Nemusí pršet, stačí když zkapeš. Šplháme po žebříčku DIY alb za rok 2022

23. prosinec 2022

Žebříčky, seznamy a bilancování tradičně spojené s koncem roku se nevyhnulo ani Špíně. A i když pochopitelně ctíme motto kapely Embrace „There are no winners, we all lose“, pokusili jsme se i přesto vytahat desky, které nám letos udělaly největší radost a které dost často nezazněly v žádném novinkovém díle. Nejen z lokální, ale i ze zahraniční scény.

Žebříčkové předávání sonické pochodně mezi osazenstvem Špíny přineslo (jako každý rok) ve studiu mnohá překvapení i nadšení, unášených letos často na psychedelické či krautové vlně. Ať už se jednalo o sólovku Rada z Pacino pod monikerem Ginger Wizard nebo novinku od australských Exek. Do tyglíku se nám podařilo přimíchat i trochu magických ingrediencí v podobě ochutnávky z feministického konceptuálního alba kapely Devil's Witches.

Studiem nevlála pouze batika, vzpomněli jsme i na poctivou punkovou nahrávku s chytrými a kousavými texty od polských Ohyda. S nimi – minimálně stran textařiny – důstojně srovnávaji krok Šelo Savore a jejich posmrtné album. Na splašeném oři prašnou prérií přicválalo duo Workhorse. A nechyběl ani zářez ze stáje Stoned to Death a letošní temně melancholický Jacob Battick s Tongue Depressor a jejich Raise the Death!

Co nakonec nezaznělo, ale museli jsme to přesto aspoň ještě jednou zmínit? Kdo nás protáhl ústeckými ulicemi a uličkami? Kolik hipízáren v našem playlistu vystrčilo růžky? Jak zní finská odpověď na The Body? A co bylo ze Šamanova zahraničního výběru pro ostatní největším překvapením? Poslechněte si celou Špíní nezávislou bilanci ze záznamu!

Spustit audio

Více o tématu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.