Nevyřešené konflikty z dětství mohou rozložit firmu i vztah. Proč bychom se měli naučit hádat?

16. březen 2021

„Konflikty jsou příležitost. Není primárně dobré se jim vyhýbat, jsou přirozenou součástí života,“ říká v Balancu terapeutka a mediátorka Zdeňka Voštová. Hádky se nám nevyhnou, ale někteří se je snaží obcházet. Možná si tím škodí, nezískají, co chtějí. Když už je toho na ně moc, vybouchnou. Přehnaně průbojní lidé si zase mohou častým vyvoláváním konfliktů a jejich špatným řešením ničit osobní i obchodní vztahy. Lze se správně pohádat a konflikty použít k posílení vztahů?

„Stává se, že se člověk kousne a konflikt řešit nechce. Je dobré zkoumat, co za tím stojí.“ Naše motivace jsou často nevědomé. Nevíme, proč nás někteří lidé nebo situace štvou. V hádce se pak můžeme chtít mstít, druhého ponížit nebo prostě zabránit tomu, aby dostal své. I kdyby byl stokrát v právu.

Zdeňka Voštová

Může to značit, že v minulosti vztahu je něco důležitého nevyřešené. Po smrti tatínka mají dvě děti nárok na půl domu, ve kterém žil. Ale co když se jeden cítí ukřivděný, protože se o otce staral a druhý byl celou dobu v zahraničí?

„Lidé mají ke konfliktům různý přístup. Někteří se jim snaží vyhýbat, jiní do toho jdou naplno.“ Někomu vadí i konflikty v jejich okolí a snaží se je urovnávat, i když jim do sporu vlastně nic není. Mají třeba větší potřebu klidu a harmonie, často si taková přání utváříme jako děti.

dítě, rodiče, hádka, domácí násilí

Když se rodiče hádají, chceme klid. Nebo naopak okoukáme jejich komunikaci a pak ji v dospělosti opakujeme, přijde nám to normální a ani nad tím nepřemýšlíme. Naše okolí se na to může koukat úplně jinak.

Zdeňka Voštová se mimo terapie věnuje také mediaci. Mediace je postup řešení konfliktů za účasti mediátora, který napomáhá s komunikací, aby strany konfliktu vyřešily situaci smírnou cestou.

Ne každý vážný osobní či obchodní konflikt se musí dostat k soudu. Proces může být dlouhý, drahý a obě strany mohou zůstat nespokojené, nemají finální slovo ani jeho část, to má soud. Co všechno řekla terapeutka a mediátorka o konfliktech a našich přístupech k nim, se dozvíte v záznamu pořadu.

Hádají se muži a ženy jinak? Poslechněte si celý záznam podcastu Balanc o konfliktech.

autor: Petr Bouška
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.