„Neurotický aerobik.“ Diváci na Metronome festivalu nejvíc tleskali choreografii show Davida Byrnea

25. červen 2018

Na holešovickém výstavišti v Praze letos hráli Chemical Brothers, David Byrne nebo Massive Attack. Svoji stage mělo na festivalu i Radio Wave, na ní hrála dánská pop-rocková kapela Cummunions nebo třeba Ventolin. „Jsou tu celkem staří lidé, asi je to drahým lístkem, jinak bych tu čekala dvacátníky,“ říká na úvod asi pětadvacetiletá Nikol.

„Nedávno jsem se odstěhovala mimo Prahu, a tak jsem tady šťastná,“ hodnotí atmosféru festivalu jedna z návštěvnic, kterou potkávám u stánků s jídlem. „Já to mám teda naopak,“ reaguje její kamarád. „Mně to městské prostředí moc nesedí. Raději jezdím do míst, kde je to vytrhnuté z prostředí města. Metronome festival beru jen jako malé odskočení. Třeba festival Pohoda má pro mě jiný význam.“

Nejlepší byla podle hudebního dramaturga Radia Wave Jiřího Špičáka z celého festivalu show kytaristy, zpěváka a filmového režiséra Davida Byrnea. „Zakladatel vlivné newyorské kapely Talking Heads už před aktuálním turné sliboval, že jevištní podoba jeho hudby bude nejambicióznější od dob slavné šňůry Stop Making Sense z poloviny osmdesátých let. Vzhledem k tomu, že záznam tohoto turné je považovaný za jeden z nejlepších koncertních filmů historie, nikomu se moc nechtělo věřit, že se mu Byrne opravdu přiblíží. On to ale dokázal.“

Na minimalistické stagei, pro kterou našel Byrne inspiraci u českého scénografa a jednoho ze zakladatelů Laterny magiky Josefa Svobody, jehož práci viděl coby dítě na Expu v Montrealu, nebyly žádné kabely, aparatura ani nástroje. Členové doprovodné kapely měli bubny, kytaru a klávesy pověšené kolem krku. „Mělo to svůj důvod. Každá ze skladeb byla totiž doprovázená choreografií, při které hudebníci kroužili kolem dokola, předváděli něco na způsob neurotického aerobiku, tleskali, zpívali nebo zkrátka jenom běhali,“ říká Špičák. Přestože byla celá performance pečlivě nacvičená, Byrneovi a jeho kapele se podle našeho hudebního dramaturga podařilo úplně vypudit „jakoukoliv divadelní pachuť“ a všechno působilo přirozeně a autenticky. Aktuální desku Davida Byrnea American Utopia doprovázel projekt Reasons to Be Cheerful, který má posluchače povzbuzovat v současné nelehké realitě. „Na pražském koncertě Byrne dokázal, že to umí – málokdy je zhmotněná radost takhle hmatatelná.“

Podívejte se na fotky ze stage Radia Wave:

autor: Filip Titlbach
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.