Někdy si připadám jako nejhorší člověk na světě! Jak se hledá vlastní hodnota?

14. červen 2022

„Pocit vlastní hodnoty se mění v čase. Nebudím se s myšlenkou, ó dnes jsem hodnotná,” říká v magazínu Balanc psycholožka a psychoterapeutka Bára Šouláková. Každý si někdy připadá neschopný, k ničemu. Necháváme okolnosti, události a lidi sytit nebo snižovat pocit vlastní hodnoty. Srovnáváme se s ostatními a nevycházíme z toho dobře. Jak hledat vlastní hodnotu a být s ní stále v kontaktu?

„Svým vlastním vědomím můžeme měnit úhel pohledu. I na svou hodnotu.” Bára má výcvik v psychoterapeutickém směru schematerapie. Mimo jiné zkoumá, v jakých módech prožíváme život, co nás dostává do nepříjemných emocí a vyvolává sebezraňující myšlenky.

Čtěte také

Někdy je nám dobře, cítíme se skvěle a pocity méněcennosti jsou vzdálené. Jindy stačí drobná poznámka kolegy, někoho z rodiny nebo kamaráda a hned si připadáme neschopní a zbyteční. S tím se ale můžeme naučit pracovat a chovat se sami k sobě lépe, prospěšně.

„Každý má v sobě mód zdravého dospělého. Je to takový šéf našeho vnitřního světa.” Pocity méněcennosti, sebemrskačství se za chyby jsme si nejspíše přinesli z dětství. Můžeme se naučit chovat se k sobě jako ideální rodič k malému dítěti. Když dítě udělá chybu, je to přirozená součást jeho učení se pobývání na tomto světě.

Poslechněte si celý rozhovor o hledání vlastní hodnoty, pocitech méněcennosti a srovnávání.

autor: Petr Bouška
Spustit audio