Nemyslím si, že by zodpovědnost ubližovala umění, říká americká písničkářka Julien Baker

4. duben 2022

Na konci dubna Prahu podruhé navštíví americká písničkářka Julien Baker. Do Rock café přiveze svou třetí desku Little Oblivions. Hudebnice, která je součástí výrazné ženské kytarové vlny z druhé poloviny minulé dekády, se ve svých skladbách věnuje především dost těžkým tématům a nebojí se zavést řeč klidně třeba na smrt nebo víru. V telefonátu na lince mezi studiem Radia Wave a jejím domem v Tennessee tak rozhodně nezůstalo u povrchních věcí.

Pražské vystoupení bude součástí evropského turné, na které Baker s kapelou a crew vyráží v dubnu. Plánování koncertů obnáší v současnosti přípravy na mnohé komplikace: „Mám trochu obavy, covid je pořád aktuální téma, navíc teď hodně řeším bezpečnost ve východní Evropě. Je potřeba počítat s mnoha proměnnými,“ odpovídá písničkářka na otázku, jak se chystá na měsíc a půl dlouhou cestu.

Být dlouho mimo domov je pro americkou hudebnici navíc čím dál těžší, během natáčení svého druhého alba, které jí sloužilo částečně jako terapie po drogovém relapsu, si hodně zvykla na rutinu i každodenní kontakt s rodinou. „Musím si často připomínat, jaké jsou moje priority. Chci co nejvíc času trávit se svými blízkými, netoužím být neustále zaneprázdněná. Došlo mi, že pro moje sebevědomí je nejdůležitější vztah s mou partnerkou a s mou rodinou,“ dodává.

V nových textech Baker hodně přemýšlí nad otázkou, co pro ni znamená být dobrým člověkem. Myslí si, že současná debata o společenské odpovědnosti nějak dusí tvořivost? „Já si osobně nemyslím, že zodpovídat se svému publiku je nějak omezující. Prací umělce je podávat zprávu o své realitě. Pokud ale někomu přijde, že výsledek někomu ubližuje, měli bychom se o tom bavit.“

Co si Julien Baker myslí o cancel culture? A jak vznikl nápad uspořádat společné turné s písničkářkami Angel Olsen a Sharon van Etten? Poslechněte si celý rozhovor.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka