„Nemluvte tak sprostě!“ žádají své starší spolužáky děti na finské základní škole

Chlapec - dítě ukazující prstem

Zkraje roku děti z prvních tříd školy Nilakka v městečku Keitele, nacházejícím se v centrální části Finska, vznesly žádost, aby jejich starší spolužáci mluvili méně sprostě. Vedení instituce zareagovalo promptně s kampaní zaměřenou proti hrubým a vulgárním výrazům, která poběží celé jaro.

Učitelský svaz OAJ viní z neblahého trendu negativní vliv internetu a sociálních médií. Spojují to i s všeobecným úpadkem mravů a zdvořilosti. „Už hodně malé děti používají v mluvě velmi hrubý jazyk,“ všímá si Pauliina Viitamies, odbornice OAJ na tuto problematiku. Souhlasí s ní ředitel základní školy Nilakka Ville Ahonen, který učí od 90. let. Mladí lidé podle něj běžně užívají různé vulgární výrazy pro vyplnění pauz ve výpovědi nebo pro jejich překlenutí. „Dříve se děti většinou omluvily, když jim náhodou utekla nějaká nadávka. To už dnes neplatí,“ doplňuje své pozorování Ahonen.

Právě tomuto tématu se ve své diplomové práci věnuje Noora Koponen z Východofinské univerzity. Z jejího výzkumu, který však ještě není uzavřený, vyplývá, že finští teenageři pravidelně prokládají své promluvy vulgárními výrazy a zároveň přiznávají, že sprostá slova patří mezi ta nejčastější, která ve svém okolí zaslechnou. „Analýza nového korpusu slov ještě probíhá, ale i tak už můžeme říct, že nejčastěji používaným vulgárním výrazem je ‚vittu‘,“ potvrzuje Koponen déle známý fakt, že nejfrekventovanější nadávkou ve finských konverzacích už není legendární perkele (pojmenování ďábla, zlého ducha), ale toto široce vymezované označení pro ženské pohlavní orgány.

Sami mladí lidé jmenují jako hlavní zdroj svého zlozvyku vyjadřování hvězd z prostředí YouTube a herního prostředí. To potvrdili i žáci druhého stupně ze školy v Keitele Ossi Vuorela a Miska Paananen, kteří se podle vlastních slov k sprostým výrazům uchylují denně, přitom to ale vnímají jako špatný příklad pro mladší. „Já fakt nechci mluvit sprostě, ale je to už něco tak běžného,“ potvrzuje Vuorela, že živnou půdou pro vulgarismy je prostředí dětských skupin ve školách i mimo ně. Jejich mladší spolužáci už toho ale mají dost, nadávky vnímají jako něco špatného, co jim znepříjemňuje pobyt ve škole. A evidentně nejen jim, protože když se v Nilakka zjišťovalo, co by ze vzdělávací instituce učinilo lepší místo, mezi prvními třemi požadavky se umístilo „mluvit s ostatními slušně“. Zprávu přinesl web finské veřejnoprávní televize a rozhlasu Yle.

Spustit audio
autor: Petr Pláteník
 • Nejužší nominaci mezinárodní Man Bookerovy ceny vede kniha 28leté transgender Holanďanky Marieke Lucas Rijneveld

  3. duben 2020
  Marieke Lucas Rijneveld

  Letošní šestici nejlepších knih, ze kterých vzejde vítěz mezinárodní Man Bookerovy ceny, vede román The Discomfort of Evening osmadvacetileté Holanďanky Marieke Lucas Rijneveld. Ta se stává druhou nejmladší autorkou v historii udělování ceny, která s sebou nese i vítězný honorář 50 tisíc liber.

  Porota vybrala finálních šest děl po šestihodinové videokonferenci z celkem 124 knih přeložených do angličtiny. Letošní finalisté napsali své knihy původně ve španělštině, němčině, nizozemštině, perštině a v japonštině. Na jejich díla podrobněji upozorňuje britský deník The Guardian.

  Vycházející hvězda nizozemské literatury Rijneveld, která sama sebe identifikuje jako muže, napsala román o dívce, jejíž bratr zemře při bruslení. Čerpala tak ze svých vlastních zkušeností – když byly autorce tři roky, jejího dvanáctiletého bratra srazil autobus. Za pozornost stojí i další titul z užší nominace – knihu The Enlightenment of the Greengage Tree íránské spisovatelky Shokoofeh Azar překládala z fársí žena, která zůstává z bezpečnostních důvodů anonymní. Vypráví ji duch 13leté dívky, která uprchla z domu po islámské revoluci v Íránu v roce 1979.

  Přehled všech nominovaných i recenze jejich knih přináší Guardian tady. Vítěz Mezinárodní Man Bookerovy ceny, do jejíž nominace se v roce 2009 dostal i Arnošt Lustig, bude vyhlášen 19. května.

 • V Německu prudce stoupá poptávka po kondomech, v Británii trhá rekordy vibrátor Šeptající králíček

  3. duben 2020
  kondom, prezervativ, banán

  Epidemie koronaviru zpomaluje celosvětovou ekonomiku a přivádí spoustu firem do stavu existenční nouze. Neplatí to ale pro výrobce kondomů, sexuálních pomůcek a převleků, píše z Berlína zpravodaj deníku The Financial Times.

  Například Ritex, největší německý domácí výrobce kondomů a lubrikačních gelů, zaznamenal podle deníku za březen skoro dvojnásobné tržby. Společnost uvedla, že se její prodej kondomů meziročně zdvojnásobil na 12,7 milionu. Výrobci si to vysvětlují tím, že se v zemi zastavil společenský život a nedá se jít nakupovat, na fotbal ani do baru. Německý specialista na sexuální zdraví Axel-Jürg Potempa k tomu říká, že okolo Vánoc čeká zemi kvůli karanténě baby boom.

  Stejný trend pozorují i Britové. Síť spodního prádla Ann Summers uvedla, že prodej sexuálních pomůcek minulý týden vzrostl o 27 procent. Nejprodávanějším produktem byl „Šeptající králíček“, velmi tichý vibrátor. „Zákazníkům teď na tom, jak je pomůcka hlasitá, dost záleží. Zřejmě je to tím, že jsou všichni členové domácnosti neustále doma,“ uvádí společnost.

  Berlínská firma Dildo King od začátku karantény zaznamenala dokonce 87procentní nárůst prodeje sexuálních hraček, v Bavorsku vzrostla poptávka po sexuálních pomůckách dokonce o 300 procent a třicetkrát líp se tu teď také prodávají nemravné kostýmy zdravotních sestřiček.

 • Život v oceánech můžeme ještě pořád úplně zachránit, říká nová studie

  3. duben 2020
  velryba

  Lidstvo má pořád ještě šanci zachránit život v mořích a oceánech. Pokud začne hned, vyčerpaná flóra i fauna se do roku 2050 úplně uzdraví.

  Do studie, kterou publikoval prestižní vědecký časopis Nature, se zapojili přední světoví vědci z 16 univerzit v deseti zemích. Jako podklady využili úspěšné záchranářské projekty z celého světa a jejich data, která přináší celkem přesnou představu o schopnostech oceánů se obnovovat a uzdravovat. Na jejich základě biologové a další vědci sestavili seznam zásadních kroků, které je třeba udělat. Mezi úspěšné záchranné projekty, které se ve studii objevily, patří třeba nedávný nárůst počtu velryb v jihozápadním Atlantiku, který se objevil po zákazu komerčního rybolovu. Přitom ještě před pár lety balancoval tenhle druh na hranici vyhubení.

  Hlavní zjištění mezinárodní studie přináší velkou naději: vědci zjistili, že mořský život, na který má lidská existence často ničivé dopady, je pozoruhodně odolný. Zatímco v průběhu 20. století došlo k výrazným ztrátám v mořské biologické rozmanitosti, dokázala se flóra a fauna odrazit ode dna a během několika desetiletí je na svých původních hodnotách a kvalitě, stačilo jen trochu pomoct.

  Spoluautor studie profesor Callum Roberts z katedry životního prostředí a geografie na University of York upřesňuje: „Úspěch mnoha projektů na ochranu moří v posledních letech ukazuje, že život v našich oceánech můžeme skutečně změnit k lepšímu, pokud se včas poučíme. Zatím ale pořád neděláme dost.“ Vědecká zpráva, která obsahuje soubor konkrétních opatření, připomíná, že na záchraně oceánů budou muset státy a jednotlivé organizace spolupracovat a hodně do ní investovat. Studie ale zároveň odhaduje, že ekologické, hospodářské i sociální přínosy z obnovy mořského života budou obrovské.

 • Psí kurýr Sundance nosí jídlo a poštu staré paní, která se teď kvůli nemoci nemůže stýkat s lidmi

  3. duben 2020
  Zlatý retrívr

  Pes – nejlepší soused člověka je aktuální pořekadlo pro koronavirové časy. Aspoň pro seniorku Renee Hellman z amerického Colorada. 71letá dáma žije už tři týdny v izolaci a nevychází – bojí se nákazy nemocí COVID-19, která by se jí kvůli její chronické obstrukční nemoci mohla stát osudnou.

