jsou dva lidé navzájem představeni někým jiným z rodiny. Jsem ale proto, aby se sňatky dohodly až ve chvíli, kdy jsem k tomu připravená. Jak se od sebe liší domluvené seznámení třeba od rande naslepo? Druhým důvodem, proč jsem hru vytvořila, je ten, že jsem chtěla asijským rodinám poskytnout nějaké pole nebo platformu, kde by mohly otevřeně mluvit o některých zcela hloupých aspektech naší tradice – jako třeba že ta ‚správná‘ dívka musí umět uvařit chai a nemá přátele mezi muži,“ vysvětlila záměr hry Balagamwala.

  Cílem hráčů je především uniknout „tetičkám“, které se snaží páry dát dohromady, a hrozícím svatbám. Na hracích kartičkách jsou proto pokyny typu „Někdo tě viděl v obchodním centru s kluky. Tetička se od tebe vzdálí tři pole“ či okolnosti, které mohou hledání partnera pro dohodnutý sňatek zmařit – „Tvá starší sestra se provdala za bělocha“ nebo „Tetička zjistila, že před svatbou používáš tampony“. Mnoho jihoasijských kultur totiž věří, že tento typ hygienických potřeb značí sexuální aktivitu ženy.

  Ženě se loni podařilo v crowdfundingové kampani vybrat dostatek peněz na vydání hry. Mladí američtí spolužáci a přátelé designérky se u hry pobavili a prý jim i otevřela oči. Podpořila ji také blízká rodina, i když si z ní její otec dělal legraci, že ji teď už nebude chtít žádný Pákistánec. Balagamwalu ale podle jejích slov odsoudili právě takzvané rishta aunties, které námluvy provádí, i někteří příbuzní, podle nichž designérka jen negativně kritizuje hodnoty pákistánské kultury.

  • Anna Horáčková