Neskončit v depresi není možné. Lokální kluby a DIY prostory hodnotí léto a nadcházející podzim
V dubnu zasedlo osazenstvo Špíny k telefonu a obvolalo několik klubů z celého Česka, jak se vyrovnávají s nastalou situací a lockdownem. Na prahu podzimu jsme se rozhodli udělat druhé kolo a podívat se za dveře klubů a DIY prostorů, na které minule nedošlo. A taky se zeptat dvou, jak hodnotí uplynulé léto, během kterého se snažily přežít. A rozhodně to tentokrát nebyly veselé telefonáty.
„Snad nás to nějak existenčně neohrozilo,“ hodnotí jaro a léto Blanka spojená s orlovským prostorem Futra. Naopak se podařilo udělat pár úprav a oprav, které byly dlouho v plánu. I v rámci dramaturgie došlo ke změnám, tradiční vychytávání kapel jezdících turné okolo letního hardcorového festivalu Fluff Fest tentokrát nepřicházelo v úvahu. Futra se tak, jako mnohé jiné kluby, zaměřila na lokální kapely.
Podobně to měli v rámci změn v dramaturgickém fungování klubu i na olomoucké SF MINI, se kterými jsme mluvili už v dubnu. Podle členu kolektivu Bluma vzniklá situace proměnila především dynamiku komunikace v celém kolektivu, který se na aktivitách SF MINI podílí.
„My máme to štěstí a tu výhodu, že díky způsobu fungování nejsme v tak velkém problému, protože například nemáme placené zaměstnance,“ zhodnotil situaci Roman z pražského prostoru Punctum. Samozřejmě i v Punctu ovšem museli zrušit spoustu krásných akcí, samotnou existenci prostoru to ovšem zatím neohrozilo, místo koncertů zvažují zaměřit se víc například na vydavatelskou činnost.
Čtěte také
O poznání pesimističtěji ale vše vidí Michal z dalšího pražského klubu Underdogs’ (rozhovor jsme nasbírali před vyhlášením omezení koncertů na sezení). „My jsme uzamčení v přítomnosti a řeší se jen ty superaktuální události. To asi nejlépe charakterizuje celý ten průběh už od března,“ a dodává, že podle něj byly podniky vlastně vládou nucené otevřít, aby vůbec mohly přežít. To se týkalo i Underdogs’, jehož existence je pandemií koronaviru bezprostředně ohrožena. „Neskončit v této situaci v depresi není možné,“ shrnuje své pocity Michal.
Odkládané resty a opravy dávali dohromady i v prostoru Fuchs, v němž sídlí i klub Bike Jesus. Jak popisuje Martin Kontra, pokoušeli se přesunout část akcí nahoru k silnici, popřípadě na ostrov Štvanice, a dělat co nejvíc venkovních akcí. Nicméně z hlediska scény a zachování kreativity se toho o moc víc udělat nedalo.
Co se naučili v rámci komunikace díky karanténě na olomoucké SF MINI? Co se dělo ve Futře během lockdownu? Na co by se mohl podle Romana přeměnit pražský prostor Punctum? A proč nedělali streamované koncerty? Jak to vypadá s pražským klubem Underdogs', který bojuje o přežití už od března? Kdy nastane podle Michala největší období temna? Co vyprovokovalo (nejen) Martina Kontru v rámci řešení problémů, do kterých kluby spadly kvůli pandemii?
Playlist:
Low Life – Catholic Guilt
DNO – I když nejde o lidský…
The Spectacle – Growing Pains
Maria W Horn – Ave
Przepych – Hymn To Zera
Depeche Mode – Barrel Of A Gun
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka