Nezapomeňte na 21. září! Komik tancuje ve virálním videu do hitu skupiny Earth, Wind and Fire a sbírá miliony na charitu

27. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Demi Adejuyigbe

21. září býval zcela obyčejný den, než na něj každý rok začal britsko-americký komik Demi Adejuyigbe vydávat youtubeové video, v němž křepčí do písně September sedmdesátkových hitmakerů Earth, Wind and Fire. 

Všechno začalo před pěti lety, kdy Adejuyigbe natočil minutové video, v němž tancuje ve své kuchyni v tričku s nápisem 21 September, a umístil ho na tehdy populární platformu Vine pod jménem Electrolemon. Když se blížila polovina září 2017, jeden z jeho kamarádů se ho zeptal, jestli chystá další video, a Adejuyigbemu došlo, že by to mohlo být dobré vtípek zopakovat.

Od té doby je 21. září jeho dnem. Videa jsou čím dál důmyslnější – objevil se v nich dětský sbor, mariachi kapela a letos Adejuyigbe tancuje po stěnách místnosti, což mu umožňuje filmový trik s rotující kostkou. Videa také sbírají víc a víc diváků a Adejuyigbe jejich popularitu využívá k tomu, aby vybíral peníze na dobročinné účely. Díky videím se píseň Earth, Wind and Fire z roku 1978 vrátila do Top 10 v USA i Británii.

Adejuyigbe nicméně nedávno oznámil, že letošní video – celkem šesté – je poslední. Prý už stačilo. Na 21. září ale nejspíš jen tak nezapomeneme, YouTube je už teď plné jiných videí, na nichž lidé tančí na čtyři dekády starý hit Earth, Wind and Fire. My můžeme s nimi a třeba nám to pomůže k tomu, abychom měli rádi konec září.

Poslechněte si nové vydání rubriky Fenomem a zjistíte, proč se zrovna 21. září zapsalo tak hluboko do srdcí fanoušků internetových videí. Kde vzal komik Demi Adejuyigbe nápad na svůj taneček, jak mu pomohl v kariéře a co dělá s penězi, které z videa vydělá? A proč bylo pro Earth, Wind and Fire zrovna 21. září tak důležité, když píseň nahrávali na konci sedmdesátých let.

autor: Karel Veselý
Spustit audio