  Sousedka Karen Eveleth přišla na způsob, jak staré paní pomoct se zásobováním a přitom ji neohrozit blízkostí dalšího člověka, a naučila svého psa několik nových povelů. Webovky, které se věnují publikaci dobrých zpráv z celého světa, Good News Network píšou, že k paní Hellman teď dochází denně zlatý retrívr Sundance a ta jeho návštěvy radostně očekává. Kromě toho, že ji rozveselí a zklidní svojí přítomností, s sebou přináší obědy a poštu, kterou si umí sám podat z poštovní schránky. „Dávám Sunnymu jídlo a on se vrací s prázdnými miskami,“ vysvětluje jeho majitelka Eveleth zpravodajskému deníku CNN. „Hodně pomáhá i doma, podává věci, které mi upadnou, protože ví, že mě bolí záda,“ dodává. Paní Hellman oslovuje Sundance jednoduše „hero“.

 • Polární záře, pozorování ptactva nebo Yosemitský park. Online zážitky a cestování v době karantény

  2. duben 2020
  polární záře

  Cestování je v době pandemie koronaviru zapovězeno, přesto ale existují způsoby, jak se do světa podívat i z pohodlí domova. Některé světové národní parky nebo přírodní rezervace totiž streamují webkamerami 24 hodin denně.

  Britský Independent sepsal 10 tipů, kam se vydat na virtuální prohlídku. V reálném čase se lidé můžou skrz obrazovky podívat třeba do Yosemitského národního parku. Webkamery umožnují pohled na tamní vodopády, výhled na Half Dome z Yosemite Valley nebo třeba autentický pohled z High Sierra. Na tomto webu je zase možné sledovat skrz kamery polární záři. Streamingové zařízení je v kanadském městě Churchill v provincii Manitoba. K vidění polární záře je i v případě online kamer nutná trocha štěstí, streamované místo je ale světově považováno za jedno z nejlepších k pozorování aurory borealis.

  Online se dá sledovat i zvířecí svět, třeba vzácní ptáci ve volné přírodě americké Iowy. A třeba Australian Reptile Park v Novém Jižním Walesu v období koronavirové karantény nabízí virtuální prohlídky, při kterých můžou být lidé v přítomném čase u krmení koal, krokodýlů nebo psů dingo.

 • Islandský prezident vydal v období krize „dekrety“ pro svou rodinu. Týkají se návštěv staré maminky

  2. duben 2020
  Islandský prezident Guðni Thorlacius Jóhannesson

  Nejohroženější skupinou při případné nákaze novým typem koronaviru jsou lidé v důchodovém věku. Světem rezonují opatření, která doporučují omezit návštěvy svých starších blízkých, například v domovech seniorů jsou návštěvy často (i v Česku) přímo zakázané. Na tuto situaci reagoval i islandský prezident Guðni Thorlacius Jóhannesson.

  Ten pro svou rodinu vydal „dekrety“ o tom, jak v období koronavirové krize navštěvovat jeho osmdesátiletou matku, která žije sama. V e-mailu své rodině v šesti bodech poradil, jak se nyní při návštěvách chovat. Apeloval na pečlivou hygienu rukou nebo dodržování bezpečné vzdálenosti: „Máma/babička/teta sedí na židli, všichni ostatní na gauči nebo na židli, ve vzdálenosti alespoň metr.“ Tato pravidla poslal islandský prezident své rodině v raném stadiu pandemie. Po dalším negativním vývoji poslal ale „dekret“ nový, ve kterém návštěvy své maminky kvůli bezpečnosti zakázal. Jídlo a další potřebné věci bude teď pro osmdesátiletou dámu zařizovat jen jeden člen rodiny. „Prezidentská vyhláška číslo dvě je v platnosti,“ napsal závěrem.

  Island má přes 360 tisíc obyvatel, v současnosti je tam zhruba 980 potvrzených případů nákazy koronavirem. Víc než 230 lidí se vyléčilo, 2 lidé tam v souvislosti s nákazou zemřeli. Islandský prezident je známý pro svůj aktivní přístup. V roce 2018 třeba vyhověl přání sedmileté islandské holčičky a přišel s celou rodinou na její narozeninovou oslavu. Kolem svého prezidentského sídla si pak rád užívá plogging – tedy jogging, u kterého sbírá odpadky.

  Přečtěte si také Islandský prezident běhá kolem svého sídla a sbírá odpadky. Zbláznil se? Ne, provozuje plogging! nebo Sedmiletá holčička z Islandu pozvala na narozeniny prezidenta. Přišel s celou rodinou.

 • NIC 2020: festival, který neexistuje. Lidé můžou v průběhu dubna podpořit kulturní tvůrce

  2. duben 2020
  Divadlo Archa v Praze

  Koronavirová krize se kromě jiných sfér dotýká i té kulturní a je jasné, že bude mít vážné ekonomické dopady. Od března jsou kvůli nouzovému stavu zavřená divadla, nekonají se koncerty, nesmí se do galerií. Příjmy z online aktivit ale nedokážou nahradit ty běžné, na vstupném za jednotlivé měsíce často přímo závisí přežití kulturních institucí. Umělce a kulturní tvůrce chce teď podpořit festival NIC 2020, který neexistuje.

