„Nepořádek ve sklepě může odrážet nepořádek v naší hlavě,“ říká terapeut o vztahu bydlení a psychiky

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy byt - v bytě

„Bydlení je jeden z mnoha faktorů, které ovlivňují naši psychiku, ale není nejvýznamnější. Mnoho lidí žije v drsných podmínkách a jsou zdraví,“ říká terapeut Zdeněk Macek o vztahu duševní pohody a místa, kde žijeme. „Je otázka, jak bude bydlet generace dnešních singles, až jim bude 40, 50. V naší praxi se ukazuje větší důležitost vztahů než materiálních věcí.“ Prostředí, sousedé, pořádek, ale i světlo nebo blízkost zeleně ovšem prokazatelně vliv mají.

„Lidé si vybírají prostředí k bydlení podle drobností. Mění si třeba barvy v interiéru, uspořádání nábytku. Někdo je radši blíže u lidí, jiný si je drží od těla,“ vysvětluje Macek, podle kterého se bydlení proměňuje v čase. Dříve se stavěly oddělené místnosti kvůli soukromí. Dnes je trend místnosti propojovat – třeba kuchyně s obývacími pokoji – a vytvářet tak větší prostor, kde se lidé setkávají a tráví spolu čas.

Bez zvířat, s vanou v kuchyni, s nižším nájmem za sex. Co vás může potkat při hledání bytu?

Maringotka v lese

„Já jsem se setkala prakticky se vším. Od bytů, které nemají polovinu koupelny, přes ty, které mají v kuchyni otevřenou výtahovou šatnu, až po byty s pokoji bez oken,“ vyjmenovává své zkušenosti redaktorka Radia Wave Hana Merková. Stejně jako ona i já jsem strávil několik měsíců při hledání podnájmu v širším centru Prahy. A o bizarní zážitky nebyla nouze.

„Někteří lidé se cítí dobře v podmínkách, které by pro nás byly nepředstavitelné. Ve velkých aglomeracích, ve squatech.“ Člověk obecně potřebuje žít v prostředí, které je bezpečné a neškodí zdraví. Azbestové stěny nebo toxické továrny v okolí jsou bezesporu rizikem. Pocit bezpečí zase může narušit vysoká kriminalita ve zvolené čtvrti. Pokud nemůžeme bez obav chodit po ulici, nebude nám prostě dobře.

„V Česku existuje tradice hromadění. Něco je po babičce a vejde se to na půdu nebo do sklepa. Jednou se každé harampádí může hodit,“ říká o hromadění zbytečných věcí a uklízení terapeut. To, jak máme uklizeno, je ale odrazem pořádku i v naší hlavě. „Nepořádek může být příznakem nějakého problému a pak ho zpětně zhoršuje. Je to jako pes, který se kouše do vlastního ocasu.“

Poslechněte si celý rozhovor se Zdeňkem Mackem o vztahu bydlení a duševní pohody.