Nejzajímavější urbanistické DIY podle webu CityLab: Chairbombing, cyklostezky a bambusová kola

2. leden 2016
03540823.jpeg

Fenomén DIY urbanismu si i letos připsal několik zajímavých projektů. Web CityLab vybral šest, které jsou podle něj nejzajímavější. Do výběru se dostal tzv. chairbombing, tedy něco jako bombardování veřejných míst různými sedátky, sedačkami a židlemi. CityLab zmiňuje konkrétně chairbombing v malém městě Fredericton v kanadské provincii Nový Brunšvik. Tam se skupina lidí rozhodla proměnit nepotřebné pařezy v pruhovaná sedátka a ta rozestavět v blízkosti trhu místního zemědělce. Výhodou tohoto DIY projektu je, že může být snadno zlikvidován bez poškození půdy. A místo, kam si sednout a neumazat se, přijde také vždycky vhod.Další nápad, o kterém web píše, jsou bambusová kola. Idea kol z bambusu má původ v Číně, kde existuje obchod, v kterém učí, jak si postavit kolo z tohoto přírodního materiálu. Nápad měl takový úspěch, že podobný podnik se otevřel už i v Londýně. Věta „ekologicky do práce“ díky tomu získává další rozměr. U kol ještě zůstaneme i v dalším DIY nápadu. Tentokrát se ale přesuneme do amerického New Yorku. Tam v říjnu vznikl anonymní spolek Transformation Department, který se rozhodl řešit situaci, kdy městští řidiči nerespektují cyklistické stezky. A řešení našel jak jednoduché, tak i účelné. Pruhy pro cyklisty odděluje dopravními kužely, do kterých někdy pro větší okrasu ještě zasadí nahoře květinku. Jak nápad funguje v praxi, se můžete podívat níže. A jaké urbanistické DIY projekty byly pro vás ty stěžejní v tomto roce? Přečtěte si také Prolomit vlny: Oživování veřejného prostoru jako cool hra.

Autor:Karolina Zikmundová
 • Jednou z posledních obětí klimatických změn jsou čajové plantáže s Darjeelingem

  20. září 2017
  Pěstování čaje v Indii

  Kvalita nejoblíbenějšího nápoje na světě, čaje, jde rok od roku dolů. Vědci potvrdili, že přímý vliv na stále snižující se kvalitu i produkci čaje má globální oteplování.

  Indie, která je hlavním producentem čaje, se teď potýká se stále častějšími a vydatnějšími dešti, které způsobují erozi. V ohrožení je i vyhlášená oblast u města Darjeeling, která se vůní a pronikavou chutí čajových lístků zapsala do celosvětového povědomí jako synonymum černého čaje. „Ledovce ustupují. Denní teplota roste. Noci nejsou už tak vlahé a chladné, jako bývaly. Zároveň bleskové bouřky, které doprovází i krupobití, ničí čajové keříky. Velký problém jsou i nepravidelné a těžko předvídatelné monzuny,“ píše Jeff Koehler, který loni vydal publikaci s názvem Darjeeling: Historie nejlepšího čaje na světě. Čajové plantáže totiž potřebují pravidelné, ale mírné přeháňky po celý rok. Z dat Indického meteorologického ústavu (Indian Meteorological Society) podle serveru Motherboard vychází, že například minulý červenec byl rekordní co do počtu srážek, ale na podzim a v zimě téměř nezapršelo. Indické společnosti už dříve na nepřízeň počasí reagovaly hojnějším používáním hnojiv a pesticidů. Teď je situace jiná. Firmy se pokoušejí zemi obdělávat bez chemie, ale kvůli nízké produkci nedokážou zaplatit zaměstnance. „Keře onemocněly, a tak lidé pracující na plantážích dlouho nedostali výplatu, protože zkrátka nebylo z čeho. Půda byla bez živin,“ vysvětluje Anil Bansal, spolumajitelka Ambootia Group, která zaměstnává na deset tisíc lidí. Podle tamní Čajové výzkumné asociace (TRA) během posledních 100 let průměrná teplota vzrostla za století o 1,3 °C a roční průměr srážek klesl o 20 cm. Klimatické změny se projevují i na úrodě z kávových plantáží. Na seznamu ohrožených je i vinná réva ze severu Španělska, která produkuje šumivá vína Cava.

  Autor:Karolína Tomašková
 • V novém Terminátorovi se vrátí Linda Hamilton a Arnie

  20. září 2017
  Terminátor - robot - vláda robotů

  Po čtvrt století se vedle sebe na stříbrném plátně znovu objeví tváře z Terminátora.

  Herečka Linda Hamilton se spolu s Arnoldem Schwarzeneggerem vrací do rebootu série, kterou teď zaštiťují James Cameron a Tim Miller. Cameron získal zpět práva a plánuje rovnou celou trilogii. Na režisérskou židli ale pustí Tima Millera a ujme se psaní scénáře. Cameron také potvrdil, že do chystaného Terminátora znovu obsadí Lindu Hamilton, která v prvních dvou dílech sehrála roli matky Johna Connora. Kromě Hamilton se počítá i se Schwarzeneggerem. Trojnásobný držitel Oscara Cameron ovšem plánuje pro stěžejní představitele sáhnout i do řad neokoukaných a mladých hereckých tváří, jejichž jména si zatím nechal pro sebe. „Hledáme osmnáctiletou ženu, která by zaujala ústřední úlohu v novém příběhu, máme ještě spoustu času. Spojíme postavy z budoucnosti a minulosti, a přestože těch nových bude určitě více, role Arnolda a Lindy celý děj ukotví,“ řekl Cameron pro Gizmodo. První díl z nové trilogie Terminátora by mohl spatřit světlo světa už v roce 2019. V kinech je mezitím k vidění Cameronův Terminátor 2: Den zúčtování, který v obnovené premiéře nabízí zážitek ve 3D. Podle serveru Vanity Fair se na nové trilogii má scenáristicky kromě Camerona a Millera podílet také tým ve složení David S. Goyer, Charles Eglee a Josh Friedman.

  Autor:Karolína Tomašková
 • Poté, co člena produkčního týmu Narcos našli mrtvého, vychází najevo, že Escobarův bratr tvůrce vydírá

  20. září 2017
  03486053.png

  Hranice mezi světem filmu a realitou se začíná nebezpečně stírat. Bratr Pabla Escobara tvůrcům Narcos vzkázal, že by si měli pořídit ochranku.

  Úspěšný seriál probral život Escobara ze všech stran, není divu, že se to jednasedmdesátiletému bratrovi Robertu De Jesus Escobarovi, který byl Pablovou pravou rukou a měl na starosti zejména zabijáky drogového kartelu, nelíbí. Před několika dny byl lokační skaut seriálu nalezený mrtvý ve svém autě v odlehlé oblasti San Bartolo Actopan, která v Mexiku platí za místo s nejvyšší kriminalitou. Robertu Escobarovi jde ale prý o peníze. S Netflixem je už roky ve sporu kvůli autorským právům. „Nemyslím si, že nějaký Narcos bude existovat, pokud se mnou nebudou mluvit. Pokud chcete točit, musíte platit. Oni si ale natáčejí bez placení. Nejsem žádná opice v cirkuse, nepracuji za jednodolarovky. V 90. letech jsme dokázali vydělávat miliardu dolarů týdně. Takže teď, když peníze rostou na stromě Netflixu, by měli okamžitě zaplatit,“ vzkázal R. Escobar Netflixu skrze portál Newsweek. Tím ale jeho výhrůžky nekončí. Bratr slavnějšího Pablita se nechal slyšet, že se američtí filmaři příliš zajímají o svět zločinu, a že „pokud mají rozum, tak zbraně potřebovat nebudou, pokud ne, tak budou muset“. Po Netflixu chce miliardu dolarů, protože podle The Hollywood Reporter některá fakta z historie kartelu uvedli nepřesně. Spor se vede i na další rovině. Netflix vlastní práva na název Narcos, který pochází ze španělského narcotraficantes čili překupníci drog, Escobar se ale ozval s tím, že pojem Narcos patří jemu, protože ho použil v roce 1986.

  Autor:Karolína Tomašková
 • Astronaut si vytvořil na popud svých dětí na vesmírné stanici domácí mazlíčky

  19. září 2017
  Astronaut si vytvořil na popud svých dětí na vesmírné stanici domácí mazlíčky

  „Tati, máš ve vesmíru i zvířátka?“ zeptaly se děti astronauta NASA Randolpha Bresnika, který je aktuálně na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) jako velitel Expedice 53. Vyrobil si proto dvě zvířata z nafukovacích balonků a fotografii žirafy a druhého růžového stvoření sdílel na svém twitterovém účtu. Pod příspěvkem se ihned objevily otázky, čím vlastně mohl na stanici balonky nafouknout. Život podporující systémy, které jsou v ISS umístěné, poskytují totiž kyslík, absorbují oxid uhličitý a dokáží také odsát emise a výpary ze samotných astronautů. Podle NASA se tak na Mezinárodní vesmírné stanici dýchá stejně dobře jako doma. Astronaut na svém profilu kromě zážitků ze života ve vesmíru zveřejňuje záběry míst na Zemi, které fotí přes satelit, nedávno zatweetoval satelitní snímek Prahy. Expedice, jejíž je právě součástí, začala před několika týdny a potrvá až do listopadu. Bresnik strávil ve vesmíru už víc než šest tisíc hodin, celkem v 81 typech letadel a dalších strojů.

 • Letecká společnost připravila pro cestující několikahodinový divadelní zážitek

  19. září 2017
  Letecká společnost připravila pro cestující několikahodinový divadelní zážitek

  Piloti, letušky, zaměstnanci islandské letecké společnosti, pozemní personál i profesionální herci se zapojili do několikahodinového představení na trase Londýn – Reykjavík – New York. Na vystoupení s názvem Ahead in Time se připravovali ve speciálním kurzu. Jedenáct hodin trvající program pomáhala sestavit londýnská divadelní společnost Gideon Reeling. „Hráli jsme už na mnoha neobvyklých místech. Zatím jsme ale neměli žádné představení, které by začalo v jedné zemi, přeskočilo do další a skončilo v úplně jiné, a to v jednom dni,“ řekla NBC News zakladatelka společnosti Kate Hargreaves. Cestující mohli postupně vidět herce ztvárňující filmové hvězdy, letušky z různých historických období, současnosti i budoucnosti, ale taky vulkanologa nebo třeba farmáře. Někteří herci vystřídali hned několik rolí a pasažéry vtáhli do hry společným zpíváním, popisuje server Metro. Cestu lidem zpestřil třeba příběh Marie, paničky z 50. let, nebo vyprávění hipíků Richieho a Cynthie, kteří přenesli diváky do 60. let. Tehdy se poznali na cestě a doufali, že se dostanou na Woodstock. Aerolinky se rozhodli pro událost na základě výsledků průzkumu, podle kterého se většina cestujících při letu nudí. 75 % dotázaných pak uvedlo, že lidé na palubě, zejména personál, by mohli dělat víc proto, aby si pasažéři cestování více užili. Není to poprvé, co chce letecká společnost zpříjemnit let svým zákazníkům zážitkem na palubě. Už v 70. letech několik aerolinek na palubách zřizovalo salonky s klavírem. Zpěvák James Blunt v roce 2010 vytvořil rekord v živém koncertu odehraném v nejvyšší nadmořské výšce. Podívejte se taky na Tyjátr na kolejích: České divadlo dělané ve vlaku je oslavou šotoušství.

 • Vědcům se poprvé podařilo propojit lidský mozek a internet v reálném čase

  19. září 2017
  03415540.png

  Otevřít si prohlížeč a dívat se na aktivitu mozku online? Díky vědcům z University of the Witwatersrand v jihoafrickém Johannesburgu je to možné. Jak píše server Medicalxpress, projekt s názvem Brainternet spočívá v živém přenosu mozkových vln na internet. Mozek se tak v podstatě přemění na internetový uzel na celosvětové síti. „Obecně je nedostatek lehce pochopitelných a srozumitelných dat popisujících, jak lidský mozek pracuje a zpracovává informace. Brainternet se snaží o to, aby lidem jeho fungování pomohl pochopit. Informace se snažíme zprostředkovat cestou kontinuálního monitorování aktivity mozku a taky tím, že umožňujeme určitou interaktivitu,“ popsal výzkumník Pantanowitz. Jeho tým proměňuje EEG signály, tedy mozkové vlny, v otevřený živý přenos. Výzkumníci potřebují osobu, které oblečou speciální zařízení přenášející signály na malý počítač o velikosti kreditní karty. Drobný přístroj pak živě přenáší signály na aplikační programovací rozhraní a zobrazuje data na webové stránce, která se chová jako portál. „Naším cílem je vytvořit interaktivitu mezi uživatelem a jeho mozkem tak, aby mohl člověk dát v reálném čase mozku podnět a ihned by viděl odpověď. Brainternet budeme dál vylepšovat do té míry, aby v budoucnu bylo možné přenášet informace třeba i obousměrně, sledovat tedy výstupy, ale také vstupy do mozku,“ informuje server Futurism o záměru vědce.

 • Londýnská muzea se hádala na Twitteru. Lidé se díky tomu dozvěděli o kuriozitách z jejich archivů

  19. září 2017
  Danionella dracula

  „Máme dinosaury, nemáte šanci,“ napsalo na svém twitterovém účtu Natural History Museum a odstartovalo tak dva dny trvající přestřelku. „NHM London je plné fosilií a zkamenělin, my máme roboty, Spitfire a starověké jedy. Boom!“ reagovalo na komentář Science Museum. 
  Souboj, při kterém se muzea předháněla v tom, kdo má jaké exponáty, spustila minulý týden nevinná výzva. Natural History Museum zahájilo na sociální síti akci s názvem „Zeptej se kurátora“, díky které mohli lidé pokládat otázky odborníkům. Uživatel Bednarz byl trochu odvážnější: „Schválně, kdo by vyhrál bitvu – Science Museum, nebo Natural History Museum? Které exponáty by z vás udělaly vítěze?“ 
  Proto se muzea začala chlubit tím, jaké unikáty a skvosty skrývají v archivech. Souboj byl chvílemi plný bizarností a vtipných exemplářů, kterými muzea pohotově reagovala na útok svého protivníka. Jen pro představu – kromě vycpaných zvířat a zbraní vytáhli i obří naloženou oliheň a přelomové vynálezy. Na přehled se můžete podívat třeba na serveru NewStatesman. Kdo nakonec bitvu vyhrál, není jasné, souboj bude možná ještě pokračovat.

 • Rolling Stone je na prodej. Legendární časopis přichází o dobrou pověst i peníze

  18. září 2017
  Obálka časopisu Rolling Stone

  Padesát let starý kulturní magazín má před sebou nejistou budoucnost. „Máme ambice, které nemůžeme zvládnout sami. Tak se snažíme být proaktivní a napřed,“ vysvětluje Gus Wenner, jehož otec Jann začal s publikováním Rolling Stonu v roce 1967 jako hippie student v kalifornském Berkeley. Píše o tom britský Guardian. Jeden z nejvlivnějších hudebních časopisů, který byl také působištěm experimentálních novinářů, například Huntera S. Thompsona, vychází každých čtrnáct dní v mnoha jazykových mutacích po celém světě. Pověst a finance Rolling Stonu utrpěly velké ztráty, když se v roce 2014 ukázalo, že při publikování článku o gangu násilníků na University of Virginia nedodržel magazín základní novinářské postupy jako ověřování informací. Časopis prodal minulý rok 49% podíl singapurskému start-upu BandLab Technologies, který vede Kuok Meng Ru, člen jedné z nejbohatších asijských rodin. Jednasedmdesátiletý Jann Wenner, který je také klíčovou postavou muzea Rock and Roll Hall of Fame v Ohiu, by si rád ponechal editorskou pozici. „Rozhodnutí ale bude na novém majiteli,“ říká.

 • Kurtizány a japonská krajina. Webový archiv obsahuje přes 213 tisíc dřevotisků

  18. září 2017
  hokusaiuv_tisk_fuji_.jpg

  Americká Kongresová knihovna nabízí ke stažení více než 2 a půl tisíce obrazů z éry Edo nebo Meidži, včetně slavného obrazu Velká vlna u pobřeží Kanagawy, jak jste se mohli nedávno dočíst na webu Radia Wave. Pokud nemáte dost, máme pro vás ještě lepší zprávu. Programátor a inženýr John Resig založil v roce 2012 projekt Ukiyo-e. Nyní se na jeho stránce nachází přes 213 tisíc děl japonských umělců zaměřených na tradiční barevné dřevořezy a tisky. Dřevěné desky zachycující převážně slavné kurtizány, známé herce a lechtivé výjevy se staly populární v 17. století. Ve 2. polovině 18. století se zdokonalila technika, když byli tiskaři schopni dostat na jeden list celou barevnou škálu bez dodatečného kolorování, píše server Open Culture. Výjevy z japonské krajiny nebo obrázky dívek s tradičními deštníky můžete ve webovém archivu vyhledávat podle textu nebo obrázku, pokud chcete identifikovat autora ukiyo-e, které vlastníte.