  Koncept vytvořila plaforma GoOut společně s pražskou radní pro kulturu, producentkou Hanou Třeštíkovou. NIC 2020 je příležitostí pro instituce, které teď nemůžou nabízet reálný program. Lidé je ale mají možnost podpořit tím, že si koupí vstupenky na nic. A to po celý duben. Funguje to stejně jako jindy, když chce člověk vyrazit za kulturou. V programu vyberete akci, kterou byste rádi „navštívili“. V rezervačním systému GoOut si pak lze koupit vstupenku, kapacita virtuálních sálů je neomezená.

  Jak vysvětlil koordinátor projektu Lukáš Jandač z GoOut, v průběhu dubna budou do nabídky NIC 2020 přibývat další instituce z celé země. Některé osloví iniciátoři akce přímo, další se můžou přihlásit samy. Předprodej potrvá do 1. května, poté budou finance jednotlivým zapojeným divadlům či galeriím rozděleny. Zatím jsou v programu třeba různá pražská divadla, MeetFactory nebo brněnská Fléda.

 • Nové verze obrazů Muncha nebo Dalího. Lidé v karanténě přetvořili umělecká díla s tím, co našli doma

  2. duben 2020
  Remake Americké gotiky od Granta Wooda

  Kreativní výzvu pro dlouhé dny v karanténě připravilo americké muzeum výtvarných umění J. Paula Gettyho. Na svém Twitteru vyzvali, aby si lidé zvolili svůj oblíbený obraz, našli doma tři věci, které se budou hodit jako rekvizity, a přetvořili vybrané umělecké dílo dle vlastní fantazie.

   

  V obývacích pokojích tak vznikly vtipné a nápadité interpretace světově známých autorů. Fanoušci umění sdíleli třeba ikonickou Persistenci paměti Salvadora Dalího, místo tekutých hodin hrály hlavní roli plátky šunkového salámu. Svých nových verzí se v době koronavirové karantény dočkala i třeba Americká gotika od Granta Wooda, Mlékařka Jana Vermeera nebo Výkřik Edvarda Muncha. Na výběr toho nejlepšího se můžete podívat tady.

 • Texaský multiplex promítá i po uzavření všech provozoven. Zřídil na parkovišti drive-in kino

  2. duben 2020
  Drive-in kino

  Tradice takzvaných drive-in kin, kdy sledujete film usazeni v automobilu, má ve Spojených státech bohatou historii. A jak to vypadá, ještě větší uplatnění najde v době koronavirové pandemie, protože umožňuje udržovat patřičnou sociální distanci.

  Multiplex EVO Entertainment ve čtyřicetitisícovém městě Schertz v Texasu se stejně jako ostatní ocitl ze dne na den v takřka neřešitelné situaci. Takřka. S uzavřením promítacích sálů se dokázal totiž vypořádat originálním, a přesto typicky americkým způsobem: parkoviště nacházející se před objektem kina zde totiž přeměnili v drive-in kino. Stačilo jednu ze stěn budovy pokrýt speciální bílou barvou, aby mohla suplovat promítací plochu, a zvuk přenášet prostřednictvím středních nebo velmi krátkých vln do radiopřijímačů přímo v automobilech. Úspěch se dostavil okamžitě. Od startovního 27. března jsou všechna promítání beznadějně „vyprodaná“.

  Uvozovky jsou na místě, protože za samotné sledování filmu se neplatí vstupné, stačí jen včasná rezervace. Ekonomicky se společnost provozující multiplex „hojí“ prodejem snacků a jiných potravin, které k této filmové kultuře také neodmyslitelně patří. Zřídila z toho důvodu i speciální aplikaci a pečlivě dohlíží na to, aby jídlo donášené divákům do aut nebylo kontaminováno viry.

  „Je to obtížná doba pro nás pro všechny,“ vyjádřil se generální ředitel EVO Entertainment Group Mitchell Roberts pro Forbes, „a tak jsme si dali za cíl najít způsob, jak bychom mohli během této krize šířit pozitivitu v naší komunitě, současně ale i vědomí zodpovědnosti spojené s dodržováním sociální distance.“ A jakými filmy tedy posilují diváky na duchu? Na úvod promítli marvelovský blockbuster Spider-Man: Homecoming. V dramaturgickém plánu se ale počítá i s americkou těžkotonážní midcultovou klasikou, jako Top Gun nebo Pomáda. Celý program si můžete nastudovat zde. Zprávu přinesl server IndieWire.